SHBA, përkujtohet George Floyd! BE: Kina dhe Rusia po nxisin protestat? Paditet presidenti Trump

5 Qershor, 13:53

Mijëra njerëz u mblodhën në Minneapolis, në Minesota, për të kujtuar George Floyd, 46-vjeçarin afrikano-amerikan i vrarë nga policia dhe që është bërë simbol i racizmit në SHBA. Ceremonia është zhvilluar në Minneapolis teksa protestat po vazhdojnë në Shtetet e Bashkuara, por në një mënyrë kryesisht paqësore, refleksion pas arrestimit të katër agjentëve të policisë të përfshirë në vrasje

Në Minneapolis përkujtimi midis këngëve dhe kujtimeve

Anëtarë te familjes, miq, bashkëqytetarë dhe protestues  bënë homazhe rreth trupit te George Floyd në North Central University, ndërsa muzikantët dhe këngëtarët performuan këngë shpirtërore, duke i alternuar me kujtimet e atyre që e njohën, ndërsa në sfond ndodhej një fotografi e madhe e viktimës.

Brenda sallës ku u zhvillua ceremonia u lejuan vetëm rreth 500 persona, për shkak të kufizimeve prej pandemisë nga koronavirusi. Ndër të ftuarit ishin aktorët dhe komedianët Kevin Hart, Tiffany Haddish dhe Regina Hall; aktori dhe producenti Tyler Perry; aktivistët e Martin Luther King III si dhe Guvernatori i Minesotës, Tim Walz.

Kreu i kishës, Reverend-i Al Sharpton, gjatë fjalës së tij tha se tani: Është koha të hiqni gjunjët tuaj nga qafat tona” dhe se Trump “nuk mund të përdorë biblën si një mjet propagandistik". Pastaj të pranishmit në ceremoni u ngritën në këmbë dhe mbajtën heshtje për 8 minuta e 46 sekonda, aq sa koha që afrikano amerikanit iu mbajt gjuri I policit në qafë përpara se të vdiste.

Ceremonitë përkujtimore  do të mbahen në tre qytete të tjera gjatë gjashtë ditëve. Trupi i Floyd së pari do të dërgohet  të shtunën në Raeford, në Karolinën Veriore, në vendlindjen e tij, për një ceremoni të madhe publike dhe më pas një tjetër ceremoni private familjare kurse të martën ceremonia do të mbahet në  të martën në kishën Fountain of Praise. 

Kategori të tjera