• Opinion

  'Mesazhi' i Yuri Kim me vizitën në Tropojë

  Ambasadorja Yuri Kim ka rreth tre vjet që na ka treguar një inteligjencë të lartë në aktivitetin e saj diplomatik në...

 • Opinion

  Spartak Ngjela: Pse është shqetësuar kaq shumë Greqia për arrestimin e Belerit?

  Çfarë ka kështu qeveria e Greqisë që na qenka shqetësuar kaq shumë për arrestimin e një individi të zakonshëm qe quhet Beleri dhe që ka shkelur...

 • Opinion

  Krimi i vrasjes në Shqipëri që nisi nga ’97-a

  Sipas teorisë moderne të shtetit, ajo periudhë historike ku njeriu nuk e kishte formuar ende shtetin si mbrojtës të jetës shoqërore dhe jetës...

 • Opinion

  Spartak Ngjela: Pse doli mendsh Saliu, me sulmet e fundit ndaj Yuri Kim

  Çfarë tregon konflikti agresiv i Sali Berishës kundër ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, zonjës Juri...

 • Opinion

  Saliu në 3 mars nuk mori një, por dy goditje vdekjeprurëse

  Gjykata e Apelit Tiranë në datën 3 mars 2023, respektoi ligjin dhe me këtë, e mbajti të paprekur drejtësinë, por njëherësh edhe  historinë e...

 • Opinion

  Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

  Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me samit në Tiranë,...

 • Dosje

  Ngjarje tragjike e kampit të Tepelenës: Në ministri u dha alarmi, komandanti i burgut kishte futur në ‘Xhip’ vajzën bukuroshe dhe ishte nisur drejt kufirit

  Nata sa vinte po bëhej më e errët, ndërsa përballë qytetthit pas kaq e kaq vjetësh, kështjella fekste nga dritat e nuk i ngjasonte më fare atij...

 • Opinion

  6 dhjetori i Esad Pashë Toptanit dhe 6 dhjetori i Sali Berishës

  Në datën 6 dhjetor të vitit 1863 lindi Esad Pash Toptani.

 • Opinion

  Spartak Ngjela: Këtë të sëmurë mendërisht (Berisha) që urren gëzimin e shqiptarëve, përbuzeni e përçmojeni

  Kur një lider politik, edhe në një ditë feste kombëtare, merret me kundërshtarin e vet politik, por jo me gëzimin e shoqërisë së tij, ky lider, në...

 • Opinion

  E vërteta dhe gënjeshtra sot në Shqipëri

  Ndërgjegjja e një shoqërie formohet ngadalë. Por shqiptarët e kanë pasur shumë të vështirë që, ata vetë, ta ndërtojnë koshiencën apo ndërgjegjen...