• Opinion

  Shkodra, Berisha dhe Spiropali

   Berisha, si njeri i “kanunit”, humbjen nga një grua e ka dyfish të vështirë, dhe kjo do e bëjë betejën e tij ndaj drejtueses së qarkut të...

 • Opinion

  Zgjedhja mes dy 'B'-ve, që nesër askush të mos thotë…

  Si askund tjetër në Shqipëri, zgjedhjet vendore në bashkinë e Shkodrës kanë në vete enigmën, të papriturën, kërshërinë dhe vëmendjen. Shkodra,...

 • Opinion

  Krushqit e mi gjermanë dhe Tirana e Erion Veliajt

  Për bavarezët Andreas dhe Margerite Kreis, ishte hera e dytë që vinin në Shqipëri. Udhëtimi i tyre i parë, kishte qenë shumë vite të shkuara dhe...

 • Opinion

  Bedri Islami: Në vend që të vinin vetullat, nxorën sytë! Çfarë do ndodhë me ta pas humbjes?

   Një gjë do të jetë shumë shpejt më e qartë sesa tani: Mitingu i hapjes së fushatës zgjedhore të opozitës, në vend që të vinte vetullat, i nxori...

 • Opinion

  Hiqjani dekoratat nënës time!

  Në Shkodër, bashkinë e së cilës në 30 vite e drejton e djathta, dita e Çlirimit nuk njihet. Për një klasë të vjetër, e lënë në mëshirën e fatit të...

 • Opinion

  Më mirë të flasë Edi Rama…

  Do të kishte dashur që Edi Rama të mos e përmendte fare Kosovën, askund, as në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, as në Këshillin e Evropës,...

 • Dosje

  Dosjet e humbura të Sigurimit të Shtetit, lista e zhdukur e UDB: Kush ishte Petrit Ame, lidhja me Gazideden

  Materiali i paraqitur nga Autoriteti i Dosjeve, gjithnjë lidhur me figurën qytetare dhe politike të ish-Presidentit Ilir Meta, ka qenë tepër e...

 • Opinion

  Poturet e Ilir Metës

  Zgjedhjet përfunduan. Tashmë dihen 140 deputetët e ardhshëm të Shqipërisë. Më parë se të ketë pasur parregullsi, ka patur fitues e humbës. Me më...

 • Opinion

  Islami: Pse nuk është e vërtetë se në Kosovë rezultati doli në pak orë?

  Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë kanë një fitues të ri, VV dhe Albin Kurti. Kjo është tashmë e ditur dhe priten bisedimet për formimin e një...

 • Opinion

  Islami: Frika nga SPAK apo dëshira për pushtet?

  Një takim që pati këtë mëngjes në presidencë përreth 40 minuta, kokë më kokë me kreun e shtetit Ilir Meta, e ka bindur kryedemokratin, se aksionin...