Të realizosh art në lëndinë... artisti francez jep mesazhe universale

17 Shtator 2019, 12:25

Artisti francez Saype është bërë i famshëm për veprat e tij artistike në lëndinë me bar.

"Mesazhi nga e ardhmja" quhet piktura në parkun 'La Perle du Lac' në Gjenevë, Zvicër, që përfshin 5000 metra katrorë e prodhuar me ngjyra bardh e zi  të përgatitura nga pigmente natyrale.

Artisti e quajti vajzën e vogël "Fut Ardhmia" si simbol të brezave nga e ardhmja dhe varkat e vogla me origjinë nga Gjeneva,  synojnë të përfaqësojë një mesazh shprese dërguar botës.

 Sipas mediave të huaja, vepra e tij e fundit është "Përtej mureve" me gjatësi 600 metra dhe do të përurohet të enjten në "Champs de Mars" në prani të kryetarit të Parisit Anne Hidalgo për të shënuar Ditën Botërore të Refugjatëve.

Projekti "Përtej mureve" është bërë në nder të  30,000 refugjatëve  që humbën jetën në  në Detin Mesdhe midis 2016 dhe 2018-ës.

 Artisti dëshiron të ndryshojë opinionin publik me veprat e tij dhe shprehet:"Ne jemi shkatërruar nga ndotja vizuale dhe më duhej diçka që të kthente vëmendjen e tyre tek gjërat që kanë rëndësi".

Kategori të tjera