Pjesa e dytë, Ekskluzive-Intervista e plotë/ Zylfije Haklaj: E vërteta e vrasjes së Azem Hajdarit

Zylfije Haklaj, motra e 4 vëllezërve Haklaj ka rrëfyer në një intervistë ekskluzive për gazetën Shqiptarja.com vrasjen e Azem Hajdarit. Zylfija, një nga dëshmitaret më të rëndësishme të ngjarjeve të viteve 90 në Tropojë, tregoi dje në pjesën e parë të intervistës hasmërinë me fisin Hoxha dhe konfliktin me Berishën.

Kush e vrau Azem Hajdarin? Cili ishte roli i vëllezërve Ismet dhe Izet Haxhia në këtë vrasje? Ajo thotë se dy vëllezërit Haxhia s’kanë lidhje me vrasjen e Hajdarit. Shota e Haklajve tregon një episod nga e kaluara, letrën e ngushëllimit që Azem Hajdari i dërgoi familjes së saj, pasi siç thotë vetë Zylfija donte të “shfajësonte” veten nga përgjegjësia për vrasjen e Shkëlqim Haklajt, djalit të familjes Haklaj.

Zylfije Haklaj rrëfen këtë ngjarje sipas versionit të personazhit kryesor të kësaj ngjarjeje, Fatmir Haklajt, që vrau më 12 shtator 1998 deputetin e Partisë Demokratike.

Kategori të tjera