‘Në Librari’ vjen me 4 tituj të rinj, nga ‘Historija e Shqypnis’ i Dom Ndoc Nikajt tek ‘Letërsia nga burgu’ i Kosumit

18 Prill 2021, 18:22 | Përditesimi i fundit: 2021-04-18 18:55:14

Libri 1 
Në 70-vjetorin e ndarjes nga jeta në burg të Dom Ndoc Nikajt, Frano Kulli rikthen për lexuesin botimin e veprës së tij më të rëndësishme, “Historia e Shqypnis” botuar në vitin 1902. Përmes këtij botimi bëhet përshkrimi i luftimeve të shqiptarëve kundër Turkut nën kryesinë e Skënderbeut, deri tek rrethimi i Shkodrës në vitin 1478
Libri 2 
Bajram Kosumi përmes ‘Letërsia nga burgu’ bën apel që këta autorë të pranohen në mozaikun e letrave shqipe edhe historianët veprat e tyre t’i cilësojnë, si kapitull me vete të letërsisë shqipe 
Libri 3 
Autorja irlandeze e sagave familjare me sfond historik Lucinda Riley rikthehet tek lexuesi shqiptar me librin “Dhoma e fluturave”. Pozi ndonëse është rreth të shtatëdhjetave shfaqet në të gjitha dimensionet e një gruaje, si nënë, vjehërr dhe e dashur. 
Libri 4
Rrugëtimi i gruas shqiptare gjatë 100 viteve në monedhë vjen përmes studimit të Elsa Xhulalit. Studiuesja na rrëfen se gruaja shfaqet për herë të parë në kartëmonedha lokale të katundarisë së Korçës

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha