U vra nga mafia para 28 viteve, Prokurori amerikan: Shqipërisë i duhen njerëz si Falcone, të mbrojë interesin publik para politikës

23 Maj, 22:56 | Përditesimi i fundit: 2020-05-23 23:04:04

Në 28-vjetorin e vrasjes nga mafia të Giovani Falcone, ish-kryeprokurori i Siçilisë, ka sjellë reagimin e Gjon Junçaj, prokurori federal amerikan që ndihmoi në kryerjen e reformës në drejtësi në Shqipëri.

Duke kujtuar një shprehje të famshme të Falcones, Junçaj heq një paralele me reformën në drejtësi në Shqipëri duke thënë se vendit i nevojiten njerëz si Falcone që të denoncojë krimin e  korrupsionin dhe të mbrojë interesin publik para interesave politike e pasurive personale.

Kategori të tjera