Shpallet rezultati përfundimtar i zgjedhjeve në Kosovë, Vetëvendosje prek gati 50%! Vjosa Osmani më e votuara

4 Mars, 14:34 | Përditesimi i fundit: 2021-03-04 14:41:52

Zgjedhjet e 14 Shkurtit në Kosovë prodhuan rezultate historike duke bërë të mundur që Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit të marrë më shumë vota se çdo parti tjetër në historinë  e vendit dhe Vjosa Osmani zyrtarisht është njeriu më i votuar në historinë e zgjedhjeve në Kosovë që prej kur ato organizohen me lista të hapura. 38-vjeçarja që mban pozitën e ushtrueses së detyrës së Presidentit, në zgjedhjet e 14 shkurtit ka marrë besimin e gjithsej 300 mijë e 788 votuesve . Para Osmanit rekordin për numrin më të madh të votave e mbante ish-presidenti i ndjerë dhe themeluesi i LDK-së Ibrahim Rugova.

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve janë bërë të ditura nga Komisioni Qëndror i zgjedhjeve i cili shpalli rezultatin në ditën e sotme.

“Numri i votuesve 814 mijë e 122 votues. Numri i votuesve 89 mijë e 257 votues jashtë kutive të votimit. Pjesëmarrja në votime 48.77%. Lëvizja Vetëvendosje ka marr 438 mijë e 334 vota, PDK’ja 148 mijë e 296 vota dhe e treta ka përfunduar Lidhja Demokratike e Kosovës me 110 mijë 978 vota, AAK’ja 62 mijë e 111 vota. Lista Serbe 44 mijë e 404 vota”, tha Valdete Daka.

Në këto zgjedhje Lëvizja Vetëvendosje ka siguruar 58 deputetë, 19 PDK, 15 deputetë LDK, AAK 8 mandate, 10 deputetë Lista Serbe , 10 deputetë për partitë e etniteteve të tjerë.  Nëse subjektet partiake kanë ankesa mund të paraqesin ankesat e tyre pranë PAZP-së brenda 24 orëve.

Për formimin e qeverisë Albin Kurtit i duhen të paktën 61 vota, ndërkohë që për zgjedhjen e presidentit të ri do të ketë nevojën e një koalicioni më të gjerë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha