Përmbytjet në Francë, shkon në 10 numri i të vdekurve, Macron: Jemi më të prekurit

16 Tetor 2018, 21:51

Temperaturat e ulëta të shoqëruara me reshje të dendura shiu dhe me stuhi, kanë shkaktuar një situtatë katastrofike në Francën jugperendimore, ku si pasojë e përmbytjeve 10 persona kanë humbur jetën.

Zona më e prekur ishte qyteti i Trebes, i cili qëndron mes një kanali dhe dy lumenjve. Autorititete lokale thonë se vetëm brenda disa orëve gjatë natës, ra shi më shumë se gjatë shtatë muajve të fundit. Situata alarmante, bëri që presidenti francez të anulonte axhendën e tij politike dhe të fluturonte drejt zonës ku ndodhën përmbytjejt.

Gjithashtu aty shkoi edhe kryeministri Edouard Philipe, i cili u takua me personelin e shërbimit emergjent dhe u ofroi mbështetjen e tij. Rreth 350 zjarrfikës u përfshinë në operacionet e shpëtimit, një numër që do të dyfishohet pasi shumë prej tyre pritet të merren me pasojat.

Kategori të tjera