SHBA-të festojnë 4 korrikun, urojnë politikanët! Rama: Zoti e bekoftë Amerikën! Meta: Të vendosur të jemi krah jush! Basha: Faleminderit për mbështetjen

4 Korrik, 15:12

SHBA feston ditën e sotme 244 vjetorin e pavarësisë. Më 4 korrik të 1776 delegatët nga 13 kolonitë e Shteteve të Bashkuara miratuan Deklaratën e Pavarësisë të hartuar nga Thomas Jefferson, duke njoftuar shkëputjen nga Britania.

Urimi i parë erdhi nga kryeministri Edi Rama, ku me një mesazh të shkurtër "Gëzuar ditëlindjen Amerikë! Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara" e ka shoqëruar me një video ku citohen disa nga shprehet më të famshme nga presidentët ndër vite të SHBA si dhe vizitat që presidenti George Ë.Bush, Hilary Clinton dhe personalitete të tjera kanë vizituar Shqipërinë ndër vite duke treguar bashkëpunimin dhe marrëdhëniet e ngushta mes dy vendeve tona.

Kategori të tjera