• Opinion

  Enver Robelli: Para syve të botës në shërbim të Putinit

  Më 26 shtator 2022, disa shpërthime të mëdha në Detin Baltik e dëmtuan dhe pëlcitën gazsjellësin “Nord Stream 2”. Hetuesit e Prokurorisë Federale...

 • Opinion

  Enver Robelli: 21 vjet, një premtim të cilit më 2024 nuk i beson gati askush në Ballkan

  Më 1 korrik 2013 në BE u pranua Kroacia. Realisht diçka tjetër s’ka ndodhur në dy dekadat e fundit sa i përket integrimit të Ballkanit në...

 • Opinion

  Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për PE dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

  Zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan. Këto janë arsyet

 • Opinion

  Enver Robelli: Plaka që i nervozon të gjithë

  Natyrisht gjatë negociatave në Minsk do të kishin vepruar ndryshe po ta kishim ditur se çka ndodh më 24 shkurt 2022”, tha Plötner. Në të vërtetë,...

 • Kosova & Rajoni

  Tërmeti politik në Maqedoninë e Veriut: Pse fitoi VMRO?

  Shkaqet e humbjes së socialdemokratëve maqedonas janë në radhë të parë të brendshme. Në mbi 20 vjet në pushtet, edhe BDI si parti kryesore e...

 • Sociale

  Enver Robelli: Ëndrra për Kalifat: rreziku që i kanoset diasporës nga “islami” i fanatikëve

  Si është e mundur që shumë prindër shqiptarë në diasporë janë më të zellshëm në dërgimin e fëmijëve të tyre nëpër kurse për dogma fetare se sa në...

 • Opinion

  Ukrainasit pa municion, europianët të lodhur e pa plan: A po shkon Putin drejt pushtimit të Kievit?

  Vladimir Putinit po i ecin  punët mirë. Brenda 6 muajsh i hoqi qafe dy oponentë të tij: Jevgeni Prigoshinin dhe Aleksej Navalnin. Prigoshini vdiq...

 • Opinion

  Enver Robelli: Në pavijonin e të marrëve gjendet më i mençuri i qytetit

  Qëllimi final i çdo autokrati është ta zhbëjë jo vetëm mendimin kritik, por edhe krejt idenë e opinionit publik. Që në fund shoqëria të mos...

 • Opinion

  'Ku ke pa ti serb që shikon përpara?'

  Tre shkrimtarë serbë, dy bashkëkohorë, njëri i kohëve të largëta, demaskojnë cenet e shoqërisë serbe. Me sarkazëm, me ironi, shpesh edhe me gjuhë...

 • Opinion

  Shifrat e gjakderdhjes

  Konflikti në Lindjen e Afërt mund të kuptohet edhe duke i parë shifrat, numrat, statistikat. Ato flasin nganjëherë më shumë se analiza e ftohtë...