• ‘Do të strehohen 280 familje’, Rama në Valias ku do të ndërtohen 21 pallate të reja

  Kryeministri Edi Rama, ditën e sotme ishte në Valias, Kamëz, ku ka ndjekur nga afër punimet në lagjen e re me 28 pallate ku do të strehohen 280 familje. Pasi është përfunduar infrastruktura nëntokësore, kompleksi i godinave të banimit do të jetë gati në dhjetor së bashku me parkimin, njësitë shërbimit, shëtitoren, kopshtin, çerdhen dhe shkollën aty pranë.Në këtë zonë do të ndërtohen 280 apartamente dhe në dhjetor do të sistemohen të gjitha familjet që kanë banuar në këto pallate. Punimet do të përfundojnë në fund të muajit nëntor. Përveç pallateve ka përfunduar edhe kopshti, ka nisur edhe punimet e çerdhes dhe shkollës.

 • ‘Do të luftojmë komunizmin këtu në Kamëz’ Rama në shtëpitë e rindërtuara: Do vazhdojmë punën

  Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka vizituar dy familje në Kamëz, të cilëve iu janë rindërtuar banesat pas shembjes nga tërmeti.

  Kreu i qeverisë tha se shtëpiat janë ndërtuar në kohë rekord dhe se do të vijojë procesi për rindërtimin e të gjitha banesave të shkatërruara, duke nënvizuar se nuk do ketë dallime për kë kanë votuar.

  Rama: U kry dhe shtëpia. Erdha se nuk e besonte se do të ndërtohej. Gratë më besojnë, burrat nuk më besojnë. Burrat i dinë kollaj gjërat. Ne kemi bërë detyrën dhe do ta bëjmë deri në fund.

  Banori: Ke ardhur me mbarësi në natën e Bajramit.

  Edi Rama: Këtu në Kamëz prapë do luftojnë komunizmin, por ne do bëjmë punë, pavarësisht si e japin votën qytetarët. Ti me çfarë merresh?

  Banori: Unë rri këtu në shtëpi dhe bëj piktura.

  Edi Rama: Më mirë të bësh piktura, sesa të luash bingo, apo jo. E gëzofshi shtëpinë.

 • Historia e veçantë e vajzës që bashkëjeton me sëmundjen e rrallë

  Muaji maj është muaji i ndërgjegjësimit të i Fibrozës Kistike ( Fibroza Cistike). Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv sollëm historinë e veçantë të vajzës e cila bashkëjeton me këtë sëmundje për më shumë se 25 vite. Panorea Zisi, tregoi më tepër për këtë sëmundje në mënyrë që të ndërgjegjësojë edhe të tjerët.

  Por çfarë është fibroza Kistike ( Fibroza Cistike)?

  “ Është një sëmundje gjenetike, mutacion gjenetik që vjen nga të dy prindërit në mënyrë që fëmija të dal mbartës . Unë do thoja që sot kjo sëmundje është një problem që na prek edhe neve si shqiptarë edhe pse është një problem më shumë I Evropës veriore” tha ajo.

  Por si është përditshmëria e një personi që vuan nga kjo sëmundje?

  Duhet që në përditshmërine e tij të marri një sërë medikamentësh dhe jo vetëm por të bëjë edhe fizioterapi dhe të ndjeki një rutinë shumë të rregullt dhe të disiplinuar që të kryeje veprimtaritë e tij normale në jetën e përditshme. Unë në mënyrë që të dal sot dhe të kem këtë intervistën me ty më është dashur të cohem herët në mëngjes të bëj disa maska, të cilat janë ilace të ndryshme që bëhen me nëj aparat të caktuar që ndihmon në zhbllokimin e mushkërive.

   E pyetur për kushtet e ofruara në Shqipëri për këtë sëmundje ajo u shpreh se duhet bërë më shumë pasi trajtimet janë të kushtueshme:

  përvec trajtimeve që janë goxha të shtrenjta si jashtë por edhe ato pak trajtime që jepen këtu janë goxha të shtrenjta për buxhetin e një familje mesatare. Ajo  që ndodh është se ne kemi nevojë edhe për antibiotikë dhe për shtrime në spital dhe kjo është shumë e vështirë për tu bërë nëse nuk ke pavione të posaçme. Unë që e vogël e kam hasur si problem që nuk ka pasur mjek specialistose pediatër të Fibrozës Cistike.

  Pavarësisht se Panorea vuan një sëmundje e rrallë e cila kërkon të ketë kujdes shumë të madh për të krijuar një jetë sa më normale për veten e saj ajo është tepër e fortë dhe e ka përballuar me sukses sëmundjen e saj:

  “Prindërit më kanë rritur një në ëmnyrë të tillë që ta jetoj jetën aq sa mundem, të luftojë për jetën, të luftojë për ato që duan në jetë dhe në fund të ditës askush nga ne nuk e ka të sigurtë të nesërmen. gjithashtu unë kam shpresë shumë, jam njeri shumë pozitiv, dhe shpresoj që një ditë do të flasim për këtë si një gjë e kaluar sepse sot në Amerikë dhe në botë po bëhen kërkime për terapi të ndryshme “ përfundoi ajo.

 • I moshuari e thotë troç: Kurrë nuk bëhemi, urrejmë njëri-tjetrin, duam të jemi të gjithë mbretër

  Në emisionin e mëngjesit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv një i moshuar me zë të lartë tha: Ne kurrë nuk do hyjmë në Europë dhe kurrë nuk do bëhemi si njerëz pasi ne e urrejmë njëri-tjetrin dhe duam të jemi të gjithë mbretër.

 • Humbi jetën gjatë lindjes në maternitet, familjarët e 30-vjeçares protestë para prokurorisë në Fier: Po neglizhon rastin, mjekët po tentojnë të fshehin provat

  Leonard Lamaj, bashkëshorti i të ndjerës Elisabeta Lamaj, 30 vjeçares nga Ballshi, e cila ndërroi jetë me 10 prill pas anestezisë lokale gjatë lindjes, ka protestuar ditën e sotme para prokurorisë së Fierit.

  Lamaj, i cili bëri kallëzim penal në polici për mjekët për mjekim të pakujdesshëm ndaj bashkëshortes së tij, thotë në një prononcim për mediat se prokuroria po neglizhon rastin dhe se mjekët po tentojnë që të fshijnë të gjitha provat. Sipas dëshmisë së mjekëve, shkak i humbjes së jetës së 31-vjeçares ka qenë infarkti akut i miokardit.

  Bashkëshorti dhe familjarët e së ndjerës, kërkojnë zbardhjen e ekspertizës mjeko-ligjore, dhe shtojnë se ato do t’i shkojnë deri në fund deri sa të zbulohet fajtori, ku sipas tyre janë mjekët.

  ‘Të gjithë pjesët që ka shqyrtuar prokuroria, duke marrë nga materialet nga kamerat, nga mospyetja e një familjari tonë, të gjitha këto mua më çojnë në neglizhim. Mosdalja e ekspertizës mjeko-ligjore e cila ka afate ligjore deri në 2 javë sot ne kemi 4 javë e dy ditë gjë që do të thotë askush nuk na ka dhënë një përgjigje dhe as nuk duan të na japin një përgjigje. Ai mjek plehra me gjithë të shoqen kanë fshirë çdo gjë dhe mendojnë se do të mbetet në heshtje, por kjo gjë nuk do të mbetet në heshtje do të vazhdojmë deri në fund deri sa fajtori të dalë. Realisht aty ka shumë fajtorë, salla nuk ka qenë gati. Të më japin një shpjegim unë kërkoj një të drejtë. Prokuroria është ajo që nxjerr dhe i kërkoj të nxjerrë sa më shpejt ekspertizën mjeko-ligjore.’- tha bashkëshorti i saj.

 • Mes varfërisë e sëmundjeve, familja në Maliq apel për ndihmë! Kryefamiljarja: Fle në dërrasa, lekët më ikin për ilaçe

  Jeta për ta është çdo ditë një luftë për mbijetesë. Por si të mos mjaftonte skamja dhe pamundësia ekonomike, problemet me shëndetin mendor të vajzës së familjes e rëndojnë më tepër situatën. 30-vjeçarja ka nevojë për shërbim të veçantë, por kushtet nuk janë aspak favorizuese, pasi godina në të cilën ata jetojnë nuk plotëson as kushtet minimale.

  Të ardhurat e vetme të tyre vijnë nga pensionet që marrin vajza dhe bashkëshorti, por edhe këto para shkojnë për ilaçe. Zgjidhjen për tu ushqyer e kanë gjetur tek dyqani i lagjes duke marrë borxh.

  E gjendur përballë një situate pa zgjidhje, kryefamiljarja Dhurata Pasho apelon për ndihmë, për ti krijuar bijës së saj kushtet minimale.

   “Në atë qoshen aty e laj. Dimër e behar. Aty bie dëbora. E sjell me erë këtej. Pikon. Shikoje si është bërë tavani pika-pika. Inatoset dhe se ngre dot pastaj. Jetoj vetëm me lekët e vajzës. Dhe me pensionin e burrit. Nuk më dalin as për ilaç, as për asgjë. Shumë e vështirë është. Prej vitesh jetoj këtu. Më shumë e sëmurë, se sa e shëruar. Jetoj me burrin dhe vajzën. Burri punon arën, por nuk është i zoti. Shumë e vështirë është jeta. Nuk e përballoj dot. Vajzën nuk e laj dot. Asgjë nuk kam. As divan, as asgjë. Flejë në dërrasa. Na dhemb kurrizi. Kur e zënë krizat vajzën, shpirti i asaj e din. Shko e fut kokën në ujë. 30 mbushi vajza në datën 2. I dhemb koka shumë. Nuk mundem ti shërbej biri i nënës. Dita me ditën më e rëndë vjen. Nuk e laj dot vajzën. Nuk e mbaj dot tenxheren me ujë. Ajo ka inate. Doktori më thotë mos mbaj pesha të rënda, por unë çfarë do të bëj. Ndihma vetëm nga I që më solli një lavatriçe. Asgjë tjetër. Nuk e dua jetën. Kur shikoj shtëpinë e vajzën kështu, nuk e dua jetën. Qaj, qaj por pushoj. I vjen keq vajzës. Vajza as nuk dëgjon, as nuk flet. Kam vajtur në Maliq për të kërkuar të më bëjnë një banjë, ato thonë keni lekë ju. Ato vetëm për ilaçe nuk më dalin. Lekët ikin për ilaçet e mia dhe të gocës. Burri ndonjëherë I merr, ndonjëherë jo. Marr borxh tek dyqan. Të shikoj njëherë shtëpi si të tjerët e pastaj nuk e dua jetën. Jam e rënduar shumë. Nuk mbaj mend ku i lë gjërat. Po më ikën mendja fare. Ju drejtohem të tërëve të më ndihmojnë. Nuk dua sitë tërë, por vetëm të ma rregullojnë pak. Një banje, një dush të më bënin. Asgjë tjetër sepse nuk e laj dot”, tha e zonja shtëpisë, Dhurata Pasho.

 • Fier, nxënësit hapin ekspozitën 'Stop trafikimit të qënieve njerzore'

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju", ja çfarë shkruajnë gazetat për sot e hënë 10 maj 2021

   Titujt e gazetave per sot,nga legalizimet, familjet e reja qe marrin tapine te antikomunizmi si gjethe fiku e deri tek opozita kerkon te hapen kutite

 • Kreu i shoqatës së Turizmit Durrës: Fluksi i turistëve do jetë patriotik! Vaksinimi rrit sigurinë

  Vaksinimi i personelit të hoteleri-turizmit dhe vijimi me vaksinimit masiv të gjithë vendin do të sjellë një turizëm shumë më të lehtësuar edhe pse jeni ende në kohë pandemie. Kryetari i Shoqatës së Turizmit Durrës, Eduart Xhepa në një intervistë për Report Tv, tha se ky vit do të ketë një fluks të lartë të turistëve rezident dhe të rajonit, pra turizëm patriotik, por do të shënojë edhe rritje të turistëve të huaj krahasuar me 2020. Xhepa tha se akomodimi i turistëve në hotele në 2020 pësoi ulje me 50 % krahasuar me 2019, ndërsa shpresat për këtë vit janë më të larta për shkak të uljes së infektimeve dhe vaksinimit masiv që po bëhen duke rritur më shumë sigurinë shëndetësore të turistëve.

  "Sezoni turistik pritet të nis së shpejti dhe kanë filluar përgatitje për të pritur turistët. Pas goditjeve të tërmetit dhe pandemisë që shkaktuan një dëm të madh ekonomik, presim të rimëkëmbin në një farë më mënyre këtë sezon turistik. Turzimi pësoi dëm të madh në shkallë botërore që janë në shifrat 70 %, akomodimi në hotelet në 2020 dhe në vazhdim kanë qenë 50 % më pak se në 2019. Jemi në një situatë që duke pasur parasysh kushtet e pandemisë, të gjithë strukturat akomoduese janë duke marrë masa për respektimin e protokolleve antiCOVID dhe për të bërë një menaxhim sa më të mirë të sezonit që kemi para. Ky sezon do të jetë më shumë i frekuentuar nga rezidentë dhe vendet e rajonit", tha Xhepa.

  Xhepa tha se do të kërkojë nga institucionet që hoteleritë të pajisen me certifikatën e vaksinës si një mënyrë për t'iu ofruar më shumë siguri operatorëve të huaj që bashkëpunojnë me vendin tonë, ndërsa shtoi se janë ulur ofertat turistike më 20-30 % për të tërhequr më shumë turistë dhe përshtatur me krizën ekonomike që shkaktoi pandemia në nivel botëror.

  "Vaksinimi po  ecën me ritme të shpejta i strukturave dhe stafeve dhe ajo që po kërkojmë është pajisja me certifikatën e vaksinimit si subjekte që t'ia paraqesim operatorëve që bashkëpunojmë dhe turistëve që vijnë që të jenë të sigurt që nuk do të ketë probleme me pandeminë në këtë sektor. Ulja e infektimeve dhe shtimi i të vaksinuarve, do të sjellë një rritje të turistëve të huaj. Mendoje se turizmi patriotik do të jetë i kënaqshëm dhe kemi krijuar oferta të mira duke ulur me 20-30 % të  çmimeve në këtë situatë pandemie", tha Xhepa.

   

 • Shoferët në Dibër protestë kundër terminalit të ri, nuk pranojnë të ikin nga qendra e qytetit: Është e parealizueshme

  Prej disa dy ditësh shoferët e furgonëve dhe autobusëve të transportit qytetas dhe ndërqytetas në Dibër kanë protestuar, duke bojkotuar punën.  Shkak për këtë është bërë urdhri të Bashkisë së Dibrës për të ndryshuar destinacionin e terminalit nga shkolla profesionale ku gjendet aktualisht.

  Drejtuesit e mjeteve dhe pasagjerët ankohen se terminali i ri shtë ndërtuar larg, në zonën industriale, tek ish parku i mallrave ndërsa i bëjne thirrje Bashkisë të anulojë urdhrin.

  Na ka bllokuar Bashkia këtu. Edhe pse duhet që të shkojmë në Ndashesh, kur është stacioni këtu edhe për çfarë për punë private, për tekat e Bashkisë”, shprehet një banor i zonës.

   “Mua në shkon gati 10 milion pagesa e makinës në vit. Edhe çfarë  të ruaj për vete, apo të punoj vetëm për shtetin apo të punoj për privatin? Nuk kam mundësi për të shkuar atje unë?”, shprehet një nga shoferët.

  “Terminali është pronë e Bashkisë nuk është pronë private. Për pasagjerin është e parealizueshme kjo punë”, shprehet një qytetar tjetër.

  Situata paraqitet e njëjtë edhe për furgonët e fshatrave, të cilët transportojnë nxënësit e shkollave dhe banorët e zonave rurale.

  “Të shtypësh Dibrën në këtë farë feje. Unë në qoftë se do kem një të sëmurë për ta çuar në spital, me një helmim për asgjë tjetër për ta çuar në spital më duhet ta çoj në terminal, fillimisht dhe më pastë marr një taksi 5000 lekë e  ta çoj në spital. Ky është lehtësimi i popullit që i bën politika”, shprehet një shofer.

  “Bëhet fjalë për njerëzit, për nxënësit e shkollës. Për ata, ne na vjen keq. Bileta është 500 lekë ne u marrim nga 300 lekë”, thotë një shofer i linjës në zonë.

 • ‘Dal tek porta,dhe iu flas fëmijëve në varreza’/Nëna humbet fëmijët:Cohuni bijtë e mi!

  Natasha dhe Simon Çepele, janë çifti 55-vjecarë nga një fshat i Urës-Vajgurore, historia e së cilëve të kthen pas në kohë. Dhembja e dy prindërve që kanë humbur nga kjo jetë dy fëmijët e saj, vajzën 5 vjeçe dhe djalin 18-vjeçar. Dramën e jetës vendosën ta rrëfenin në emisionin ’Pa Gjurmë’, në Report TV. Cifti jetonë krejt të vetëm, ndërsa rrëfejnë mes lotësh si i ngrysin ditët në vetmi dhe skamje. Për ta nuk ka patur vetëm një plagë, por dhembje pafund. Një kalvar i vuajtjeve, kur vdekja I rrëmbeu nga gjiri i familjes, fillimisht vajzën, e cila u nda nga jeta në vitin 1998. Kemi humbur dy fëmijët nga kjo jetë. Sot jemi vetëm ne të dy, dhe unë kurrë nuk e mendoj të lë bashkëshortin deri sa të mbyll sytë. Me vajzën nuk e di çfarë më ndodhi. Që në lindje ajo pati probleme. Ishte data 27 dhjetor 1998, kur në orën 03:00 të natës, sapo u zgjova e gjeta vajzën në shtrat me një sy të hapur dhe një të mbyllur. Ajo ishte bërë akull, e thërrita por nuk lëvizi. E mora në krah dhe i bëra një dush, atëherë vajza nisi të reagonte, por nuk mundi dot t’ja dilte. Të nesërmen ajo mbylli sytë. Pa u mbyllur ende kjo plagë, një tjetër mbetet ende e hapur në familjen Çepele. Në vitin 2010 djali i vetëm i tyre ndërroi jetë nga epilepsia, në moshën 18-vjeçare. Të gjallë nuk i gëzuan, por edhe të vdekur, teksa prehen në varrezat e fshatit, të dy fëmijët e ndarë nga jeta ndodhen pak metra larg shtëpisë së prindërve. Sa dal tek dera e shtëpisë, përballë kam varrezat. Ju flas gjithmonë fëmijëve. Djali ishte burrë kur ndërroi jetë. Me lot në sy i shohim nga oborri. Flasim me ta dhe u thërrasim, ku jeni o bij? Sot të dy, pas fatkeqësive që pësuan jetojnë në kushte tejet të vështira. Me peshën e dhembjes mbi supe, me borxhe, por edhe me përbuzjen e njerëzve të dy bashkëshortët moshatarë jetojnë në mjerim, në një banesë të rrënuar 130-vjeçare, duke u kujdesur për njëri-tjetrin. Odeta Dume: Zoti ju dhëntë forcë për të përballuar gjithë këto dhembje ’Do pyesësh ti, pse unë nuk po qaj tani ? Shpirti ma di sip o duroj, jam bërë e fortë, por sapo të dal nga kjo studio, murit me kokë do t’i bie’- përlotet nëna në studio.

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • 'Piva një vizë kokainë dhe s'ndala dot më', rrëfimi tronditës i dy përdorues të drogës për Report Tv!

  TIRANË-Elsa, nënë e dy fëmijëve ka nëntë vite e varur nga kokaina dhe heroina. Së fundi ka nisur rehabilitimin, por gjendja e saj duket të jetë e vështirë. 

  “Unë u flisja të tjerëve më përpara, mos e pini, mos e bëni dhe qëllon një moment ankthi, stresi dhe depresioni dhe më tha një shoqe pije një vizë. Unë i thashë jo nuk dua, ajo më tha pije se nuk të bën gjë, kokainë. Më mbushi mendjen dhe u piva. Do ti, që kur e piva pastaj më pëlqeu dhe që nga ajo ditë nuk iu ndava dot më” – thotë Elsa.

  Sigurimi i parave për të blerë dozën ditore e ktheu Elsën në një gënjeshtare patologjike.  

  “U lidhja me të dashur, se kam qenë edhe e bukur. I thoja që më duhen lekë për fëmijët, nuk i tregoja se i doja për drogë se pastaj trembej dhe ikte. I thoja që i doja për qira, për fëmijë, gjeja lloj-lloj justifikimesh për të marrë lekë, gënjeja që më duheshin lekë për ilaçe për fëmijët, gjeja gënjeshtra nga më të ndryshmet” – shton 30-vjeçarja. 

  Elsa rrëfen momentet e para të pendesës dhe vështirësive shëndetësore, shkaktuar nga përdorimi i heroinës.

  “Problemet me shëndetin më kanë vazhduar kur nisa heroinën. M'u infektua këmba, operacione, ngelja pa lekë dhe e ndjeja veten të pafuqishme dhe në këtë gjendje që isha e stresuar ku do gjeja lekë për të gjetur dozën. Fillova pastaj dhe u pendova, por kur u pendova ishte tepër vonë” – shprehet nëna e dy fëmijëve.

  Dy të vegjlit e saj janë në shtëpinë e fëmijës. Elsa thotë se kjo e ka dëmtuar shumë dhe e ka shtyrë më shumë drejt drogës.

  “Fëmijët i kam në shtëpi të fëmijës, 12 i madhi, 9 e vogla, i takoj një herë në dy javë. Tani edhe kjo më bënë dhe më shtyn që të pijë drogë, nga stresi i atyre, më merr shumë malli. Sikur të mundja do ta ktheja kohën pas, nuk do të pija kurrë në jetën time. Nuk do ta mendoja, jo më ta pija, por është shumë vonë tani” – shton Elsa, e penduar.

   

 • ‘Dal tek porta dhe iu flas fëmijëve në varreza’. Rrëfimi rrëqethës i një nëne që ka humbur dy fëmijët: Ngrihuni bijtë e mi!

  Dramën e jetës vendosën ta rrëfenin në emisionin ’Pa Gjurmë’, në Report TV. Cifti jetonë krejt të vetëm, ndërsa rrëfejnë mes lotësh si i ngrysin ditët në vetmi dhe skamje. Për ta nuk ka patur vetëm një plagë, por dhembje pafund. Një kalvar i vuajtjeve, kur vdekja I rrëmbeu nga gjiri i familjes, fillimisht vajzën, e cila u nda nga jeta në vitin 1998. 

  Kemi humbur dy fëmijët nga kjo jetë. Sot jemi vetëm ne të dy, dhe unë kurrë nuk e mendoj të lë bashkëshortin deri sa të mbyll sytë. Me vajzën nuk e di çfarë më ndodhi. Që në lindje ajo pati probleme. Ishte data 27 dhjetor 1998, kur në orën 03:00 të natës, sapo u zgjova e gjeta vajzën në shtrat me një sy të hapur dhe një të mbyllur. Ajo ishte bërë akull, e thërrita por nuk lëvizi. E mora në krah dhe i bëra një dush, atëherë vajza nisi të reagonte, por nuk mundi dot t’ja dilte. Të nesërmen ajo mbylli sytë.

  Pa u mbyllur ende kjo plagë, një tjetër mbetet ende e hapur në familjen Çepele. Në vitin 2010 djali i vetëm i tyre ndërroi jetë nga epilepsia, në moshën 18-vjeçare. Të gjallë nuk i gëzuan, por edhe të vdekur, teksa prehen në varrezat e fshatit, të dy fëmijët e ndarë nga jeta ndodhen pak metra larg shtëpisë së prindërve. 

  Sa dal tek dera e shtëpisë, përballë kam varrezat. Ju flas gjithmonë fëmijëve. Djali ishte burrë kur ndërroi jetë. Me lot në sy i shohim nga oborri. Flasim me ta dhe u thërrasim, ku jeni o bij?
  Sot të dy, pas fatkeqësive që pësuan jetojnë në kushte tejet të vështira. Me peshën e dhembjes mbi supe, me borxhe, por edhe me përbuzjen e njerëzve të dy bashkëshortët moshatarë jetojnë  në mjerim, në një banesë të rrënuar 130-vjeçare, duke u kujdesur për njëri-tjetrin.
  Odeta Dume: Zoti ju dhëntë forcë për të përballuar gjithë këto dhembje
  Do pyesësh ti, pse unë nuk po qaj tani ? Shpirti ma di sip o duroj, jam bërë e fortë, por sapo të dal nga kjo studio, murit me kokë do t’i bie

   

 • Shqipëria po tkurret, rënie e lartë e popullsisë me 0.6% në 2020! Ulet edhe numri i emigrantëve për shkak të mbylljes së kufijve

  Popullsia e vendit është tkurrur me 0.6% gjatë vitit 2020 krahasuar me 2019. E përkthyer në shifra sipas INSTAT në vitin që shkoi numri i popullsisë ishte 2,829,741 banorë ose mbi 16 mijë persona më pak se viti paraardhës.

  Shifra e popullsisë së vendit është më e ulta që prej vitit 2001 kur janë edhe raportimet e para të INSTAT. Shkak për këtë rënie është edhe pandemia COVID-19, që rriti me 25.8% vdekjet dhe nga ana tjetër ranë me 1.7% lindjet.

  Viti i pandemisë do të mbahet mend edhe për periudhën që ka pasur shtesën më të ulët natyrore që prej vitit 1990, me vetëm 470 banorë më shumë sesa vdekje. Konkretisht në 12 muajt e 2020 janë regjistruar 27.605 vdekje, ndërsa kanë lindur 28.075 foshnja.

  Sipas raportit, në 10 qarqe të vendit është shënuar rënie e popullsisë, përjashtuar Tiranën dhe Durrësin ku popullsia është rritur përkatësisht me 0.7% dhe 0.5%. Gjirokastra Berati dhe Dibra po shkojnë drejt shpopullimit, për shkak të numrit të ulët të banorëve dhe shtesës natyrore.

  Por gjithashtu të dhënat flasin edhe për plakje të popullsisë, pasi mosha mesatare në 1 janar ishte 37,6 vjeç nga 37,2 vjeç që ishte më 1 janar 2020.

  Edhe pse me kufij të mbyllur si pasojë e virusit, shqiptarët kanë vijuar të largohen. Në 2020 janë larguar nga vendi në total 23.854 persona me një rënie prej 45,6 % krahasuar me vitin 2019.

  POPULLSIA E SHQIPËRISË

  Viti 2020        2,829,741

  Viti 2019        2,845,955

  Diferenca          -16,214

   

  SHTESA NATYRORE NË 2020

  Lindje   28.075 foshnja

  Vdekje   27.605 persona

  Shtesa natyrore 470 banor

 • Jam në burg,kërkoj familjen/Nga SHBA një zile ra, nëna tropojane s’mundi t’i dëgjonte zërin të birit

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni nga e hena ne te premte 15:00 në ekranin e Report Tv Kjo është Ajshe Nezaj një nënë e cila që pas vdekjes së bashkëshortit vuajtjet e kanë shoqëruar deri më sot. Me një djalë të humbur dhe me një tjetër të sëmurë ajo kërkon ndihmë në emisionin 'Pa Gjurmë'.Pas zhdukjes së Nderim Lazajt, djali i parë i familjes Përparimi duke qenë shumë i lidhur me të vëllanë e ka përjetuar shumë ndarjen me të prandaj përvec problemeve me të cilat ka lindur ai ka shfaqur edhe shenja të depresionit.Si të mos mjaftonin këto, kalvari i vuajtjeve të familjes Nezaj nuk kanë të mbaruar pasi shtëpia ku jeton.

 • Gjendet pas 4 ditëve në Tiranë, Lirie Manjani, bashkëshorti: E gjeta në trotuar dhe nuk më njohu, më kërkoi vetëm bukë

  Prej një jave stafi i emisionit ’Pa Gjurmë’ u angazhua në terren për gjetjen e 55-vjecares, e cila u largua nga shtëpia fshehurazi, katër ditë më parë nga rruga ’Siri Kodra’. Pas denoncimit në program, nga bashkëshorti i saj Sakip Manjani, mjaft telefonata që mbërritën gjatë transmetimeve live lokalizuan vendndodhjen e saj në rrugën ’Mine Peza’. Nga verifikimet e kryera përcollëm mjaft dëshmi, deri sa u bë e mundur edhe gjetja e 55-vjecares. E pangrënë, për katër ditë më rrallë dhe në gjendje të rënduar shëndetësore Liria u kishte kaluar ’nën hundë’ uniformave blu, ndërsa u gjet pak metra nga komisariati nr. 3 i Tiranës, mëngjesin e kësaj të enjte. Lajmin e konfirmoi nga studio e emisionit ’Pa Gjurmë’ bashkëshorti i saj Sakip Manjani.

  Ju falënderoj shumë, jo vetëm për bashkëshortën time, por për çdo kërkim që keni bërë. Kisha katër ditë që kërkoja ditë dhe natë. Që kur dola në studion tuaj dhe informacionet që erdhën nga qytetarët, tek rruga ’Myslym Shyri’ nisa kërkimet. U bazova nga të gjitha dëshmitë që erdhën në studion tuaj. Në orën 23:00 takova një taksist, i cili pasi më pa të shqetësuar, nisëm të kontrollonim zonën derisa e gjetëm. Ajo nuk më njohu. E gjeta të ulur në trotuar rreth orës 8.30 të mëngjes. Më pas e çova në shtëpi me taksi dhe gjendja e saj ishte shumë e rëndë. Ajo nuk kërkoi për të ngrënë. Komunikova me Lirien shumë pak, pasi nuk dinte të shpjegonte asgjë. Më tha se edhe ajo më kishte kërkuar. Kur shkuam në shtëpi konunikoi edhe me fëmijët. Kam vite me të. Mendova mos i kishte ndodhur ndonjë gjë e keqe. Falenderoj stafin e emisionit ’Pa Gjurmë’ dhe juve. Ju ishit një ndihmë shumë e madhe!

  Lirie Manjani, prej 17 vitesh vuan nga skleroza, sëmundje e cila iu shfaq kur ajo ishte 36 vjeçe. Dy vite më parë, familja Manjani jetojnë në rrugën 'Siri Kodra' në Tiranë, pasi u shprëngulën nga Dibra. Për Lirien është e hera e dytë që largohej nga shtëpia, pasi 2 muaj më parë 55-vjecarja u arrit të kthehej në shtëpi nga policia. Këtë herë ishte emisioni ’Pa gjurmë’ ai i cili e gjeti dhe e riktheu pranë familjes, me shpresën se kjo do të jetë hera e fundit. 

 • Mbi 3 mijë taksistë kërkojnë të vaksinohen: U kthyem në ambulanca gjatë pandemisë

  Mbi 3 mijë taksistë kërkojnë të vaksinohen. Sindikata shqiptare e taksistëve, i ka drejtuar një kërkesë Komitetit Teknik të Ekspertëve për tu përfshirë në planin e vaksinimit si një target grup i riskuar.

  “Ne i kemi bërë kërkesë Komitetit të Ekspertëve dhe ministrisë së shëndetësisë për vaksinimin e taksistëve për arsye se target grupi i taksistëve është më i rrezikuari nga të gjithë llojet e bizneseve sepse është shërbim publik 24 orë dhe e keqja më e madhe është se ne e transportojmë sepse merr dikë në një vend e çojë në një tjetër dhe hallka e zinxhirit zgjat më shumë. Ne duhet të ishim një ndër të parët që duhet të vaksinoheshim. Ne e kemi bërë kërkesën por akoma deri tani nuk kemi asnjë përgjigje”-tha Bilbil Cara, kreu i sindikatës.

  Kreu i kësaj sindikate, Bilbil Cara thotë se gjatë pandemisë, taksistët shpesh herë kanë bërë punën e ambulancës, duke shoqëruar qytetarë të infektuar me COVID.

  “Vështirësi ka nga më të ndryshmet. Ne kemi bërë dhe punën e ambulancës se kemi dërguar njerëz me COVID e pa COVID nëpër ambulanca, dispanceri, kanë bërë tampona, nuk tregojnë njerëzit janë me covid apo jo. Pavarësisht se ne i kemi zbatuar të gjithë rregullat, i kemi marrë masat më shumë për veten tonë, kur zbrisnin dezinfektonim makinën për klientin tjetër. Ka qenë risk i madh dhe me vështirësi shumë të madhe”- tha Cara.

  Mbi 50% e taksistëve janë prekur nga virusi ndërsa mes radhëve të tyre ka pasur dhe humbje jetësh.

   

 • Rikthimi në auditore, rektori Artan Hoxha: 2 javë konsultime për studentët para provimeve

  Pas vendimti të Komitetit Teknik të Ekspertëve, Rektori i Universitetit të Tiranës, Artan Hoxha thotë se studentët do të kenë mundësi që të zhvillojnë dy javë konsultime në auditore para nisjes së sezonit të provimeve.

  Komiteti i Ekspertëve nga institucione të arsimit të lartë të mbyllura për auditoret, ka lënë mundësinë që të futemi në një dy-javorsh konsultime me studentët dhe për të mbyllur disa procese akademike sic janë praktikat e studentëve dhe disa procese të cilat e kërkojnë komunikimin pedagogë-studentë në auditore apo laboratore e me rradhë”-tha rektori i UT, Artan Hoxha.

  Hoxha tregon se ende nuk ka një vendimarrje por provimet do të zhvillohen të kombinuara, dhe ashtu si dhe në semestrin e parë pjesa më e madhe do të jenë online.

  Brenda kësaj jave ne do të përcaktojmë, ende nuk kemi marrë një vendim, do përcaktojmë se si do të ecim më tej, por duke marrë parasysh eksperiencën e semestrit të parë, të njëjtin ushtrim kemi bërë dhe Universiteti Tiranës megjithëse e kishte të mundur auditorin me ato kufizime, praktikisht mbi 90% të provimeve të semestrit të parë i zhvilloi nëpërmjet sistemit tims pra në distancë me studentët. Mendojë që edhe vendimarrja që do të vij më pas do të jetë pak a shumë ajo e semestrit të parë”-u shpreh rektori.

   Rektori sqaron se pedagogëve u është kërkuar që të kenë kujdes me penalitetet për studentët.

  Ajo që ne u kemi thënë pedagogëve në semestrin e parë është që të kenë kujdes me penalitetet me studentët duke patur parasysh situatën në të cilën u zhvillua ky vit akademik. Besoj se i njëjti mirëkuptim do të jetë edhe për semestrin e dytë”-tregoi rektori Hoxha.

   Mbi 70% e stafeve akademike janë vaksinuar dhe ndihen më të sigurt përballë COVID-19.

   

 • ‘Do të vras, prindërve do t’u them u mbyt’/Burri e kishte denoncuar si të zhdukur,shokon 33 vjecarja

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Flogerta Kolani 33-vjeçarja nga Durrësi, e cila gjendet në udhëkryq i drejtohet emisionit ’Pa Gjurmë’, në Report TV këtë të martë, jo vetëm për të rrëfyer historinë e jetës, por edhe për të gjetur drejtësinë e munguar në ece-jaket e dyerve të gjykatave. 33-vjecarja ishte dy muajshe shtatzënë me fëmijën e saj të tretë, kur vendosi t’i jepte fund një martese të vështirë, mes dhunës së vazhdueshme nga xhelozia. 33-vjeçarja shokon kur tregon kërcënimin me jëtë nga ish-bashkëshorti i alkoolizuar, i cili vuri dorë edhe mbi fëmijët. Ajo punonte për të ushqyer familjen, ndërsa ai njoftonte policinë duke e denoncuar si të humbur. ’U dhunova në 13 vite martesë. Ai ishte një person i alkoolizuar që vuri dorë edhe mbi fëmijët. Nuk e harroj momentin kur djali më telefonoi dhe më tha: ’’Mmai hajde, se babi po na mbyt’’. Ai njeri çfarë nuk më ka bërë në këtë jetë. ’’Do të var gurin në qafe dhe do të hedh në det’’-me thoshte cdo natë,- ’’Se prindërve të tu do t’u them u mbyt’’. Unë shkoja në punë për të siguruar ushqimin e fëmijëve, ndërsa ai njoftonte policinë duke më denoncuar sit ë humbur. Jeta ime ka qenë një tmerr me të.... 33-vjecarja nuk donte t’i jepte fund martesës, për hir të tre fëmijëve. Ajo tentoi të bënte bashkëshortin praktikant të një feje, si e vetmja shpresë për ta ndryshuar. ’Iu futëm edhe fesë me ish-bashkëshortin, por nuk ndryshoi asgjë. Më në fund mora vendimin për t’u ndarë dhe nuk dëgjova fjalët e askujt. Kisha mbetur shtatzënë me fëmijën e tretë, por nga xhelozia ai gjithmonë dyshonte se fëmijët nuk ishin të ti/’. Me ndarjen e çiftit, pas 13 vitesh martesë, secili vazhduan jetën e tyre, ndërsa sot Flogerta jeton në qytetin e Durrësit me një tjetër person, me të cilin ka sjellë në jetë fëmijën e saj të katërt, por problemet nuk morën fund. ’Ndërsa isha në proces divorci, unë mbeta shtatzënë me partnerin e ri. Vajza e vogël, u regjistrua në trungun e ish-bashkëshortit. Sot unë me partnerin e rip o hasim probleme, pasi nuk marrim dot atësinë dhe mbiemrin e babait biologjik të saj. I jam futur një procedure ligjore, që nuk po e kuptoj pse po zvarritet. Është absurde, që vajza ime të mbaj atësinë e ish-bashkëshortit’. Sikur të mos mjaftonin peripecitë e jetës së saj, një tjetër problem është shfaqur. Vajza e madhe nga martesa e parë prej një muaji nëna nuk ka kontakte me të. 11-vjeçarja la shkollën dhe udhëtoi nga Durrësi për t’u rikthyer tek shtëpia e babait në Kashar, pa njoftuar askënd. E mitura nuk pranon të takohet me nënën, e cila e ka në kujdestari me vendim Gjykate, ndërsa pohon se dëshiron të qëndrojë me babain. ’Nuk kemi zbuluar asgjë si përfundoi vajza në Kashar. Ajo u largua drejt babait të saj. Fillimisht i ati e mohoi se ishte tek shtëpia e tij, më pas tregoi. Unë vura në alarm shkollën, madje shkova deri në polici. Kur ata hapën kameran, vajza nuk kishte shkuar në shkollë. Kur mora ish-bashkëshortin, ai nisi të më shaj siç bënte gjithnjë. Vajza më pohoi se një grua e panjohur e ka ndihmuar të shkonte tek i ati. Nuk e di pse vajza nuk kthehet tek unë. Ishim në polici kur kërkova ta merrja, por ime bijë u shpreh se donte të rrinte tek babai i saj’.

 • Humbet pas ndarjes me gruan, në kërkim të Nikolla Beleshit/Nëna: Në telefon dëgjoja një zë tjetër

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Nikoll Beleshi është fëmija i 6-të nga 12 fëmijët e familjes së madhe Beleshi, me prindër Liza dhe Ndrec, nga Mirdita. Viti 1997 e gjen Nikollën në Greqi, asokohe një adoleshent. Në Athinë fillon punë në ndërtim dhe gjatë kësaj kohe ai njihet me një vajzë nga Fieri, Anën me të cilin nisën sëbashku një marrëdhënie. Finalizimi në bashkëjetesë mes tyre solli në jetë në vitin 2003 djalin, që mori emrin e gjyshit, Ndrec. 4 vjet zgjati qetësia mes ciftit deri kur Nikolla ra pre e konsumimit të alkoolit. Jeta nisi të bëhej edhe më e vështirë, kur ai nisi të dhunonte në mënyrë sistematike, bashkëshorten e tij, Anën. Kjo e fundit duke mos duruar këtë situatë të dalë jashtë kontrollit vendos të divorcohet nga Nikolla. Djali nga Mirdita vendos të kthehet në Shqipëri në vitin 2011, pranë familjes në qytetin e Lezhës. Rinis një jetë të re në atdhe, ndërsa gjen punë në Gjirokstër dhe Sarandë, punë në ndërtim të cilën e bën për afro dy vite më radhë. Në vitin 2012 niset drejt Greqisë, ndërsa kapet nga policia. Një shok i tij Shoku i tij Fatjon Deda i komunikon familjes se Nikoll ishte në burgun e Lamias. Pasi kryen dënimin ai ktheht përsëri në Lezhë për të punuar atje, ndërsa vijonte të kishte kontakte të rregullta me djalin e tij, I cili ndodhej në Greqi bashke me të ëmën. Ai flet me familjarët dhe i pohon se po nisej drejt Greqisë për të takuar djalin. Me kartën e identitetit me vete ishte data 17 nëntor 2018, kur Nikoll do të nisej me destinacion Greqinë, destinacion i cili nuk përkoi me atë se cfarë i kishte komunikuar motrës. Ai nuk mbërriti dhe me djalin nuk u takua. Familja denoncon humbjen e Nikollës edhe në Shqipëri edhe në Greqi, pasi që prej 3 vitesh nuk dihet më asgjë për fatin e 42-vjecarit.

 • Vajza 11-vjece braktis shkollën, policia e Durrësit në alarm/ Nëna:Ish burri ma fshihte vajzën

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv Një 33-vjeçare nga Durrësi, e cila gjendet në udhëkryq i drejtohet emisionit ’Pa Gjurmë’, jo vetëm për të rrëfyer historinë e jetës, por edhe për të gjetur drejtësinë e munguar në ece-jaket e dyrve të gjykatave. Divorci i afro tre viteve më parë e ktheu nënën e tre fëmijëve tek shtëpia e prindërve në Kashar. Flogerta Kopani ishte dy muajshe shtatzënë me fëmijën e saj të tretë, kur vendosi t’i jepte fund një martese të vështirë mes dhunës së vazhdueshme nga xhelozia. Ajo vendosi të krijonte familje me djalin me të cilin ra në dashuri, ende pa i mbushur 17 vite. Por kjo nuk ndali debatet që lindën prej fillimit, kur ai bëhej xheloz me nusen e tij e cila punonte duke sjellë të ardhura në familje. Për katër vite me radhë cifti jetoi dhe punoi në shtetin grek. Me kthimin nga emigrimi të dy morën një banesë thuajse të rrënuar në zonën e Kasharit, me qëllimin për të ngritur një strehëz të ngrohtë. Por xhelozia nuk i la të kishin një jetë normale, pasi i shoqi ushtronte dhunë, ndërsa ajo e detyruar duronte për hir të fëmijëve. Deri pas 13 vitesh martesë ndodhi edhe divorci. Gjykata e Tiranës vendosi 3 vite më parë, që dy vajzat t’i kalonin në kujdestari nënës dhe djali babait. Me ndarjen, secili vazhduan jetën e tyre, ndërsa sot 33-vjecarja jeton në qytetin e Durrësit dhe bashkëjeton me një tjetër person, ai i cili i është bërë krah edhe për fëmijët nga martesa e parë. Flogerta është bërë nënë sërish, duke sjellë në jetë vajzën e tretë. Sikur të mos mjaftonin peripecitë e jetës së saj, një tjetër problem është shfaqur në familjen e Flogertës. Prej një muaji ajo nuk ka kontakte me të bijën 11-vjecare, e cila është rikthyer tek babai i saj, pa njoftuar nënën e cila e ka nën kujdestari. Jo vetëm kaq. Pasi Flogerta ka bërë së fundmi celebrimin me personin që ka zgjedhur të kalojë jetën, vajza e tyre e tretë që erdhi në jetë afro dy vite më parë cudtërisht mban atësinë dhe mbiemrin e ish-bashkëshortit.

 • ‘Ndihemi me të çlirët’ gjimnazistët në Fier rikthehen në shkollë: Mësimi është më i rregullt

  Pasi qëndruan tre muaj në shtëpi, nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme janë rikthyer të gjithë në bankat e shkollës. Ata e kanë mirëpritur vendimin e Komitetit të Ekspertëve, pasi mësimi online ka krijuar mjaft boshllëqe në mësime. Ndjekim intervistat e realizuara sot në gjimnazin "Janaq Kilica" në Fier.

  “Na kishte munguar. U rikthyem. Ndihemi më mire”, tha një nxënëse.

  “Ndihemi më të çlirët. Mësimi është më i rregullt. Mësojmë më shumë. Gjithçka është më e qartë”, u shpreh një tjetër”, tha një tjetër.

  “U rikthyem në bankat e shkollës pas një tre mujori që ishim online. Jemi rikthyer të gjithë. Mësimi bëhet me dy turne dhe respektojmë masat e COVID. 16 nxënës është klasa ime. Krahasim me online është më mirë, pasi jemi më pranë mësuesve dhe mësimi shpjegohet më mirë dhe më i saktë”, tregoi një tjetër.

  Gazetari: Keni vështirësi që në pak orë i bëni të gjitha lëndët?

  ‘Vështirësi ka, por me mundim nga ana jonë dhe e mësuesve mundohemi që të ja dalim”, përfundoi nxënësja.

 • ‘Të dorëzuar’ përpara ndotjes së Fierzës, ende asnjë zgjidhje për pastrimin e liqenit

  KUKËS- Liqeni i Fierzës, është shndërruar sërish në basenin grumbullues të mbetjeve urbane të Kosovës e Maqedonisë së Veriut. Mbeturinat janë shfaqur në breg dhe në sipërfaqen e ujërave të liqenit duke krijuar ndotje masive.

  Drejtori i Agjencisë së Mjedisit në Kukës, Arben Palushi, thotë se situatë është katastrofike por bashkia nuk ka kompetenca për pastrimin e gjithë sipërfaqes së liqenit ndërsa zgjidhja është vendosja e rrjetave mbrojtëse në burimet e ndotjes në Kosovë e Maqedoninë e Veriut. 

  Është një bashki pa kompetenca për pastrimin e gjithë këtyre mbetjeve. Ndotjet janë shumë të mëdha, ne përpiqemi për pastrim, por zgjidhja do të ishte vendosja e rrjeteve përgjatë lumenjve", tha Arben Palushi, Drejtor i Agjensisë së Mjedisit  dhe Liqenit të Fierzës në Bashkinë e Kukësit  

  Ndryshe mendon Rifat Demalia Drejtues i “Qendrës për Progres Rinor”. Sipas tij vendosja e rrjetave nuk është zgjidhje në kushtet kur banorët e njësive administrative në Kukës i hedhin mbeturinat brigjeve të lumenjve.

  "Do të ishte mirë për zgjidhje nëpër fshatra për vendgrumbullim mbetjesh, ndërsa rrjetat nuk janë zgjidhe përfundimtare", tha  Rifat Demalija Drejtues i “Qendra për Progres Rinor” Kukës  

  Projektet ndërkufitare për ruajtjen e liqenit të Fierzës ekzistojnë vetëm në letër, ndërsa aksionet sporadike të pastrimit në bregliqen nuk kanë dhënë efekt. Ndotja prej vitesh po dëmton turizmin dhe ekosistemin e liqenit të Fierzës.  

 • Nxënësit nga sot rikthehen në klasa, drejtoresha e shkollës 'Edith Durham': Vendimi ishte i duhur

  Pas propozimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, nxënësit e arsimit parauniversitar janë rikthyer për të zhvilluar mësimin fizikisht në klasa e jo më të kombinuar online. Drejtoresha e shkollës 'Edith Durham', Majlinda Dervishi tregoi për Report Tv se rregullat anti-covid janë të njëjta ashtu si në fillim të vitit shkollor.

  Në çdo klasë është dezinfektanti i tavolinave dhe dezinfektanti i duarve për nxënësit apo edhe në hyrje të mësimit, çdo nxënës dezinfektohet, i matet temperatura dhe më pas hyn në ambientet e brendshme të shkollës. Nuk lejohet asnjë njeri i huaj gjatë kohës së mësimit që të hyjë në ambientet e brendshme të shkollës. Ne kemi kombinuar dhe hyrjen dhe daljen e nxënësve në dy drejtime të ndryshme”-u shpreh drejtoresha Majlinda Dervishi.

  Drejtoresha thotë se rikthimi në klasa u prit mirë si nga nxënësit ashtu dhe nga mësuesit të cilët në këtë mënyrë e kanë më të lehtë për të kontrolluar aftësitë e tyre.

  Kthimi në skenarin e parë ishte shumë mirë për të dyja grupet, edhe për mësueset dhe për nxënësit sepse tashmë kemi mundësi që t'i kontrollojmë fizikisht në shkollë. Jo se mësimi online nuk ka funksionuar, ka funksionuar normalisht por nuk është njësoj sikurse zhvillimi i mësimit në klasa edhe për nxënësit por edhe për mësuesit”-tha Dervishi.

   

 • Shkoi në mitingun e PD në Vlorë, zhduket më 21 prill kuzhinieri i VIP-ave

  Arjan Shabanaj, 50 vjeç, nga Selenica e Vlorës, i cili rezulton i zhdukur prej 10 ditësh, nuk është hera e parë që largohet nga banesa pa lajmëruar familjarët. Ai është larguar nga banesa edhe 5 herë të tjera më parë dhe në ato raste ka qëndruar te miqtë e tij në Tiranë. Mirëpo zhdukja e tij më 21 prill pasi mori pjesë në një miting të PD në Selenicë ka sjellë denoncimin e nënës së tij, e cila frikësohet se mund t'ia kenë vrarë për arsye politike. Arjan Shabanaj u kishte thënë shokëve që do të shkonte në Vlorë, por më pas është zhdukur, ndërsa tek miqtë e tij ku rrinte kur shkonte në Tiranë, thanë se nuk dinin asgjë për 50-vjeçarin. 50-vjeçari Shabanaj është i divorcuar, ndërsa një ditë më parë nëna e tij me lot në sy kërkonte që t'i gjenin të birin. Ajo shprehet se të birin ia kanë varrë për arsye politike , por kërkonte që t'i kthenin trupin, pasi shpresat e saj se 50-vjeçari është gjallë janë të pakta.

 • I braktisur nga fëmijët, i moshuari në ‘Pa Gjurmë’:Kam para, por jo dashuri

  Ky eshte Ramadan Hasa, nje 70 vjeçar nga Kukësi, i cili po i kalo ditët e jetës i vetëm në një banesë në zonën e Shkozës pa miq dhe të afërm. Është babai i 3 fëmijëve, por nuk e pati fatin të gëzojë dashurinë e tyre, pasi e braktisën në ditët e tij më të vështira. Ai troket në emisionin “Pa Gjurmë” për të kërkuar streh në shtëpinë e të moshuarve në Tiranë.

 • Doli nga shtëpia dhe iu fsheh bashkëshortit, zhduket Lirie Manjani nga Siri Kodra në Tiranë

  #pagjurme #odetadume #reportTV Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv 55-vjecarja nga Tirana, Lirie Manjani rezulton e humbur, që prej mesditës së 2 majit. Të shqetësuar edhe për shkak të shëndetit të saj, pasi prej 17 vitesh vuan nga skleroza, familjarët iu drejtuan këtë të hënë për ndihmë emisionit 'Pa Gjurmë' në Report TV. 24 orë nga humbja e nënës së 5 fëmijëve, bashkëshorti Sakip Manjani nga studio e programit foli për komunikimin e fundit që pati me bashkëshorten pak minuta para se ajo t'i zhdukej nga sytë rreth orës 12:00. Prej dy vitesh, familja Manjani jetojnë në rrugën 'Siri Kodra' në Tiranë, pasi u shprëngulën nga Dibra. Për Lirien është e hera e dytë që largohet nga shtëpia, pasi 2 muaj më parë 55-vjecarja u arrit të kthehej në shtëpi nga policia. Menjëherë pasi Liria humbi gjurmët familjarët nisën menjëherë kërkimet, pasi ishte parë nga fqinjët duke u fshehur nga pas banesës. Nëna e 5 djemve ditën që u largua kishte të veshur një palë këpucë të zeza, tuta të zeza dhe një triko me motive. 'Dje ishim duke bërë drekën. Më tha do dal pak jashtë, por pak minuta më pas kur unë e thërrita nuk u përgjigj më. Fqinjët më thanë, që sapo kishte dalë nga dera ishte fshehur pas shtëpisë, por ajo u fsheh nga unë. Shapkat i kishte lënë në rrugë dhe kishte veshur këpucë të zeza. Kam bërë denoncimin në polici, pasi nuk është hera e parë që largohet nga shtëpia. Liria ka 17 vite që vuan nga skleroza, nëse e le vetëm ajo se di ku shkon. Flokët i ka të shkurtra dhe të zeza. Kam kërkuar në spitale e kudo por deri tani nuk kam mësuar asgjë. Pak para se të dilte nga shtëpia ishte mirë, madje pimë edhe kafen bashkë. Unë e ruaja gjithmonë, por atë ditë nuk më dha asnjë shenjë, se nuk do e kisha lënë të dilte. E uroj uroj që të jetë gjallë. Mban gjithmonë një shall me vete, madje edhe kur fle gjumë. Pas rrëfimit dhe apelit që bashkëshorti i 55-vjecares bëri nga studio e emisionit 'Pa Gjurmë', menjëherë mbërritën informacionet e para, se një grua e ngjashme me Lirie Manjanin ishte parë në disa zona të ndryshme në kryeqytet. Detajin e shallit, që mban me vete 55-vjeçarja e pohoi edhe një qytetare, e cila dyshon ta ketë parë një ditë më parë, rreth orës 11 të mbrëmjes tek Zogu i Zi. 'Unë jam e sigurt se këtë zonjë e kam parë mbrëmjen e djeshme, rreth orës 11 pranë Zogut të Zi. Më bëri shumë përshtypje, pasi në kokë mbante një shall dhe qeshte me vete'-u shpreh dëshmitarja

 • COVID-19, Turqia mbyllje totale deri më 17 maj, mjeku shqiptar Enis Hyseni: Vaksinimi sjell shpresë

  Mbi 22 milion vaksinime në Turqi, por situata nga infektimet me COVID-19 vijon të jetë e rënduar

 • Vaksinimi në rrethe, 40 mijë të vaksinuar në Vlorë, 25 mijë në Shkodër

  Po vazhdon me ritme të shpejta vaksinimi i popullatës, ku në Vlorë numërohen rreth 40 mijë të vaksinuar dhe në Shkodër 25 mijë. Aktualisht po marrin dozën e dytë të vaksinës të gjitha kategoritë, si të moshuar, mësues, gazetarë e policë. Vaksina duket se po jep efektet e para, pasi është shënuar rënie e numrit të infektuarve.

  Në qytetin bregdetar të Vlorës vazhdon vaksinimi i popullatës me ritme të shpejta. Janë vaksinuar kundër COVID-19 rreth 40 mijë qytetarë, ndërkohë që po merret doza e dytë e vaksinës.

  "Deri tani janë vaksinuar rreth 39600 persona dhe besoj sot do arrijmë në 40 mijë. Të gjithë personat që kanë dozën e dytë, e kanë datën e shënuar, po ashtu u komunikohet edh enë telefon., Ka kërkesë nga qytetarët që duan të udhëtojnë jashtë shtetit për ta bërë në afat më të shkurtër nga sa lejohet vaksinimi për nevoja personale, por kjo nuk është e mundur dhe duhet të respektojmë rregullat", tha Shefi i epidemiologjisë në Vlorë Agron Bashllari.

  Kërkesat janë shumë të larta, ndaj Bashllari tha se të gjithë personat mbi 18-vjeç mund të paraqiten tek mjeku i familjes për të bërë planifikimin për datën e vaksinës.

  "Kjo fundjavë të gjithë e pamë që kishim një numër të madh të ardhurish në Vlorë që do të thotë se ditët në vijim fluksi i personave do të jetë dhe më i larët dhe për këtë duhet të vaksinojmë sa më shpejt popullatën. Të gjithë personat mbi 18 vjeç duhet të paraqite te mjeku i familjes dhe të planifikojnë ditën e vaksinimit, nëse nuk e kanë bërë akoma", shtoi ai.

 • Prej 2 javësh 4 ish-të përndjekur të ngujuar në Qafë-Bari! Kreu i shoqatës: Berisha na mashtroi

  Katër ish-të dënuar të regjimit komunist prej më shumë se dy javësh janë ngujuar në ish-burgun e Qafë Barit në Fushë-Arrëz, duke kërkuar miratimin e statusit për ish-të përndjekurit politik. Për të tërhequr vëmendjen e qeverisë, ata kanë zgjedhur të shkojnë pikërisht në vendin ku kanë vuajtur dënimin gjatë regjimit komunist.

  Kryetari i Shoqatës së të Përndjekurve politikë në Shkodër, Zenel Drangu, në një intervistë për Report TV tha se greva është e drejtë pasi ish-të dënuarit dhe të përndjekurit prej 30 vitesh u mashtruan, ndërsa zhgënjimin më të madh e pësuan gjatë qeverisjes së Sali Berishës.

  Kërkesat e tyre janë për dhënien e statusit të përndjekurit, ngjashëm me statusin e veteranit por me disa ndryshime. kërkesë tjetër është futja në axhendën e qeverisë e letrave me vlerë në masën 100 për qind, sepse na u bë një padrejtësi nga qeveria demokrate, nga Sali Berisha.  dhe kërkesë e tretë për rivlerësimin e ligjit për të pushkatuarit me gjyq dhe pa gjyq", u shpreh ai.

  Zenel Drangu shprehet se demokratët nuk bënë sa duhet për këtë shtresë, edhe pse kërkuan ndihmën e tyre gjatë fushatës elektorale.

  "Gjatë fushatës, kandidatëve për deputet të PD-së u kërkova që të shkojnë atje të negociojnë me grevistët që të dalin prej andej dhe të plotësohen kërkesat nëse do jeni maxhorancë, nëse jo të ngrini zërin. Por rezultati është se ata as nuk e morën mundimin fare", tha Drangu.

  Kërkesat e protestuesve janë për ndryshimin e ligjit, përfshirjen e letrave me vlere në dëmshpërblimin financiar, kompensim fizik e material të pasurive të konfiskuara, vlerësim të krimeve të komunizmit si krime kundra nejrëzimit, etj. Drangu shprehet i gatshëm për të kryer rolin e negociatorit mes përfaqësuesve të qeverisë dhe grevistëve.

  "Qeveria duhet të shkojë atje, të paktën ti dëgjojnë. unë jam gati të shkoj me deputetët e Shkodrës apo përfaqësues të qeverisë të shkojmë të negociojmë sepse kërkesat janë të realizueshme", përfundon ai.

 • Vijon vaksinimi masiv, sot policët marrin dozën e dytë! Manastirliu: Këtë javë vijnë mbi 11 mijë vaksina Pfizer

  Këtë javë në vendin tonë mbërrijnë mbi 11 mijë vaksina nga Pfizer dhe mekanizmit të BE, ndërsa në maj do të mbërrijë edhe 99 mijë vaksina të tjera nga Pfizer, COVAX dhe BE. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, gjatë inspektimit të marrjes së dozës së dytë të vaksinës për qytetarët në sheshin ‘Skëndërbej” tha se vendi po ecën me ritme të shpejta të vaksinimit duke bërë që drita në fund të tunelit të shihet edhe më shpejt nga sa ishte menduar. Arritja e objektit për vaksinimin e gjysmë milionë shqiptarëve para afatit të përcaktuar ka shtuar edhe më shumë shpresat se objektivi i ri është kryerja e 1 milionë vaksinave.

  “Janë mbi 736 mijë doza vaksine tashmë të mbërritura në vend. Ndërkohë që presim përgjatë kësaj jave 11,700 doza vaksine, të cilat vijnë nga kontrata që ne kemi me Pfizer si dhe një pjesë e tyre, nga kontrata që kemi lidhur me Bashkimin Europian, si pjesë e instrumentit që Bashkimi Europian ka ndërtuar për mbështetjen për vendet e Ballkanit”, tha Manastirliu.

  Ndërsa ka ndjekur procesin e vaksinimit me dozat e dyta për të moshuarit në sheshin ‘Skëndebej’, Manastirliu bëri me dje se përgjatë muajit maj priten të mbërrijnë 99 mijë doza vaksinash nga kontratat e lidhura.

  “Përgjatë muajit maj ne presim rreth 99 mijë vaksina të tjera nga kontratat që kemi lidhur me instrumentin Covax, me Pfizer dhe gjithashtu me instrumentin e krijuar tashmë nga Bashkimi Europian”, tha Manastirliu.

  Ministrja e Shëndetësisë theksoi se Shqipëria arriti kryerjen e 500 mijë vaksinimeve para afatit të vendosur, ndërkohë që bëri me dije objektivin e ri.

  “Janë mbi 500 mijë vaksinime të kryera rreth 29 ditë përpara afatit që ne kishim premtuar, pikërisht objektivin tonë për kryerjen e 500 mijë vaksinimeve. Ne tashmë jemi drejt 1 milion vaksinimeve. Shqipëria është ndër vendet që ka një ritëm të lartë të vaksinimeve. Kjo për arsye të ecjes me shpejtësi, të lidhjes së kontratave dhe gjithashtu edhe lëvrimit të dozave të vaksinave në një kohë shumë të shpejtë”, tha Manastirliu.

  Prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total 504,386 doza të vaksinës anticovid, prej të cilave 403,066 vaksinime janë kryer për personat mbi 60 vjeç.

   

 • Pandemia ul të ardhurat, familjet marrin ushqime me listë! BSH: 37% kanë vështirësi për të paguar borxhet

  Pandemia COVID-19 ka ndikuar ndjeshëm të ardhurat e familjeve, të cilat sipas një raporti të Bankës së Shqipërisë kanë pësuar rënie. Ky fakt ka çuar direkt edhe në rritje të borxheve të tyre. Por një fenomen shqetësues që bashkëjeton në Shqipëri është marrja e ushqimeve me listë. Në njërën prej tyre që gjendet në një nga dyqanet në kryeqytet, qytetari ka arritur në borxh deri në 2 milionë lekë, vetëm për të blerë ushqime.

   “2 milionë e 608 mijë e 500 lekë borxh. Këto lekë vetëm kur të vdesim, janë fshirë mbi 10 apo 12 herë. Nuk ka më siguri që do i kthejnë”, shprehet një dyqanxhi në kryeqytet.

  Pensionistët janë personat që e kanë më të vështirë të përballojnë kostot e jetesës, madje deri edhe çmimet e ushqimeve.

  “Me listë japim, na i sjellin një herë në muaj shkon në 100-120-130 mijë lekë. Siç e marrin pensionin na e sjellin prapë. Më shumë janë pensionistë, marrin vetëm ushqime. Janë të rregullt dhe na i kanë kthyer. Nuk është se janë shumë, pak janë por ç’të them Shqipëria kështu është”, thotë një tjetër pronare dyqani ushqimesh.

  Një tjetër shitëse në një dyqan po në Tiranë thotë se marrja e ushqimeve pa bërë pagesën ka prekur edhe të rinjtë.

  “Po vazhdojmë të japim me listë fatkeqësisht sepse njerëzit janë me rroga dhe pensione të ulta. Janë më shumë grupmosha tëmëdha nga 60 vjeç e lart gjithashtu edhe shumë të rinj. Kanë dhe tre vite pa na i kthyer lekët, por kryesisht brenda muajit të tjerët i lajnë.  500 mijë lekë është vlera më e madhe që kemi dhënë, por për shkak se jemi djegur nuk po japim as ne më shumë se 100 mijë lekë”, pohon një tjetër shitëse.

   

 • Doza e 2-të e vaksinës kundër COVID-19, të moshuarit: Nuk patëm efekte anësore nga doza e parë

  Në çadrat e vaksinimit në sheshin 'Skënderbej' të gjithë qytetarët e paraqitur injektuan dozën e dytë të Sinovac. Vetë ata shprehen se nuk kanë përjetuar efekte anësore nga doza e parë dhe se me të dytën do të ndjehen më të mbrojtur.

  Deri më tani në vendin tonë janë kryer 500 mijë vaksinime për tu mbrojtur nga COVID-19. Gjatë ditës së stome qytetarët janë paraqitur në sheshin “Skënderbej” për të injektuar dozën e dytë të vaksinës kineze Sinovac. Ata shprehen se nga doza e parë nuk kanë pësuar asnjë efekt anësor. Ja disa prej prononcimeve të tyre për Reoport Tv:

  Ka qenë e lehtë nuk na ka dhënë asnjë shqetësim dhe tani kemi ardhur të marrim dozën e dytë"

  "Unë për veten time nuk kam pasur asnjë problem, edhe kur e bëra dozën e parë një çikë mpirje te krahu pak fare edhe asnjë shqetësim nuk kam pasur".

  "E kam bërë me datën tre prill të parën edhe erdha ta bëjë sot. Shumë mirë kam qenë, nuk kam pasur asnjë gjë. Unë kam besim tek vaksinat sepse kam bërë dhe vaksinën e gripit, kam katër vjet që e bëj vit për vit"

  "Nuk kemi pasur fare shqetësime, kemi qenë shumë mirë"

  "Për të dytën kam ardhur, mirë shumë mirë. E para më shkoi shumë mirë. Absolutisht asnjë gjë. Edhe sot kam ardhur me kënaqësi për ta bërë dhe të dytën. Kjo është një inkurajim që bëhet për të mbrojtur veten dhe të tjerët"

  Objektivi i radhës është arritja e 1 milionë vaksinimeve dhe në gjysmën e dytë të muajit maj të nisë vaksinimi i transportit publik qytetatas dhe ndërqytetas. Kjo fushatë me ritme të shpejta vaksinimi synon lehtësimin e masave për sezonin turistik.

 • Vijon vaksinimi në sheshin 'Skënderbej', vendosen çadra për të moshuarit që presin në rradhë

 • Kryebashkiaku Erion Veliaj inauguron shtëpinë e re të familjes Zhullima në Farkë

  Vetëm disa ditë pas zgjedhjeve parlamentare, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj vizitoi familjen e Hasan Zhullimës në Farkë të Madhe, e cila u gëzua me një shtëpi të re me të gjitha kushtet. Veliaj u shpreh se si në fushatë, si jo në fushatë, puna duhet të vijojë me të njëjtin ritëm, pa u ndalur.“Ka shumë njerëz që thonë: ‘Hë se këto bëhen për fushatë’ – por ne jemi menjëherë në terren duke vazhduar kantieret që ditën mbas fushate. Këtu disa njerëz janë ndarë për të punuar, disa njerëz janë ndarë për të xhiruar gomat, për të thyer poçat dhe për të fjetur gjumë. Por, ne e kemi çdo ditë fushatë. E kishim fushatë para një jave, e kemi tani një javë mbas zgjedhjeve. Do ta kemi gjatë verës, kur njerëzit do të shkojnë me pushime, dhe kur të vijnë do ta gjejnë Tiranën, me shumë prej infrastrukturave të rëndësishme në përfundim, sidomos në shkollat e reja që ne presim t'i hapim në shtator”, sqaroi Veliaj. Më tej kryebashkiaku pohoi se që punët të ecin sa më shpejt dhe sa më mirë duhet të ketë bashkëpunim mes kundërshtarëve dhe jo ndasi.

 • Vijon vaksinimi në sheshin 'Skënderbej', vendosen çadra për të moshuarit që presin në rradhë

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv