• Nënshkruhet marrëveshja, Banka Shtetërore Gjermane financon 100 milion euro për sistemin elektroenergjetik

  Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit mes Qeverisë Shqiptare dhe Bankës Shtetërore Gjermane (KfW) për financimin  e një fondi  prej 100 milion euro për sistemin elektroenergjetik shqiptar.

 • Të rinjtë me shkollë nuk studiojnë tregun, mbesin pa punë, eksperti: Këshillimi i karrierës duhet që në 9-vjeçare! Pauzë nga gjimnazi në universitet për të punuar

  Mungesa e studimit të tregut të punës për profesionet më të kërkuara në vend, por kalimi direkt nga gjimnazi në universitet, është një ndër shkaqet kryesore për papunësinë e lartë tek të rinjtë në vend. Ekspertët thonë se që në 9-vjeçare duhet të nisë këshillimi i karrierës, që orienton nxënësit dhe studentët drejt kërkesave të tregut.

 • Shifrat e INSTAT/ Rreth 95 mijë shqiptarë të regjistruar si punëkërkues! Grupmosha 16-29 vjeç më e prekur nga papunësia

  Mbajtja e ekonomisë nën presion nga pandemia COVID-19, ka bërë që të rritet numri i të papunëve, dhe i atyre që kërkojnë të punësohen. Sipas INSTAT numri i punëkërkuesve të regjistruar në zyrat e punës ka arritur në 24 mijë në tremujorin e parë të këtij viti

 • Kryetari i PD në Shkodër: Pjesëmarrje masive në votime, vetëm Shehaj nuk ka komisionerë

  Kryetari i PD në Shkodër Xhevdet Amuli duke folur për procesin e votimeve tha se ka pasur pjesëmarrje masive dhe anëtarët kanë pritur në rradhë për të shprehur vullnetin e tyre.

  “Pjesëmarrja ka qenë shumë e madhe. Mbi 50 vetë kanë qenë në rradhë gjatë gjithë kësaj kohe. Secili nga komisionerët ska toleruar gjënë më të vogël. Për udhëzimet kanë qenë në dijeni dhe kandidatët për deputetë. Edhe deputetët kanë pasur vëzhguesit e vetë. Procesi është i qetë. Deri tani ka kaluar 30% e votimit. Numri i anëtarëve të PD është 3100 votues anëtarë të PD”, tha ai.

  Për komisionerët ai tha se 3 kandidatët Edit Harxhi, Fatbardh Kadilli dhe Lulzim Basha i kanë, kurse Agron Shehaj jo.

  “Kadilli Harxhi dhe Basha kanë kurse Shehaj ka pasur gabime te komisionerët e tij janë jashtë po jo brenda zyrës së votimit. Janë jashtë vendit ku zhvillohet procesi. Mua sme duket krejt proces formal është një proces dhe një luftë shumë e madhe që po bëhet nëpërmjet kandidatëve. Unë i kam ndjekur dhe nga afër gjatë fushatës”, tha ai.

  •  
 • Përgjysmohet prodhimi i qershisë në Dvoran të Korçës, fermerët: 70 lekë për kg, nuk nxjerrim dot shpenzimet! Drejtori i Bujqësisë: Zgjidhje rritja e çmimit

  Fermerët në Dvoran të Korçës jo vetëm që nuk kanë marrë sasinë e prodhimit të pritshëm të qershive për shkak të klimës jo të favorshme në kohën e lulëzimit të fruti, por edhe aq sa kanë marrë e shesin me çmime shumë të ulëta pasi nuk ka treg.

 • Borxhi publik dhe strategjia dhe qeveri-BSH për ta ulur flet eksperti i ekonomisë Fatos Çoçolit

  I ftuar eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli

 • 72% e bizneseve turistike në Vlorë s'lëshojnë fatura në fundjavë, Ibrahimaj: Deklaroni pagat dhe numrin real të punonjësve, shmangni ndëshkimet

  72% e bizneseve që operojnë në sektorin e turizmit në Vlorë nuk kanë lëshuar fatura për shitjet që kanë kryer. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve Delina Ibrahimaj thotë se informaliteti në këtë sektor është i pranishëm në punësim dhe në deklarimin real të pagave.

 • Rritet papunësia në Shqipëri, arrin në 11.9%! Dalin nga tregu mbi 35 mijë qytetarë të punësuar në sektorin bujqësor

  Edhe pse ekonomia e vendit ka dhënë shenja rimëkëmbjeje pasi të ardhurat janë rritur ndjeshëm krahasuar me vitin e kaluar, tregu i punës duket se është ende nën kthetrat e pandemisë.

 • Rriten me 17 mln euro dërgesat e emigrantëve në janar-mars 2021! BSH: Remitancat në tremujorin e parë ishin 169 mln euro

  Konkretisht në periudhën janar-mars 2020 remitancat ishin në nivelin 152 milionë euro, kur ende nuk kishte nisur pandemia COVID-19, dhe ende nuk ishin bllokuar ekonomitë botërore. Rritja këtë vit krahasuar me vitin e kaluar është 17 milionë euro.

 • Rritja e pagave për mësuesit dhe 'bluzat e bardha' çon në 56 mijë lekë rrogën mesatare në vend! Financierët dhe siguruesit më të mirëpaguarit

  Sipas të dhënave të INSTAT paga mesatare bruto në vend në tremujorin e parë të këtij viti u rrit me 5.2%, ose 56 mijë lekë në muaj. INSTAT raporton se më të paguarit në vend janë ata që kanë pozicione drejtuese në banka.

 • Në 1 korrik nis fiskalizimi i faturave biznes-biznes! Ministrja Denaj: S’ka gjoba deri në janar 2022

  Ministrja e Financave Anila Denaj fton të gjitha bizneset të nisin procesin e fiskalizimit pasi nuk do të ketë shtyrje. Sipas ministres deri në fillim të vitit të ardhshëm nuk do të ketë gjoba për shkeljet që mund të konstatohen.

 • Hapet tenderi për projektin për transferimin e përpunimit të mallrave në Porto Romano! Gara mbyllet në 9 korrik me fond 9.3 mln €

  Është hapur këtë të enjte gara për hartimin e projektit për transferimin e shërbimeve të përpunimit të mallrave nga Durrësi në Porto Romano. Tenderi vjen pak muaj pas marrëveshjes me Emiratet Arabe për ta kthyer portin aktual të Durrësit në port jahtesh luksoze, për qëllime turistike.

 • Borxhi i jashtëm i vendit u rrit me 297 mln € në tre muajit e parë të vitit! Banka e Shqipërisë: Në fund të muajit mars arriti në 8.8 mld €

  Borxhi i jashtëm i vendit ka kapur shifra rekord në tre muajit e parë të këtij viti, pasi sipas Bankës së Shqipërisë  ai është rritur me 297 milionë euro, krahasuar me fundin e vitit 2020.

 • Kredia e keqe zbret në 7.8%, niveli më i ulët historik! Edhe pa masa lehtësuese qytetarët e bizneset vijojnë të paguajnë këstet

  Shqiptarët duket se nuk kanë vështirësi për të paguar këstet e kredive pavërsisht pandemisë COVID-19 dhe pasigurisë për të ardhmen. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë në muajin prill kreditë me probleme janë ulur në nivelin më të ulët historik në muajin prill.

 • Grante e garanci sovrane për bizneset e vogla, gati projektligji për zhvillimin e ndërmarrjeve mikro! Për 10 vite pritet të shpenzohen 106.3 mln lekë

  Zhvillimi i ndërmarrjeve të mikro, të vogla dhe të mesme është në qendër të një projektligji të hartuar nga Ministria e Financave e që është hedhur për konsultim publik. Synimi i draftit është të japë grante apo garanci sovrane për këto biznese në mënyrë që të zhvillohen më shpejt.

 • Shqiptarët çlirohen nga ethet e COVID, më pak kursime! Raporti i BSH: Besimi në ekonomi nisi rritjen nga maji

  Pasiguria nga pandemia është kapërcyer nga qytetarët shqiptarë, vlerëson Banka e Shqipërisë kur thotë se në muajin maj është ulur kursimi që kapi shifra rekord gjatë pandemisë. Banka vrojton se besimi në ekonomi është përmirësuar për shkak të përmirësimit t gjendjes financiare të bizneseve si dhe të qytetarëve.

 • Pandemia “kyçi” 408 biznese të huaja në Shqipëri! Gent Beqiri: Rritja ekonomike këtë vit është e sigurt

  Efektet negative të pandemisë COVID-19 janë ndjerë edhe tek bizneset e huaja. Vetëm në vitin e kaluar janë mbyllur 408 biznese të huaja dhe me bashkëpronar shqiptar. Ky efekt për Ish-drejtorin e Agjencisë së Investimeve Gent Beqiri është i përkohshëm pasi rritja ekonomike këtë vit është e padiskutueshme.

  Përballja me pandeminë ka qenë e vështirë jo vetëm për bizneset shqiptare por edhe për ato të huaja. Në 2020-ën u mbyllën 408 biznese të huaja dhe me bashkëpronar shqiptar, pasi numri i këtyre ndërmarrjeve ishte 6,035 në vitin që shkoi nga 6,443 që ishte numri në 2019-ën. Ish-drejtori i Agjencisë së Zhvillimit të Investimeve Gent Beqiri thotë për Report TV se ky efekt negativ ishte i pritshëm,  por që do të jetë i përkohshëm.

 • Zonat e mbrojtura tërhoqën 2.5 mln turistë në 2020, Shkodra ‘lider’ për turizmin natyror

  Zonat e mbrojtura të vendit po tërheqin çdo ditë e më shumë turistë vendas e të huaj. Në vitin që shkoi edhe pse në rënie të ndjeshme nga pandemia këto destinacione kanë tërhequr mbi 349 mijë vizitor të huaj. Destinacionet më të frekuentuara nga të huajt ishin Velipoja, liqeni i Pogradecit dhe i Shkodrës. Jo vetëm bregdeti Adriatik e Jon, por edhe zonat e mbrojtura natyrore në vend po bëhen çdo vit e më të kërkuara nga turistët e huaj. Nëse në vitin e pandemisë në Shqipëri hynë 2.458.883 shtetas të huaj për qëllime turistike, nga këta 349,580 mijë të huaj kanë vizituar zonat e mbrojtura. Pavarësisht se rënia e numrit të turistëve në vitin 2020 ka qenë e dukshme në të gjitha destinacionet turistike si pasojë pandemisë COVID-19, të huajt nuk i kanë braktisur zonat e mbrojtura kombëtare. Lumi Buna dhe Velipoja ishin dy pikat më të frekuentuara gjatë vitit të kaluar, e që kanë tërhequr 147.470 shtetas të huaj, nga 441.470 turistë që kanë pasur në total këto dy pika turistike. Delta e Bunës, panorama piktoreske si dhe fauna e pastër e kanë bërë lumin një atraksion turistik. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me Velipojën e njohur për detin e pastër, rërën kurative, lagunën me specie të shumëllojshme dhe bimësinë e dendur, po kthehet çdo ditë e më shumë në një vend turistik, në të gjitha stinët e vitit. Nga veriu në Pogradec, ku liqeni i këtij qyteti i rrethuar nga parku i Drilonit, Tushemishti e Lini piktoresk renditet në vendin e dytë për numrin më të madh të turistëve sipas të dhënave të AKZM-së. Ky destinacion është vizituar në vitin e vështirë të pandemisë nga 608.741 qytetar nga të cilët 49.970 ishin të huaj.

 • Intervista/ Nga 1 korriku aplikohen afatet e reja për dëmshpërblimet e dëmeve të aksidenteve, nëndrejtorja e AMF: Ndryshojnë edhe policat e sigurimit

  Nga data 1 korrik fillon zbatimin ligji i ri për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit. Ndryshimet e reja ligjore kanë rishikuar edhe afatet kohore për përfitimin e dëmshpërblimit në rast të një aksidenti si dhe për herë të parë futet në zbatim Raporti Evropian i Aksidenteve.

 • Dita Botërore e Mjedisit, kreu i AKZM, Dedej: Kemi bërë progres në këtë fushën e mjedisit, problem mbetet ndotja e ajrit dhe e trajtimi i mbetjeve

  Në ditën botërore të mjedisit, kreu i Agjencisë së Zonave të Mbrojtura Zamir Dedej tha në Report TV se duhet punuar më shumë për cilësinë e ajrit dhe menaxhimit të mbetjeve. Përpos këtyre dy problematikave Dedej tha se vendi ka bërë progres në fushën e mjedisit dhe është rritur ndërgjegjësimi

   

 • Bizneset në Shëngjin nuk deklarojnë të ardhurat Ibrahimaj: Gjatë muajit nuk kanë prerë asnjë kupon

  Nga Lezha, ku duket se informaliteti ndër biznese është i lartë, drejtoresha e tatimeve Delina Ibrahimaj tha se operatorët turistik do të përballen me gjoba nëse nuk deklarojnë të ardhurat. Në Shëngjin, tha ajo gjatë muajit maj bizneset nuk kanë prerë asnjë kupon tatimor. Pavarësisht se Shëngjini kishte fundjaven e kaluar vizitorë të shumtë, pjesa më e madhe e bizneseve, rezultojnë se nuk kanë prerë asnjë kupon tatimor. Kjo shkelje ka vijuar përgjatë gjithë muajit maj, ndërsa bizneset kanë shmangie edhe deklarimet mbi numrin e punonjësve. Problematika u bë e ditur nga Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, gjatë një takimi me bizneset që operojnë në sektorin e turizmit në Shëngjin. Në qarkun e Lezhës operojnë 334 biznese në fushën e turizmit, nga të cilët vetëm 57 janë tatim pagues të TVSH, pjesa tjetër kanë përfituar nga rritja e pragut të TVSH-së, pasi janë biznese të vogla.

 • Korrupsioni e dëmi në ekonomi, eksperti Çoçoli: 77 persona të shpallur Non Grata në 77 vende të botës

 • Në prag të sezonit turistik nis rregullimi i rrugës! Syri i Kaltër 'thith' turistët e huaj mes 'pluhurit'

  Jo vetëm bregdeti i vendit por edhe monumentet natyrore po tërheqin një numër të konsiderueshëm turistësh. Syri i kaltër është një nga destinacionet që po preferohet çdo ditë e më shumë. Turistët nga Polonia dhe Çekia sfidojnë ujin e ftohtë në Syrin e Kaltër dhe zgjedhin të bëjnë zhytje.

  Një pjesë e tyre vijnë për herë të parë por vendet që kanë vizituar i bëjnë që të rikthehen përsëri.

 • 'Pusho shqip'! Shqipëria hap dyert për turistët, synohen 4.5 mln vizitorë

  E gjithë vija bregdetare shqiptare është gati të presë turistë vendas dhe të huaj, në një vit që e gjen të plagosur nga pandemia Covid-19 por jo të pafuqishme për të nisur gjithçka nga e para dhe më të fortë. Sytë e ringritjes dhe të triumfit mbi të keqen janë përsëri mbi turizmin.

  “Kam shumë besim që në 2021 do të jetë një vit ku turizmi nuk do të jetë vetëm një nxitës i ekonomisë por do të jetë një guru i jashtëzakonshëm i rritjes së cilësisë së jetës, një guru që do të predikojë jetën e mirë. Turizmi do të jetë shenja që jeta do fitojë mbi vdekjen”,tha ministri Klosi.

  Përpos natyrës së bukur shqiptare që të fton të vizitosh vendin nga mali në det, thirrja që ende nuk e ka marrë të plotë përgjigjen është rritja e cilësisë së shërbimit dhe garantimi i sigurisë së pushuesve.

  “Kërkesa jonë e vazhdueshme është që jo vetëm të shkojmë me shpejtësi në 10 milionë turistë në Shqipëri por të jemi konkurrent në standarde. Duhet të punojmë si industri që ofron shërbim të nivelit të lartë dhe si e tillë ka njerëz të kualifikuar nuk bëhet nëse nuk kemi biznes të paktën 8 muaj në vit, dhe zona në të cilën jemi ofron turizëm nga prilli në nëntor. Na duhet shumë të investohemi më shumë në shërbim. Turizmi është një industri e investuar në detaje”, shprehet ministri Klosi.

  Nga Vlora me pedonalen e re, në Dhërmi me atmosferën që të jep shpresë për ri-ngritje pas shiut, Saranda e hap sezonin me këngë e valle.

  Jo vetëm për një sezon të mbarë por Saranda po punon edhe për një ofertë turistike joshëse.

  “Ne jemi të përgatitur që të bëjmë jo vetëm përmirësimin e ofertës turistike por edhe zgjatjen e saj në kohë. Sezoni turistik në qytetin e Sarandës ka nisur ka gati një muaj dhe ne çdo fundjavë presim qindra turistë jo vetëm turistë vendas por edhe të huaj. Është Polonia që zë vendin e parë nga vendet lindore është Ukraina, Serbia gjithashtu por edhe vendet nordike nuk mbeten pas”, shprehet për Report TV kryetari i Bashkisë së Sarandës Adrian Gurma .

  Nëse 2020 u pagëzua si ‘sezoni i turizmit patriotik’ këtë vit sytë janë nga turistët ndërkombëtarë.

  “Kemi filluar të presim turistë nga vendi dhe nga jashtë kufijve. Para 2 javësh erdhën turistët e parë të Ukrainës, kemi çelur Poloninë. Presim një sezon më të mirë se viti 2020. Ne kemi eksperiencën tonë që nuk shohim vetëm se çfarë do të shesim neve por edhe se çfarë do të shesë rajoni. Gjatë gjithë kohës jemi përgatitur për të nxjerrë ofertat tona dhe jo duke menduar sesa na intereson por duke i krahasuar me konkurrentët tonë”, pohon kryetari i Operatorëve Turistik për jugun Vasil Bedinaj.

  Kryetari i Operatorëve Turistik për jugun Vasil Bedinaj shprehet për Report TV se përpos eksperiencës në këtë industri nuk duhet abuzuar me çmimet pasi do dëmtohej rëndë sezoni.

  “Ne duam të kapim ritmin e vitit 2019 na intereson që Shqipëria të kthehet në një destinacion turistik sepse vërtet i ka plotësuar kushtet për të qenë e tillë. Të rrimë në korsionë tonë duke i mbajtur çmimet me interes pasi nëse godasim në krahun e kundërt do na kthehet në bumerang, dhe një klientë mund të vij një herë dhe nuk vjen më”, tha Vasil Bedinaj.

  Me sloganin ‘Pusho shqip’, sfida e vitit është kapërcimi i 4 milionë turistëve, dhe garantimi i shëndetit të pushuesve. Sezoni është hapur edhe në Shëngjin, Fier, Berat, ndërkohë charterat e parë me turistë kanë mbërritur në vend, teksa pritet që nga korriku të ketë një fluks më të madh.

 • Fiskalizimi, Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve sqaron: S'kemi të bëjmë me një taksë të re, por modernizim të mënyrës së faturimit

  Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj ka shpjeguar procesin e Fiskalizimit, ku thotë se nuk kemi të bëjmë me një taksë të re. Nëpërmjet një video, Ibrahimaj shprehet se Fiskalizimi është reforma e lëshimit të faturës elektronike dhe modernizimi i mënyrës së faturimit.

 • Roli i Bankës Shqiptare në rolin e kredisë, i ftuar Fatos Çoçoli

 • Bankers Petroleum: Vijon me ritme të qëndrueshme prodhimi i naftës në Patos-Marinëz!

  Në fushën e Patos-Marinzës ka vijuar me ritme të qëndrueshme prodhimi i naftës duke shënuar rreth 162 mijë ton vetëm për janar-marsin 2021.

  Situata në tregjet ndërkombëtare është përmirësuar ndjeshëm krahasuar me një vit më parë pasi cmimi i Brentit ka shënuar një rritje prej rreth 20% kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar. Aktualisht brenti është në nivelin e rreth 68 USD për fuci.

  Prodhimi ditor i naftës ka shënuar rreth 11,300 fuçi nafte në ditë përgjatë kësaj periudhe.

  Ne total, kompania ka gjeneruar mbi 51 milionë dollar nga prodhimi dhe shitja e naftës. Këto të ardhura janë ri-investuar në fushën e Patos-Marinzës në operacionet naftënxjerrëse.

  Një ndikim të madh, ka patur edhe në arkëtimet për buxhetin e shtetit. Sipas të dhënave të Bankers, gjatë tremujorit të parë të këtij viti janë paguar rreth 6.6 Milionë dollarë rentë minerare në tatime dhe dogana si dhe prodhim para-ekzistues për Albpetrol.
  Aktualisht, Bankers zë rreth 75% të të ardhurave që shteti shqiptar mbledh nga renta minerare në vend.

  Thuajse e gjithë nafta e prodhuar është eksportuar drejt tregjeve europiane në kushtet kur rafineria më e madhe në vend, në Ballsh, ka ndaluar operacionet.

  Që nga viti 2004 Bankers operon në Patos-Marinëz, fusha më e madhe e naftës në Evropën Kontinentale dhe ka investuar më shumë se 3.5 Milion USD.

  Përfaqësuesit e kompanisë konfirmojnë se pavarësisht se Bankers nuk ka rikuperuar ende investimet e saj, plani i tyre është të vazhdojnë të bëjnë investime afatgjata në Shqipëri dhe kështu kontributi në ekonominë lokale do të mbetet i lartë.

 • Sejko: Shmangëm falimentimet në masë të bizneseve dhe rritjen e fortë të papunësisë gjatë pandemisë

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko  ka folur nga Kuvendi lidhur me përballimin e krizës ekonomike që zhvilloi pandemia. Sejko tha se Banka e Shqipërisë ndërhyri në mënyrë të shpejtë dhe të plotë dhe se masat për përballimin e krizës rezultuan të suksesshme

  "Ndikimi i krizës në ekonomi rezultoi më i vogël së pritjet tona fillestare, duke ilustruar si rezistencën dhe fleksibilitetin e sektorit privat, ashtu dhe ndikimin pozitiv të përgjigjes së politikave publike. Po ashtu, ndikimi i goditjes mbi faktorët afatgjatë të rritjes duket i përmbajtur. Me gjithë problemet e natyrshme, ne kemi shmangur falimentimet në masë të bizneseve dhe rritjen e fortë të papunësisë. Së fundi, pavarësisht testit të fortë të cilit iu nënshtruam, ekuilibrat ekonomikë dhe financiarë të vendit mbetën solidë. Në gjykimin tonë, ekonomia shqiptare i gëzon premisat për një rimëkëmbje të shpejtë në të ardhmen", tha Sejko

  Gjatë raportimit për vitin 2020, Banka e Shqipërisë  ka shënuar progres në implementimin e Strategjisë Afatmesme të Zhvillimit, si dhe ka zbatuar rekomandimet e lëna nga Kuvendi i Shqipërisë.

  "Vëllimi i aktivitetit ekonomik u tkurr me 3.3%, ekonomia shqiptare humbi rreth 43,000 vende pune dhe shkalla e papunësisë u rrit në 11.8%. Rënia e të ardhurave solli rritjen e borxhit privat e publik. Në pasqyrim të ngadalësimit të aktivitetit ekonomik, në vend dhe në botë, inflacioni mesatar për vitin 2020 rezultoi 1.6%, duke vijuar të mbetet poshtë objektivit tonë. Banka e Shqipërisë mori një paketë të plotë masash, ulëm normën bazë të interesit në minimumin e saj historik prej 0.5%, lehtësuam qasjen e sektorit bankar në fonde likuide dhe rritëm injektimet e likuiditetit në tregun ndërbankar, miratuam ndryshime rregullatore të cilat inkurajuan shtyrjen me 6 muaj të kësteve të kredisë për klientët në vështirësi imediate, si dhe ristrukturimin e kredive për klientët në vështirësi më afatgjata, eliminuam kostot e përdorimit të platformave elektronike të pagesave ndërbankare që operon Banka e Shqipërisë, duke synuar përdorimin e pagesave elektronike. Në vlerësimin tonë, masat e marra kanë qenë efektive për reduktimin e ndikimit të pandemisë në sektorin tonë", tha Sejko.

 • Drejtori i AMF raporton në Kuvend: Tregjet financiare po i kthehen normalitetit

  Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Mete prezantoi sot, në seancë plenare në Kuvendin e Shqipërisë, raportin mbi veprimtarinë e Autoritetit gjatë vitit 2020. Mete bëri një pasqyrim të ecurisë së tregjeve nën mbikëqyrje, si edhe masat e marra nga Autoriteti në funksion të garantimit të stabilitetit financiar përgjatë një viti të vështirë, nën efektet e pandemisë COVID-19 dhe pasojave të tërmeteve të fundvitit 2019.   

  Në fjalën e tij, Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv theksoi se treguesit e 3-mujorit të parë të vitit 2021 sugjerojnë se tregjet nën mbikëqyrje po i kthehen normalitetit.

  “Tregu i sigurimeve e mbylli 3-mujorin e parë të këtij viti me një rritje prej 12.5% të të ardhurave krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Edhe asetet neto të tregut të investimeve dhe tregut të pensioneve private shënuan rritje për 3-mujorin e parë, respektivisht me 2.4% dhe 5%,” – tha Mete.        

  Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv u shpreh se miratimi së fundmi nga Kuvendi i Ligjit “Për sigurimin e detyrueshëm në sektorin e transportit” është një zhvillim i rëndësishëm. Miratimi i këtij ligji përmbush gjithashtu një nga kërkesat e Komisionit Evropian në progres-raportet e viteve të fundit. Me hyrjen në fuqi më 1 korrik, ky ligj pritet të përmirësojë disa aspekte të funksionimit të tregut të sigurimeve, si edhe të sjellë lehtësime për qytetarët.

 • Kreu i shoqatës së bareve e restoranteve, Jahaj: Presim të hiqet ora policore nesër, jemi ende në rënie të fuqisë blerëse! Pritet ta rimarrim veten në 2025

  Përfaqësuesit e bareve dhe restoranteve në vendin tonë presin që nesër Komiteti Teknik i Ekspertëve të lehtësojë masat anti-COVID. Enri Jahaj kreu i shoqatës së bareve dhe restoranteve në një intervistë për Report Tv tha se presin që të hiqet ora policore dhe të shkojmë drejt normalizimit në këtë sezon turistik.

 • Fiskalizimi/ Ibrahimaj: Jemi sa më afër nevojave të biznesit, ju inkurajoj të aplikoni

  Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj dhe drejtues të tjerë të lartë, morën pjesë ditën e sotme në Forumin e Biznesit me temë “Fiskalizimi”, i thirrur dhe organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë.  Eventi u organizua në kuadër të fushatës që Administrata Tatimore ka ndërmarrë për informimin, sensibilizimin dhe nxitjen e bizneseve për të nisur zbatimin sa më korrekt të Fiskalizimit.

 • Në prill u rritën hyrjet e shtetasve të huaj, Zak Topuzi: Shpresojmë që të mbërrijnë 3 mln turistë

  Turizmi po fillon që të gjallërohet me shpejtësi pas humbjeve që u shënuan nga pandemia e COVID. Sipas të dhënave nga INSTAT hyrjet e shtetasve të huaj janë rritur shpejtësi në prill, ku ndikimin kryesor e ka dhënë Kosova, por gjithsesi mbeten 41% më pak se në prillin e 2019-s, përpara krizës së pandemisë. Kryetari i ‘Shoqatës Shqiptare të Turizmit’, Zak Topuzi gjatë një interviste për Report Tv, tha se falë masave dhe përmirësimit të situatës së pandemisë në vend do të jetë një turizëm më i mirë se viti i vjetshëm. Topuzi tha se shpreson që këtë vit të mbërrijnë në vendin tonë 3 mln turistë. Topuzi nënvizoi se turizmi kryesor do të jenë turistë nga Kosova, por sipas tij qeveria duhet të synojë edhe tek turizmi elitar.Mendojmë se do jetë një turizëm falë masave dhe përmirësimeve të situatës së pandemisë për Shqipërinë, më i mirë se viti i vjetshëm. Turizmi kryesor do të jetë turizmi i Kosovës. Shqiptarët për nga pamundësia për të lëvizur jashtë i janë kthyer Shqipërisë dhe Kosova ka eksploruara Shqipërinë, kjo ka bërë që shumë hotele të përdorin paketa për turistë nga Kosova dhe nga Shqipëria. Kjo është një praktikë e re, tani kemi një turizëm fundjave vërtet i mbush hotelet, por janë sërish të vështirësi. Hotelet të krijojnë paketa të ndryshme. Turistët e Kosovës janë turistë më potencial për momentin, shpresojmë që të mbeten të kënaqur dhe të zbulojnë zona të reja. Kjo e ndihmoi Shqipërinë në këtë situatë të vështirë, hapja e kufijve nuk është e favorshme për Shqipërinë, pasi pjesa e turizmit elitar në Kosovë mund të eksplorojë Rajonin. Shqipëria duhet të përdorë politika që të shfrytëzojë potencialin e turistëve elitar. Pavarësisht nga dëshira urojmë që të kapim shifrën e 3 mln turistëve. ‘- tha Topuzi.

 • Në prill u rritën hyrjet e shtetasve të huaj, kreu i Shoqatës së Turizmit, Zak Topuzi: Shpresojmë që këtë vit të mbërrijnë 3 mln turistë

  Turizmi po fillon që të gjallërohet me shpejtësi pas humbjeve që u shënuan nga pandemia e COVID. Sipas të dhënave nga INSTAT hyrjet e shtetasve të huaj janë rritur shpejtësi në prill, ku ndikimin kryesor e ka dhënë Kosova, por gjithsesi mbeten 41% më pak se në prillin e 2019-s, përpara krizës së pandemisë.

  Kryetari i ‘Shoqatës Shqiptare të Turizmit’, Zak Topuzi gjatë një interviste për Report Tv, tha se falë masave dhe përmirësimit të situatës së pandemisë në vend do të jetë një turizëm më i mirë se viti i vjetshëm. Topuzi tha se shpreson që këtë vit të mbërrijnë në vendin tonë 3 mln turistë. Topuzi nënvizoi se turizmi kryesor do të jenë turistë nga Kosova, por sipas tij qeveria duhet të synojë edhe tek turizmi elitar.Mendojmë se do jetë një turizëm falë masave dhe përmirësimeve të situatës së pandemisë për Shqipërinë, më i mirë se viti i vjetshëm. Turizmi kryesor do të jetë turizmi i Kosovës. Shqiptarët për nga pamundësia për të lëvizur jashtë i janë kthyer Shqipërisë dhe Kosova ka eksploruara Shqipërinë, kjo ka bërë që shumë hotele të përdorin paketa për turistë nga Kosova dhe nga Shqipëria. Kjo është një praktikë e re, tani kemi një turizëm fundjave vërtet i mbush hotelet, por janë sërish të vështirësi. Hotelet të krijojnë paketa të ndryshme. Turistët e Kosovës janë turistë më potencial për momentin, shpresojmë që të mbeten të kënaqur dhe të zbulojnë zona të reja. Kjo e ndihmoi Shqipërinë në këtë situatë të vështirë, hapja e kufijve nuk është e favorshme për Shqipërinë, pasi pjesa e turizmit elitar në Kosovë mund të eksplorojë Rajonin. Shqipëria duhet të përdorë politika që të shfrytëzojë potencialin e turistëve elitar. Pavarësisht nga dëshira urojmë që të kapim shifrën e 3 mln turistëve. ‘- tha Topuzi.

 • ‘One’ shpallet operatori më i mirë për mbulim e shpejtësi

  One Telecommunications është shpallur operatori më mirë në tregun shqiptar për mbulimin e vendit me internet dhe me shpejtësinë më të lartë në shkarkim. Vlerësimi është dhënë nga kompania ndërkombëtare Umlaut.

 • Pastrimi i parave dhe lufta kundër terrorizmit/ Këshilli i Evropës: Shqipëria nuk ka përparim domethënës

  Këshilli i Evropës në një raport të publikuar sot për situatën e pastrimit të parave në Shqipërisë arrin në përfundimin se nuk ka gjetur ndonjë përmirësim të dukshëm në këtë drejtim.

  Sipas ekspertëve të MONEYVAL Shqipëria nuk ka marrë masa për të luftuar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit në përputhje me rekomandimet. Si rezultat i vlerësimit të bërë në vitin 2018, Shqipërisë iu kërkua të raportonte te MONEYVAL nën procedurën e saj të zgjeruar të ndjekjes.

  Mangësitë me pajtueshmërinë teknike u identifikuan në lidhje me sanksionet e synuara financiare, transparencën e rregullimeve ligjore, mbikëqyrjen e institucioneve financiare dhe bizneseve dhe profesioneve jo-financiare.

  MONEYVAL ka ekzaminuar një sërë masash legjislative, rregullatore dhe institucionale të zbatuara nga Shqipëria për të adresuar këto mangësi. Ai zbuloi se vetëm disa hapa pozitivë ishin ndërmarrë nga autoritetet në lidhje me sanksionet e synuara financiare, të cilat nxitën që vlerësimi për Rekomandimin 6 të FATF të ndryshonte nga "jo i pajtueshëm" në "pjesërisht i pajtueshëm".

  Raporti pasues gjithashtu përfshiu zbatimin e kërkesave të reja ndërkombëtare për pasuritë virtuale, duke përfshirë, ndër të tjera, monedhat virtuale më të shquara (Bitcoin, Ethereum, etj.) dhe ofruesit e tyre.

  Vlerësimi i Shqipërisë për zbatimin e këtij Rekomandimi është ulur nga "kryesisht i pajtueshëm" në "pjesërisht i pajtueshëm". Vlerësimet e tjera mbeten të pandryshuara.

  MONEYVAL ka vendosur që Shqipëria duhet të mbetet në procedurën e zgjeruar të ndjekjes dhe të raportojë për përparimin e mëtejshëm për të forcuar zbatimin e saj të masave në luftën kundër pastrimit të parave dhe luftën kundër terrorizmit në bazë vjetore.

 • ‘Ligjet’ miratojnë shtyrjen e afatit për dorëzimin e deklaratës individuale të të ardhurave! Vjerro: Nga dorëzimi i deklaratës fitojmë 1.2 mld lekë

  Është miratuar në Komisionin e Ligjeve shtyrja e afatit për dorëzimin e deklaratën individuale të ardhurave për të dy-punësuarit dhe ata që marrin mbi 2 milionë lekë në vit. Shtyrja sipas financave ka si shkak paqartësitë në plotësimin e deklaratës dhe pengesat e shkaktuara nga pandemia.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv