SHBA teston me sukses armën-lazer, mund të shkatërrojë një avion në fluturim

23 Maj, 09:54

Një anije luftarake e Marinës amerikane ka testuar me sukses një armë të re lazer me energji të lartë e cila mund ta shkatërrojë një avion në mes të fluturimit, tha Flota e Marinës në Paqësor. Fotografitë dhe videot e siguruara prej saj tregojnë anijen amfib të transportit të transportit USS Portland duke ekzekutuar  “zbatimin e parë të nivelit të një sistemi solid lazeri me energji të lartë” për të çaktivizuar një aeroplan të telekomanduar ajror, thuhet në deklaratë.

r.k./Shqiptarja.com

Kategori të tjera