Pamjet me dron/ Përmbytjet në Shkodër! Qindra hektarë tokë ende nën ujë

13 Janar, 12:31

Edhe pse intensiteti i reshjeve të shiut ka rënë, situata me përmbytjet në zonën e Shkodrës paraqitet e njëjtë.

Qindra hektarë tokë ndodhen nën 'pushtetin' e ujit ku janë dëmtuar të mbjellat. Bashkia e Shkodrës njofton se në zonën e Obotit, Muriqanit dhe Oblikës aktualisht janë 960 hektarë tokë të përmbytura.

Në zonën e Dajçit janë 820 hektarë tokë të përmbytura ndërsa 130 hektarë janë të përmbytura në zonat e tjera.

Report Tv ka sjellë disa pamje të regjistruara me dron në zonat e përmbytura në Shkodër. Duket qartazi që të mbjellat në zonën e obotit janë të 'pushtuara' nga uji.

Për familjet në nevojë ka ardhur në ndihmë Bashkia e Shkodrës e cila njofton se ka shpërndarë disa pako ushqimore ndërsa janë gati dhe 300 pako të tjera të magazinuara tek ndërtesa e konviktit Shkolla Industriale 'Arben Broci'.

Kategori të tjera