Shuhet Agim Krajka/Tekstshkruesi i këngës ‘Lemza’: Ishte kompozitor i rinisë edhe fizarmonicist virtuoz

2 Mars, 17:02

Artisti që i dedikoi muzikës gjithë jetën e tij, duke u frymëzuar nga folklori shqiptar, Agim Krajka është shuar në moshën 83-vjeçare. Për dekada të tëra, Agim Krajka kompozoi valle edhe këngë, si “Lemza”, “Djaloshi dhe shiu”, “Ne jemi tre” apo “Kafe Flora”. Shkroi pjesë për orkestër simfonike edhe filmat shqiptarë, si “Çifti i lumtur”, “Zonja nga qyteti” apo “Një shoqe nga fshati”, por nuk hoqi asnjëherë dorë nga dashuria e tij e parë, instrumenti i firzamonikës. Regjisori Haxhi Rama, i cili është edhe tekstshkruesi i disa prej këngëve të Agim Krajkës rrëfen gjurmët, që ka lënë kompozitori i rinisë tek publiku.  

“Fillimisht i shpreh ngushëllimet e mia familjes! Së dyti duhet të them se u shua Gim Krajka, por  vetëm fizikisht. Sa i përket bashkëpunimi që kam pas me të, unë jam ndër të parët. Ai ishte fizarmonicist në Ansamblin e Ushtrisë kur kishte bërë këngën e “Lemzës” pa tekst, të cilën ia propozon Vaçe Zelës që ta këndojë. Unë isha në klasë me Vaçen edhe si djalë i ri që isha, shkruaja poezi, por pa pretendime. Kur Agim Krajka i kërkoi Vaçes që të këndonte këngën, ajo i vuri kushtin, që unë t’i bëja tekstin. Kështu ka nisur gjithçka. Unë se kisha marrë seriozisht, derisa sa spikeri i ushtrisë erdhi një ditë e më kërkoi tekstin. Të nesërmen në mëngjes, në një flet fletoreje katërlekëshe, sa u prezantuam me Gimin, unë i dorëzova tekstin. Më pas nisi që të hapeshin fjalët, që do të bëhej Festivali i Këngës. Morëm pjesë me “Lemzën”, unë nuk arrita që ta shikojë. Por kur takova Gim Krajkën, edhe pse kënga nuk arriti në dhjetëshe, më tha: “E kam mat me sahat, 7 minuta kanë qenë duartrokitjet për “Lemzën””.  Gim Krajka është quajtur kompozitori i rinisë”, rrëfen regjisori Haxhi Rama,i cili ka shkruar tekstin e këngës “Lemza”, i cili pati dhe të tjera bashkëpunime me të, si “Djaloshi dhe shiu” apo “Ne jemi tre”.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha