Nenette, orangotangu më i famshëm i Francës, feston ditëlindjen e 50-të

18 Qershor, 15:20

Të dielën, orangotangu më i famshëm në Francë, u takua me vizitorë të shumtë në kopshtin zoologjik, ndërsa ai shijonte tortën me luleshtrydhe dhe fruta ekzotik, me rastin e ditëlindjes së 50-të.

Nenette nuk është një orangotang normal. Ai  është banori më i vjetër i kopshtit zoologjik Jardin des Plantes në Paris, ku majmuni i lindur në Borneo mbërriti në vitin 1972.

Nenentte është i veçantë nga shumë kafshë të tjera. Veç i rrallë ai është edhe piktorë.

Orangotët janë kafshë në rrezik zhdukje dhe vlerësohet se në planet jetojnë vetëm 100,000 të tillë./ Përgatiti Ilir Çuçi
 

Kategori të tjera