Shtyhen masat kufizuese në Holandë, qytetarët në protestë mbi 200 të arrestuar

25 Janar, 13:44

Zgjatja e masave kufizuese kundër COVID-19 ka shkaktuar protesta të shumta në Holandë. Mediat e huaja bëjnë me dije se qytetarët janë kundër masave të reja të izolimit.

Policia përdori ujë, qen dhe oficer për të shpërndarë një protestë në Amsterdamin qendror të Dielën pasdite, thanë dëshmitarët. 240 njerëz u arrestuan në vend deklaruan burimet e policisë.

Imazhet në televizionin holandez treguan grupe të rinjsh që plaçkitnin dyqanet, hidhnin biçikleta dhe vinin zjarre në qytetin jugor të Eindhoven. Të paktën 55 njerëz u arrestuan në Eindhoven, tha qyteti në një deklaratë.

Një protestë kundër masave të kufizimit është mbajtur edhe në Amsterdam, ku policia ka përdorur topa uji për të shpërndarë turmën. Policia ka njoftuar se mbi 100 persona janë arrestuar në kryeqytetin holandez.

Parlamenti votoi javën e kaluar për të miratuar shtetrrethimin, i ndikuar nga pohimet se një variant i COVID-19 i identifikuar për herë të parë në Britani ishte gati të shkaktonte një rritje të re në raste. Të shtunën në mbrëmje, policia kishte arrestuar 25 persona në të gjithë vendin dhe kishte shpërndarë 3,600 gjoba për shkeljet e orarit. Shkollat ​​dhe dyqanet jo-thelbësore në Holandë janë mbyllur që nga mesi i dhjetorit, pas mbylljes së bareve dhe restoranteve dy muaj më parë.

Kategori të tjera