• Kultura

  “Dora e ngrohtë” e kompozitorit Haig Zacharian në Akademinë e Shkencave

  Padagogë dhe studentë artistë të Uniiversitetit të Arteve mbrëmjen e kaluar organizuan një koncert të...

 • Kultura

  Qazim Kërtusha, skulptori i parqeve të qytetit bregdetar

  Skulptori Qazim Kërtusha javën  e ardhshme do të hapë një ekspozitë në kryeqytet. Pas 6 ekspozitave që janë përuruar në Durrës, artisti i njohur...

 • Kultura

  Enver Plepi, i mbijetuari i Mat’hauzenit në ditët e kujtesës

  “Fatet e të mbijetuarve shqiptarë në Mat’hauzen - Kujtesa” titullohet ekspozita e hapur këto ditë në mjediset e Muzeut Arkeologjik të...

 • Kultura

  Halil Myrto, arkeologu dhe studiuesi durrsak 'përtej detit'

  Emrin e Halil Myrtos (20 mars 1935 – 12 maj 2002) e gjen më së shumti në bibliotekat on line të Italisë. Libra historikë, bibliografi arkeologjike...

 • Kultura

  In Memoriam/ Shenjat artistike të piktorit Gavril Priftuli

  Gavril Priftuli (1937 – 2006) është një nga artistët durrsakë që vazhdon respektohet dhe vlerësohet nga kolegët dhe bashkëqytetarët, megjithëse...

 • Drejt Punës

  I paharruari Cen Bulku i Shijakut, doktori popullor i kockave

  “Asnjëherë nuk e kam durue vuajtjen e njerëzve, prandaj i vuna detyrë vetes me iu gjind afër të sëmurëve dhe fatkeqëve”.  Këto fjalë të thjeshta i...

 • Drejt Punës

  Dr. Koç Moisiu, mjeku i shquar nga dera e Moisive

  Me rastin e 31-vjetorit të formimit Shoqata “Durrësi” nderoi këto ditë kryetarin e saj të parë, Dr. Koç Moisiu. Doktori i shquar është nga ata...

 • Drejt Punës

  Enver Qerimaj, “Mjeshtri i Madh” i violinës

  Violinisti Enver Qerimaj është nderuar të premten nga Presidenti I Republikës me titullin “Mjeshtër i Madh”, një vlerësim që admiruesit e shumtë...

 • Mirënjohje për Shoqatën Ryder në Durrës, një çerek shekulli në mbështetje të sëmurëve terminalë (FOTO)

  Të sëmurët terminalë dhe familjarët e tyre në Durrës kanë gjetur prej 25 vitesh mbështetje profesionale dhe njerëzore në grupin e asistencës së...

 • Opinion

  Eksodi 1991, përmes fotove  të rralla

  Java e parë e marsit 1991 ka hyrë në memorien e shqiptarëve me një fjalë të vetme: Eksodi. Ajo kujtohet si java e largimit masiv të mijra...