• Babai ne kërkim të vajzës/ Pas divorcit, nëna ndërron jetë në Itali, për vajzën nuk u mësua asgjë

  Iu drejtua emisionit ’Pa Gjurmë’ në Report tv me një letër ku kërkon të lidh kontaktet me të bijën, e cila ndodhet në Itali. Astrit Cela nga Lushnja është një baba i brengosur prej 38 vitesh. Prindërit ishin dy të rinj 20-vjecare kur vendosën të divorcoheshin në vitin 1983, ndërsa vajza e tyre Ermira Cela ishte 1 vjeçe. Pas ndarjes gjykata vendosi që fëmija t’i kalonte në kujdestari nënës dhe babai paguante detyrimin ushqimor. Ish-bashkëshortja u vendos në Durrës ku ndërtoi një familje të re. Nuk mundi dot as ta shihte tek rritej, pasi babë e bij u ndanë përfundimisht me largimin nga Shqipëria pas viteve 90-të ish gruas me vajzën drejt Italisë. Kur në vitet e para të demokracisë u realizua ëndrra e lirisë, shpirti i një babai u burgos, Astriti nuk mundi të shihte më të bijën që kur ajo u largua përtej Adriatikut. Nëna i kishte dhënë fund edhe martesës së dytë dhe me të bijën kishte ndjekur ëndrrën për një jetë më të mirë. Në gjithë këto vite Astriti ka kërkuar kontakt, por nuk ka mundur të lidhet. Nga të dhënat që ka mundur të zbulojë dyshohet se vajza është birësuar, dhe nëna pati shfaqur probleme të shëndetit mendor. Astriti krijoi edhe ai një jetë të re, ndërsa është bërë babai i tre fëmijëve të tjerë, të cilët e kanë bërë gjysh. Ka qenë bashkëshortja aktuale ajo, e cila duke ditur çfarë e ka munduar në jetë bashkëshortin e saj e ka mbështetur për ta gjetur.

 • Në 29 korrik nisin aplikimet për në universitete, drejtori i RASH, Xhelaj: Maturantët, 6 ditë afat për të zgjedhur degën e preferuar

  Nga data 29 korrik nis një tjetër proces për maturantët, ai i aplikimeve për në Universitet. Drejtori i Rrjetit Akademik Shqiptar, Arjan Xhelaj tregon se maturantët kanë në dispozicion 6 ditë për të zgjedhur 10 degët e preferuara në portalin u-albania.

  “Procesi i aplikimit përmes portalit u-albania do të fillojë më datë 29 korrik dhe përfundon në datën 3 gusht. Është 6 ditë i hapur portali 24 orë që do të thotë maturantët mund të hyjnë në çdo kohë me ID e maturës dhe ID e maturantit mbasi të kenë mbyllur procesin administrativ që është mandat pagesa dhe verifikimi i tyre. Mund të hedhin 10 preferenca ashtu siç ka qenë dhe vitet e kaluara. Aplikimi mbyllet në përfundim fare me kodin e aplikimit që është në mandat pagesë prandaj duhet ta ruajnë atë gjatë gjithë kohës së aplikimit”-tha drejtori i RASH.

 • I vdes djali sapo mbërrin në shtëpi,shpërthen mes lotëve dhe akuzave babai i viktimës në ‘Pa Gjurmë’

  Dyshimet që ngre pasi i biri ndërroi jetë sjellin në studion e emisionit ’Pa Gjurmë’, në Report TV babain e tij Xhaferr Mulleti. I moshuari pretendon se një agjenci funerale në Tiranë i ka marrë atij lekët për t’i varrosur djalin sikur ai ishte me COVID, por në fakt djali i tij ka vdekur nga insuficienca respiratore. Ai e ka konsideron këtë një skandal duke e denoncuar publikisht në media. Por jo vetëm kaq, Xhaferri Mulleti shokon ndërsa shprehet se pa patur dijeni të ndjerin djalin e tij 40-vjeçar Florenc Mulleti, agjencia ia ka marrë në shtëpi, duke e tërhequr zvarrë nga kati i 6 në të parin. E ka të pamundur të largojë nga kujtesa, momentin e rëndë, kur para syve iu shfaqën shkallët u mbuluan me gjak, pasi i biri ishte dëmtuar duke e tërhequr zvarrë. Edhe pse ka bërë denoncim, sipas tij kjo dëshmi nuk është pranuar, ndërsa disponon edhe skedën e spitalit ku thuhet se djali i tij vdiq nga problemet me frymëmarrjen. I biri ndërroi jetë në 17 qershor 2020. Ai kishte qëndruar I shtruar në spital, për katër ditë, më pas ishte kthyer në shtëpi. Sipas Xhaferr Mulletit ai ka i paguar 1 milion e 140 mijë lekë agjencisë funerale “Univers”, ndërsa pretendon se është mashtruar prej saj. Në kartelën e pacientit, nga spitali, djali ka vdekur nga insuficienca respiratore, pra nuk ka patur COVID, por sipas babait agjencia funerale i ka mërrë para si për një pacient me Covid. I moshuari ndjehet i kërcënuar edhe pse tashmë i është drejtuar edhe Gjykatës.

 • U rindërtua shtëpia e familjarëve të ish-poetit të pushkatuar gjatë regjimit komunist Havzi Nelës, Veliaj: Puna nuk ka ngjyra partiake dhe ndasi politike

  Mes mijëra familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019 të cilave po u rindërtohen shtëpitë nga e para, Bashkia e Tiranës ka rindërtuar edhe shtëpinë e familjarëve të Havzi Nelës, poetit të pushkatuar nga regjimi komunist 33 vite më parë

 • Veliaj shërben drekën e Kurban Bajramit për të moshuarit, jep lajmin e mirë: Do të shtohen qendrat sociale në Tiranë

  Sot, me rastin e festës së Kurban Bajramit, Bashkia Tiranë ka shtruar një drekë e veçantë për të moshuarit dhe personat në nevojë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shërbeu drekën festive të moshuarve në një prej qendrave sociale pranë ish-Nesharakut. Teksa uroi të pranishmit për Kurban Bajramin, Veliaj tha se, “sot duhet ta kemi zemrën plot mirënjohje për ata që sakrifikuan në luftën kundër Covid 19.

 • Reportazh/ Në Maliq me fermerët që kultivojnë kokoçelin

  Njihet si kokoceli ose lule ciani dhe vitet e fundit në fushat e juglindjes po kultivohet gjerësisht. Vetëm në fshatrat e Bashkisë së Maliqit nga 230 ha sipërfaqe toke me bimë medicinale, 110 prej tyre janë të mbjella me lule ciani. Pjesa dërrmuese e banorëve të kësaj zone, ekonominë e tyre e kanë përqendruar te kultivimi i bimëve medicinale.

  Herët në mëngjes, banorët i gjen në mes të fushave piktoreske. Shpejtojnë, mes temperaturave të larta, për të mbledhur sa më shumë lule dhe largohen në mbrëmje. Një punë e lodhshme, që do mund dhe përkushtim, por për këta banorë mbetet alternativa më e mirë për të mbajtur familjen e tyre.

 • Tragjedia e Suzana Canit/ Nëna nga Berati humbi djalin ne spital, bashkëshortin dhe vajzën në 2008

  Një 48-vjecare nga Lapardhaja e Beratit vjen sot në studion e emisionit 'Pa Gjurmë' për të rrëfyer gjithë kalvarin e vuajtjeve të jetës së saj, dhe për të kërkuar një të vërtetë, atë se cka ndodhi me fatin e djalit që e bëri për herë të parë nënë. Suzana dhe Beqar Cani u martuan me dashuri në vitin 1993. Ishte një 22-vjecare asokohe kur më 26 janar të 1995 sjell në jetë fëmijën e parë në Maternitetin e e Beratit, një fëmijë i cili lindi para kohe dhe u quajt Alfred Cani. Cdo gjë dukej se po shkonte mirë, nëna shkonte e shikonte djalin cdo ditë i cili ishte vendosur në një inkubator. 3 ditë më pas kur nëna shkon për ta parë sic bënte gjithmonë, ajo e pa inkubatorin bosh, ndërsa bluzat e bardha i komunikojnë se djali kishte ndërruar jetë. Askujt prej familjes nuk iu lejua që ta shikonin apo ta merrnin trupin e tij. Atyre iu jepet vetëm një certifikatë vdekjeje, ku thuhej se foshnja kishte ndërruar jetë 10 ditë pasi kishte ardhur në jetë. Gjë e cila ngriti edhe më shumë dyshimet në familjen Cani. Cifti u bënë prindër të 3 vajzave por pengu i djalit, Alfredit i ka munduar prej vitesh. Ndërkohë një ngjarje e rëndë e ndodhur në shtator të viti 2008 ku pika e gazit në Lapardha të Beratit që familja Cani kishin në pronësi shpërthen. Një shpërthim i cili i merr jetën bashkëshortit Beqar Canit dhe vajzës së dytë Artenisa 37 dhe 9 vjec asokohe, ndërkohë Suzana mbeti e plagosur rëndë por fatmirësisht i shpëtoi vdekjes. Sot dëshira më e madhe e kësaj 48-vjecareje është të zbulojë të vërtetën e foshnjes që lindi në vitin 1995

 • ‘Më detyroj të abortoja,u largova shtatzënë’/Jeta e 13-vjecarit me sindromën Down, babai e mohoi

  Manjola Braja është një 38-vjecare nga Bradadeshi i Elbasanit, nënë e tre fëmijëve, e cila sot ndodhet në udhëkryq. Kalvari i vuajtjeve në jetën e saj nisi, që në moshën 14-vjeçare, kur ajo nuk mundi të shijonte dot fëmijërinë, pasi do t’i hynte halleve shumë shpejt. Ajo nisi bashkëjetesën pa mundur dot të bëjë celebrimin, për shkak të moshës, me Shpëtim Ramazani, djalin të cilin ia bënë me shkuesi. Me nisjen e kësaj marrëdhënie, në jetë do të vinte fëmija i tyre i parë vajza e më pas djali. Manjola do të bëhej nënë për herë të tretë, ndërsa ishte 5 muajshe shtatzënë, pas ecos së radhës mëson se djali që ajo priste ishte me sindromën doën. Bashkëshorti i kërkoi ta hiqte fëmijën, ndërsa ajo nuk pranoi kurrsesi.Ky debat çoi në ndarjen mes çiftit dhe pak ditë më pas ai braktisi gruan shtatzënë, bashkë me dy fëmijët e tjerë. Djali i vogël lindi pa e njohur të atin, që nuk e deshi. E gjendur në udhëkryq dhe e pamundur t’i rriste e vetme fëmijët Manjola i dërgon në shtëpinë e fëmijës, aty ku jetuan prej disa vitesh. Kur vajza e madhe mbushi 10 vjece dhe më i vogli 5, ajo vendos t’i rimarë fëmijët, pasi Manjola u njoh me një tjetër djalë. Dritan Braja hyri në jetën e saj në momente të vështira, kur ajo kërkonte një mbështetje të fortë pas zhgenjimit që kishite marr nga ish-bashkëhsorti dhe babi i tre fëmijëve. 7 vite më parë Manjola do të kurorëzonte jetën e saj në martesë me Dritanin, i cili pranoi dhe kushtet në të cilat ajo ndodhej. Cifti bashke me tre fëmijët nisën një jetë në qytetin e Librazhdit, në një shtëpi të marr me qira qytet në të cilin jeta u bë edhe më e vështirë. Ai nuk punonte, ndërsa Manjola sakrifikonte shumë për të nxjerrë bukën e përditshme edhe për tre fëmijët e saj nga martesa e parë. Sikur të mos mjaftonte e gjitha kjo, Dritani nisi të dhunonte nënën, duke mos kyrsyer as fëmijët e saj. Një dhunë sistematike që detyroi vajzën e madhe të largohej nga shtëpia, për shkak të njerkut të saj. Dyert e komisariatit të policisë së Librazhdit u bënë, banesa e dytë për gruan e cila shpesh denonconte bashkëshortin për dhunë, ndërsa u pajis vetëm një herë të vetme me urdhër mbrojtje për tre muaj. Por pavarësisht kësaj me dhunuesin e ndante vetëm një gardh. 7 vite martesë ajo nuk mundi të kërkonte divorcin, pasi ai e kërcënonte me jetë, deri ditën kur Dritani i kërkoi të marr plackat dhe të ikte nga shtëpia. Në këto rrethana më 25 prill Manjola të këtij viti paraqitet në Gjykatë dhe kërkon divorcin. Sot janë ende në process ndarja, por ai i ka lënë një tjetër barrë. Të paguajë kredinë prej 2 milion lekë që cifti morën për të shlyer qiranë e shtëpisë. 38-vjecarja vjen në studion e emisionit ’Pa Gjurmë’ për të kërkuar ndihmë, pasi deri një ditë më parë ajo vazhdon të kërcënohet me jetë nga bashkëshorti Dritan Braja. Sot ajo jeton me qira në qytetin e Elbasanit, ndërsa e ka të pamundur të kujdeset për djalin 13-vjecar me sindromën doën, i cili kërkon një trajtim të vecantë. Kur nuk mundi ta bëjë vite më parë, kurrsesi ajo nuk don ta braktisë sot djalin e saj, por kërkon që të bëjë më të mirën e mundshme.

 • Zhduket nga një teqe në Martanesh 50 vjecari, motra në Pa Gjurmë: Iku për të parë ndeshjen, se pa…

  I zhdukur prej 9 ditësh nga Martaneshi ende asnjë gjurmë për Agim Shehun. 50-vjeçari punonte si druvar, ndërsa jetonte në fshatin Kostenjë të Librazhdit. Më 4 korrik të këtij viti ishte duke prerë lëndë drusore, për shtylla miniere dhe për herë të fundit është parë në vendin e quajtur 'Lugu Desë' në Martanesh. Pasi nuk kanë mundur dot të lidhen me Agimin, familjarët të ndihmuar edhe nga banorë të zonës kanë dalë në kërkim të 50-vjecarit, ndërsa kanë gjetur vetëm motorsharrën me të cilën punonte Agimi të fshehur në pyll. Ai flinte në një teqe në zonën e Martaneshit, pasi banesa ku jetonte ishte dy orë larg. Pasi familjarët kanë tentuar të lidhen me Agimin, telefoni ka rezultuar i fikur. Të shqetësuar ata kanë bërë denoncim edhe në policinë e Librazhdit, por deri tani asgjë nuk është mësuar për fatin e babait të 3 djemve. Motra e tij Ike Shehu bën apel për ndihmë, ndërsa në një lidhje me skype për emisionin ’Pa Gjurmë’ në Report TV tregon për bisedën e fundit që pati me të vëllanë, një ditë para se ai të humbte gjurmët. Ajo sqaron se i vëllai i kishte thënë se kjo është vera e fundit që ai do punonte në mal. ‘Me mori ne telefon dhe më tha si je ? Folëm shumë pak dhe m’u duk se çdo gjë shkonte mirë me të. Kur e mora me pas, telefoni rezultoi i fikur. Ai jetonte i vetëm dhe kohët e fundit punonte në Librazhd, si druvar. Dikush e kishte porositur të bënte një makine dru. Ai jetonte në fshatin Hostenjë, ndërsa gruan dhe djemtë i ka në Itali. Ai flinte në një teqe, ne Martanesh pasi e kishte shumë larg punën me shtëpinë. Teneqenë e ka djali i xhaxhait tonë dhe ai e ka parë i fundit. Të shtunën i kishte thënë se do shkonte në një lokal të shihte ndeshjen e futbollit. Një person nga fshati thotë se të dielën në mëngjes ka folur me Agimin, për punë. I kishte thënë se do ikte të bënte drutë, që më pas ti ngarkonte në makinë drejt fshatit Kostenjë, i cili ndodhet 2 orë e gjysëm larg nga Martaneshi. Para se të zhdukej asgjë nuk kishim kuptuar. Në familje kishte thënë se ishtë vera e fundit që do të punonte në Martanesh dhe do të kthehej në banesën e tij.’ Agim Shehu prej 10 vitesh jetonte i vetëm. Gjatë sezonit të verës 50-vjeçari punonte në mal në prerjen e drruve në pyjet pranë Bizës, gjithashtu edhe në mbledhjen e bimëve mjekësore të cilat i siguronin të ardhura. Agimi është babai i 3 djemve 20, 16 dhe 10 vjec të cilët jetojnë në Itali me nënën e tyre. Si shenjë dalluese Agim Shehu ka një të çarë në anën e djathtë të mjekrës. Kush ka informacion për Agim Shehun lutemi të na kontaktoni në të gjitha format tona të kontaktit: 2 numrat tanë të kontaktit: Në cel: 069 99 55 698 si dhe në aplikacionet: WhatsApp dhe Viber Në tel: 0444 17 778 Në adresën tonë në facebook: Pa Gjurmë Report TV Në kanalin tonë në Youtube: Pa gjurmë Channel Cdo ditë në ekranin e Report Tv, ora 15: 00

 • Mjeku Stroni për Report Tv: Varianti ‘Delta’ mes nesh, mjekët të jenë vigjilentë! Situata e pandemisë e qetë, është arritur imuniteti i tufës! Ka raste infektimi pas dy dozave të vaksinës

  Edhe pse deri tani nuk kemi konfirmim për prezencën e variantit Delta në Shqipëri, por infeksionisti Gent Stroni thotë për Report Tv se ky variant ka mbërritur. Sipas tij mjekët duhet të jenë vigjilentë pasi simptomat e këtij varianti ngjasojnë me ato të virozave të stinës

 • Procesi i rindërtimit, Veliaj viziton familjen Dumi në Vaqarr: Nuk do gjejmë rehat derisa të mbarohet edhe shtëpia e fundit

  • Me dy dhurata në duar për dy fëmijët, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka vizituar familjen Dumi në Vaqarr. Familja Dumi është futur në shtëpi të re, të cilën e ka përfituar nga programi i rindërtimit. Kryebashkiaku Veliaj tha se pavarësisht se në këtë periudhë shumica e qytetarëve janë me pushime, qeveria dhe Bashkia po kujdeset që të mbarojnë edhe shtëpitë e fundit të dëmtuara nga tërmetet.

   “Njerëzit po përgatiten për të shkuar me pushime, ndërkohë që për ne të Bashkisë korriku-gushti janë muajt më të vështirë sepse hapim të gjithë kanalet, shtrohet asfalti, rregullojmë shkollat që hapen në shtator, kopshtet, çerdhet dhe vazhdojmë me procesin e rindërtimit. Siç ka lënë porosi kryeministri, deri tek shtëpia e fundit. Nuk do të gjejmë rehat deri sa të mbarojë edhe shtëpia e fundit edhe të sigurohemi që secili është futur në një banesë të re”, pohoi Veliaj.

 • Acarimi i nishanëve dhe problemet që shkakton dielli, mjekja Ramollari për Report Tv: Është domosdoshëri kontrolli i vazhdueshëm, ja personat që rrezikojnë më shumë

  Në këto ditë të nxehta verë një prej shqetësimeve që kemi më shpesh është ruajtja e shëndetit të lëkurës. Rrezet e forta të diellit janë një bekim por në këto 2 muaj temperaturash 'afrikane' duhet të kemi kujdes edhe nga to. Në një intervistë për Report Tv, mjekja dermatologe Laura Ramollari ka cekur edhe një prej sikleteve më madhore, acarimin e nishanëve.

 • ‘Na mbyllnin në bodrum na linin pa bukë e ujë’/Jeta brenda mureve të jetimores, denoncon jetimi

  Nuk janë jëtimët e strehës vorfnore, vitet e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste, por për dy vëllezërit binjakë nga Shkodra, historia përsëritet. Një jetë që pothuajse na kujton imazhet e filmit ’Lulëkuqet mbi mure’. 35-vjeçari Spartak Sofia bashkë me vëllanë e tij binjak Ervisin u lindën në maternitetin e Durrësit, ndërsa të dy përfunduan në Shtëpinë e Fëmijës, Shkodër në vitin 1991. Në emër të djemve dhe vajzave që jetuan në atë institucion, Spartaku vjen në ’Pa Gjurmë’ në Report TV të denoncojë për herë të parë 13 vitet e vështira, ku ata u rritën në kushte skandaloze. Shpesh të pangrënë e të dhunuar, të qethur si fëmijët jetimë në filmin ’Lulëkuqet mbi mure’, fati u kishte dhënë shuplakën e dytë. Për shumë djem dhe vajza, të asokohe bodrumi ishte dënimi, sa herë kalonin murin apo kërkonin ushqim. Spartak Sofia merr guximin ta bëjë publike historinë e jetës, ndërsa përlotet kur flet për humbjen nga kjo jetë të nënës edhe pse imazhin e saj nuk e kujtonte, deri ditën kur pa foton, pasi gjeti varrin ku ajo prehej. Nëna u nda nga jeta kur binjakët ishin 4 vjec, ndërsa babai nuk shkoi kurrë në institucion për t’i takuar. Spartaku mësoi të vërtetën e jetës në moshën 21-vjeçare. Bashkë me vëllain e tij binjak ishin dorëzuar në institucion, pasi çifti Sofia prindër të 5 fëmijëv e kishin të pamundur t’i rrisnin për shkak të kushteve ekonomike. ’Në moshën 4-vjeçare kam humbur nënën. Ajo na solli në jetë ne binjakëve më 1 mars të vitit 1996 dhe të dy u lamë në institucion. Nëna na braktisi në spital, mua dhe vëllain Elvisin. Kur isha në institucion ishte një katastrofë. Ka qenë një bodrum ku na fusnin aty brenda sa herë bënim gabime. Donim të hanim bukë jashtë orarit, por nuk na jepnin. Vinin edukatoret dhe magazinierët me çantat bosh dhe iknin plot, ata merrnin ushqimin tonë. Cdo fëmijë që kërkonte bukë apo kalonte murin në darkë i rrihnin. Jam dhunuar edhe unë, madje kam edhe një shenjë të çare në kokë. Për këtë arsye jam qethur, t’ua tregoj ju me fakte. Aty kam qëndruar nga mosha 6 deri në 18 vjec. Pastaj kemi kaluar nëpër konvikte. Janë dy gjysma që plotësojnë njëri-tjetrin. Vëllezërit binjakë çdo përjetim e kanë kaluar bashkë. Mësuan të vërtetën e jetës në moshën 21-vjeçare, ndërsa babai nuk donte t’u tregonte as vendin ku prehej nëna e tyre. ’Unë kam patur një familje, një motër dhe dy vëllezër të tjerë. Ata na dërguan në shtëpinë e fëmijës për shkak se familja nuk kishte kushte për të mbajtur 5 fëmijë. Babai nuk erdhi kurrë për të na takuar. Kam qenë 21 vjec kur e kam takuar për herë të parë babain. Babai nuk është si gjithë të tjerët, ai është në rrugë te keqe. Kam kërkuar unë ta takoj. Motra, na ka treguar ku prehet nëna, babai nuk donte që ne të shkonim. Mora lule dhe ia vendosa mbi varr, aty e kam parë për herë të parë imazhin e nënës. Si nëna s’ka. Me motrën kam marrëdhënie të mira, ajo më ka bërë dajë, ndërsa me vëllezërit jo sepse ato bëjnë pas babait. Babai nuk na kërkon asnjëherë. Askush nuk ka ardhur të na takojë sa ishim në institucion. I përjetonim fundjavave, kur të tjerët vinin i takonin dhe ne nuk na vinte askush në takim. Shkonim tek dhoma dhe qanim. Kam vuajtur shumë dhe prapë vuaj. Kudo kam qenë me vëllain, ndërsa është i sëmurë nga një sëmundje e rëndë, që nuk mund ta bëj publike. Edhe kempin ia kanë hequr. Vetëm motra e di që vëllai është i sëmurë’. Ende dhe sot ky brez i 30-vjecarëve jetojnë në kushte skandaloze nën statusin e jetimit. Në një godinë me lagështi në qytetin e Shkodrës, 32 jetimët kalojnë ditët dhe netët me këtë fat të tyre të përbashkët që përcaktoi për ta të njëjtën diagnose, vuajtjen pafund. ’Kur dolëm nga institucioni kam qenë më keq se kur isha brenda, nuk kisha me se të ushqehesha, jeta ishte e vështirë. Kam kërkuar punë por nuk më ndihmonin. Kur mbarova vitin e dytë, bashkia na ndërpreu cdo ndihmë, nuk na jep asnjë ndihmë. Unë sot jetoj tek shkolla e pyjores ka afro një muaj ku kushtet janë shumë të vështira. Jetojmë aty 32 jetimë në këtë godinë me lagështiKemi shkuar tek zyra e punës dhe asnjë zgjidhje. Dikur punoja, por sot jam i papunë. Familja Koci na ka ndihmuar, ka ndihmuar vëllain për ilacet, Alma quhet. I lutem shumë shtetit t’i lidhin kempin vëllait’. Nuk pati kurrë një mbështetje, por vetë kërkon të jetë në mbrojtje të tjerëve. Ëndrra e 35-vjeçarit është të jetë pjesë e uniformave blu. ’Uniformat blu i kam pasion, ato na kanë ndihmuar për cdo problem. Kam shumë dëshirë të jem pjesë e strukturave të policicë’.

 • I nxehti i korrikut, mjekja: Evitoni daljet nga ora 11:00-17:00, janë shtuar rastet me ftohje nga përdorimi i kondicionerit

  Mjekët e familjes apelojnë që qytetarët të kenë kujdes në këto ditë me temperatura dhe të shmangin daljet jashtë në dreke, ndërsa kërkojnë të bëhet kujdes edhe me kondicionerët pasi janë shtuar rastet me ftohje

 • Krimet brenda familjes, sociologia Binjaku: Në Shqipëri ekziston ende koncepti i 'pronës mbi gruan', dhuna është mjaft e pranishme në familjet tona

  Sociologia Entela Binjaku, e ftuar në Report Tv tha se ende në kokat e shumë qytetarëve shqiptarë vijon që të mbesë koncepti i 'pronës mbi gruan'. Binjaku tha se është e papranueshme që në mes të Evropës,  kemi ende kriminelë të kësaj natyre ku në çaste gjaknxehtësie, humbje të ekulibrit mental janë në gjendje që të vrasin

 • Bashkia Durrës zhvendos markatën për rikonstruksion, tregtarët në protestë: Këtu malli të prishet brenda orës, njeri nuk vjen se jemi larg

  Punimet për rikonstruksionin e markatës në Durrës, kanë bërë që 30 tregtarë të mbeten pa punë. Bashkia u ka caktuar një vend provizor për të shitur, që nuk plotëson asnjë kusht higjieno-sanitare e për pasojë nuk ka as blerës.

 • Shpërthimi në Velipojë, familja Gjoka në gjendje kritike, mjeku: Përdorni ujë të ftohtë për djegiet nga zjarri

  Pjesëtarët e familjes Gjoka që u dogjën nga shpërthimi i gazit në Velipojë vijojnë  të jenë në gjendje kritike. Ndërkohë Kirurgi i djegieve plastike Nardi Kola dha disa këshilla, se si duhet të sillen qytetarët në momentet e para kur bien pre e zjarrit dhe marrin plagë

 • Mijëra pensionistë nuk morën pensionin në karantinë, KLSH: ISSH nuk menaxhoi me efektivitet pandeminë

  TIRANË-Me mijëra pensionistë kanë mbetur pa të ardhurat mujore gjatë vitit të kaluar si pasojë e pandemisë COVID-19. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar se në muajin mars, prill, maj 2020 kur në vend u aplikua karantina dhe qarkullimi ishte i kufizuar, me mijëra qytetar nuk kanë marrë pensionin mujor, për shkak se Instituti i Sigurimeve Shoqërore nuk ka arritur të menaxhoj me efektiviteti situatën e krijuar.

  “Për shkak të masave kufizuese të lëvizjes, një numër i lartë i pensionistëve nuk kanë mundur të tërheqin pensionin e tyre, ku gjatë muajit mars konstatohen 174,890 përfitime të pa tërhequra, gjatë muajit prill 162,450 përfitime të pa tërhequra dhe gjatë muajit maj 160,450 përfitime të pa tërhequra. E përkthyer në vlerë monetare, gjatë muajit mars ka pasur 1,317,188,590 lekë përfitime të pa tërhequra, gjatë muajit prill ka pasur 932,395,235 lekë përfitime të pa tërhequra dhe gjatë muajit maj 794,021,886 lekë përfitime të pa tërhequra”, thuhet në auditimin e kryer nga KLSH në ISSH, mbi “fondi rezervë i institutit të sigurimeve shoqërore”.

 • Mësuesja lë pushimet për të edukuar nxënësit mbi librat

  Rasti i një mësuesje nga Shkodra na bëri të mendojmë për rëndësinë e të pasurit dashuri dhe pasion për profesionin që ushtrojmë.

  Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv ajo tregoi se  ka lënë menjanë pushimet për të realizuar aktivitete mbi leximin e librit me nxënësit e saj. Lindita Lohja është një zonjë e rrallë e cila e bën me kaq pasion punën e saj, sa edhe kohën e lirë ka vendosur t’ia dedikoj profesionit.

 • Myzeqari lë bujqësinë për bletët: Fitoj më shumë! kosherja si staf qeverie, urdhrin e jep mbretëresha

  FIER- Kristaq Llupi është një ndër bletërritësit më të njohur të zonës së Myzeqesë. Ai vendosi 20 vite më parë të kthehej nga emigracioni dhe t'i kthehej traditës së të parëve të tij. 


  'Prindërit kanë mbajtur bletë para viteve '70 më pas kur u ktheva nga emigranci një fqinj më dha dy bletë dhe unë i hyra hyra kësaj pune dhe i kam shtuar në një numër të konsiderueshëm. Unë kam më shumë se 20 vjet  qe i sherbej bletëve  kam pasur dikur pak blete. Krahas bujqësise jam mare më shume me bletët duke shtuar më numrin me mbi 60 koshere', tregon ai. 

 • Dy ish-partnerët bëhen bashkë dhe e denoncojnë në ‘Pa Gjurmë’,reagon Shqipja:Ju ma shkatërruat jetën

  Dy ish-partnerët e akuzuan se ishte pjesë e një rrjeti prostitucioni dhe shfrytëzohej nga disa persona në qytete të ndryshme reagon në ’Pa Gjurmë’ në Report TV nëna e 5 fëmijëve Shqipe Shala. Alfred Karaj dhe Gentjan Shala të dy nga Fushë-Kruja kërkuan të dinin vendndodhjen e gruas, që u largua dy muaj më parë nga banesa e burrin të dytë, ndërsa mori me vete të bijën 8-muajshe, si dhe vajzën e madhe nga martesa e parë. Ajo u largua nga banesa e Gantjan Shalës, më 12 maj të këtij viti, të njëjtën gjë që kishte bërë edhe me bashkëshortin e parë Alfred Karajn duke braktisur edhe tre nga pesë fëmijët e saj. Pas denoncimit bërë nga dy ish-partnerët në emision, policia e Fushë Krujës shoqëron në komisariat Shqipe Shalën për ta marrë në pyetje. Më pas ajo është lënë e lirë, ndërsa ka patur edhe një debat në ambjentet e jashtme të komisariatit me bashkëshortin e dytë Gentjanin. Gjatë një lidhje telefonike në emisionin ’Pa Gjurmë’, ajo sqaron të gjithë situatën, që kishte ndodhur, ndërsa hodhi poshtë akuzat për prostitucion. 35-vjeçarja sqaron arsyet e largimit nga banesa për herë të dytë dhe pse u detyrua t’i braktiste tre fëmijët nga martesa e parë. Ajo kishte ndjekur emisionin dhe dëgjuar çdo akuza në studio në përballjen mes dy burrave, ndërsa vendosi të reagonte.

   

 • 'Një karrocë për vëllain e paralizuar', dëshira e Edisionit që i preku të gjithë

  Ndërsa Edisioni shprehu edhe dëshirat e tij në studio për një shtëpi dhe një karrocë për vëllain e paralizuar.

  “Unë dua një shtëpi afër detit dhe një karrocë për vëllain sepse nuk ecën fare.”

 • Historia e trishtë e 31-vjeçarit të abuzuar dhe përdhunuar prej vitesh

  Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli’’ në Report Tv me gazetaren Ilda Cërriku dhe Edision File 31-vjeçarin e abuzuar dhe përdhunuar, për të folur për ndihmën dhe ndryshimin që Ilda bëri në jetën e tij. Me një histori tepër të trishtë Edisioni përloti të gjithë shqiptarët ndërsa Ilda tregoi me tepër për gjendjen në të cilën e gjeti fillimisht Edisionin:

 • E mori nga rruga, e lau, ushqeu, shkolloi/ Si ndryshoi jeta e Edisonit prej Ildës

  Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli’’ në Report Tv me gazetaren Ilda Cërriku dhe Edision File 31-vjeçarin e abuzuar dhe përdhunuar, për të folur për ndihmën dhe ndryshimin që Ilda bëri në jetën e tij.

 • Bakshishe për familjen e Musaenit, kamarieri Toska: Kolegët e mirëpritën nismën, politika s'dha ndihmë! I kam shërbyer babait të 20 vjeçarit para se të vdise

  Një ditë pas vrasjes së 20 vjeçarit Musaen Zeneli nga përplasja me armë në Velipojë në ditën e parë të punës së tij si kamarier, kolegët e tij në Shkodër ndërmorën një iniciativë për të mbledhur bakshishe të kamarierëve si ndihmë për familjen Zeneli, e cila jeton në kushte të vështira ekonomike.

  Kamarieri Rehyl Toska ndër më të vjetrit në këtë profesion në Shkodër, i cili ishte nismëtari i iniciativës në një intervistë për Report Tv tha se solidarizimi ka qenë i madh dhe se deri më tani janë mbledhur më shumë se 2 mln lekë të vjetra.

 • Rrëfimi rrëqethës i Pranvera Harizit/Jeton me vajzën dhe i fshihet të birit

  Prej dy vitesh jeton në Tiranë. E braktisur nga të gjithë, një 55-vjeçare nga Tepelena kërkon ndihmë. Pranvera Harizi u divorcua pas 28 vitesh martesë dhe shkak sipas saj u bë gjendja e vështirë ekonomike. Nje jetë e nisur në skamje, ajo e din vuajtjet që ka kaluar që ditën kur u martua në moshën 18-vjecare, me njeriun i cili për prindërit e saj ishte burri ideal, pasi kishte biografi të mirë. “Unë kam qenë 18 vjeçe kur u martova ai ishte 32 vjeç. Unë u martova me shkuesi. Nuk e doja që në fillim ndaj nuk e doja. Po rai ishte biografi të mirë dhe familja më detyroi të martohesha. Kur u martova jeta ime ishte skëterrë. Ai nuk punonte ishte shumë dembel. Nuk donte t’ia dinte cfarë donte fëmija. 28 vite martesë pata me të. Kur kisha vjehrrën aty në fshat ia mbulonte të metat që unë të mos kuptoja që ai nuk ishte për të qenë. Vetëm donte gjithë ditën të ikte. Kur vinte në darkë më thoshte çfarë do të hamë. 28 vite bakru im nuk u mbush kurrë me bukë. Kalova në depresion. I pari në jetë erdhi djali’. Prej shumë vitesh ka jetuar në një zonë të thellë të Tepelenës, deri kur vendosi të vij në Tiranë dhe të jetojë bashkë me vajzën 30 vjeçe, në banesën e marr me qira nga djali i saj 33-vjeçar. Vëllai i paguan motrës qiranë e banesës, ndërsa nuk ka dijeni se aty jeton edhe nëna e tij, ndaj së cilës ai i ka ngritur një mur të lartë, duke u ndarë për së gjalli. Ajo jeton në fshehtësi, pasi me të birin që pas divorcit nuk ka asnjë komunkim. Mesa duke ai nuk e përjetoi mirë ndarjen e prindërve, ndërsa u rrit nga gjyshja nga babai, që kur ishte ende një 12-vjecar. Sot ai jeton tek xhaxhallarët në Greqi. Nuk e fitoi dashurinë e djalit kurrë, edhe kur ai u bë në moshë madhore. Sot jeton me të bijën fshehurazi të një banesë që e paguan djali. “Në momentin që i thashë djalit që do divorcohesha tashmë u bënë 7 vite që nuk flas me djalin. Pas divorcit vëllai dhe motra u bashkuan, ndërsa ai i paguan qiranë. Djali nuk e di që aty jetoj dhe unë. Nëse e mëson ai do të grindet me vajzën dhe do të na nxjerri jashtë. Unë nuk i kam bërë asgjë, jam nënë. Nëse djali kthehet në Shqipëri, unë do të dal. Unë jetoj ende me frikë, se djali kur vjen nuk njofton. Edhe kur vijnë xhaxhalarët e vajzës unë dal derisa ata të largohen, se mund t’i thonë djalin. Vjaza është e detyruar ta mbajë secret qëndrimin tim aty, se vëllai nuk do ta ndihmojë më. Kam dy vite që jetoj me vajzën dhe nuk e di askush.”

 • Shkon në kurbet,dashurohet me tjetër grua/Apeli rënqethës i të miturit për babain

  Bashkëshorti i braktisi bashkë me dy djemtë, 4 muaj më parë. Ai është larguar drejt Italisë, ndërsa nuk ka asnjë kontakt me familjen e tij në Shqipëri. 38-vjeçarja Tana Krantia nga Vlora rrëfen si zbuloi tradhtëinë e të shoqit Arbër Krantia 2 vite më parë, kur djali i tyre më i madh pa në telefonin e të atit fotot e një gruaje tjetër. Pas 9 vitesh martesë krisjet në marrëdhënien mes ciftit e kanë zanafillën tek ky episod, i cili do të pasohej edhe nga shumë të tjera. Bisedat e gjatë deri mbrëmjen vonë, ngritën dyshimet tek bashkëhsortja se ai tashmë chatonte më një tjetër grua. Zhvendosja në qytetin e Tiranës, ku familja jeton prej 4 vitesh nuk ndryshoi asgjë në jetën bashkëshorte, përkundrazi debatet u bënë më të shpeshta, ndërsa 5 muaj më parë bashkëshorti i komunikon se do të udhëtonte drejt Maqedonisë së Verit, pasi kishte gjetur një punë atje. Pas kësaj, 38-vjeçarja zbulon se në të vërtetë Arbri ishte nisur drejt Italisë, ku pasi ishte kapur nga policia në kufi me pasaportë false ishte mbajtur 3 ditë në paraburgim. Me kthimin e tij në Shqipëri ai shkoi sërish në banesën ku jetoj familja e tij, aty ku cdo gjë ishte ftohur në marrëdhëniet mes tyre. Nuk kaloi shumë kohë, kur 39-vjeçari largohet përsëri drejt Italisë dhe për afro 20 ditë nuk pati asnjë kontakt me familjarët. Më në fund, babai i dy djemve vendos të bëhet i gjallë duke u pohuar se ishte punësuar tek një 64-vjecare nga Lushnja, në Romë. Bashkëshortja i kërkon publikisht të kthehet për hir të dy djemve, por mesazhi që ka marr prej Arbrit ka qenë kërcënimi me jetë. Dy djemtë 8 dhe 5-vjeçarë presin në shtëpi babain, por ai mesa duket ka vendosur t’i braktisë përgjithnjë.

 • Pse vriten dhe vetëvriten shqiptarët?

  Pse vriten dhe vetëvriten shqiptarët? Ky është libri ri I sociologut Gëzim Tushi i cili në këtë botim tregon shkaqet kryesore që kanë çuar shoqwrinë shqiptare në një shkallë të lartë të kriminalitetit. Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” ai tregoi më tepër për shkaqet, faktorët që kanë ndikuar shoqërinë tonë drejt kriminalitetit.

  “Duke qenë se në këto 30 vite ky infeksioni social i krimit dhe i vetvrasjeve në shoqërinë shqiptare ka marrë përmasa pak të ekzagjeruara madje do të thoja që krimi është balanizuar është bërë një e keqe më e gjerë, më intensive më e shpeshtë. Të gjithë këto kanë bërë që ti kushtojë një vëmendje të vecantë, kam diagnostikuar të gjitha shkaqet dhe faktorët që e nxisin kriminalitetin në shoqërinë tonë. Jam munduar të zbulojë të gjitha defektet që kanë institucionet në shoqërinë tonë qoftë ato të shoqërisë morale qofte institucionet e edukimit apo institucionet shtetërore” u shpreh ai.

  Ndërsa theksoi se moshat e reja janë ata që kryejnë pjesën më të madhe të krimeve megjithatë ka një trend rritës edhe tek moshat e tjera:

  “Mosha e re është më e përshtatshme për të bërë krimin  dhe zakonisht moshat e reja janë 80-90% e atyre që kryejnë krime mirëpo tani ne kemi krime që i kryejnë të gjithë moshat. Ne kemi edhe të moshuar që kryejnë krime, ne kemi gra që kryejnë krime pra po ta shikoni ky kazan i kriminalitetit tek ne është tejet i përzier” tha ai.

  Krimi brenda familjes mbetet ndër plagët më të mëdha të shoqërisë sonë sipas sociologut Gëzim Tushi:

  “Po vazhdojë ky nivel kriminaliteti të jeni të sigurt që kjo stigma që ky vend është i pajetueshëm do vazhdojë të agravojë dhe do bëhet një kancer i madh i shoqërisë, e cila do vazhdojë të plaket, të shpopullohet, te demotivohet, të demoralizohet prandaj këmbanat e krimit janë shumë të mëdha. Krimi në shoqërinë shqiptare pjesa më e madhe po buron në familje për fat këto kohët e fundit krimi ka qenë jashtë familjes sepse ka qenë ky sezoni turistik dhe është bërë për disa arsye të tjera dhe për të cilat pa disktutim ka një përgjegjësi shteti”

  Në një krahasim me vendet perëndimore përsa i përket shkaqeve që çojnë në kriminalitet faktorë kryesorë mbetet mungesa e komunikimit:

  “Konflikte kanë edhe shoqëritë perëndimore por gjëja që ndryshon edhe bëhen krime por në përgjithësi zgjidhja e konfliktit bëhet nëpërmjet dialogut, tolerancës komunikimit, zgjidhjes së butë, marrëveshjes. Ne këto instrumenta humane të zgjidhjes së konflikteve i kemi braktisur. Ne kemi krijuar konceptin që gjërat zgjidhen me forcë.Pra, në këtë shoqëri i sukseshëm është ai që është i fortë” përfundoi ai.

 • Nëna i lutet të bijës të kthehet,dhëndri i’u përgjigjet ashpër:Vajzën e dua,ju e doni për interes

  Ky është i disati rast që trajtohet në emisionin ’Pa Gjurmë’, ku një tjetër e mitur ’mbahet peng’ nga familjarët e burrit. Anila Maliqi është një 17-vjeçare, e cila prej muajsh ndodhet në Gjermani. Ajo nuk lejohet nga familja e bashkëshortit të ketë kontakte as me nënën e saj, në Shqipëri, Lumturinë. Ky pretendim vjen nga familja e saj, të cilët kërkojnë ndihmë në emisionin ’Pa Gjurmë’ për të rilidhur kontaktet me të bijën. Vajza e vogël e familjes Maliqi të cilët jetojnë në Tiranë, u fejua në gusht të një viti më parë me shkuesi, me 20-vjeçarin Renaldo Rustemi, i cili prej 7 vitesh jeton në Gjermani me familjen e tij. Në fund të tetorit të 2020, nëna e Anilës vendos që ta dërgojë të bijën në Gjermani tek i fejuari, me shpresën për një të ardhme më të mirë. Lumturia qëndron tre ditë me vajzën, por me kthimin e saj në Shqipëri dhëndri i bën bllok menjëherë. Në përpjekje, për të folur me vajzën, ajo lidhet me vjehrrin e Anilës, Shkëlqimin i cili kërcënon me jetë të gjithë pjestarët e familjes Maliqi. Sa herë që nëna ka kërkuar të flasë me të bijën, nga ana tjetër e receptorit përgjigjet vjehrri, ndërsa dhëndri asnjëherë. 4 ditë më parë ka qenë kontakti i fundit me të bijën, ndërsa nuk ishte në gjendje të mirë. Për këtë arsye nëna ngre dyshimin e fortë, se e bija trafikohet nga vjehrri dhe se ky i fundit mund edhe të abuzojë mbi të miturën. Familja Maliqi kanë jetuar prej shumë vitesh në Greqi, vend në të cilin ka lindur edhe vajza e tyre e vogël Anila e cila ka dy motra dhe një vëlla më të madh. Në vitin 2017 ata u zhvendosën përfundimisht në Tiranë.

   

 • Pa Gjurmë i shfaq foton e të bijës nga Gjermani,përlotet nëna në studio:Lumturinë e saj kërkoi

  Ky është i disati rast që trajtohet në emisionin ’Pa Gjurmë’, ku një tjetër e mitur ’mbahet peng’ nga familjarët e burrit. Anila Maliqi është një 17-vjeçare, e cila prej muajsh ndodhet në Gjermani. Ajo nuk lejohet nga familja e bashkëshortit të ketë kontakte as me nënën e saj, në Shqipëri, Lumturinë. Ky pretendim vjen nga familja e saj, të cilët kërkojnë ndihmë në emisionin ’Pa Gjurmë’ për të rilidhur kontaktet me të bijën. Vajza e vogël e familjes Maliqi të cilët jetojnë në Tiranë, u fejua në gusht të një viti më parë me shkuesi, me 20-vjeçarin Renaldo Rustemi, i cili prej 7 vitesh jeton në Gjermani me familjen e tij. Në fund të tetorit të 2020, nëna e Anilës vendos që ta dërgojë të bijën në Gjermani tek i fejuari, me shpresën për një të ardhme më të mirë. Lumturia qëndron tre ditë me vajzën, por me kthimin e saj në Shqipëri dhëndri i bën bllok menjëherë. Në përpjekje, për të folur me vajzën, ajo lidhet me vjehrrin e Anilës, Shkëlqimin i cili kërcënon me jetë të gjithë pjestarët e familjes Maliqi. Sa herë që nëna ka kërkuar të flasë me të bijën, nga ana tjetër e receptorit përgjigjet vjehrri, ndërsa dhëndri asnjëherë. 4 ditë më parë ka qenë kontakti i fundit me të bijën, ndërsa nuk ishte në gjendje të mirë. Për këtë arsye nëna ngre dyshimin e fortë, se e bija trafikohet nga vjehrri dhe se ky i fundit mund edhe të abuzojë mbi të miturën. Familja Maliqi kanë jetuar prej shumë vitesh në Greqi, vend në të cilin ka lindur edhe vajza e tyre e vogël Anila e cila ka dy motra dhe një vëlla më të madh. Në vitin 2017 ata u zhvendosën përfundimisht në Tiranë.

 • Erglena Domi, vajza e parë kampione e mundjes në Shqipëri! 10-vjeçarja nga Kukësi thyen tabutë: Nuk më shqetëson paragjykimi

  KUKËS- Erglena Domi i ka hyrë sportit të mundjes në moshë të vogël dhe brenda 1 viti ka arritur të rrëmbejë medalje. 10-vjecarja nga Kukësi ka thyer tabutë në qytetin e saj të lindjes, ku sporti i mundjes është traditë, por për djem....

  Erglena Domin e takuam bashkë me vëllanë, Ernestin i cili gjithashtu ka pasion mundjen dhe ka nisur stervitjen më herët.

 • Shëndeti mendor tek të rinjtë shqiptar/ Për çfarë kërkojnë më shpesh ndihmë?

  Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv folëm për të rinjtë, për çfarë kërkojnë ndihmë më shpesh ata? Ankthi depresioni dhe ngacmimet seksuale duket se janë problemet e tyre më të shpeshta.

   

 • Raporti i sigurisë në shkolla për 2020, 365 raste dhune fizike e psikologjike, 92% e nxënësve të dëmtuar në gjimnaz

  Numri më i lartë i incidenteve në sistemin parauniversitar ku nuk përjashtohet dhuna, ndodhin jashtë oborrit të shkollave. Në këtë përfundim del raporti vjetor i hartuar nga ministria e arsimit mbi sigurinë. Ndërkohë që në raport thuhet se 92% e nxënësve të dëmtuar janë në gjimnaz dhe në 118 incidente janë të përfshirë  nxënës të klasës së dhjetë.

 • 5 dekada histori, Instituti për Krimet e Komunizmit sjell kolanën nga regjimi i errët, Studiuesja: Të përfshihet në shkolla historia e epokës së komunizmit

  Një histori e zhvilluar nga koha e Luftës së Dytë Botërore deri në 1991 që krijon antropologjinë e regjimit komunist në Shqipëri. Kështu vjen kolana e një cikli botimesh në formë intervistash, dëshmish, rrëfimesh dhe shënimesh mbi të mbijetuarit e sistemit komunist. Studiuesja Luljeta Lleshanaku tregon se pavarësisht përpjekjes dokumentuese ende nuk është bërë asgjë për të dhënë drejtësi për viktimat e asaj periudhe të errët të historisë.

 • Fierakët festojnë me këngë dhe valle 'Festën e Grurit'! Petro Koçi: Të rinjtë të mos braktisin fshatin

  Pojani i Fierit, një nga fshatrat turistike shqiptare, u kthye në qendër të festimeve dhe traditës myzeqare. Dita e grurit, mblodhi bashkë me qindra banorë. Në Myzeqe muaji qershor është nga më të rëndësishmit për ekonominë bujqësore të zonës, një muaj ku pritshmëria për të ardhurat është e lartë. "Janë festa që përcjellin vlerën dhe traditën tonë të patjetërsueshme, sado të kalojmë te modernia, tradita ngelet baza", tha një banore e zonës. "Duhet të kthehet në traditë pasi të mos harrojmë dhe traditat e vjetra", u shpreh një banor tjetër. Festa e Grurit, me një histori gati shumë vjeçare, e cila edhe këtë vit solli si dikur bukën dhe grurin e ri, këngët dhe ushqimet tradicionale siç është biba në saç. "Është një bukuri myzeqare, është një festë që nënkupton vetë thelbin e Myzeqesë, pjellorinë e tokës dhe shpirtin punëtor të këtyre njerëzve që i japin jo vetëm vetes por edhe kombit produkte që janë jetësore për çdo qytetar. Duhet bërë shumë më tepër që të rinjtë të motivohen të jetojnë dhe të punojnë në fshat. Braktisja e fshatit do të ishte një katastrofë për interesat tona kombëtare", tha zv. Ministri i Mbrojtjes Petro Koçi, i cili ishte i pranishëm në festë.

 • Matura dhe propozimi për ndryshime në sistemin arsimor

  Debatet e fundit dhe protestat e studentëve për ndryshime në provimet e maturës ka qenë ndër diskutimet kryesore të kohëve të fundit. A ka nevojë për ndryshime në sistemin arsimor shqiptarë përsa i  përket maturës shtetërore? Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, pedagogia Irsa Ruçi u shpreh se heqja e maturës shtetërore dhe kërkimet e mëtejshme për tregun e punës janë dy ndryshime thelbësore për të cilat ka nevojë arsimi në Shqipëri:

  “Ne paragjykojmë që janë të përgatitur sepse 10 pyetje për matematikën nuk të tregojnë sa matematicien I mirë do të jesh nesër apo sa economist I mirë do të jesh nesër as 10 pyetje për historinë, as 100 pyetje nuk ta tregojnë atë. Pra matura shtetërore nuk ta vërteton dot që në moshën 18 vjecare se sa profesionist I mirë do të jesh në një të ardhme. Kështu që matura shtërorë është një burokraci që paralizon në këtë moment gjithë sistemin që I lejon të gjthë të dynden në të njëjtat degë. E kemi si një parandalues si asaj që ne e kemi si të keqe, pra nëse ne I hapim dyert e universiteteve të gjithë do të dynden në të njëjtat degë dhe një pjesë shumë e madhe e degëve do të mbylleshin” tha ajo.

  Një ndër problemet  të cilat theksoi ajo është edhe studimi I të rinjve jashtë Shqipërisë:

  “Nuk mund ti mbyllim sytë përpara kësaj të keqe që prodhon matura shtetërore, ke plot ekselentë, studentë të mirë të cilët nuk arrijnë të kapin pikët tek matura shtetërore por që kjo nuk tregon se sa të mirë do të jenë nesër. Ka shumë të rinj të cilët nuk arrijnë që të fitojnë asnjë degë universiteti në Shqipëri, pra në sistemin tonë ata quhen ngelësa. Ata shkojnë jashtë Shqipërisë, diplomohen  me krenri dhe dinjitet sic do I ri që ka një diplomë universiteti dhe kur vijnë këtu ne I shohim si uji I paktë, I shohim me adhurim. Kur këtu I shohim si ngelsa, kurse kur vijnë nga jashtë I shohim me adhurim këtu do të thotë që e paska fajin sistemi ynë, spaska qenë ngërçi tek ai, që do të thotë sistemi duhet ndryshuar dhe përshtatur në bazë të nevojave të të rinjve” u shpreh ajo.

   

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv