Vetëm 51 ditë kryeministër, rrëzohet Albin Kurti!/ Vjosa Osmani votoi kundër: S’e tradhtova LDK-në!

26 Mars, 10:50

Vetëm 51 ditë kryeministër! Kuvendi i Kosovës ka rrëzuar qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti pas mocionit të mosbesimit të iniciuar nga LDK-ja. Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi i Kosovës rrëzoi kreun e Vetëvendosjes, që drejtoi ekzekutivin për vetëm 51 ditë, duke qenë kjo qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë.

Kryetarja e Kuvendit nga radhët e LDK-së, Vjosa Osmani deklaroi se do të votonte kundër mocionit të nisur nga partia e saj. Mocionin për rrëzimin e Kurtit e inicioi Lidhja Demokratike e Kosovës me argumentin se Albin Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu, pas deklaratave të këtij të fundit në lidhje me situatën për koronavirusin.

Por pavarësisht deklaratave, prapaskena kryesore e përplasjes mes palëve duket se ishte tarifa për Serbinë. Rrezikimi i raporteve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që sipas LDK-së, i shkaktoi Kurti, ishte një nga arsyet për mocionin dhe rrëzimin e qeverisë. 

Lëvizja Vetëvendosje i fitoi zgjedhjet e 6 tetorit 2019, por për qeverinë i duhej koalicion. Pas 4 muajsh negociatat u arrit marrëveshja me LDK-në dhe në 3 shkurt u formua qeveria re, por që rezultoi më jetëshkurtra.

Rendit zhvillimet sipas orarit:

 Të Fundit Të Parat 

Kategori të tjera