Shqipëria me aleatët tregojnë forcën, gati për stërvitjen ushtarake në Tiranë

23 Shtator 2018, 18:14 | Përditesimi i fundit: 2018-09-23 18:24:43

Rreth 1200 ushtarë nga Britania e Madhe, Kroacia, Kosova dhe Forcat e Armatosura shqiptare do të zbresin nesër në datë 24 shtator në sheshin "Nënë Tereza" në kuadër të stërvitjes më të madhe të vitit e quajtur "Albanian Lion 2018". Ndërkohë pasditen e sotme kanë mbërritur helikopterët dhe forcat e ushtrisë për të bërë përgatitjet e fundit para paradës që do të zhvillohet nesër, ku pritet që të jetë i pranishëm edhe kryeministri Rama.

Stërvitja “Albanian Lion 2018” po zhvillohet njëkohësisht në disa garnizone të FA si në Durrës, Pashaliman, Porto - Palermo, Rinas, Zall - Herr dhe Bizë me pjesëmarrjen e 1164 trupave ushtarake, 126 mjeteve tokësore, detare, ajrore dhe ka për qëllim realizimin e operacioneve të ndryshme nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit.

Në Gjirin e Dukatit në Vlorë, po zhvillohen stërvitje të trupave me pjesëmarrjen e palombarëve anglezë, kroatë dhe shqiptarë. Në të njëjtën kohë, nga Kepi i Palit deri në Porto Palermo, Forca Detare me katër anije dhe një grup bordingu po zhvillon stërvitje detare me anijen britanike “RFA Lyme Bay” dhe një helikopter “Ëildcat” duke ekzekutuar elementë të ndryshëm stërvitorë si mbrojtje e afërt dhe e largët, operacion zbarkimi trupash, mbrojtjen e anijes komandë nga sulme të befasishme etj.

Kategori të tjera

Shiko të gjitha