Vdekja e Floyd, arrestohen policët e përfshirë! Trump ‘tradhëtohet’ nga të gjithë…

4 Qershor, 14:04

Ndërsa në të gjithë SHBA vazhdojnë ende protestat, janë arrestuar të gjithë agjentët e përfshirë në vrasjen e George Floyd, afrikano-amerikanit i cili vdiq në Minneapolis. Ata akuzohen për vrasje me paramendim të gradës së dytë.

Ndërkohë presidenti amerikan Donald Trump duket i ‘tradhëtuar’ nga të gjithë pas kërcënimit se do të nxjerrë ushtrinë në rrugë për të vendosur, siç u shpreh ai, rregullin dhe ligjin.

Sot ka reaguar shefi i Pentagonit Mark Esper, i cili u distancua nga deklarata e presidentit teksa tha se qëllimi i tij është ta mbajë departamentin e mbrojtjes "jashtë politikës".

Esper tha se ishte kundër përdorimit nga ana e Trump të Ligjit të Kryengritjes i vitit 1807, ligj i cili lejon që ushtria të përdoret kundër trazirave të brendshme.

Ndërkohë, shqetësimi po rritet edhe mes zyrtarëve amerikanë të inteligjencës. Gail Helt, një ish analist i CIA-s tha se

"Këto lloj kërcënimesh përdoren nga autokratët dhe janë shenjat e para të një shteti që shpejt mund të bjerë”.

Gazeta Uashington Post thotë se ka intervistuar edhe shumë ish zyrtarë të inteligjencës, të cilët gjithashtu janë shprehur shumë të shqetësuar, teksa njëri prej tyre citohet të ketë thënë se skenat me dhunë dhe plumba gome të kujtojnë Botën e Tretë. “Kështu ka vepruar Saddam, Bashar Al Asad dheGaddafi”- tha njëri prej tyre

Kategori të tjera