Në Librari

Valeria Dedaj

Valeria Dedaj kreu studimet e larta në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë, dega ”Shkenca Komunikimi” (Gazetari, 2010), ndërsa M.A për “Gazetari Europiane”. Është një nga gazetaret më aktive të kulturës në vend. Kontributi i saj në gazetari nis 10 vite më parë në gazetën "Shekulli", duke u bërë shumë shpejt një nga zërat përçues të problematikave dhe vlerave të artit e kulturës. Po në këtë medium vitet e fundit ajo ka punuar si makroeditore, duke shpalosur aftësitë e saj si lidere, përmes organizimit dhe orientimit të gazetarëve drejt çështjeve më të ndjeshme në vend.

 • ‘Kukull në duart e Berishës dhe Metës’/ Basha-Ramës: Me fjalë dhe me vepra e kam treguar që PD-në e drejtoj unë

  Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një “kukull” në duart e Sali Berishës dhe Ilir Metës, por për kryedemokratin Lulzim Basha ai i ka dhënë veprat se është ai në krye të PD-së. I ftuar në ‘5 pyetjet nga Babaramo’, Basha tha se PD-ja drejtohet prej tij dhe mban përgjegjësi për çdo veprim.

  “Përgjigjen e ka marrë jo vetëm me fjalë dhe vepra, kryetar i PD jam unë dhe mbaj përgjegjësi për cdo veprim timin”, tha Basha.

 • A mund të infektohesh përsëri me Covid-19? Ja çfarë thotë i infektuari nga Kosova

  Në një intervistë në ‘’ Rreze Dielli’’ ishte i ftuar nëpërmjet një lidhje në Skype, Petrit Bylykbashi, I cili është infektuar për herë të dytë nga Covid-19.  Ai  tregoi për ndryshimin e simptomave që ka pasur nga infektimi për herë të dytë.

  I pyetur nëse ka mundësi që të personi të riinfektohet sërish ai u shpresh se sipas OBSH-së, ata e shohin si mundësi infektimin përsëri më këtë virus.

  ‘’ Raste në botë ka të cilëve iu është rikthyer ose pretendohet që është rikthyer edhe rastet e tilla, në këtë rast si unë janë të dyshimta se a është rikthyer, a ka mundësi që nuk është zhdukur kurrë, apo thjeshtë është virusi I vdekur brenda trupit që me raste aktivizohet, ajo se cka po ndodh në të vërtetë, duke mos u bazuar shumë se dhe bota I ka vendosur shumë pikëpyetje të mëdhaja dhe nëse testet se sa janë të sigurta’’ thotë ai .

 • Shoferi i dehur shtyp dy këmbësorë e 'arratiset' në këmbë, policia e kap pranë banesës/Pamjet në Emisionin 112 - episodi 21

  TIRANË - Efektivët e policisë gjatë detyrës së tyre mund të jenë përballur me histori nga më të çuditshmet por ngjarja që do transmetojmë në emisionin e sotëm "112" tejkalon kufijtë e njerëzores!

  Një shofer shtyp dy këmbësorë dhe përplaset me dy makina të tjera ndërsa më pas largohet nga vendi i ngjarjes në këmbë pasi kishte kyçur makinën dhe e kishte braktisur. Aksidenti ka ndodhur pak ditë më parë në zonën e Kombinatit dhe fatmirësisht dy personat e përplasur nga mjeti janë në gjendje të mirë.

  Teksa efektivët e parë të Komisariatit nr. 6 dhe policisë rrugore mbërrijnë në vendngjarje nga informacioni i marrë nga dëshmitarë ju tregohet drejtimi nga ishte larguar ky shofer. Nga verifikimi i targës së mjetit efektivët e gjejnë pronarin e makinës pranë banesës së tij. Qytetari ndalohet nga policia por ai thotë se makinën ja kanë vjedhur. Pavarësisht deklarimeve të këtij qytetari efektivët dyshojnë në atë që ai thotë dhe e dërgojnë në vendin e ngjarjes ku sipas dëshmitarëve ai ishte personi që ishte në makinë dhe shkaktoi aksidentin.  

  Në emisionin "112" të realizuar nga gazetari i Report TV Antonio Çakshiri ju sjellim pamjet ekskluzive nga momentet e para të kësaj ngjarje.

  Nga efektivët e policisë i bëhet testi i alkoolit ndërsa ai rezulton në masën 0.81 mlg/l në testin e parë dhe 0.84 mlg/l në testin e dytë, pra në gjendje të dehur në një masë të lartë alkooli, ndërsa limiti për shoqërim në polici është 0.50mlg/l.

  Teksa efektivët e policisë i bëjnë testin e alkoolit pronari i makinës deklaron se kishte pirë dy litra ujë me shpresën se do ulej niveli i alkoolit por ky plan nuk i funksionoi dhe ai u prangos dhe u shoqërua në komisariatin nr. 6, ku do të vijojnë hetimet për aksidentin dhe deklarimet e tij ndërsa ai rrezikon burg.

  Në tjetër situatë kërkon ndërhyrjen e efektivëve të policisë, në këtë rast një konflikt mes dy fqinjëve vë në veprim efektivët e patrullës së komisariatit nr. 6. Konflikti degjeneron me fjalë banale ndërsa dy punonjësit e policisë qetësojnë fqinjët dhe i 'pajtojnë' me njëri-tjetrin. Në emision ju sjellim pamjet edhe për këtë ndodhi nga përditshmëria e punës së punonjësve të policisë.

 • Gjesti me mjekët ndryshoi imazhin, 95.6% e italianëve: Mendimi për shqiptarët është përmirësuar

  Qytetarët italianë janë pyetur në sondazhin për Report Tv nëse ka ndryshuar mendimi i tyre për shqiptarët pas dërgimit të 30 mjekëve dhe infermierëve në luftën kundër koronavirusit. 95.6% e qytetarëve italianë janë shprehur se mendimi për shqiptarët pas këtij gjesti është përmirësuar, 3.3% theksuan se vijon që të jetë njëlloj, ndërsa 1.1% thanë se është përkeqësuar

 • Shfaqja “Princi dhe i varfëri” në Teatrin Eksperimental

  Historia mbresëlënëse e autorit Marc Twain, “Princi dhe i varfëri” ngjitet në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për fëmijët. Në rreth një orë, vepra me të cilën janë rritur breza të tërë vjen për publikun e vogël. Në qendër të shfaqjes është djaloshi endacak Tom Kenti, i cili shquhet për vullnetin e hekurt, që ka për t’u bërë princ. Ndërsa, Eduard Tudor, është princi i Uellsit. Të dy personazhet takohen një ditë, duke i dhuruar publikut shumë aventura dhe të papritura.

  “Tani fëmijët po shkojnë drejt historive moderne, por nuk do të doja që të humbasin gjurmët e tregimeve që ne jemi rritur. Mark Twain është një autor shumë i madh, që do të doja që të njihej nga fëmijët, se është pjesë e kurrikulave mësimore.  Zgjodha “Princi dhe i varfëri”, sepse do t’i ndihmojë fëmijët që të kuptojnë se secili ka një histori ndryshe edhe nuk duhet që ta krahasojë veten me të tjerët. Më e fshehur është edhe mesazhi, i të drejtave të fëmijëve. Tomi është një fëmijë i keqtrajtuar nga i ati, për këtë arsye doja që të vija “Princin dhe i varfëri”, tregon Franceska Hysi

 • Ekspozita/ Piktori Avni Delvina sjell në 46 tablo Donald Trump-in

  “Në kohën e gënjeshtrave universale të thuash të vërtetën është një akt revolucionar”. Është kjo shprehje e George Orëell-it, novelistit që frymëzon piktorin Avni Delvina në punën e tij. Janë 46 tablo, të cilat kanë në qendër veprimet edhe ndikimet social-politike të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, që prezantohen në ekspozitën e çelur në Muzeun Historik Kombëtar.  Delvina të vërtetën e tij e sjell nëpërmjet mjeteve të ndryshme artistike. Artisti nëpërmjet fotomontazhit, të cilin e pasuron me linja grafike i japin veprës një personalitet artistik, duke përcjellë emocionet tek artdashësit. Për “ReportTV” tregon arsyet se përse zgjodhi që në qendër të kësaj ekspozite të oshte figura e Donald Trump, 

 • Studentët e Arteve pesë vite në universitet, me 1 vepër në skenë

  Studentët e Universitetit të Arteve tregojnë se cilat janë mundësitë që ata kanë për t’u përballur me publikun. Gjatë viteve të shkollës, ata e shikojnë të pamundur këtë, për shkak të mundësive të pakta. Teksa ankohen për kushtet, thonë se nuk mungojnë përpjekjet e tyre private për të qenë pranë spektatorëve

 • Ermonela Jaho ndez zemrën e Royal Opera House në Londër

  Sopranoja me origjinë shqiptare Ermonela Jaho mahnit sërisht në Royal Opera House në Londër. Artistja përballon tre aktet e veprës plot klas dhe ndjenjë, aq sa sensi autentik i dhimbjes dhe perceptimi i Violetës së Verdit, kthehet në një lojë të rafinuar

 • Nesër “e hëna blu”, dita më e trishtuar e vitit

  E quajtur “E hëna blu”, ajo mendohet se është një nga ditët kur njerëzit janë më të trishtuar dhe më pesimistë se çdo ditë tjetër të vitit. Sipas formulës, “e hëna blu” bie në të hënën e tretë pas Vitit të Ri. Këtë vit, “e hëna blu” është ajo e 21 janarit. Dita më depresive e vitit është rezultat i një formule aktuale të menduar mirë nga një psikolog. Origjina e këtij përkufizimi u bë gati një dekadë më parë nga psikologu britanik, Cliff Arnall që shpjegoi përsenë e “ditës më të trishtuar të vitit”.

  Sipas studimeve ajo ndodh në bazë të një formule që vjen pas dhjetorit të festave dhe ngjyrave, atmosferës së ngrohtë të dashurisë familjare e ndërsa ndikohet nga kushtet e motit, borxhet, kalimin e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, si dhe nivelet përgjithësisht të ulëta të motivimit. Ngjyrat e Krishtlindjes dhe ekzaltimi i hyrjes në një Vit të Ri janë zëvendësuar tashmë nga mëngjeset e hershme, moti gri dhe sfidat e reja, diçka që bën që shumëkush të stërmundohet për të mbetur produktiv dhe pozitiv. Ditët bëhen më të shkurtra e më të errëta, ndërsa zgjimi më i hershëm.

 • 'Fruta të freskëta në shkollë' tashmë edhe në Korçë, Peleshi: Projekt modest por me një mesazh të madh

  Projekti “Fruta të freskëta në shkollë” shtrihet edhe në qytetin e Korçës. Lajmin e ka bërë vetë të ditur ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi gjatë një vizite në shkollën 9 vjeçare “Ismail Qemali”.

  Ky projekt i Ministrisë së Bujqësisë ka gjetur mbështetje nga donatorë dhe subjekte të ndryshme në bashkëpunim me bashkitë e vendit. Ministri Peleshi është shprehur shumë i kënaqur si dhe theksoi shtrirje të projektit në të gjithë Shqipërinë.

  Jemi duke e shtrirë projektin me të paktën 2-3 shkolla në çdo qytet. Është projekt modest por ka një mesazh shumë të madh. I adresohet shëndetit të shoqërisë në radhë të parë që padyshim duhet të fillojë nga fëmijët. Ata janë pjesa më e ndjeshme ku edhe ia vlen të investosh pasi janë e ardhmja. 

  Niko Peleshi, ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

 • Premiera botërore e simfonisë nr.5 “Skënderbeu” e Aleksandër Peçit, ngjitet në skenën e Universitetit të Arteve

  Premiera botërore e simfonisë nr.5 “Skënderbeu” e kompozuar nga Aleksandër Peçi u ngjit në skenën e Universitetit të Arteve nga orkestra e RTSH nën dirigjimin e Eno Koços dhe interpretimin e sopranos Gesu Zefi.

  Simfonia nr.5 “Skënderbeu” është përzgjedhur, si vepër fituese nga konkursi i realizuar nga RTSH për Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut.  Kjo vepër e rëndësishme e muzikës klasike shqiptare, në fushën e kompozicionit, erdhi  në skenë në dhjetë kohë.

  Prantagoria, kalërimi, liria, liturgjikal, martesa, besëlidhja, Himn Monumental janë vetëm disa nga dhjetë kohët, që kompozitori i njohur shqiptar Alekandër Peçi ka krijuar për të evidentuar këtë ngjarje të rëndësishme historike të vendit tonë.

  Kalërimi i instrumenteve, bën që të dialogojnë me njëri-tjetrin plot ritëm, ndërsa vringëllimat e shpatave në perkusion, të mbështeten tek fuqia luftarake e trompave.  Martesa, sipas kompozitorit Peçi, përcjell adrenalinën e një dasme shqiptare me krushq kalorës, që shalojnë mbi një ritmikë të pikëzuar. Ndërsa, besëlidhja vjen në simbolikë të 7 princave përfaqësues të 7 Principatave.

 • Rikthehet Gëzim Nika, të vërtetat e legjendës së këngëve patriotike shqiptare

  I ftuar në studion e 'Rreze Dielli' në Report TV, këngëtari Gëzim Nika tregon rreth jetës së tij.

 • Eklipsi hënor/Pjesa e dytë

  Emisioni 'Repolitix' në Report TV, të ftuarit diskutojnë mbi eklipsin hënor më të gjatë të shekullit/ Pjesa e dytë

 • Receta e ditës - Fileto pule me salcë dhe mozzarela/ Pjesa e dytë

  Fileto pule me salcë dhe mozzarela, zonja Vjollca sjell recetën e ditës në kuzhinën e Report TV / Pjesa e dytë

 • Receta e ditës - Mix perimesh ne furre, Disa nga kombinimet me mix perime ne furre/ Pjesa e dytë

  Mix perimesh ne furre, Disa nga kombinimet me mix perime ne furre, zonja Vjollca sjell recetën e ditës në kuzhinën e Report TV / Pjesa e dytë

 • Fundi i sezonit parlamentar, i ftuar Dashamir Shehi/Pjesa e Dytë

  I ftuar në emisionin "5 Pyetjet" nga Babaramo në Report TV Dashamir Shehi, kryetar i LZHK / Pjesa e dytë

 • Galeria e Arteve në 7 muaj vetëm me 1 ekspozitë, artisti Ardian Isufi: Gjendja alarmante

  Galeria Kombëtare e Arteve në shtatë muaj ka prezantuar vetëm një ekspozitë. Drejtori i ri, Erzen Shkololli, i kontaktuar nga “Report Tv” për të biseduar për platformën e tij, për kalendarin, por jo vetëm kthen përgjigjen, se ky takim do të bëhet kalendari të jetë gati. Ndonëse, shtatë muaj në krye të këtij institucioni publiku vazhdon, që të jetë ende i paqartë se çfarë po ndodh më GKA.

  Dekani i Arteve Pamore, Ardian Isufi në një intervistë shpjegon se çfarë dëmi po pëson arti pamor në vendin tonë me këtë mënyrë menaxhimi. Ai ndalet edhe tek ndryshimi i emrit të GKA, në Muze të Arteve të Bukura pamore. 

  Të gjitha institucionet e tjera kulturore këtë javë mbyllin sezonin artistikë, prandaj kalendari i premtuar për në Galerinë e Kombëtare të Arteve shpresojmë ta mësojmë pas pushimeve në vjeshtë.

 • Rrëfimi i Zylfie Haklajt, i ftuar Artan Hoxha: Vrasjet e Tropojës nuk do zbardhen kurrë

  Gazetari i njohur Artan Hoxha ka qënë i ftuar në emisionin “45 minuta” ku edhe ka folur mbi intervistën ekskluzive të Zylfije Haklajt për Shqiptarja.com dhe Report Tv. Sipas tij, ngjarjet në Tropojë janë me të vërtetë të dhimbshme pasi janë vrarë djemtë më të mirë të Tropojës dhe Berisha ka patur mundësinë që t’i shuajë këto konflikte por nuk e ka bërë. Më tej, Hoxha është shprehur se të gjitha këto ngjarje kanë pas një mendje djallëzore dhe se është i mendimit që ngjarjet e ndodhura në qytetin verior nuk do të zbardhen kurrë.

 • Kineastët i japin lamtumirën Ilia Tërpinit

  Kineasti Ilia Terpini u përcoll sot për në banesën e fundit. Operatori unik i 20 produksioneve artistike ka nisur punën në vitin 1959 në ish- Kinostudion “Shqipëria e re”.  Disa nga produksionet janë “Dimri i fundit”, “Ballë për ballë”, “I teti në bronz”, “Mësonjëtorja” dhe “Flutura në kabinën time”. Por, ai nuk ndali me kaq, vazhdoi që të ishte aktiv me dokumentarë dhe kronika edhe pas viteve ’90. Kineastët që kanë punuar me të para viteve ’90 flasin për kontributin e madh, që Tërpini ka dhënë në kinematografinë shqiptare.  Ndërsa, djemtë flasin për thesarin, që kanë trashëguar prej tij.

  Ilia, Ilia ka qenë një ndër operatorët më të mirë të kinostudios. Ai kishte lindur me syrin e kineastit.  Që në moshën 7-vjeçare ka apsur apart fotografik, mbase edhe kjo e ndihmoi që të bëhej shumë shpejtë një kinokronist i shquar i ish-kinosturdios sonë. Një kronist i mrekullueshëm, me një sy të mprehtë, dinte se çfarë të zgjidhte në kronikë. Kjo përvojë e madhe i dha mundësi që të kthehet edhe në regjisor në dokumentarë, është operatori i vetëm që ka marrë çmime të shumta. E ndjente shumë dramën. Kishte aftësitë që të diktonte të veçantat e çdo regjisori. Falë përgatitjes së tij, ishte në gjendje që të plotësonte të gjitha dëshirat etike të regjisorit, duke ruajtur profesionalitetin e tij. Do të na mungojë shumë. Shpresojmë që të kemi edhe një tjetër Ilia Terpini.

  Kristaq Mitro, regjisor

 • Kalabri, hapet ekspozita ‘Albania: The spirit of the times’

  Albania. The spirit of the times' përuruar më 30 qershor pranë MACA (Muzeu i Artit Bashkekohor Acri) është konceptuar si një ekspozitë muzeale-lëvizëse, duke filluar nga kryeqendra e arbëreshëve të Italisë së jugut. Kurator i kësaj ekspozite është Artan Shabani, ish-drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve.

  Kalabria, aty ku 550 vite më parë u vendosën, për t'u përhapur më pas në Sicili, Bazilikatë e në të tjera krahina italiane, komunitetet e para arbëresh, aty ku edhe sot e kë​saj dite gjallon gjuha shqipe dhe ku zakonet, kostumet, ritet, simbolet e të parëve vazhdojnë të ruhen dhe të trashë​gohen me krenari.

  Bë​het fjalë p​ë​r nj​ë​ projekt afatgjatë që mendova ta fillojë pikërisht nga Kalabria, në atmosferën e vitit kushtuar figur​ë​s s​ë​ Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në respekt të kujtesës së arbëreshëve, t​ë​ historis​ë​ dhe të kulturës shqiptare të hershme dhe të re. Në ekspozitë prezantohen punime të artistëve shqiptarë, veprat e të cilëve kanë hyrë të bëjnë pjesë në fondin e koleksionistëve italianë, artistë q​ë​ jetojn​ë​ dhe punojn​ë​ prej vitesh në Itali, studentë të Akademisë së Brerës në Milano etj. Nd​ë​r to ngelet për t’u theksuar ndihmesa e veçantë e ish-ambasadorit italian në Shqipëri, Paolo Foresti, i cili me shumë gatishmëri dhe zemërgjerësi vuri në dispozicion pikturat e koleksionit të tij t​ë​ mrekulluesh​ë​m.

 • Të prekurit e vetingut bëhen avokatë? / Reforma zgjedhore, i ftuar Adnor Shameti

  Drita jeshile e PS-së në Komisionin e Ligjeve për të djegurit e Vettingut që mund të bëhen avokatë ka shkaktuar debatin e radhës mes shumicës dhe opozitës.

  Edhe pse më parë e kundërshtuan, socialistët kanë ndryshuar qëndrim duke u dhënë një tjetër shans gjyqtarëve dhe prokurorëve që përjashtohen nga sistemi i drejtësisë nga procesi i Vettingut.

  Relatori Adnor Shameti i ftuar në studion e emisionit ’45 MINUTA’ të drejtuar nga Denis Minga në Report Tv deklaroi se opozita (LSI, pasi PD nuk ishte në komision) e kundërshton, por neni i projektligjit ka marrë miratimin e ndërkombëtarëve.

  Ligji ka miratimin e EURALIUS, por edhe neni 13 i ligjit për ushtrimin e profesionit të avokatit dhe fitimin e titullit është i dakordësuar dhe e kemi kaluar në frymën që ndërkombëtarët kishin insistuar. Gjyqtarët dhe prokurorët mund të dështojnë në vetting, por nuk mund të shkelin Kushtetutën duke i përjashtuar, i kemi tejkaluar sentimentalizmat. Deputetët e PD nuk ishin të pranishëm. LSI ka qenë kundër këtij projektligji, në parim u votua kundër. Pastaj varet nga klientët nëse duan një avokat të pastër, apo jo, pasi është profesion i vetërregulluar

  Adnor Shameti

  Deputeti i PS nuk është kundër që edhe avokatët të kalojnë Vettingun.

  Është profesion i vetërregulluar, ligji i vettingut nuk ka asgjë të keqe. Nuk e kemi diskutuar, nuk është shtruar, ne e kemi kaluar në këtë gjuhë, por në vetvete jam pro vettingut edhe për avokatët, që janë pjesë e sistemit të drejtësisë. Jam që të bëhet vettingu edhe për politikanët.

  Adnor Shameti

 • Negociatat dhe 'Toyota Yaris', i ftuar Nard Ndoka

  Kreu i PDK, Nard Ndoka zbulon në “45 minuta” në Report Tv se Lulzim Bashën e informuan partnerët ndërkombëtarë për automjetin “Toyota Yaris” të ngarkuar me 3.4 mln euro, i cili pritej të mbërrinte në Portin e Durrësit. 

  Ai thekson se nëse Basha nuk do kishte folur në Kuvend, shuma e konsiderueshme e eurove të trafikut do kishte filtruar në Shqipëri.  Ndoka flet edhe për dy dërgesa të tjera parash të cilat kanë hyrë në tregun shqiptar, ndërsa policia nuk ka mundur t’i bllokojë për shkak të ndërhyrjes së politikës. 

 • Shpërthejnë festimet, shqiptarët vendosin flamurin kombëtar mbi atë serb

  Pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë nëpër rrjette sociale është postuar një video që shihet që në një nga makinat e tifozëve serb që kishte flamurin e tij është vendosur ai shqiptar duke u mirëpritur mes brohorimave dhe entuziazmit.

  Serbia ka përjetuar humbjen ndaj Zvirës me rezultatin 1:2, ku dy golat janë shënuar nga shqiptarët Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

  Ajo çfarë i ka nervozuar serbët ka qënë gjesti i golashënuesëve, ku duke bërë me duar shqiponjën, festuan golat.

 • Shqipëri-Greqi pakti i ri, po Çamëria? i ftuar Shpetim Idrizi

  Reagimi i parë për lënien e Çamërisë jashtë marrëveshjes ka ardhur pikërisht nga Kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi, i ftuar në Report Tv në emisionin “45 minuta” nga gazetari Denis Minga, tha se heqja e ligjit të luftës nuk favorizon Çamërinë, dhe se nga marrëveshjet e arritura Shqipëria i ka dhënë Greqisë 3 koncesione, heqja e ligjit të luftës, zgjerimi i minoriteteve dhe çështja e implementimit të varrezave të ushtarëve grekë të rënë në luftë. Ndësa ne kemi fituar vetëm vulën apustile.

  Kryetari i PDIU tha se transparenca e Shqipërisë në lidhje me këtë është pothuajse zero, pra nuk ka asnjë lloj preokupimi nga pala shqiptare për të mbyllur këtë çështje.

  Ne jemi duke fol mbi burime dhe arsyetime që padyshim nuk mendoj se ka gjëra ta pavërteta, por ne do të gjejmë burime nga Kotzias ose Cipras. Ajo që më shqetëson është se ka një transparence zero nga Shqipëria, entuziazmi i ministrit të jashtëm. Pra nuk ka një transparencë për gjëra të rëndësishme. Kërkesat e palës greke janë plotësuar të gjitha. Nuk bëhet fjalë të kemi një marrëveshje me kërkesat tona para kërkesave të palës greke, pra nuk ka marrëveshje të  tillë në botë që detyron shqiptarët që kanë lindur në Greqi të ndryshojnë vendlindjen e tyre, pra të ndryshojnë toponimet. E dyta , kam parasysh ligjin për minoritet,i cili është absurd. Me këtë marrëveshje Shqipëria ka dalë me 9 pakica etnike. Shqetësimi i parë formal ka të bëjë fakti që kemi 9 minoritete, por ky koncept është shumë. Përsa i përket asaj që ka ndodh me Greqinë, është zgjerimi i zonave minoritare.  

  Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi

 • Ruçi batutë me Berishën: S'ta ka mësuar mirë profesoresha nga Luzati

  Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka ndërprerë fjalën kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. Ruçi ka nxjerrë mediat jashtë, duke shkëmbyer batutat me Berishën. 

  Ruçi i ndërpret fjalën: Zoti Basha, juve iu mbaroi koha. Ju lutem uluni. Meqë nuk di anglisht, i dashur doktor Berisha, përsëri edhe juve nuk po e thoni siç duhet në anglisht. Mesa duket profesoresha nga Luzati i Tepelenës nuk ua ka mësuar siç duhet fjalën. 
  Berisha flet nga vendi: 

  Ruçi: Ju lutem zoti Basha, uluni mos e pengoni seancën. 

 • Beteja për teatrin, i ftuar Tritan Shehu

  I ftuar në studion e Report Tv, në emisionin "45 minuta" të gazetarit Denis Minga, deputeti i PD-së Tritan Shehu foli lidhur me çështjen e teatrit dhe incidentet e sotme në mbledhjen e komisionit të medies si dhe për çështje të politikës së jashtme. Shehu tha se qeveria është e prirur për të shkatërruar çdo traditë apo të kaluar që ka pasur Shqipëria. Deputeti Shehu gjithashtu preku edhe çështjen e hapjes së negociatave, për të cilën tha se ka një lloj skepticizmi nga ana e vendeve evropiane për ta mbështetur Shqipërinë drejt  këtyre hapave, dhe kjo lidhet me situatën në vendin tonë. 

  Unë isha atje i përgatitur për të diskutuar për këtë çështje. Personi më i goditur sot ishte ministrja e kulturës. Ajo erdhi sot por nuk pranoi të fliste. Sot debati ishte i hapur. Sot tema ishte për të diskutuar me ministren për ligjet e trashëgimisë shqiptare, në këtë mënyre u gjykua dhe pastaj debati u bllokua. Them që seanca e sotme sot në mbledhjen e komisionit të medies ishte e shëmtuar. Unë kisha vajtur për të diskutuar mbi teatrin, jo  për zjarrfikësit. Sot debati u banalizua. Sipas tyre i bie të prishen dhe ndërtesat e tjera që janë ndërtuar që në kohën e komunizmit.  Kjo rilindje po kërkon të shkatërrojë çdo traditë apo të kaluar që ka pasur Shqipëria. Historia e një vendi dokumentohet dhe trashëgohet. Por tani i biem me kazëm në dorë, prishën sheshin “Skënderbej”, ajo pamje tani është mizerabël. Mund të ndërtohej një shesh i ri, por pa shkatërruar të vjetrin. Shkatërruam çdo që ka vlera nga e kaluara.  Ligji për teatrin nuk është ligj, unë jam kundë çdo vepre që bëhet pa transparencë. Opozita ka dy gjëra: fjalën, veprimet, protestat dhe votat.

  Tritan Shehu, deputet i PD

 • Roza Lati feston ditëlindjen, e mbuluar vetëm me petale trëndafili

  Moderatorja e ‘Why Not’ Roza Lati , feston sot ditëlindjen.

  Ajo ka vendosur që si dhuratë për veten të bëjë një set fotografish tejet hot.

  Ajo shfaqet e mbuluar me petale trëndafili dhe duket shumë provokuese.

 • Alba Bajrami shpallet fituese e Miss Shqipëria 2018

  Alba Bajrami është shpallur si më e bukura në Shqipëri për vitin 2018. Fituesja është kurorëzuar si princesha e bukurisë shqiptare në një mbrëmje gala që përkon edhe me 20-vjetorin kur ky konkurs çeli siparin për t’u bërë ndër eventet më të pëlqyera e të mirëpritura për publikun shqiptar.

  Të shumta kanë qenë bukuroshet që kanë marrë pjesë në këtë konkurs, ku fituese e këtij kompeticioni u shpall Alba Bajrami, shoqëruesja e parë e Missit Klea Krali, ndërsa shoqëruesja e dytë, Klea Ndreka.
  Nën tingujt e muzikës, por edhe performancës së bukurosheve, eventi i zhvilluar mbrëmjen e djeshme të Pedonalja e Tiranës, ka dhuruar për të pranishmit momente mjaft të veçanta.

 • Izet Haxhia dhe vrasja e Azem Hajdarit / Lu takon Fatmir Xhafën, i ftuar Ferdinand Dervishi

   ftuar në studion e Report Tv në emision ”45 minuta” të gazetarit Denis Minga, ishte gazetari Ferdinand Dervishi, i cili foli lidhur me çështjen e shumëpërfolur, vrasjen e Azem Hajdarit dhe implikimin e Izet Haxhisë në gjithë këtë ngjarje. Po ashtu Dervishaj tha se informacionet e SHISH nuk kanë asnjë vlerë ligjore e juridike. Nga ana tjetër ai theksoi se emri i Izet Haxhisë mbetet kyç në çështjen e vrasjes së Azem Hajdarit, pasi duke qenë personi më i besuar në Partinë Demokratike, ai kishte dijeni për gjithçka që bëhej në atë kohë

 • Panairi/ Kompania e naftës Bankers Petroleum ofron vende të lira pune

  Bankers Petroleum, kompania më e madhe e prodhimit të naftës në vend, ka qenë një ndër kompanitë e shumta që pjesëmarrëse në panairin e punës të organizuar në ambientet e Universitetit Politeknik të Tiranës. Fatjona Bilero, drejtore e Burimeve njerëzore pranë Bankers Petroleum, shpreh nevojën për më shumë profesionistë në këtë fushë.

  Ka disa plozione pune, inxhineri nafte dhe elektrik, ne në vazhdimësi kemi vende pune bosh që u përshtaten nevojave të kompanisë. Tregu i punës nuk i plotëson standardet që ne kërkojmë, eksperienca e tyre është shumë e vogël, por edhe niveli i studentëve që dalin nuk është i përshtatshëm për kërkesat që ne kemi

   Fatjona Bilero

 • Arsim Spahiu sjell librin më të ri ‘Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër’

  “Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër”, është libri më i fundit i sjellë nga Arsim Spahiu. Me një panel të përbërë nga shkrimtarë dhe botues të shumtë, u prezantua ky botim i cili përbën hapat e parë të mitografisë shqiptare.

  Mes shumë personaliteteve të njohur në fushën e arkeologjisë dhe historisë , arkeologu Neritan Ceka shprehet se ky libër vjen me një metodologji të re dhe se ai nuk shpreh vetëm anën patriotike.

 • Çiljeta kryen ndërhyrje estetike në fytyrë

  Çiljeta Xhilaga është cilësuar si një ndër femrat më të bukura shqiptare. Ajo ka vendosur të ndajë me ndjekësit e saj një video ku shihet që po kryen ndërhyrje në fytyrë, specifikisht në mjekër. Ajo shprehet që gjithmonë e ka bezdisur mjekra e saj e vogël dhe vendosi që ta zgjaste.

 • Humbet sfidën, Gena pret kaçurrelat

  Këngëtari i mirënjohur ka ndryshuar look. Tashmë nuk do ta shohim siç jemi mësuar me flokët e gjata dhe kaçurrela. Përveç zërit ai identifikohej dhe nga flokët e tij.

 • Skopje East Gate, investimi më i madh i një biznesi shqiptar në Maqedoni

  Një investim me vlerë rreth 350 milionë euro, 10 blloqe me komplekse rezidenciale dhe 5 blloqe ndërtesash për qëllime biznesi, një qendër tregtare me mbi 250 dyqane me markat më të njohura botërore dhe mbi 2.000 vende të reja pune, ky është projekti Skopje East Gate (SEG), të cilin Grupi Balfin e prezantoi dje në Maqedoni si vizionin e tij për një simbol të Shkupit të ri dhe modern.

  Grupi Balfin që ka ideuar dhe realizuar historinë e suksesit në Maqedoni me Neptun - rrjeti më i madh i pajisjeve elektro-shtëpiake në vend - dhe me Skopje City Mall (qendrën më të madhe tregtare) paraqiti  konceptin e Skopje East Gate që do të jetë i pari i llojit të tij në rajon dhe që do të bashkojë konceptin e shopping, të jetuarit dhe të bërit biznes në një të vetëm.

 • Protesta dhe "lutje", i ftuar Fatmir Mediu

  Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i quan zhurmë 'kukuvajkash' kritikat në adresë të ambasadorit të SHBA, Donald Lu, presidentit Ilir Meta dhe atij personalisht pasi kërcyen këngën e "Baftjarit", në përmbyllje të veprimtarisë së "Mëngjesit të Lutjeve" në një hotel luksoz në kryeqytet.

  Mediu sqaroi në "45 minuta" në Report Tv se darka pati si qëllim të jepte një mesazh se shqiptarët, krahas zënkave politike brenda vendit, dinë edhe të gëzojnë dhe të demonstrojnë një raport human me partnerët ndërkombëtarë si dhe me fqinjët. 

 • Akademikë, miq e personalitete të njohura nderuan me homazhe Kolec Topallin

  Bota akademike ka humbur një nga studiuesit më të shquar të shqipes. Profesor Dr. Kolec Topallin, njëkohësisht anëtar i Akademisë së Shkencave. Kolec Topalli ka ndërruar jetë pas një sëmundjeje të rëndë dje në moshën 80-vjeçare. Dhimbjen për të e kanë shprehur të gjithë personalitetet e letrave dhe të albanologjisë.

  Kolec Topalli nuk iu nda kërkimit shkencor deri në fund të jetës, duke rendur në kërkim të rrënjëve më të thella e më të hershme gjuhës shqipe. Për këtë kontribut të madh me vlera të rralla shkencore dhe enciklopedike dhe për veprat gjuhësore, Kolec Topalli është vlerësuar nga të gjithë gjuhëtarët e njohur. 

  Edhe pse në vitet e komunizmit ai ishte i mënjanuar për arsye të biografisë politike, nuk e rreshti punën studimore. Studiuesi fisnik ka mbetur në mendjen e të gjithë kolegëve dhe studentëve të tij, si një shembull i përkushtimit dhe pasionit. Veprat e tij njihet në të gjitha trevat shqipfolëse.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv