Rama nxjerr pamjet: Ky pallat më tmerroi, por s'ka asnjë rrezik shembje! Jo panik e klithma

2 Dhjetor 2019, 14:29

Pas paralajmërimit të medias që të bëjë shumë kujdes me raportimet, kryeministri Rama ka sjellë një shembull konkret. Ai ka publikuar në faqen e tij një video të gjendjes së një pallati të dëmtuar nga tërmeti, për të cilin thotë se e tmerroi edhe atë vetë, por pas verifikimit nga ekspertët rezultoi se nuk ka rrezik shembje.

Postimi i plotë i kryeministrit Edi Rama
Miqtë e mi!
Shikojeni një shembull tipik se si paniku, ankthi dhe shoqja e tyre, media, mund të jenë këshilltarët më të këqinj të njeriut në këtë situatë të jashtëzakonshme emocionale, kur bëhet fjalë për të vlerësuar një godinë të goditur nga tërmeti! Ky pallat, që më tmerroi edhe mua njësoj si juve kur e pashë, u bë objekt i lloj-lloj debateve me klithma agresive në tv, me lloj-lloj postimesh kobzeza në portale, me gjithëfarë statusesh lemerisëse në fejsbuk, sot u inspektua nga ekspertët ndërkombëtarë.

Konkluzioni:
Pallati nuk ka ASNJË RREZIK SHEMBJEJE
ËSHTË PLOTËSISHT I RIPARUESHËM
(Çarja apo rënia krejt e mureve s’do të thotë asgjë, sepse fatin e një godine e përcakton struktura jo muret)
PAS RIPARIMEVE BANORËT MUND TË RIKTHEHEN QETËSISHT NË SHTËPI
Ja pra çfarë shkaktojnë paniku, ankthi dhe media, trinjakët e padurueshëm të kësaj situate, që marrin peng zemrat e mendjet e njerëzve të tromaksur nga goditja shkatërruese e Natyrës dhe Media

Kategori të tjera