• Cristiano Ronaldo bën gjestin e papritur në konferencën për shtyp, largon Coca-Cola nga tavolina: Ujë më mirë

  Cristiano Ronaldo ka bërë një gjest të pazakonte teksa është ulur përballë gazetarëve në një konferencë për shtyp. Kapiteni portugez pa dy shishe Coca-Cola përballë tij dhe i largoi menjëherë.

  Ai mori një shishe uji, ia drejtoi gazetarëve duke thënë se nuk duhet të pinë pije të gazuara: Uji të bën mirë.

 • ‘Euro 2020’ starton nesër, këngëtari shqiptar Ermal Meta këndon ‘UNO’ në ceremoninë e hapjes

  ‘Euro 2020’ do të startojë nesër më ndeshjen e parë Itali-Turqi në stadiumin ‘Olimpico’ në Romë. Në ceremoninë e hapjes së kampionatin europian do të këndojë edhe këngëtari shqiptar Ermal Meta, me këngën e tij UNO.

 • Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, vjen në jetë Lilibet 'Lili' Diana

  Familja e Princ Harryt dhe Meghan Markle është shtuar me një vajzë. Duka dhe Dukesha e Sussex-it mirëpritën ditën e premte vajzën e tyre të quajtur Lilibet Diana Mountbatten-Windsor, ndërsa njoftimi u dha mbrëmjen e djeshme.

  Emri i saj i parë, Lilibet, vjen nga nofka me të cilën njihej gjatë fëmijërisë Mbretëresha Elizabeth II, ndërsa emri i saj i dytë është në nderim të gjyshes së saj dhe mamasë së Harry-it, Diana.Foshnja është e teta në radhë për fronin britanik.

 • Boris Johnson martohet në një ceremoni sekrete me të fejuarën e tij Carrie Symonds

  Mediat britanike bëjnë të ditur se kryeministri britanik Boris Johnson u martua me partneren e tij  Carrie Symonds në një ceremoni sekrete ditën e shtunë.

  Kryeministri 56 vjeçar britanik është drejtuar për të tretën herë drejt altarit ndërsa Symonds, 33 vjeç martohet për të parën herë.

  Sipas mediave britanike, dyshja u martua në Katedralen Westminster, përpara 30 të ftuarve, maksimumi i lejuar në bazë të kufizimeve anti-COVID në Mbretërinë e Bashkuar.

  Gazeta Sun raportoi se dasma e fshehtë u zhvillua vetëm disa ditë pasi Johnson dhe Symonds kishin shpërndarë ftesa për dasmën e tyre në Korrik të 2022. The Sun bën me dije se as anëtaret më të lartë të stafit të Downing Street nuk ishin në dijeni të planit të dasmës.  Ndërkohë që zyra e kryeministrit britanik ka refuzuar të komentojë në lidhje me dasmën. Të pranishëm në dasmë ishin babai i Johnson dhe disa vëllezër e motra të tij  dhe në mbrëmje ata së bashku me disa muzikantë  u panë të largohen nga Downing street.

  Johnson dhe Symonds u njohën në në shkurt 2018 kur ata morën pjesë në një event të organizuar nga partia për mbledhjen e fondeve. Ata vështirë se i ndanë sytë nga njëri-tjetri dhe gjashtë ditë më vonë ajo kishte shprehur adhurimin për të. Shumë shpejt ata u panë duke darkuar për Shën Valentin dhe çifti për disa kohë u desh të takohej në distancë. Ata njoftuan fejesën e tyre në shkurt të vitit 2020 dhe kanë një djalë një vjeçar, Wilfred.

  Kryeministri Voris Johnson është i dyti kryeministër që martohet sa kohë ka drejtuar kabinetin qeveritar dhe është i pari që është divorcuar sa kohë mbante këtë post.

  Shumë politikanë britanikë përfshirë Theresa Coffey, Sekretaren e Shtetit për Punë dhe Pensione dhe Ministrja e Parë e Irlandës së Veriut Arlene Foster e përgëzuan çiftin për martesën e tyre.

 • Alban Ramosaj fiton Kënga Magjike me këngën 'Thikat e Mia'

  Alban Ramosaj është shpallur fitues i festivalit “Kënga Magjike 2021” me këngën e tij “Thikat e Mia”. Këngëtari jo vetëm që ofroi atmosferë të mrekullueshme më këngën, por mori vëmendje edhe me paraqitjen skenike.

  Mes lotësh, Alban Ramosaj tha se e kishte menduar këtë moment dhe nuk mund ta besonte që ishte bërë realitet.

  O mam e fitova… faleminderit të gjithëve! E kam mendua këtë moment dhe nuk po më besohet akoma, nuk kam fjalë. Faleminderit nga shpirti, nga zemra, më rikujtuat arsyen përse bëj këtë që bëj. Ju falenderoj nga shpirti edhe njëherë. Ndihem më i vlerësuar se kurrë, jam pa fjalë. ”

  Ndryshe nga edicionet e kaluara, “Kënga Magjike” këtë vit kishte vetëm 3 çmime: Best Neë Artist, Best International Artist dhe çmimin e madh.

  Çmimi Best Neë Artist këtë vit shkoi për grupin Urban Band. Ndërsa çmimin Best International Artist e rrëmbeu artistja nga Gjeorgjia, Nutsa.

  Sistemi i votimit në Kënga Magjike ishte i ndarë në tre pjesë. Artistët votuan për njëri-tjetrin, po ashtu edhe publiku votoi për të preferuarin e tij dhe vota e jurisë e përbërë nga Enkel Demi, Jonida Maliqi, Markelian Kapidani, Arben Skënderi dhe Kozeta Kurti.

  Herën e fundit që u mbajt Kënga Magjike, në vitin 2019, fituese u shpall Eneda Tarifa me këngën “Ma Zgjat Dorën”.

 • Konsumoi kokainë live? Fituesi i Eurovision flet pas videos që u bë virale: Nuk përdor drogë, ju lutem!

  Italia rrëmbeu vendin e parë në Eurovision, por në mes të entuziazmit për fitoren, një episod i çuditshëm u kap nga kamerat gjatë natës së spektaklit dhe u bë virale në rrjete sociale.

  Këngëtarit i grupit Maneskin, shihet duke ulur kokën në tavolinë në një mënyrë të dyshimtë, teksa shumë kanë aluduar se ai ka qenë duke konsumuar kokainë.

  Përballë pyetjes së gazetarëve, Në një konferencë shtypi pas fitores, Damiano thotë se nuk përdor kokainë, duke argumentuar se anëtari tjetër i grupit theu gotën me krah. “Mos thoni që ishte kokainë”, u shpreh ai.

 • Anxhela Peristeri - Karma / Eurovision 2021

  Këngëtarja Anxhela Peristeri ka reaguar pasi u rendit e 21 në Eurovizion. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, këngëtarja u bën të ditur fansave se nuk është mërzitur, duke nënvizuar se është ndjesia më e bukur që ka përjetuar në karrierën e saj. Ajo ka falënderuar të gjithë mbështetësit që kanë shpenzuar para për ta votuar.

  Më tej këngëtarja shkruan se ka marrë shumë mesazhe të cilët i kanë thënë se e gjithë gjëja është çështje politike, shton se për këtë gjë nuk është mërzitur fare.

  ‘Ju falenderoj nga thellesia e zemres per cdo mesazh qe me keni derguar dhe per cdo cent qe keni harxhuar per te votuar Shqiperine ne Eurovizion! Ju jam shume mirenjohese dhe sinqerisht eshte ndjesia me e bukur qe kam perjetuar gjate gjithe karrieres sime! Ishte nje super eksperience qe do e ribeja padiskutim shuuumeee here dhe do me mungoje shume kjo ndjesi dhe ajo skene! Ju dua shume ! ( Inboxi im eshte plot dhe te me falni qe nuk kam mundur tju kthej pergjigje te gjitheve) Per te gjithe ju qe me shkruani te mos merzitem se eshte cdo gje politike ju siguroj qe nuk jam merzitur fare! E shijova shume naten e mbremshme dhe rezultati nuk eshte se me ndikoi.Une e di se kush jam ,me cfare po paraqitem dhe cfare meritoj dhe ate qe me shume doja e mora pa kursim! Dashurine tuaj Ju falenderoj qe ishit krenare per mua'- shkruan Anxhela.

 • Italia fiton 'Eurovision 2021', Anxhela Peristeri e 21-ta, përcaktuese vota e publikut

  "Måneskin" është grupi fitues i “Eurovision 2021”. Banda italiane performoi në skenën e Roterdamit me këngën “Zitti e buoni”. Ishte vota e publikut ajo që përmbysi gjithçka, duke i dhënë Italisë vendin e parë në garë.‘Rock n’roll nuk vdes kurrë’ ishin fjalët e para të grupit italian ndërsa ngjitej në skenë për të ngritur trofeun. Në vend të dytë është renditur Franca dhe në vend të tretë me 432 pikë Zvicra, e cila përfaqësohej nga një artisti me orgjinë shqiptare “Gjon’s Tears.

  Vendi ynë përfaqësohej nga artistja shqiptare Anxhela Peristeri e cila këndoi e dyta në finalen e “Eurovision”. Ajo u rendit në vendin e 21-të në këtë festival duke grumbulluar 57 pikë, 22 nga juria dhe 35 nga publiku. Katër janë shtetet, të cilat votuan për vendin tone, San Marino që na vlerësoi me 2 pikë, Malta me 12 pikë, Danimarka me 7 pikë dhe Holanda me1 pikë. Kënga “Karma” mori ovacionet e publikut, por edhe vlerësime nga producentë mjaft të njohur në botë.

  Festivali më i madh i këngës europiane u transmetua ‘live’ nga skena e “Rotterdam Ahoy”, në Holandë. Edicioni i radhës i Eurovision do të zhvillohet në Itali,  pas 31 vitesh. Kjo është hera e tretë që Italia fiton Festivalin Europian, pas Gigliola Cinquetti në 1964 dhe Toto Cutugno në 1990. 

 • I dehur në timon, arrestohet për herë të dytë Aleksandër Gjoka

  Këngëtari i njohur, Aleksandër Gjoka është vënë serish në pranga nga policia në kryeqytet, pasi drejtonte automjetin në gjendje të dehur. Arrestimi i Gjokës është bërë gjatë natës së kaluar.

 • ‘Pushtoi’ skenën e ‘Eurovisionit’ me zërin e saj potent, ‘rrëmbeu’ zemrat evropianëve dhe kualifikoi Shqipërinë në finalen e festivalit, Anxhela: Ju dua!

  Anxhela Peristeri nuk ka “rrëmbyer” vetëm zemrat e shqiptarëve por edhe të evropianëve, pasi ajo arriti të kualifikohej dhe të fitonte një vend në finalen e madhe të “Eurovisionit”.

  Nën tingujt e gjuhës shqipe dhe këngën “Karma” Anxhela jonë “ndezi” skenën e madhe të festivalit më të rëndësishëm muzikor evropian me performancën e saj, duke “pushtuar” sallën dhe zemrat e shikuesve.

 • Kryemadhi lë vartësit që të merren me ankimimet për rezultatin e zgjedhjeve, relaksohet në Los Angeles me kushërirën Bebe Rexha

  Monika Kryemadhi ndodhet në Los Angeles, ku ka takuar edhe kushërirën e saj, këngëtaren e famshme Bebe Rexha. Ka qenë kjo e fundit që ka postuar një video me Kryemadhin në Instagram, teksa hanin mëngjes të dyja së bashku.

 • Humba 30% të flokëve nga Covid-19, biznesmenia tregon luftën e vështirë me virusin

  Silvana Baltadori ( Hejineman) është ndër sipërmarrëset shqiptare mjaft të njohura e cila shpeshherë ka qenë në qendër të lajmeve rozë, për shkak të deklaratave për jetën e saj private. Si një grua e cila flet hapur ajo shpesh herë edhe është paragjykuar dhe nuk është pritur mirë nga publiku. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli” në Report TV  tregoi për vështirësitë që kaloi me Covid-19, por edhe për sekretet e bukurisë, sukseset si biznesmene dhe mënyrën se si e sheh konkurrencën femërore.

  “Më tepër është një luftë psikologjike dhe morale dhe shpirtërore sesa një luftë fizike edhe pse zakonisht je e rraskapitur është një pyetje që të shpërfytyron, marrja e kortizonëve, deformimi fizik që të bëhet pra jo vetëm që shton në peshë, ti shton kile, ke enjtje, ke një fryrje deformuese, pra humbet identitetin tënd fizik, unë nuk shikohesha më në pasqyrë, filluan të më bien flokët, unë kam humbur edhe 30% të flokëve pothuajse” tha ajo.

 • Sekretet e bukurisë së biznesmenes shqiptare

  Ndërsa rrëfeu edhe për sekretin e bukurisë me të cilin ka spikatur gjithmonë por për të bukuria është shumë më tepër sesa koncepti fizik:

  “Unë mendoj që elementi bazik i të qënurit një grua e bukur nuk qëndron në elementët fizik. Mendoj që bukuria e femrës është dicka shumë integrale është një kompleks faktorësh që krijon atë të tërën. Kur je e re fokusi është më shumë tek silueta por unë mendoj që bukuria vjen nga brenda, dhe bukuria më e madhe e një gruaje ku dhe duhet investuar pafund është kultura dhe raporti i invidit femër me grupin, duhet të jesh dominante kur të hapësh gojën” u shpreh Silvana Baltadori.

 • Shumë gra pa suportin e një burri nuk zënë dot një vend pune, parazite dhe shumë bosh, Silvana Baltadori kritika të forta

  Konkurrenca femrorë për të është një mënyrë këndvështrimi ndërsa thekson se në Shqipëri shumë vajza e gra suportohen nga meshkujt dhe nuk kanë arritur asgjë vetë:

  “Ka të bëjë gjithmonë me elementë të personalitetit individual varet se çfarë shikon si konkurrente tek një femër. Unë nuk tërhiqem aspak nga bukuritë fake nga femrat e silikonuara, të botoksuara me ato qerpikët fallco, gjithcka në fallcitete. të kurohesh për mua është një koncept tjetër, është të gëlltisësh brenda kulturë sepse kjo gjë nuk të lë asnjëherë të dukesh një grua e shëmtuar. Në shqipëri ka plot të tjera që kanë një mirëqënie shumë më të mirë se unë, por e kanë krijuar vetë këtë apo është një kukull në duart e të dashurit apo të një burri biznesmen dhe vetë është një njeri krejt injorant ose një njeri që pa suportin e këtij mashkulli as vendin e punës ose në rastet më  dërrmuese nuk kanë as punë fare, janë parazite të thjeshta që reklamojnë markat e cantave, janë femra vanite, shumë bosh dhe unë jam e sigurtë që kanë edhe depresionet e tyre brenda” përfundoi ajo. 

   

 • Silvana Hejineman, sekretet e bukurisë dhe kërkimi i lumturisë

  Silvana Baltadori ( Hejineman) është ndër sipërmarrëset shqiptare mjaft të njohura e cila shpeshherë ka qenë në qendër të lajmeve rozë, për shkak të deklaratave për jetën e saj private. Si një grua e cila flet hapur ajo shpesh herë edhe është paragjykuar dhe nuk është pritur mirë nga publiku. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli” në Report TV ajo tregoi për vështirësitë që kaloi me Covid-19, por edhe për sekretet e bukurisë, sukseset si biznesmene dhe mënyrën se si e sheh konkurrencën femërore.

  “Më tepër është një luftë psikologjike dhe morale dhe shpirtërore sesa një luftë fizike edhe pse zakonisht je e rraskapitur është një pyetje që të shpërfytyron, marrja e kortizonëve, deformimi fizik që të bëhet pra jo vetëm që shton në peshë, ti shton kile, ke enjtje, ke një fryrje deformuese, pra humbet identitetin tënd fizik, unë nuk shikohesha më në pasqyrë, filluan të bien flokët, unë kam humbur edhe 30% të flokëve pothuajse” tha ajo.

  Ajo rrëfeu edhe për sekretine  bukurisë me të cilin ka spikatur gjithmonë por për të bukuria është shumë më tepër sesa ajo fizike:

  “Unë mendoj që elementi bazik i të qënurit një grua e bukur nuk qëndron në elementët fizik. Mendoj që bukuria e femrës është dicka shumë integrale është një kompleks faktorësh që krijon atë të tërën. Kur je e re fokusi është më shumë tek silueta por unë mendoj që bukuria vjen nga brenda, dhe bukuria më e madhe e një gruaje ku dhe duhet investuar pafund është kultura dhe raporti I invidit femër me grupin, duhet të jesh dominante kur të hapësh gojën” u shpreh Silvana Baltadori.

  Konkurrenca femrorë për të është një mënyrë këndvështrimi ndërsa thekson se në Shqipëri shumë vajza e gra suportohen nga meshkujt dhe nuk kanë arritur asgjë vetë:

  “Ka të bëjë gjithmonë me elementë të personalitetit individual varet se çfarë shikon si konkurrente tek një femër. Unë nuk tërhiqem aspak nga bukuritë fake nga femrat e silikonuara, të botoksuara me ato qerpikët fallco, gjithcka në fallcitete. të kurohesh për mua është një koncept tjetër, është të gëlltisësh brenda kulturë sepse kjo gjë nuk të lë asnjëherë të dukesh një grua e shëmtuar. Në shqipëri ka plot të tjera që kanë një mirëqënie shumë më të mirë se unë, por e kanë krijuar vetë këtë apo është një kukull në duart e të dashurit apo të një burri biznesmen dhe vetë është një njeri krejt injorant ose një njeri që pa suportin e këtij mashkulli as vendin e punës ose në rastet më  dërrmuese nuk kanë as punë fare, janë parazite të thjeshta që reklamojnë market e cantave, janë femra vanite, shumë bosh dhe unë jam e sigurtë që kanë edhe depresionet e tyre brenda” përfundoi ajo. 

 • U vra me armë zjarri nga shoku i tij në Tiranë, zbulohet lidhja e 27-vjeçarit me moderatorin kosovar! I shoqëruar edhe me disa repera

  Mehmet Qema, 27-vjeçari që u ekzekutua mbrëmjen e kaluar me armë zjarri në rrugën ‘5 Maji’, ishte një personazh i njohur për publikun edhe në rrjetet sociale. Shpesh herë ai shihej nën shoqërinë e reperave të njohur dhe është bërë pjesë e disa videoklipëve.

  Së fundmi Mehmet Qema, është shfaqur në një videoklip të xhiruar nga moderatori Kosova Meriton Mjekiqi. Në një foto të publikuar nga vetë viktima në mediat sociale vetëm katër ditë më parë, ai shfaqet në krah me autorin e dyshuar Marius Dema ku duket edhe reperi dhe moderatori Meriton Mjekiqi i cili shoqërohej shpesh me djemtë.

  Në foto bashkë me ta shfaqen edhe dy prej personave të shpallur në kërkim nga policia pasi kanë qenë në vendngjarje në momentin kur ka ndodhur vrasja, Erlind Peka dhe Blerim Hoti i njohur me emrin e arit Lim Hoti edhe ky reper. Në këtë videoklip shihet edhe viktima i cili ishte shoqërohej me këngëtarë të muzikës rep.

 • Stresi i del kundër demokratëve që kërkojnë shkarkimin e Bashës: Ta harroni ndyrësira, ne nuk dorëzohemi

  Reperi Arkimed Lushaj ose Stresi ka dalë në mbrojtje të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas kërkesave brenda partisë për shkarkimin e tij.

  Përmes një postimi në rrjetin e tij social Instagram, ai shkruan se demokratët ose “ndyrësirat dhe plehrat” siç i quan Stresi, të cilët kërkojnë shkarkimin e Bashës, duhet të harrojnë një gjet të tillë.

  Ai shton se nuk të dorëzohen nga kauza, pasi ky është amaneti i ish-kreut të PD, Sali Berisha.

  Stresi postimin mbështetës ndaj kryetarit të PD, e ka shoqëruar edhe me një video në të cilën shfaqet duke u  përqafuar me Bashën.

  Videoja është e shkëputur nga momentet kur për tre muaj me radhë demokratët në 2017 kanë qëndruar në sheshin përpara kryeministrisë duke kërkuar largimin e qeverisë.

  Pas humbjes së thellë të Partisë Demokratike në zgjedhjet parlamentare, shumë nga figurat politike brenda partisë kanë kërkuar dorëheqjen e Bashës, duke e konsideruar fajtor.

  Ndër të parët të cilët kanë kërkuar shkarkimin e Bashës ka qenë anëtari i Kryesisë, Fatbardh Kadilli, më pas ish-presidenti Bujar Nishani, ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD Edvin Kulluri dhe shumë të tjerë.

  Përpara selisë blu për të dytën ditë radhazi, një grup demokratësh të zhgënjyer kanë kërkuar me ngulm largimin e tij.

  Partia Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit ka arritur të sigurojë 59 mandate.

 • Lek Plepi i bashkohet PD, ja arsyeja e çuditshme që duhet të votohet numri nëntë sipas tij

  Dy forcat kryesore politike vijojnë të marrin mbështetjen e artistëve të njohur në vend të cilët shfaqen hapur krah të njërës apo tjetrës parti, duke ftuar qytetarët të votojnë.

  Ditët e fundit Partisë Demokratike i është bashkuar personazhi i njohur, Lek Plepi, i cili përmes një videoje ka ftuat të gjithë shqiptarët që më 25 prill të votojnë për PD.

  Sipas Lek Plepit, shqiptarët duhet të votojnë për Partinë Demokratike dhe numrin nëntë, pasi ajo rrjedh nga fjala nënë.

  “Fjala me e shtrenjte është fjala, nënë, dashuria më e madhe është ajo e nënës, ju bëjë thirrje të votoni numrin 9”, ka thënë Lek Plepi.

 • Këngëtarja Fjolla Morina dënohet me 6 vite burg në mungesë! Avokatja: Do e apelojmë

  KUKËS- Gjykata e Kukësit ka dënuar në mungesë me 6 vite burg këngëtaren Fjolla Morina, e cila akuzohet për armë mbajtje pa leje. Prej muajsh, këngëtarja është në kërkim, pasi u arratis nga shtëpia në Kukës ku po jetonte, sepse fillimisht u la në arrest shtëpie. Këngëtarja zgjodhi që të arratisej së bashku me partnerin e saj, Fisnik Syla, vendim që i ka kushtuar shtrenjtë Fjolla Morinës. Report Tv mëson se gjatë seancës, prokurori Edmond Karriqi kërkoi 7 vite burg për armë mbajtje pa leje, teksa mbrojtja kërkoi ndëshkim me gjobë. Trupi gjykues i përbërë nga gjyqtarja Alma Ahmetaj dhe anëtar Sami Ujkashi dhe Enkeleda Dalipi vendosi 9 vite burg, që me 1/3 e gjykimit të shkurtuar, do të bëjë 6 vite.

  Avokatja e saj Aurora Guska e ka cilësuar si të padrejtë vendimin, duke njoftuar se do e apelojnë.

  "Do ta ankimojnë. Fjolla Morina ka pasur vetëm një armë, ka qenë aksidentalisht në çantën e saj dhe do ta ankimojmë në Apel", tha avokatja.

  Ndonëse ishte në kërkim, ajo ka qenë shumë aktive në rrjetet sociale ku ka publikuar foto nga udhëtimi i saj në Dubai apo dasma në Maldive. Këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina u arrestua më 19 shtator në pikën kufitare të Morinës, pasi në çantën e dorës iu gjet një armë zjarri tip pistoletë me 23 fishekë, ndërsa na bagazhin e makinës iu gjet një tjetër pistoletë e llojit çakmak. Këngëtarja po udhëtonte me një makinë “Audi Q7”, mjet të cilin ia kishte dhuruar i dashuri vetëm pak ditë para vënies në pranga.

  Bashkë me këngëtaren u arrestuan edhe biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi i saj Fitim Muji. Pavarësisht se ishin në të njëjtin mjet me të, Morina i shpëtoi dy djemtë nga përgjegjësitë, teksa deklaroi se ata nuk kishin asnjë dijeni për armën dhe se këtë të fundit e kishte dhuratë nga një mik i dashur që nuk jeton më.

 • Fitoi betejën me COVID, Bujar Qamili ia merr këngës live në Report TV dhe jep mesazhin e fortë

  Këngëtari Bujar Qamili në një lidhje për emisionin 'Studio Live në Report TV ka dhënë një mesazh për të gjithë që të jenë të kujdesshëm sepse COVID-i nuk është një lojë. " Falenderoj të gjithë për djetëra mesazhet dhe që janë lutur për mua sepse unë atëherë e kam marrë vesh se sa i vlefshëm që jam. Më kanë uruar më kanë respektuar jashtë mase. Unë jam ndër të parët që kam dalë në Shkodër duke pirë kafe e gjithë kohën pa maskë. Po iu betohem mos e merrni për lojë nuk është lojë të merr shpirtin. Shof njerëzit të gjithë pa maska, shof nëpër spitale me gjellë e ushqime duke shkuar me ua dërgutë sëmurëve, këtu stë lënë të afrohesh te dera pa paraqit dokumentet, mos e merrni për lojë se të merr jetën".

 • '21 ditë në koma', Bujar Qamili rrëfen betejën me COVID-19: Dola pozitiv pas koncertit në Tiranë

  Këngëtari i mirënjohur shkodran, Bujar Qamili ka rrëfyer betejën e tij me COVID, duke e cilësuar si një nga eksperiencat e tij më të vështira shëndetësore.

  Qamili tregon shkoi në Itali për të kaluar disa ditë pushime me familjen, por pati shqetësime me veshkat dhe u shtrua në spital. Më vonë ai përmirësua, erdhi në Shqipëri për një aktivitet muzikor dhe u kthye përsëri në Itali, ku më pas rezultoi pozitiv me COVID.

  Për fat të keq ai e përjetoi shumë rëndë këtë periudhë duke qëndruar edhe 21 ditë në koma në një spital në Ital. Por tashmë përmes ekranit të Repot Tv përshëndeti edhe përmes një kënge të gjithë shikuesit.

  "Në Itali erdha me pushime do qëndroja për disa ditë. Pasi erdha filloi ky trazimi i veshkave, nuk munda ta duroj dhe shkova në spital, kam qëndruar rreth 10 ditë. Njeriu i parë që kam telefonuar ka qenë Ramazan Ceka një mik i ngushtë.  Pasi dola mora një ofertë nga Ardian Hila i cili më thotë ku je i thashë jam në itali. Thotë na duhesh  të vish në Tiranë sepse fillon një koncert i madh e do marrësh pjesë edhe ti.

  I them mirë meqë është kaq e rëndësishme. Pasi u nisa shkova në prova, të nesërmen ishte regjistrimi i koncertit. Aty u bashkuam 12 këngëtarë, mbaruam regjistrimet në 3 të natës. Shkova në hotel të nesërmen në mëngjes erdha në Milano dhe filloi një lodhje trupi por ia lashë rrugës.  Filloi një temperaturë 37 e gjys 38 atëherë të shtëpisë s'më lanë më sidomos djali, e falenderoj se më ka qëndruar 1 muaj prane meje. Isha me temperaturë, kur erdhi djali më tha që kisha marrë virus siç i kishin thënë mjekët.

  E mirë thashë qëndrova në spital 3 ose katër ditë, gjendja u përkeqësua jashtëzakonisht shumë saqë u detyruan të më çojnë në reanimacion. E di që më kanë lidhur krahët për shtrati dhe skam ditur gjë më në botë se çfarë është bërë me mua për 21 ditë në koma. Falenderoj të gjithë për 10 mesazhe që janë lutur për mua sepse unë atëherë e kam marrë vesh se sa i vlefshëm që jam. Më kanë uruar më kanë respektuar jashtë mase. Kur ke kaluar 10 ditëshin ata janë gëzuar shumë".

 • FITUESIT e çmimeve ‘Grammy’/ Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë historinë, rrëmben trofe dhe Dua Lipa

  TIRANË- Beyoncé dhe Taylor Swift, janë femrat që kanë shkruar historinë e ceremonisë së Grammy Awards. Diva Beyoncé është gruaja që ka fituar më shumë çmime në historinë e Grammy-t, për të 28-tën herë, duke kaluar këngëtaren Alison Krauss.

  "Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer", tha ajo ndërsa pranoi trofeun e saj vlerësuar për performancën më të mirë, R&B.

  Taylor Swift gjithashtu bëri histori në ceremoninë e së dielës, duke u bërë artistja e parë femër që ka fituar plot tre herë çmimin “Albumi më i mirë i vitit”. Një gjë e tillë kishte ndodhur më parë vetëm me tre artistë, Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Ëonder. Shqipëri u përfaqeësua denjësisht nga bukuroshja Dua Lipa, e cila arriti që të truimonte duke fituar çmimin e vokalit më të mirë të muzikës Pop me albumin e saj “Future Nostalgia”.

  “Ky album ka ndryshuar jetën time në shumë mënyra, por një gjë që unë vërtet kam kuptuar është se sa e rëndësishme është të jesh i lumtur”, tha ajo, në një ditë kaq historike.

  E megjithatë, dje ishte nata e Billie Eilish e cila fitoi “rekordin e vitit”.

   

 • Akuzat për racizëm, mbretëresha Elizabet: Kjo çështje do të trajtohet seriozisht e privatisht

  Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex ka shkaktuar një sensacion të madh dhe reagime të shumta në mediat ndërkombëtare, veçanërisht pas akuzave të ngritura nga  Meghan Markle për racizëm, pas bisedave të bëra në pallatin mbretëror në lidhjen me ngjyrën e Archie, para se ai të kishte lindur. 

  Pas pothuajse 24 orë nga intervista ka arrdhur edhe reagimi i Mbretëreshës, Elisabet II ka thyer heshtjen duke thënë se akuzat për racizëm do të trajtohen seriozisht dhe në mënyrë private.

  “E gjithë familja është e shqetësuar, pasi mësoi sesa sfiduese kanë qenë vitet e fundit për Harry dhe Meghan. Çështjet e ngritura, veçanërisht ajo e racizmit, janë shqetësuese. Megjithëse kujtimet e gjithsecilit ndryshojnë nga njëri-tjetri, ato do të merren seriozisht dhe do të trajtohen privatisht nga familja mbretërore. Harry, Meghan e Archie do të mbeten gjithmonë pjesëtarë të dashur të familjes”, thuhet më tej në deklaratën e bërë publike.

  Intervista televizive e Meghan dhe Harry dhënë për Oprah Winfrey e ka futur monarkinë britanike në krizën e tyre më të madhe që nga vdekja e Lady Diana në 1997, kur familja, e udhëhequr nga mbretëresha Elizabeth II, u kritikua se reagoi shumë vonë.

  Deklaratat e tyre kanë shkaktuar reagime të shumta në mediat në të gjithë botën, shumica në mbështetje të çiftit. Megjithatë ka pasur persona të cilët janë shprehur se nuk kanë besuar asnjë fjalë të dukeshës, të tillë Piers Morgan. Ai u largua nga televizioni britanik ITV pasi kritikoi dukeshën Meghan Markle pas intervistës për Oprah Winfrey. Morgan, një ish-prezantues i CNN, gjatë emisionit të mëngjesit the se çifti kishte dëmtuar familjen mbretërore dhe nuk i besonte shumë fjalëve të dukeshës.

 • Deklaratat tronditëse të Meghan Markle për familjen mbretërore

  Deklaratat e fundit të Meghan Markle dhe princit Harry në intervistën e realizuar me Oprah Winfrey kanë qënë mjaft tornditëse për opinionin publik.Në një intervistë në “ Rreze Dielli” gazetarja Megi Latifi zbuloi informacione të reja nga kjo intervistë, çfarë pritet të ndodh  dhe a do të ketë deklarata të tjera nga pallati mbretëror.

   

 • Sanremo 2021 - Ermal Meta canta 'Un milione di cose da dirti'

  Gjithmonë festivalet muzikore janë emocionuese, por gjithçka bëhet edhe më drithëruese kur aty është  një prej nesh, një shqiptar.

  Në edicionin e 71 të festivalit të Sanremos në Itali,  këngëtari me origjinë shqiptare Ermal Meta “rrëmbeu” vendin e tretë, me këngën ‘Një milion gjëra për të të thënë’, duke përcjellë një milion emocione përcolli për të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen.

  Kjo nuk është hera e parë që Meta zë një vend të mirë në ketë festival, pasi ai në vitin 2018 ishte fituesi i Sanremos dhe i zemrave tona.

  Vendin e parë në edicionin e 71-të festivalit fitues është grupi Maneskin i përbërë Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi dhe Ethan Torchio me këngën “Zitti e buona”, të cilët do të përfaqësojnë edhe Italinë, në festivalin evropian muzikor, “Eurovision”. Fitorja e Maneskin tërhoqi vëmendjen e publikut, pasi një grup rroku nuk ka qenë shumë i shpeshtë në këtë festival.

  Ndërsa vëndin e dyte fituan këngëtari Fedez dhe Francesca Michielin me “Call me name”.

  Pavarësisht se këtë vit për shkak të pandemisë së COVID-19 festivali u zhvillua pa praninë e publikut, emocionet muzikore nuk munguan.

 • Edicioni i pazakontë në kushtet e pandemisë, Ermal Meta fiton vendin e tretë në Sanremo 2021

  Këngëtari shqiptar Ermal Meta ka fituar vendin e tretë në edicionin e 71-të të të Sanremos, me këngën ‘Një milion gjëra për të të thënë’.

  Sakaq Maneskin janë fituesit e edicionit të 71-të të festivalit Sanremo. Grupi i përbërë nga Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi dhe Ethan Torchio pushtuan sallën me këngën ‘Zitti e buona’. Në vendin e dytë u rëndit  Fedez dhe Francesca Michielin me ‘Call me name’.

  Në skenën e Ariston përformuan live 26 këngëtarët big, ndërkohë që kënga e Ermal Metës ishte një nga këngët pretendente për çmimin e parë. Edicioni i 71-të i Sanremos ishte një edicion i pazakontë, për shkak të kushteve të pandemisë  së COVID, dhe u zhvillua pa publik.

  Ermal Meta interpretoi me Orkestrën Mandolin të Napolit kryeveprën e  Lucio Dalla-s, “Caruso” dhe fitoi edhe mbrëmjen e dueteve të Festivalit Sanremo 2021. Këngëtari, tashmë fitues i festivalit në 2018 i shoqëruar me Fabrizio Moro, i cili u rendit i pesti dhe në Eurovizion, u votua si më i miri nga orkestra.

 • Të kapur për dorë, Veliaj publikon videon e Kian me shoqen e tij Mei: Dashuria e parë nuk harrohet o krushk Ilvi Begolli

  Djali i kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj dhe vajza e mjekut ortoped Ilvi Begolli kanë një miqësi shumë të bukur me njëri-tjetrin.

  Këtë e ka treguar me anë të një video kreu i bashkisë Erion Veliaj, ku shfaqen dy fëmijët e vegjël, Mei dhe Kiani, të cilët janë kapur për dore dhe po shëtisin së bashku në sheshin 'Skëndërbej'.

  Dashuria e parë nuk harrohet o krushk Ilvi Begolli #MeidheKai #Tirana'- shkruan Veliaj, krahas videos së shpërndarë në mediat sociale.

   

 • Kënga me poetike në Sanremo 2021, 'Një milion gjëra për të të thënë' e Ermal Metës

  Me këngën e tij, “Një milion gjëra për të të thënë” Ermal Meta këndoi në Festivalin Sanremo 2021 poezinë e një dashurie të vërtetë.

  Ja përse na ka pushtuar me dëgjimin e parë. “Pa emër unë, pa emër ti. Do të flasim derisa një emër të mos na duhet më. Pa nxituar unë, pa nxituar ti. Do të vuajmë butësisht për të kuptuar njëri-tjetrin më shumë”...

  Edhe kështu nis “Një milion gjëra për të të thënë”, kënga e Ermal Metës, në skenën e Sanremos, duke u bërë një nga tekstet më poetik të këtij edicioni që prek thellësisht kordat e shpirtit. E kënduar kjo këngë nga Ermal Meta, që përherë ka treguar përmes diskografisë së tij elegancë, duke përkëdhelur me shumë delikatesë vorbullat e emocioneve njerëzore dhe dashurive të papritura, të cilat mbesin kushedi për sa kohë pezull, shkruan “Vanity Fair”.

  Rikthimi i tij në Sanremo, pas tre vitesh,  nga fitorja në duet me Fabrizio Moro-n, nga e cila u rendit në vendin e pestë në Eurovision, nis pikërisht nga këtu: Nga një këngë dashurie dhe shumë intime e kompozuar nga Ermal Meta tre vite më parë, e mirëmenduar për zërin dhe pianon.

  “Kam një milion gjëra për të të thënë, por nuk them asgjë. Në një det ditësh të lumtura mbytet mendja ime”, këndon Ermal Meta, disa ditë para publikimit të albumin “Tribu urbana” (12 mars), duke kujtuar jo vetëm natyrën thelbësore të një kontakti, por edhe nevojën për të ndarë udhëtimin me një njeri tjetër, me dikë që na kompleton dhe që është "stacioni im, ndërsa unë jam udhëtimi yt".

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv