Njihuni me biznesmenin që prodhon maska falas për mjekët: Ja si më lindi ideja

31 Mars, 23:13

TIRANE-Një biznesmen në kryeqytet ka ndërmarrë një nismë origjinale duke prodhuar maska mbrojtëse jo për qytetarët, por për stafin mjekësor që po përballet në vijën e parë në luftën me koronavirusin. Alban Kardashi shpjegon për Report Tv si i lindi ideja për të krijuar maskat mbrojtëse në këtë kohë të vështirë nga koronavirusi. Kardashi thekson se deri tani ka dërguar 70 copë maska në spitalin e Durrësit dhe te materniteti i vjetër, ndërsa ka shumë kërkesa.

Intervista e plotë për Report Tv e biznesmenit
Si të ka lindur ideja për të krijuar maskën?
Kjo nuk  mund të quhet maskë, por mburojë për fytyrën, pasi mbulon gojën, hundën dhe sytë. U vjen në ndihmë mjekëve që janë në kontakt me pacientët. Maska mbulon të gjithë fytyrën, e mbron mjekun nëse pacienti kur tështin dhe stërkalat nuk i shkojnë. Kjo mbron mjekun dhe jo këdo, nuk është për qytetarët.

Kategori të tjera