Në Librari

Valeria Dedaj

Valeria Dedaj kreu studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, dega ”Shkenca Komunikimi” (Gazetari, 2010), ndërsa M.A për “Gazetari Europiane”. Është një nga gazetaret më aktive të kulturës në vend. Kontributi i saj në gazetari nis 10 vite më parë në gazetën "Shekulli", duke u bërë shumë shpejt një nga zërat përçues të problematikave dhe vlerave të artit e kulturës. Po në këtë medium vitet e fundit ajo ka punuar si makroeditore, duke shpalosur aftësitë e saj si lidere, përmes organizimit dhe orientimit të gazetarëve drejt çështjeve më të ndjeshme në vend.

Në Librari
 • “Në librari” me katër tituj të rinj, nga “Shtatë shpirtrat e Terezës” tek “Valsi i Lamtumirës” i Kunderës

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë sjell katër tituj të rinj. “Shtatë shpirtrat e Terezës” e Raimonda Gjençajt, “Valsi i lamtumirës” i Milan Kunderës, “Dy botë paralele” e Ali Smith rrëfejnë jetën edhe peripecitë e saj. Ndërsa, “Historia në epikën historike” e Abazajt vjen, si një studim monografik për luftën në folklor.

  “Shtatë shpirtrat e Terezës”, rrëfen historinë e një vajze malësore 

  “Valsi i lamtumirës” i Kunderës, për moralin, jetën dhe vrasjen

  “Historia në epikën historike”, një studim monografik për luftën në folklor 

  “Dy botët paralele” e Ali Smith, rrëfen dy ngjarje të pazakonta

 • 'Në Librari', nga “Kafsha e zemrës” e Muller-it te Aventurat e trazovaçit Tom Sojeri

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë vjen me katër tituj të rinj. Përmes romanit “Kafsha e zemrës” nobelistja Herta Muller u rikujton lexuesve riskun e diktaturave. “Deri në frymën e fundit” sjell gjurmët e pashlyeshme, që lë fëmijëria në jetën e njerëzve, ndërsa në romanin “Le të na bashkojë era” vjen një rrëfim dashurie. Por, nuk mungojnë aventurat e trazovaçit Tom Sojeri nga Mark Twein për lexuesit e vegjël.

  “Kafsha e zemrës” e Muller-it, rikujton rrezikun e diktaturave

  Gjurmët e fëmijërisë sonë, në librin “Deri në frymën e fundit”

  Aventurat e trazovaçit Tom Sojeri, në një tjetër përkthim

  “Le të na bashkojë era” sjell një histori dashurie

 • “Në librari”, nga Migjeni te një album unik për 15 parqet kombëtare dhe studimi për Arapët e Polenës

  Rubrika “Në librari” vjen këtë fundjavë me katër tituj të rinj. Roland Gjoza sjell një roman për autorin e tij të zemrës, Migjenin. Nuk mungon një album unik për 15 parqet kombëtare në vendin tonë dhe një studim për Arapët e Polenës. Ndërsa, për vogëlushët 22 përralla vijnë në një botim me ilustrime.

  Roland Gjoza sjell “Batërflaj blu” për Migjenin

  Një album për “15 Parqet Kombëtare”

  Polena, fshati ku kremtohen një sërë ritesh kalendarike

  “22 përralla me ilustrime për vogëlushët nga 3 deri 6 vjeç”

 • 'Në Librari' me katër tituj të rinj, nga 'Lulet e natës' tek 'Bastardët' dhe 'Jetët e artistëve'

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë vjen me katër tituj të rinj. Poeti Primo Shllaku rikthehet tek lexuesi me vëllimin e tretë të librit “Lule nate”. Çun Lajçi boton në një libër shqetësimet që ka për “Bastardët” e politikës shqiptare. Ndërsa, nuk mungon as “Jetët e artistëve” nga Giorgio Vasari për artin e rilindjes italiane. Ndërsa, shkrimet publicistik të Lazër Shantojës botohen nën kurimin e Arben Ndrecës

  Rubrika në Librari datë 6 shtator (kr)
  Libri 1
  Citim 
  Një tufë me poezi, si dëshmi e realitetit të brendshëm 
  Titull
  Lule nate 
  Autor 
   Primo Shllaku
  Botime “Princi”
  Çmimi 1000 lekë 
  Libri 2 
  Citim 
  Një roman mbi socio-politikën shqiptare
  Titulli 
  Bastardët 
  Autor
  Çun Lajçi 
  Botime “Buzuku”
  Çmimi 1500 lekë 

  Libri 3 
  Titulli
  Një përzgjedhje shkrimesh publicistike të Lazër Shantojës
  Lazër Shantoja, tingujt shungullues të shpirtit 
  Autor 
  Arben Ndreca
  Botime “Berk”
  Çmimi 
  1000
  Libri 3
  Citimi 
  Vepra më të madhe rreth artit të Rilindjes italiane
  Titulli 
  Jetët e artistëve 
  Autor 
  Giorgio Vasari
  Botime “Fan Noli”
  Çmimi 3000 lekë 

 • 'Në Librari', nga Baxhaku me “Zëra arbër e shqiptarë” te dy libra për fëmijë, pas tërmetit dhe COVID

  Rubrika “Në librari” sjell këtë fundjavë katër tituj të rinj. Një vit pas ndarjes nga jeta, botohet libri i Baxhakut për “Zërat arbër edhe shqiptarë”. “Identiteti ynë kulturor” dhe “Letërsia bashkëkohore e Skënder Drinit” vjen përmes studimeve. Ndërsa, për fëmijët që janë traumatizuar nga tërmeti edhe COVID 19 botohen dy libra.

  ----------------

  “Zëra arbër e shqiptarë nga Mesdheu i shekujve XV-XIX”

  “Një libër me studime, që kanë në qendër identitetin tonë kulturor”

  “Romanet e S.Drinit pas ’90-ës, fond i vyer letrar europian dhe botëror”

  “Trinka dhe Semi, dita kur toka u lëkund”

  Trinka dhe Semi, mposhtja e virusit të madh

 • “Në librari” sjell 4 tituj të rinj, nga “Përçmimi”, “Rushen Golemi...” & “Dekadat e Tiranës në skica” tek erosi në letrat shqipe

  “Në librari” sjell 4 tituj të rinj, nga “Përçmimi”, “Rushen Golemi...” & “Dekadat e Tiranës në skica” tek erosi në letrat shqipe 

 • Në Librari /Nga Zgjimi i tokës ,'Zonja nga Parga' Kush do të qajë kur të vdesësh?' dhe 'Diku ku dielli nuk perëndon'

  Rubrika në Librari datë 2 gusht 2020 

  Rubrika në “Librari” sjell këtë verë për lexuesit katër tituj të rinj. Libri “Zgjimi i tokës” i vlerësuar me ccmimin “Nobel” në 1920 trajton marrëdhënien e njeriut me tokën. Ndërsa, “Zonja nga Parga” rrëfen tragjedinë e popullsisë çame në vitin 1944.

   

   

  Libri 1

  Citimi

  “Zgjimi i Tokës konsiderohet ndryshe, si romani epik i njeriut dhe i natyrës”

  Titulli

  Zgjimi i Tokës

  Autor

  Knut Hamsun

  Botime "Toena"

  Çmimi 1000 lekë

   

  Libri 2

  Citimi

   

  “Një “zonjë” që flet çamçe është kryepersonazhe e novelës”

  Titulli

  Zonja nga Parga

  Autor

  Enver Kushi

  Botime "Albas"

  Çmimi 500 lekë

  Libri 3

  Citimi

  “Dua të “jem përdorur” mirë kur të vdes”

  Titulli

  Kush do të qajë kur të vdesësh?

  Autor

  Robin Sharma

  Botime "Albas"

  Çmimi

  800 lekë

   

  Libër 4

  Citim

  “Gjithçka arrihet kur e dëshiron me shpirt”

  Titulli

  Diku ku dielli nuk perëndon

  Autore

  Enxhi Drapi

  Botime "Ada"

  Çmimi

  700 lekë

   

 • Në Librari / Nga 'Komunizëm shqiptar me televizion italian' te 'Udha për te fari' e 'Motra e Diellit'

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë për lexuesit sjell katër botime të reja. Ylli Polovina rrëfen se si ishte komunizmi shqiptar me televizionin italian. Ndërsa, nuk mungon edhe se si u bë ndërtimi i shtetit Leton, ku vendi ishte pjesë e Perandorisë Ruse.

  --------------------------

  Polovina sjell “Komunizëm shqiptar me televizion italian”

   “Udha për te fari” e Woolf-it, udhëtim në shpirtin njerëzor

  “Motra e Diellit”, eksploron dashurinë që kapërcen kufijtë

  Ndërtimi i shtetit Leton, kur vendi ishte pjesë e Perandorisë Ruse7

 • 'Në Librari' me 4 tituj të rinj, nga ‘Metamorfoza e një kryeqyteti’ te 'Murgu që shiti ferrarin'

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë vjen me katër tituj të rinj për lexuesit. Shkrimtari Ylljet Aliçka përmes ironisë sjell metamorfozën e kryeqytetit tonë. Ndërsa, Erblin Vukaj rikthen edhe një herë në vëmendje debatin mbi filmat e ish -Kinostudios, duke ngritur pyetjen: nëse duhet t’i trajtojmë si pasuri kombëtare apo propagandë?

  4 titujt e rinj

  ‘Metamorfoza e një kryeqyteti’, sjell realitetin plot paradokse

  Debati mbi filmat, si propagandë apo pasuri kombëtare?!

  Për fëmijët “Fuqia e dritës”,  përballë Zotit të territ

  “Murgu që shiti ferrarin”, jeta e avokatit ndryshon pas infarktit

 • 'Në librari', nga “Enciklopedia kadareane” tek Magjia e roleve skenike të artistet Pavlina Mani

  Rubrika “Në librari” edhe këtë fundjavë vjen me katër tituj të rinj për lexuesit. Nga “Enciklopedia kadareane”, që vjen si studim i plotë për rëndësinë e veprës së autorit të njohur në 47 gjuhë, tek Magjia e roleve skenike të artistet Pavlina Mani.

 • “Në Librari” me 4 tituj të rinj, nga profecia e koronavirusit, tek letërsia më e mirë evropiane!

  Rubrika “Në librari” vjen këtë javë me katër tituj të rinj. Përmes një rrëfimi Dean Koontz parashikoi pandeminë, që ka përshkruar aktualisht botën që në vitin 1981. Por nuk mungojnë as letërsia më e mirë europiane dhe një studim, që rrëfen lidhjen e shkrimtarëve shqiptarë me vendlindjen.

  Sytë e errësirës

  Autor

  Dean Koontz

  Etelina Nikolla

  Redaktore

  Botime “Fan Noli”

  Çmimi 1500 lekë

   “Rreth vitit 2020 një pneumoni serioze do të përhapet në të gjithë botën dhe se kjo është në gjendje t’i rezistojë të gjitha trajtimeve të njohura”. Kështu do të shkruante, në vitin 1981 shkrimtari amerikan në romanin “Sytë e errësirës” Dean Koontz. Laboratori ndodhet në Wuhan,  prandaj edhe virusi mban emrin, Wuhan-400.

  Pas xhamit të dyfishtë

  Autore

  Halldora Thoroddsen

  Agim Doksani

  Përkthyes

  Botime “Pegi”

  Çmimi 500 lekë

  Një grua e ve edhe e moshuar vështron nga dritaret me xham të dyfishtë. Ajo ndihet e përjashtuar. Monotonia thyhet kur hyn në skenë një burrë, që e bën të ndiejë edhe një herë dalldinë e përkrahjes. Por, sa e mundur është e mundur, të dashurohesh në moshën e saj?!

  Pasqyra e t’rrëfyemit

  Letërsia edhe vendlindja

  Autor

  Behar Gjoka

  Botime “Pjetër Budi”

  Çmimi 10 mijë lekë

   “Pasqyra e të rrëfyemit” ndalet kësaj here tek Letërsia dhe vendlindja e autorëve shqiptarë. Studiuesi Behar Gjoka na rrëfen se vendlindja është vendi ku përjetohen gëzimet, hidhërimet edhe vuajtjet. Përndaj jo vetëm nënkupton të kaluarën e një individi, por edhe formimin shpirtëror e kulturor të tij

  Maçoku persian i quajtur Pek

  Autor

  Gao

  Hongbo

  Jorgji Qirjako

  Përkthyes

  Libri për fëmijë “Maçoku persian i quajtur Pek” sjell përrallat dhe historitë për fëmijët kinezë. çdo fëmijë përmes këtij libri do të përjetojë lumturinë, realitetin dhe përmes fantazisë do të gjejë historinë e vet

  Botime “Dituria”

  Çmimi 700 lekë

 • “Në Librari” me 4 tituj të rinj, nga rrëfimi i Albright për fashizmin, tek mashtrimi i “Theranos”

  Rubrika “Në librari” këtë fundjavë sjell katër tituj të rinj. Botimet kanë në qendër fashizmin gjatë shekullit të XX, që vjen përmes rrëfimit të eksperiencës personale të Albright, një histori dashurie edhe një investigim mbi “Theranos”. Por nuk mungon as një studim që ka në qendër çështjen çame.

  “Fashizmi, një paralajmërim”, një kambanë alarmi nga Albright

  “Kohë pas kohe”, një histori e rrallë dashurie në një stacion treni

  Investigimi i gazetarit për Theranos botohet në librin “Gjak i keq”

  Studim për “Çështjen çame”, 25 mijë erdhën në Shqipëri në ‘44

 • “Në Librari” - 4 botime të reja, rrëfimi autobiografik i Maya Angelout e studimi për fuqitë e mëdha

  Rubrika “Në librari” sjell këtë fundjavë katër tituj të rinj. Përpos rrëfimit rrëqethës së shkrimtares Maya Angelout, nuk mungojnë as studimet për ndikimin e fuqive të mëdha ndaj çështjes shqiptare edhe kodet zakonore në dramaturgjinë shqiptare.

  Rrëfimi autobiografik i Maya Angelout në shqip

  “Pas heshtjes” i Golikut me 140 tregime edhe rrëfenja

  Studim për qëndrimin e fuqive të mëdha ndaj Shqipërisë

  “Kanunet, si kodifikues të kodeve zakonore shqiptare”

 • Në “Librari” 14 qershor 2020, nga poezitë e Moikom Zeqos te ‘Dekameroni’ i Bokaços në shqip

  Rubrika në “Librari” edhe këtë javë vjen si udhërrëfyes mbi botimet e reja. Kësaj here nuk mungojnë autorët e njohur vendas dhe të huaj, si Moikom Zeqo me “Fata Morgana” dhe për herë të parë i pacensuruar në shqip, “Dekameroni” i Bokaços. Moikom Zeqo boton dorëshkrimet me poezi të 1973 dhe 93-it “Dekameroni” i Bokaços për herë të parë në shqip i pacensuruar Publicisti Ilir Yzeiri analizon “Si erdhi realizmi socialist në Shqipëri” Në romanin “Qiellthyesi”, përshkruhen ngjarje të mbushura me mister

 • Rubrika “Në librari”, botimet e reja, nga jeta e gjeniut Hawking tek 44 ditët e emigrantit në Volos

   Rubrika “Në Librari” rikthehet këtë fundjavë me katër tituj të rinj. Kësaj here, lexuesit mund të mësojnë më shumë për jetën e gjeniut Stivën Hoking, por edhe për 40 ditët e një gazetari shqiptar, që në fillim të viteve ’90, shkoi si emigrant në Greqi. Nuk mungojnë as librat për prindërit, që kanë fëmijë. 
   

 • 4 librat që sugjerojmë: Nga përballja me vetminë tek oficeret shqiptare, e liria e shprehjes

   Rubrika “Në librari” sjell këtë javë katër botime të reja. Shkrimtari Zija Çela rrëfen “Lavjerrësin e qytetit”, ndërsa “Si të përballemi me vetminë” propozon disa strategji ndaj vetmisë. Një botim i veçantë sjell historikun e oficereve shqiptare, ndërsa nuk mungon as studimi për lirinë e shprehjes nën kërcënim

 • 'Në Librari'- Nga enciklopedia e mërgimit, tek bisedë në absurd dhe Ismail Kadare

  “Enciklopedia e mërgimit” e Tabakut edhe Osekut, si eksperiment letrar
  Kineastja Anila Varfi sjell vëllim poetik “Bisedë në absurd”
  Fizikantja përkthen “Erëin Schrödinger dhe revolucioni kuantik” 
  Publicisti Ndue Ukaj, sjell “Ismail Kadare: Kryqëzime letrare edhe kulturore” 
  Koka
  Rubrika “Në librari” këtë javë sjell katër botime të reja. Nga “Enciklopedia e mërgimit” nga dy autorë mërgimtarë, tek vëllimi poetik i Anila Varfit, “Bisedë në absurd”, por nuk mungon as libri studimor i Ukajt për forcën estetike të veprës së Ismail Kadaresë

  Libri  1
  Enciklopedia e mërgimit 
  “Enciklopedia e mërgimit”, si vëllim konceptual edhe eksperiment letrar
  Entela Tabaku & Shqiptar Oseku
  Entela Tabaku në gegnisht  edhe Shqiptar Oseku në standard shtjellojnë fenomenin e mërgimit përmes vargjeve poetike, dialogëve edhe reflektimeve në librin “Enciklopedia e mërgimit”. Poetja na rrëfen se ky botim është shkruar, jo vetëm duke ndalur tek përjetimet personale të dy autorëve që për një kohë të gjatë janë mërgimtarë, por edhe duke përdorur një fjalor ndërkombëtarë të termave të mërgimit. 
  Botime “Onufri” 
  Çmimi 800 lekë 
  Libri 2 
  Bisedë në absurd 
  “Frymës që i dha frymë dashurisë”
  Anila Varfi 
  Kinestja Anila Varfi pas vëllimit poetik “Hyj ndër yj” rikthehet tek lexuesi me "Bisedë në absurd". Një rrëfim për shpirtin njerëzor, për dashurinë, për brengën, për dhimbjen dhe heshtjen që marrin jetë përmes vargjeve.  Varfi  në këtë libër përmes vargjeve të sjella në gegnisht  përshkruan dhe bërtet më fortë, për realitetin, shirjen edhe hipokrizinë, por pa shqetësuar askënd. 
  Shtëpia Botuese “Ombra GVG” 
  Çmimi  700 lekë 


  Libri 3 
  Erëin Schrödinger dhe revolucioni kuantik 
  Schrödinger  fitoi Çmimin Nobel në vitin 1933
  John Gribbin 
   “Erëin Schrödinger dhe revolucioni kuantik” i autorit John Gribbin sjell jetën e fizikantit austriak, i cili njihet për kontributin e tij në fizikën kuantike. Përkthyesja e librit, fizikantja shqiptare Eva Dyrnjaja, rrëfen se shkencëtari punoi në periudhën më të begatë në të gjithë historinë e shkencës edhe nuk e fitoi Nobelin për eksperimentin e maces në kuti
  Shtëpia Botuese “Media print”
  Çmimi 1000 lekë 

  Libri 4
  Ismail Kadare: Kryqëzime letrare edhe kulturore 
  Artin e Kadaresë e shquan një forcë e jashtëzakonshme estetike
  Ndue Ukaj
   “Ismail Kadare: Kryqëzime letrare edhe kulturore” është botimi i ri i publicistit Ndue Ukaj. Autori rrëfen se edhe pse për Kadarenë janë publikuar shumë libra të tjerë studimor, ai e sjell këtë botim tek lexuesi për forcën e jashtëzakonshme estetike, gjuhën edhe imagjinatën e mendimit, që përçon përmes veprave të tij në gjini të ndryshme  
  Shtëpia Botuese “Onufri” 
  Çmimi 900 lekë 

 • Në Librari' - Nga Maks Velo, tek Proza e Pjetër Budit, 'Erotika' dhe përjetimet e diktaturës

   Rubrika “Në librari” sjell edhe për këtë fundjavë katër botime të reja. Arkitekti Maks Velo ka shpluhurosur vizatimet e tij që nga viti 1997 me elemente nga etnosi ynë, ndërsa “Proza” e Pjetër Budit na çon më tej në vitet 1555 tek letërsia e hershme shqipe

 • Rubrika 'Në Librari' sjell katër botime të reja këtë javë

  Rubrika “Në Librari”sjell këtë javë për lexuesin katër botime të reja. Shkrimtari Bashkim Shehu flet për romanin që ka në qendër tre rrëfime me një emërues të përbashkët, magjistarin e Hitlerit. Ndërsa, përkthyesi Edon Qesari i "Shtëpia e shtrembër" e Agatha Christie tregon emocionet njerëzore, dobësitë dhe zilinë që lexuesi merr pas leximit të këtij libri.

 • ‘Në librari’ sjell katër botime të reja këtë fundjavë

  Rubrika “Në Librari” sjell edhe këtë fundjavë katër botime të reja. Historiani dhe studiuesi Gazmend Bakiu risjell “Tiranën e vjetër” në 100-vjetorin e kryeqytetit. Ndërsa, për herë të parë libri “Vendi ku nuk vdiset kurrë” i shkrimtares Ornela Vorbësi vjen në shqip për të rrëfyer Shqipërinë e diktaturës nga Parid Teferiçi

  Libri  “Tirana e vjetër”

  “Fotografitë e botimit “Tirana e vjetër” datojnë gjithnjë përpara vitit  1945”

  Gazmend A. Bakiu

  Libri “Tirana e vjetër” nën termin që përcakton territorin e Tiranës, dhe shtrirjen në kohë -nga antikiteti e deri në vitin 1945 vjen sërish, si një ribotim nga studiuesi dhe koleksionisti Gazmend A. Bakiu. Një histori e ilustruar për 100-vjetorin e shpalljes së Tiranës kryeqytet i përkohshëm, më 11 shkurt 1920, dhe 95-vjetorit të sanksionimit në kushtetutë të Tiranës kryeqytet i përhershëm, më 31 janar 1925.

  Shtëpia Botuese “Mediaprint”

  Çmimi 2000

  Libri “Tango në prill”

  “Për dashuritë, që digjen ndërsa lindin… Për gacat në hi…”

  Adriatike Lami

  Vëllimi poetik “Tango në prill” këngë shendi e Adriatike Lamit vjen në këtë muaj të të dashuruarve, si një tango romantike e stinës së artë, por edhe si një valëzim i panjohur më parë, që qenia e pranon ashtu krejt rrëmbimthi.

  Shtëpia Botuese “Pegi”

  Çmimi 600 lekë

  Libri “Vendi ku nuk vdiset kurrë”

  Jemi në Shqipërinë e pluhurtë dhe të baltë të kohës së diktaturës

  Ornela Vorpsi

  Për herë të parë romani “Vendi ku nuk vdiset kurrë” i Ornela Vorpsit, që është botuar në disa gjuhë të huaja, vjen në gjuhën shqipe nga Parid Teferiçi. Teferiçi tregon se si Shqipëria në kohën e diktaturës vjen nëpërmjet rrëfimit të Ornelës, duke e sjell atë përmes anti-edukimit sentimental të të gjitha grave të gjendura në mes të dhunës dhe vetmisë.

  Shtëpia Botuese “Dudaj”

  Çmimi 800 lekë

  Libri “Historia e Shqiptarëve gjatë shek.XX”

  “Shqipëria përballë një rreziku serioz në Konferencën e Paqes në Paris...”

  40 autorë, Beqir Meta

  Vëllimi i dytë i “Historisë së shqiptarëve gjatë shekullit XX” pasqyron studimet shkencore në shumë çështje historike gjatë viteve 1920-‘24. Për realizimin e këtij botimi kanë punuar rreth 40 studiues nga të gjitha trevat shqiptare, të cilët kanë studiuar literaturën historiografike shqiptare edhe të huaj.

  Botues

   Akademia e Studimeve Albanologjike

  Vëllimi II

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv