Sulm terrorist me thikë pranë katedrales 'Notre Dame' në Nicë, tre të vdekur! Një gruaje i pritet koka

29 Tetor, 10:49 | Përditesimi i fundit: 2020-10-29 11:04:34

Tre të vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur pas një sulmi me thikë pranë një kishe në qytetin francez të Nicës, deklaruan mediat franceze.  Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se një operacion policor ishte duke u zhvilluar në qytet, ndërsa Kryetari i Komunës së Nicës Christian Estrosi tha se dyshohej për një incident terrorist dhe i dyshuari për krimin ishte arrestuar.

Sulmi erdhi brenda disa ditësh nga vrasja e mësuesit francez Samuel Paty, të cilit iu pre koka në Paris këtë muaj nga një islamist i dyshuar pasi ai përdori karikaturat e Profetit Muhamed në një klasë për lirinë e shprehjes.Kjo vrasje e përplasi Francën, duke mbajtur jehonë të sulmit islamik në 2015 në zyrat e revistës satirike Charlie Hebdo, pasi ajo publikoi karikaturat e Profetit Muhamed.

b.ha./Shqiptarja.com

Kategori të tjera