• Opinion

  Pse nuk po çahet ‘Blloku’ i Gjirit të Lalzit?

  Gazetarit Frrok Çupi iu desha ta shtronte dy herë këtë pyetje në shkrimet e tij. Një herë në 1991 për Bllokun e ish-udhëheqjes komuniste, e 6 vite...

 • Opinion

  Pse Sali Berisha e ka kyçur gojën për shokun e ri të ‘Grupit Non-Grata’?

  Shpallja e Aqif Rakipit dhe Ylli Ndroqit si persona non-grata nga SHBA-të dhe që do të përballen me sanksione financiare atje, nuk e ka habitur...

 • Opinion

  Braktiseni Don Dukën… sa nuk është vonë

  Nuk ekziston në Shqipëri, njeri që të mos ankohet për gjykatat, për sistemin e drejtësisë në vendin tonë, dhe shpeshherë vendimet aspak logjike që...

 • Opinion

  Shembulli që na vjen nga Parlamenti Europian dhe UEFA për përfshirjen e politikës në sport

  Nisur nga zhvillimet e fundit, ku Rusia kërcënon Ukrainën me pushtim, eurodeputetja gjermane, Viola von Cramon, i ka dërguar një letër presidentit...

 • Opinion

  6 Marsi, si test i amerikanëve për fatin e PD dhe elektoratin e saj

  Me shpalljen e tij non-grata, Sali Berisha iu ndërsye fillimisht SHBA-ve për të kulmuar me ndarjen përfundimtare me Lulzim Bashën. Që prej...

 • Opinion

  Edhe një herë për vendimin e gjykatës që zbërthen strukturën e kapur të FSHF

  Vendimi i Gjykatës së Tiranës për njohjen e Eduart Prodanit si Kryetar të Shoqatës së Futbollit të Tiranës, shkon përtej një zëvendësimi të...

 • Opinion

  Goditja e parë e Dukës nga Gjykata, sinjal se futbolli do të triumfojë ndaj padrejtësive

  Deri në momentin që mbërriti një vendim gjykate, akuzat e shumta për manipulim në zgjedhje nuk kanë munguar, ndërsa përballë tyre ka qenë i vetëm...

 • Opinion

  Dy këndet e ‘trekëndëshit’ po përballen në Kushtetuese! Po gjeometër Lulzimi?

  Gjykata Kushtetuese shqyrton sot çështjen e shkarkimit nga detyra të Presidentit Ilir Meta pas vendimit të Parlamentit të legjislaturës së kaluar,...

 • Opinion

  Drejtësia për 21 Janarin është bërë dhe më mirë se kaq s’mund të ndodhte

  Ky është 21 Janari i njëmbëdhjetë që katër protestuesit e vrarë nga qeveria Berisha-Meta përkujtohen në Bulevardin ‘Dëshmorët e...

 • Opinion

  Për 'kukuvajkat' që vënë hallin e Bashës para zgjedhjeve të vonuara në 6 bashki

  Më në fund Ilir Meta është kthyer në staturën e Presidentit për t’u marrë me çështjet e shtetit. Them më në fund, pasi të gjithë e kemi parasysh...