• Grabitësit torturuan dhe mbytën 20-vjeçaren pranë foshnjës së saj, bashkëshorti: Iu lutëm të mos na lëndonin, i treguam dhe ku ishin paratë

  GREQI- Ngjarja shokuese që ndodhi ditën e djeshme në Greqi, ku një 20 vjeçare ka mbetur e vrarë, pranë krevatit të foshnjës së saj 11 muajshe, pasi është torturuar dhe mbytur nga grabitësit të cilët u futën në shtëpinë e saj me qëllim për të vjedhur, ka tronditur vendin fqinj.

  Tre grabitësit “profesionist” nuk u gjendën rastësisht te shpija e çifuti grek. Përpara se ata të hynin për të grabitur, ata kishin menduar gjithçka për të mos u vunë re! Sipas hetimeve rezultoi se kamerat e sigurisë dhe alarmi i shtëpisë ishin të fikura, në mënyrë që mos të zbuloheshin fytyrat dhe veprimet e tyre.

  Charalambos Anagnostopoulos, bashkëshorti i vajzës së re 20 vjeçare e cila humbi jetën në mënyrën me makabre në duart e grabitësve, teksa po dilte nga shtëpia, disa orë pas ngjarjes tragjike foli për mikrofonat e mediave.

  Me lot në sy dhe me zë që i dridhej, rrëfeu se ata iu lutën grabitësve mos t’i lëndonin dhe i treguan se ku ishin parat por ata nuk i dëgjuan...Ai uroi që një gjë kaq e rëndë mos t’i ndodhi askujt.

  “Ajo që ndjej unë nuk përshkruhet me fjalë. Uroj mos t’i ndodhi askujt kjo që më ndodhi mua. Uroj mos t’i ndodhi askujt tjetër kjo që më ndodhi mua. Policia po bën një punë shumë të mirë, do t’i gjejnë ata. Kjo që përjetova unë dhe familja ime, s’duhet t’i ndodhi më askujt. Ne iu lutëm të mos na preknin, i treguam se ku ishin lekët”.

  Veprimet e grabitjes-torturës-vrasjes të kriminelëve janë si të dala nga një skenë filmi “horror”.

 • E tmerrshme në Australi, vdes 13 vjeçari që fjeti në koshin e mbeturinave! Makina e pastrimit s'e shikon, fëmija asfiksohet nga plehrat

  Vdekja e një 13 vjeçari ka tronditur Australinë, pasi një kosh mbeturinash në të cilin po flinte u zbraz në kamion të mbeturinave. Spencer Benbolt Junior, i njohur nga miqtë e tij si Budda, dhe dy shokët e tij pak më të rinj, ndodheshin brenda koshit në Port Lincoln të Australisë jugore.

  Policia tha se një fëmijë 12-vjeçar arriti të dilte nga koshi dhe filloi të godiste në dritaren e kamionit që vozitësi të ndalej, por dy shokët te tij tashmë kishin rënë brenda kamionit, shkruan Daily Mail. 

  Spencer pësoi lëndime të rënda dhe vdiq në vendin e ngjarjes, afër një restoranti “McDonald’s”, ndërsa fëmija më i ri, një 11-vjeçar, shpëtoi pa lëndime.

  Shoku i Spencerit, Dylan Fox, tha se adoleshenti ishte duke fjetur në kosh, sepse nuk dëshironte të qëndronte në familjen që e strehonte atë. Drejtuesi i kamionit nuk e dinte që fëmijët ndodheshin në kosh  dhe se është prekur jashtëzakonisht shumë nga ky incident.

  Kushërira e Spencer e përshkroi atë si një 'fëmijë me të vërtetë të mirë', me një buzëqeshje të artë në fytyrë.

   'Ai ishte trim, i ashpër. Ai ka kaluar shumë gjëra dhe është një fëmijë shumë i fortë, 'tha ajo me lot të Martën.

  Halla e 13-vjeçarit tha se ai gjithmonë kishte një 'marrëdhënie të ngushtë' me prindërit, vëllezërit dhe gjyshet e tij.

 • ‘Lufta’ me COVID-19, FDA miraton përdorimin e vaksinës Pfizer tek fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç

  SHBA- Agjencia Amerikane e Barnave ka miratuar për përdorim vaksinën Pfizer kundër COVID-19 tek fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç.

  Vaksina Pfizer, u autorizua për përdorim tek fëmijët e moshës 16 vjeç e lart në dhjetor, ndërsa tani FDA ka përfshirë edhe fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç.

  Shumica e vaksinave mund të përdoren vetëm tek të rritur, ndërsa Pfizer është e vetmja e cila është autorizuar për përdorim rek adoleshentët.

  Presidenti amerikan Joe Biden dha një deklaratë përshëndetëse lidhur me këtë autorizim, duke e konsideruar një zhvillim premtues në luftën kundër COVID-19.

  “Nëse jeni një prind dhe dëshironi që fëmija juaj të mbrohet kundër virusit, ky vendim është një hap përpara arritjes së këtij qëllimi”, tha Biden.

  Megjithëse fëmijët janë kategoria më pak e prekur dhe nuk kanë simptoma të rënda të COVID-19, sërish ata mund ta transmetojnë virusin.

  Doktori, William Gruber, një studiues i vaksinës Pfizer u shpreh se ky autorizim do të ndihmonte SHBA të zgjeronte popullsinë e vaksinuar dhe të arrinte më shpejt imunitetin e tufës.

  “Ky është një moment i rëndësishëm në luftën tonë kundër COVID-19”, tha Gruber.

  SHBA është vendi i parë në “listën e zezë” të COVID-19 për shkak të numrit të lartë të infektimeve dhe viktimave.

  Megjithatë fushata dhe procesi i vaksinimit po ecën me ritme të shpejta dhe të sigurta.

 • Jeruzalemi në 'luftë', sulme me raketa mes Izraelit dhe Palestinës, 24 viktima mes tyre 9 fëmijë

  Situata në Jeruzalem vazhdon të tensionohet ndjeshëm, ku gjatë orëve të mbrëmjes mes militantëve të Hamasit në Rripin e Gazës dhe ushtrisë Izrarelite u shkëmbyen disa raketa. Si pasojë e të cilëve humbën jetën 24 palestinezë mes të cilëve 9 fëmijë.

  Udhëheqësit e Hamasit kërcënuan se do të sulmojnë përsëri, pasi qindra palestinezë u plagosën më herët në përleshje me policinë izraelite. Që nga fillimi i tensioneve të paktën 700 persona janë lënduar.

  Ditëve të fundit, Jerusalemi ka përjetuar dhunën më të rëndë ndër vite, ku më shumë se palestinezë janë plagosur në konfrontimet me policinë izraelite jashtë xhamisë al-Aqsa të hënën.

  Fillimisht kërcënimi izraelit për të zhvendosur të paktën 20 familje nga shtëpitë e e tyre prej 60 vitesh nxiti përplasjet mes palëve. Përplasje që nga dita e parë e fillimit të Ramazanit, 29 ditë më parë janë tensionuar ndjeshëm orë pas ore. Një muaj më parë, policia vendosi të rrethonte sheshin para portës së Damaskut me hekura për të bërë të pamundur grumbullimin e palestinezëve atje, duke rritur ndjeshëm pakënaqësitë. Qeveria e drejtuar nga Benjamin Netanyahu është përpjekur të minimizojë tensionet duke hequr barrierat. Gjykata e Lartë gjithashtu ka shtyrë vendimin për dëbimin e mundshëm nga shtëpitë të familjeve palestineze, por sërish kjo nuk ka qetësuar situatën.

 • Rusi, sulm me armë në një shkollë, humbin jetën 11 persona

  Një sulm me armë ka tronditur mëngjesin e sotëm një shkollë në Kazan të Rusisë, duke u marrë jetën të paktën 11 personave, 10 nxënësve dhe një mësuesi.

  Mediat ndërkombëtare raportojnë se dy sulmues të paidentifikuar kishin hapur zjarr në një shkollë të mesme në qytetin Rus.

  Të paktën 32 persona janë plagosur, katër prej të cilëve gjenden të shtruar në spitale. Video e postuar nga kanalet e lajmeve në Telegram tregojnë fëmijët që hidhen nga dritaret e shkollës nën tingujt e të shtënave. Dy studentë vdiqën pasi u hodhën nga një dritare e katit të tretë, njoftoi agjencia e lajmeve RIA Novosti.

  Agjensia e lajmeve ruse Interfax theksoi se njëri nga sulmuesit, një adoleshent është vënë nën pranga ndërkohë që tjetri mund të gjendet ende në ndërtesë. 

  Ndërkohë që arsyeja e sulmit është ende e paqartë. Një zëdhënës i zyrës së kryetarit të bashkisë  u tha gazetarëve se fëmijët nga shkolla dhe një kopsht fqinj ishin evakuuar pas sulmit me armë.  

 • Miliarderi vuan nga Sindroma Asperger, Musk: Kam krijuar Tesla dhe po organizoj udhëtim e parë në hënë që do të paguhet me dogecoin, smund të prisni që të jem 'normal'!

  Deklarata e Elon Musk që vuan nga Sindroma Asperger dhe fakti që kriptomonedha Dogecoin do të përdoret si pagesë për udhëtimet në hënë ka tëhequr vëmendjen mediave ndërkombëtare.

 • 3 ditë përplasje të dhunshme në Jeruzalem! Qindra të plagosur përpara marshimit nacionalist sionist!

  Jeruzalemi është bërë arenë tjetër përplasjesh midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aqsa, përpara një marshimit vjetor nacionalist hebre.

  Qindra palestinezë dhe më shumë se 20 policë izraelitë janë plagosur në përleshjet e tre ditëve të fundit, pa përplasjeve të palestinezëve me forcat policore izraelite.

  Qindra palestinezë hodhën gurë të shumtë ndaj forcave të sigurisë, të cilët u përgjigjën me granata, gaz lotsjellës dhe plumba gome.

  Në një deklaratë, policia izraelite tha se forcat e sigurisë ishin "duke punuar për të zhdukur dhunën në Malin e Tempullit dhe në zona të tjera të Qytetit të Vjetër".

  Kuarteti i negociatorëve të Lindjes së Mesme - SHBA, BE, Rusia dhe Kombet e Bashkuara  kanë shprehur shqetësim mbi dhunën duke u kërkuar të gjitha palëve të tregohen të përmbajtur.

  Frika është se tensionet do të rriten ndjeshëm ditën e sotme gjatë Marshit vjetor të Flamurit të Ditës së Jeruzalemit.

  Ngjarja shënon aneksimin e Jeruzalemit Lindor, shtëpia e Qytetit të Vjetër dhe vendeve të tij të shenjta dhe zakonisht sheh sionistë të rinj duke ecur nëpër zonat myslimane, gjë e cila konsiderohet si  një provokim i qëllimshëm nga popullsia palestineze.

  Dhuna e fundit pason një muaj tensionesh, e cila filloi me kërcënimin për të dëbuar nga shtëpitë e tyre të familjeve palestineze në një pikë qendrore.

 • Arrestohet bashkëpunëtori që ndihmoi në arratisjen e bosit turk të kriptomonedhës në Shqipëri

  Autoritetet shqiptare kanë arrestuar Altjan Canaj, i riu shqiptar që ndimoi në arratisjen dhe strehimin në Shqipëri të bosit turk të kriptomonedhës Faruk Fatih Özer.  Pas arrestimit Canaj pranoi se ai e kishte ndihmuar Faruk Fatih Özer në bashkëpunimin me një tjetër shqiptar të quajtur Edevaldo Haxhiu, i cili kishte pjesën kryesore në arratisje.

  Canaj, deklaroi se ai e kishte kuptuar se ai ishte fajtor vetëm pas lajmeve në media. Në deklaratën e tij ai kishte theksuar se ata e pritën themeluesin Thodex në aeroport me kërkesë të një shoku të tij të njohur dhe e çuan në hotel.

  Canaj tha se kur mësoi nga shtypi se Özer ishte i përfshirë në një mashtrim të jashtëzakonshëm ai tha u takua përsëri me Edevaldo Haxhiun., më pas ai ishte ikur nga policia për 15 ditë nga frika e arrestimit.

  Imazhet e Canaj me Ozer u bënë publik nga mediat prej ditësh duke e bërë të mundur edhe identifikimit e tij..Në imazhet e shpërndara shihej Özer së bashku me Altjan Canaj i veshur me një  xhup të kuq dhe të bardhë.

  Sipas informacionit të marrë nga burimet e policisë, Faruk Fatih Özer është fshehur me menaxherin e një kompanie furnizuese të produkteve ushqimore në Shqipëri.

  Autoritetet turke kanë vazhduar operacionet intensive për kapjen e bosit të kriptomonedhës turke “Thodex”që dyshohet se fshihet prej dy javësh në Shqipëri bashkë me një server, brenda të cilit mbahen 108 milion dollar në kriptomonedha.

  Mediat vendase raportojnë se policia ka dërguar një ekip prej pesë ekspertësh në Ballkan ndërkohë që kanë bërë publkike edhe vendqëndrimet e tij në Ballkan.

 • Islandë, shpërthimi i vullkanit tërheq qindra turistë nga e gjithë bota

  Për më shumë se 50 ditë, shpërthimi vullkanik në Islandë ofron një spektakël të jashtëzakonshëm për të gjithë kureshtarët dhe guximtarët që nuk ngurojnë t'i afrohen për të shijuar spektaklin e rrallë . Periudhat e qetësisë të ndjekura nga gejzera gjigante të lavës, qindra metra të larta, mund të dallohen nga Reikjaviku rreth 40 kilometra larg. Ndërkohë që kureshtarët dhe adhuruesit e saj, nuk kanë nguruar ta shohin atë nga afër. Autoritetet kanë vendosur një rreth sigurie për të ndaluar vëzhguesit kuriozë të goditen nga pjesë të vogla shkëmbinjsh të nxehtë.

  Shpërthimi, që së shpejti do të quhet "Fagradalshraun", po tërheq vizitorë nga e gjithë bota, të cilët theksojnë se situata është e papërshkrueshme.Në mbrëmje mund të shihen drita të ndritshme portokalli nga dhjetëra kilometra larg. Shpërthimi, i cili filloi në 19 Mars, është i jashtëzakonshëm në shumë mënyra, pasi kanë kaluar më shumë se tetë shekuj që kur lava e fundit ka rrjedhur në gadishullin Reykjanes dhe gati 6,000 vjet që kur ka pasur një shpërthim.

 • Vuri botën në alarm! Ky është momenti kur raketa kineze bie në Oqeanin Indian

  Mbetjet e raketës së madhe kineze kanë rënë në oqeanin Indian të dielën, në perëndim të arkipelagut të Maldiveve.

  Shumica e mbetjeve u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B rihynë në atmosferë në orës 2.24 me orën e Pekinit dhe u ulën në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

 • Edhe pak pritet të bjerë në tokë, ndiqni LIVE itinerarin e copave të raketës kineze

  Teksa po enden në hapësirë mbetjet e një rakete kineze e lëshuar në hapësirë pak ditë më parë dhe që doli jashtë kontrollit pritet që të bien në tokë rreth mesnatës së sotme.

  Kjo ndodhi ka ngjallur shqetësime tek shumë njerëz, ku në ‘zonën e rrezikut; renditet edhe vendi ynë, sipas një harte të publikuar nga mediat prestigjioze ndërkombëtare.

  Pak më parë Ushtria Amerikane njoftoi se raketa do të bjerë në zonën e Turkmenistanit qendror.

 • Punonjësit e Aeroportit të Malpensas, festojnë rikthimin e fluturimeve me 'Jerusalema'

  Si për të shënuar një fitore të jashtëzakonshme stafi tokësor i aeroportit ndërkombëtar të Milanos, Malpensa ka festuar rinisjen e fluturimeve me një kërcim nën tingujt e këngës "Jerusalema". Performanca u realizua nga punonjësit e Airport Handling, një nga kompanitë që merret kryesisht me shërbimet në aeroport, falë edhe bashkëpunimit të trupave të Policisë së Shtetit, Policisë Financiare, Emirateve dhe Agjencisë Doganore.

  Videoja, e publikuar në Youtube dhe e krijuar nga "Old School Sniperz", u lansua me parullën "krenar të fluturoj sërish ". Kjo koreografi e re ka hyrë në «sfidën Jerusalema», e ndërmarrë nga shumë vende të tjera në botë.

 • Tension në Jerusalem, 205 të plagosur nga përleshja mes palestinezëve dhe policisë izraelite

  Besimtarët palestinezë u përleshën me policinë izraelite mbrëmjen e së premtes në kompleksin e xhamisë Al Aksa, një vendndodhje e shenjtë për myslimanët dhe hebrenjtë.

 • Liderët evropianë thirrje SHBA-së dhe Britanisë që të eksportojnë vaksinat e tyre në vendet në nevojë, njëjtë si BE

  Në një kohë që patenta e vaksinave është bërë çështja e ditës, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të eksportojnë më shumë nga vaksinat e saj jashtë vendit dhe jo të grumbullojë furnizime për Amerikanët.

 • Në fundjavë priten të bjerë raketa kineze 18-tonëshe që ka dalë nga kontrolli, në hartën e rënies së mundshme përfshihet edhe Shqipëria

  Mbetjet e një rakete të madhe kineze, që u lëshua në hapësirë javën e kaluar, pritet të hyjnë në atmosferën tonë më 9 maj. Raketa Long March 5B u nis nga ishulli kinez i Hainan më 29 prill dhe transportonte modulin Tianhe, i cili kishte furnizime për ekuipazhin kinez në stacionin hapësinor dhe objekti 18 tonësh është një nga më të mëdhenjtë në dekada që do të realizojë një hyrje të pa drejtuar në atmosferë.

 • BE diskuton propozimin e SHBA mbi pezullimin e patentave të vaksinave anti-COVID! Merkel kundër, Draghi e mbron: Është në të mirën e përbashkët!

  Propozimi i administratës Biden për pezullimin e patentës për vaksinat kundër COVID-19, ngjalli shpresa të mëdha për dhënien fund të nacionalizmit të vaksinave dhe mposhtjen e pandemisë. Menjëherë pas deklaratës së Biden, BE dhe presidentja e komisionit evropian ishin të  gatshëm për të diskutuar një hap të tillë, me liderët e unionit. Një pikë kthese në luftën ndaj pandemisë por që u përplas me dyshimet e Gjermanisë dhe pakënaqësinë e grupeve farmaceutike.

 • Tensionet për të drejtat e peshkimit me Francën, Britania dislokon dy anije luftarake në afërsi të ishullit Jersey

  Kryeministri Boris Johnson urdhëroi dislokimin e dy anijeve luftarake të Marinës Mbretërore pranë ishullit të Jersey si masë paraprake pas tensionimit të situatës me Francën për shkak të të drejtave të peshkimit.

 • G7 mblidhet në Londër: Mbështesim hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  Ministrat e Jashtëm dhe të Zhvillimit të G7 dhe Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, kanë dalë në një deklaratë të përbashkët ku rol qendror në diskutime kishte edhe situata në Ballkanin Perëndimor, ku ministrat shprehën edhe njëherë vendosmërinë e tyre për të ndihmuar vendet në rrugën e tyre të integrimit.

  ”Ne mbështesim hapjen e negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, thuhet në deklaratën e ministrave të G7.

  Ministrat  në fjalën e tyre kanë thekuar rëndësinë e ndërmarrjes së reformave të nevojshme për sundimin e ligjit, luftën kundër krimit të organizuar, financave të paligjshme dhe korrupsionit. Ndërkohë që është vlerësuar edhe Minishengeni ballkanik.

  “Ne mbështesim progresin e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal veçanërisht përmes Tregut të Përbashkët Rajonal, Agjendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor dhe Procesit të Berlinit.”

  Për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor, ministrat kanë theksuar nevojën e vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi të ndërmjetësuar nga BE dhe kanë reaguar kundër çdo teorie për ri përcaktim të kufijve.

  “Spekulimet e pajustifikuara rreth ndryshimeve të kufijve në bazë të etnisë nuk është zgjidhje për sfidat me të cilat përballet rajoni. Ndryshime të tilla do të përbëjnë një kërcënim për sigurinë rajonale”, thuhet në deklaratën e ministrave.

  Ministrat e G7 u takuan dje, ku diskutuan për përballimin e sfidave në rritje në botë, ruajtjen e vlerave demokratike, respektimin e marrëveshjeve klimaterike, luftimin e varfërisë dhe mposhtjen e pandemisë.

   

 • Shkëmbim zjarri mes bandave dhe policisë në Rio de Janeiro, humbin jetën 23 persona

  Të paktën 23 persona, përfshirë një oficer policie janë vrarë në një shkëmbim zjarri në Rio de Janeiro, Brazil, sipas mediave të huaja. Shkëmbimi i zjarrit ndodhi mes poliicsë dhe bandave, gjatë një operacioni policor në një lagje të varfër në zonën Jacarezinho të qytetit.

  Ishin më shumë se 200 oficerë që po kryenin operacionin për të luftuar krimin e organizuar. Nga të shtënat mbetën të plagosur edhe dy pasagjerë në një tren metro, por fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.

  Rio de Janeiro është një nga shtetet më të dhunshme të Brazilit dhe zona të mëdha janë nën kontrollin e kriminelëve, shumë prej tyre të lidhur me banda të fuqishme të trafikut të drogës.

  Operação no jacarezinho :

 • SHBA mbështesin pezullimin e patentave të vaksinave kundër koronavirusit

  Presidenti Joe Biden të mërkurën shprehu mbështetjen e tij për pezullimin e patentës për vaksinat kundër COVID-19, duke reaguar ndaj presionit në rritje nga ligjvënës demokratë dhe më shumë se 100 vende të tjera, por duke zemëruar kompanitë farmaceutike.

 • Videolajm, po luante me dallgët në det, rrethohet nga peshkaqeni 6-vjeçarja në Hawai

  Ky është moment i frikshëm ku 6-vjeçarja Anela Rezentes, teksa po shijonte detin dhe lojën me dallgët në Hawai pranë saj u afrua një peshkaqen.

 • Gruaja në SHBA i vë flakën shtëpisë me një person brenda dhe ulet në karrige duke parë skenën

  Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Maryland, SHBA,  ku një grua, e akuzuar për tentativë vrasje, dyshohet se i vuri flakën shtëpisë së saj, ndërsa një grua tjetër ishte brenda dhe më pas u ul në një karrige jashtë, duke parë ndërtesën duke u djegur.

 • Vaksinimi kundër COVID-19/ Biden: Deri më 4 korrik do të imunizohen 70% e amerikanëve të rritur

  Më 4 Korrik 70% e amerikanëve, do të kenë marrë të paktën një dozë të vaksinës anti-COVID deklaroi në një konferencë për median presidenti Joe Biden.

  Objektivi i ri, i cili gjithashtu përfshin vaksinimin plotësisht të 160 milionë të rriturve deri në Ditën e Pavarësisë, vjen ndërsa kërkesa për vaksina ka rënë dukshëm në të gjithë vendin, madje disa shtete nuk kanë bërë porosi për më shumë se gjysmën e dozave që duhet të merrnin.

  Synimi ynë deri më 4 korrik është të kemi 70% të amerikanëve të rritur të vaksinuar të paktën njëherë dhe 160 milionë amerikanë të vaksinuar plotësisht. Kjo do të thotë t’i afrohemi kuotës së 100 milionë vaksinimeve, disa për herë të parë dhe disa për herë të dytë, brenda 60 ditëve”, u shpreh Joe Biden, president i Shteteve të Bashkuara.

  Shtëpia e Bardhë gjithashtu po harton plane për të nisur vaksinimet në grup moshën 12-15 vjeç. Presidenti Biden po i "sfidon" shtetet për të administruar të paktën një dozë në këtë grupmoshë deri në 4 korrik, me qëllim që sa më shumë adoleshentë të jenë vaksinuar plotësisht deri në fillim të vitit të ardhshëm shkollor, por theksoi se në asnjë rast ata nuk do të ndijkojnë mbi vendimin e FDA. Edhe pse të rinjtë janë në rrezik më të ulët për komplikacione serioze nga COVID-19, ata përbëjnë tani pjesën më të madhe të rasteve me viruse të reja.

 • Me muzikën dhe shpirtin e tij artistik, violinisti Yo-Yo Ma performon për pacientët me COVID-19 në Indi

  INDI- Muzika luan nën ritmin emocioneve dhe “përqafon” mendimet tona më të errëta në ditët e vështira.

  Muzika mund të ndryshojë një moment dhe të kthejë buzëqeshje.

  Këtë buzëqeshje është munduar të sjell violinisti i njohur amerikano-kinez Yo-Yo Ma, i cili ka performuar për pacientët që po “luftojnë” me COVID-19, në një spital në Indi.

  Me “armë” violinën dhe shpirtin e tij artistik, i ka falur pacientëve disa momente paqeje përmes muzikës së tij.

  Kjo nuk është hera e parë që violinisti Yo-Yo Ma shpreh solidaritetin e tij për situatën e pandemisë me muzikën e tij, pasi edhe më parë ai ka luajtur në një qendër vaksinimi.

  Pamjet që vijnë nga India çdo ditë për shkak të situatës së rënduar si pasojë e COVID-19 janë drithëruese.

  Spitalet janë në kaos, pacientë humbin përditë jetën nga mungesa e oksigjenit dhe krematoriumet janë të mbingarkuara, kjo është situata që India po përballet përditë në “luftën” e vështirë me COVID-19.

 • Presidenti irlandez dhe qeni i tij ‘rrëmbejnë’ zemra e shikuesve gjatë një interviste live

  Qentë janë shume inteligjent dhe miqtë më të ngushtë të njeriut, ata shprehin dashurinë e tyre në forma të ndryshme, por gjithmonë kanë mënyrën e tyre të veçantë për të fituar zemrat tona.

  Momenti kur qeni i presidentit irlandez, Michael Higgins kërkon vëmendjen e tij, teksa ai flet në kamera për një televizion, ka bërë xhiron e rrjetit.

  Megjithëse qeni kërkon vëmendjen e Higgins me ngulm, ai nuk humb durimin asnjë sekondë por e ledhaton me ngrohtësi dhe vazhdon flet për kamerën e televizionit.

  Njerëzit në rrjetet sociale e adhuruan këtë moment të ngrohtë mes presidentit dhe qenit të tij, duke komentuar me fjalët më të ëmbla.

 • COVID-19 / Një rrëfim për Report TV nga India! Vullnetarja: Fjalët nuk e përshkruajnë dot tragjedinë

  Tanya ka dalë vullnetare për të ndihmuar të sëmurët me Covid -19 në spitalet e Indisë, aty ku situata është dramatike.  Bashkë me të, janë shokët dhe miqtë e saj. Kanë lënë shtëpitë, familje dhe po u përkushtohen të sëmurëve

   “ Situata aktuale në Indi është e papërshkrueshme. Spitalet në të gjithë vendin po punojnë më shumë se kapacitetet e tyre, janë të tej mbushur. Jo vetëm për pacientët të cilët pranohen në spitale, por edhe me mijëra të cilët presin në ambiente jashtë spitalit. Spitalet janë në gjendje të mjerueshme njëjtë si pacientët pasi pothuajse të gjitha burimet mjekësore po mbarojnë, si oksigjeni, plazma apo mjete të tjera të nevojshme për të shpëtuar jetët e pacientëve. Mbi të gjitha presioni mbi ekipin mjekësor është shumë i madh dhe ata po punojnë pa pushim” rrëfen për Report TV indiania vullnetare Tanya Dhawan Timpany

 • Divorci i Bill dhe Melinda Gates trondit mediat, 'në lojë' 130 miliardë dollarë

  Divorci i Bill dhe Melinda Gates, një prej çifteve më të pasur në botë, ka shkaktuar një tronditja të madhe në mediat ndërkombëtare, jo vetëm për historinë e tyre të dashurisë, por edhe për mënyrën sesi do të ndahen pasuritë e çiftit të cilat kapin vlerën e 130 miliard dollarëve.

 • Presidenti i SHBA, Biden katërfishon kufirin për pranimin e refugjatëve krahasuar me administratën Trump

  Presidenti i SHBA, Joe Biden ngriti zyrtarisht të hënën kufirin maksimal për pranimin e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara në 62,500 këtë vit, disa javë pasi u përball me kritika nga të dyja partitë për vonesën në zëvendësimin e një kufiri rekord të ulët të vendosur nga ish Presidenti Donald Trump.

 • COVID-19, Turqia mbyllje totale deri më 17 maj, mjeku shqiptar Enis Hyseni: Vaksinimi sjell shpresë

  Mbi 22 milion vaksinime në Turqi, por situata nga infektimet me COVID-19 vijon të jetë e rënduar

 • Komisioni Evropian propozon që qytetarët e vaksinuar të mund të udhëtojnë drejt BE

  Pas një fushate të sukseshme vaksinimi dhe rënie të konsiderueshme të numrit të të infektuarve Komisioni Evropian ka propozuar sot lehtësimin e kufizimeve aktuale për udhëtimet jo-thelbësore në BE, duke ngjallur shpresë edhe për shqiptarët që duan të kalojnë pushimet në një nga vendet evropiane.

  Lajmin e dha me anë të një postimi në Twitter Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, duke dhënë kështu shpresë për ringjallje të turizmit.  Në postimin e saj kryekomisionerja shkruan se BE rekomandon rinisjen e udhëtimeve të vizitorëve të vaksinuar kundër COVI-19, si dhe qytetarëve të cilët vijnë nga vende me situatë shëndetësore të mirë, sa i përket pandemisë.

  Komisioni propozon të lejojë hyrjen në BE për arsye jo thelbësore jo vetëm për të gjithë personat që vijnë nga vendet me një situatë të mirë epidemiologjike, por edhe për të gjithë njerëzit që kanë marrë dozën e fundit të njërës nga vaksinat e miratuara nga EMA. Në propozimin e paraqitur nga Komisioni, mundet të përfshihen edhe vaksinat që kanë marrë miratimin për përdorim emergjent OBSH. Për më tepër, Komisioni propozon të ngrejë pragun e incidencës në lidhje me numrin e rasteve të reja COVID-19 e përdorur për të përcaktuar një listë të vendeve nga të cilat duhet të lejohen të gjitha udhëtimet, duke krijuar kështu mundësi për zgjerimin e kësaj liste. Aktualisht në BE, janë të pranuar pa kufizime vetëm qytetarët e 7 shteteve. 

  Në bazë të rregullave të fundit shtetet Anëtare duhet të lejojnë udhëtimin në BE të atyre njerëzve që kanë marrë 14 ditë para mbërritjes, dozën e fundit të një vaksine që ka marrë autorizimin për përdorim emergjent në BE. Për më tepër,parashikohet edhe heqja e karantinë dhe testit negativ PCR për të gjithë të vaksinuarit, edhe për personat jashtë BE.

 • Filmoi me telefon teksa po i rrihnin brutalisht të bijën për të denoncuar drejtoreshën e shkollës

  SHBA- Një drejtoresh shkolle nga Florida në SHBA, po përballet me drejtësinë, pasi pamjet e rëndë ku ajo shfaqet duke rrahur brutalisht një vajzë 6-vjeçare me një dru, kanë qarkulluar në internet dhe kanë shokuar botën.

  Drejtoresha e shkollës fillore, Melissa Carter, është “monstra” që rrahu në mënyrë të pamëshirshme 6 vjeçaren, pasi ajo kishte shkaktuar një dëme prej 50 dollarësh në një ndër kompjuterat e shkollës.

  Mamaja e 6-vjeçares është thirrur në shkollë më 13 prill, për të paguar dëmin të cilin shkaktoi vajza e saj.

  Kur ajo është paraqitur në shkollë ka gjetur drejtoreshën duke bërtitur dhe sapo zbuloi mungesën e kamerave në ambientet e shkollës, nxori fshehurazi telefonin e saj për të filmuar skenën brutale, duke “sakrifikuar” vajzën e saj.

  “Askush nuk do të më besonte. Unë ‘sakrifikova’ vajzën time që të gjithë prindërit të zbulojnë se çfarë ndodh në atë shkollë.”, tha ajo mes lotëve.

  Incidenti i rëndë po hetohet nga autoritetet përkatëse, megjithatë pamjet filmike janë fakte të pashmangshme.

 • Mosha nuk është justifikim, 71-vjeçarja britanike bën 20 orë në javë palestër dhe thyen rekorde në peshëngritje: Ndihem më mirë se 30 vite më parë

  BRITANI E MADHE- Mosha nuk është një justifikim! Mary Duffy, 71-vjeçarja britanike është bërë kampione botë në peshëngritje në moshën 60 vjeçare dhe shpenzon rreth 20 orë në javë në palestër.

  E moshuara më energjike që keni parë ndonjëherë, është shprehur se tani ndihet më mirë dhe më e shëndetshme se para 30 vitesh.Pavarësisht se ajo ka dëgjuar gjithmonë “je shumë e vjetër për palestër”, Mary ka thyer rekorde botërore në peshëngritje.

  “Unë nuk jam një 70 vjeçare e zakonshëm dhe nuk do të ndalem!”, tha Mary.

  Falë punës së vazhdueshme dhe stërvitjes, ajo mori guximin të merrte pjesë në konkursin e saj të parë të peshëngritjes në vitin 2014, në moshën 64 vjeçare.

  Mary ra në dashuri me peshëngritjes dhe shpejt filloi të hynte në gara ndërkombëtare të drejtuara nga Shoqata Ndërkombëtare e Peshëngritjes dy herë në vit.

  Mosha është vetëm një justifikim kur ka pasion dhe dëshirë!

 • Lufta kundër COVID-19, lehtësohen kufizimet në Evropë pavarësisht infeksioneve të larta

  Shumë vende evropiane kanë filluar të lehtësojnë masat anti-COVID, edhe pse ende nivelet e infeksionit dhe personat në terapitë intensive mbeten të larta.

  Pas muajsh të tërë mbylljeje, kafenetë në Venecia janë rihapur pasi vendi hyn tashmë në zonën e verdhë, çka do të thotë se rreziku nga COVID-19 është i ulët. Qeveria italiane përdori metodën e ngjyrave për të klasifikuar rajonet, por tanimë në pjesën më të madhe të shtetit fqinj janë lehtësuar masat kufizuese.

  Sidoqoftë gjashtë rajone mbeten nën masa të rrepta, duke bërë që të ketë pakënaqësi në rritje.

  Edhe Franca po shkon drejt rihapjes. Nga dita e sotme nuk ka më kufizime prej 10 km për udhëtuar larg nga shtëpia . Tanimë nis edhe plani me katër faza i presidentit Macron, ndonëse numri i të infektuarve vijon të mbetet I lartë. Duke filluar nga sot nxënësit e shkollave të mesme u kthyen në shkollë për herë të parë në një muaj.

  Megjithatë mbetet në fuqi një shtetrrethim gjatë natës mbeti në vend ndërsa tarracat në natyrë të kafeneve dhe restoranteve nuk do të lejohen të rihapen deri më 19 maj së bashku me muzetë, kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve.

  Në Greqi, pas muajsh të tërë kufizimesh restorantet dhe kafenetë janë lejuara për të shërbyer klientëve në ambiente të jashtme. Bizneset dhe shërbimet e lidhura me turizmin, do të rikthehen në punë nga 15 maj.

  Hungaria në anën tjetër duke filluar nga e shtuna lehtësoi kufizimet për persona të cilët janë imunizuar kundër COVID-19.  Individët me karta mund të hyjnë në restorante, hotele, teatro, kinema, banjë, palestra, biblioteka, muze. Orari i punës për bizneset u zgjat deri në orën 23:00 dhe orari I shtetrrethimit u shty po ashtu.

 • ‘Ju nuk jeni vetëm’, infermierja kanadeze këndon për të bërë të lumtur pacientin me COVID në intubim

  KANADA- Muzika nuk e shëron COVID-19 por edhe në situatat më të vështira është shoqëruesi më i mirë i emocioneve dhe ndjenjave tona.

  Me “armë” kitarën e saj, një infermiere nga Otava, në Kanada i ka kënduar një pacienti me COVID-19 në intubim, për ta bërë sado pak të lumtur në një ditë të vështirë.

  “Ju nuk jeni vetëm...”, përsëritej në këngën e infermieres, teksa qëndronte jashtë dhomës së pacientit dhe këndonte me pastërti përmes maskës së saj anti-COVID.

  Videoja e këtij momenti prekës infermier-pacientë po bën xhiron e botës!

   

 • Besimtarët ortodoksë në të gjithë botën gati për të festuar Pashkët ortodokse, fillojnë përgatitjet për ceremoninë e Zjarrit të Shenjtë

  Të krishterët ortodoksë në të gjithë botën do të festojnë këtë fundjavë Pashkët dhe ringjalljen e Krishtit.

  Me ceremonitë e para në Jeruzalem ku ruajtësi i çelësit në Kishën e Varrit të Shenjtë në Jeruzalem mbërriti të shtunën në mëngjes për të zhbllokuar dyert përpara ceremonisë së Zjarrit të Shenjtë, një ngjarje vjetore në të cilën ka pasur më shumë besimtarë sesa vitin e shkuar pasi masat kufizuese janë lehtësuar.

 • 1 Maji/ Protesta të shumta në të gjithë botën për Ditën Ndërkombëtare të Punës, qindra të arrestuar në Turqi dhe Itali

  1 Maji në të gjithë botën njihet si dita e punëtorëve dhe në disa vende njihet si festë zyrtare për të inkurajuar punonjësit në kërkimin e të drejtave të tyre, me gjenezën që shkon deri në shekullin e 19 në Australi dhe më pas në SHBA.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv