• Opinion

  Asgjë e re nga Brukseli!

  Sot ukrainasit dhe moldavët kanë arsye për t’u festuar nëse besojnë se marrja e statusit kandidat për në BE është një ftesë për të qëndruar në...

 • Opinion

  Shqipëria një bashki, nëna e gjithë reformave!

  Harta e re gjyqësore, një togëfjalësh shumë tingëllues, që shqip do të thotë 18 gjykata më pak, ka ngjallur revoltë te avokatët, zemërim te...

 • Opinion

  ​​​​​​​25 vjet OSBE, gëzim dhe trishtim!

  Kur sheh bulevardin “Dëshmorët e Kombit” të mbushur me banderola që përkujtojnë 25 vjetorin e Pranisë së OSBE-së në Shqipëri, nuk di të gëzohesh...

 • Opinion

  Një president zjarrfikës?!

  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Bajram Begaj me shumë gjasë do të jetë Presidenti i tretë i brenda 20 viteve të fundit që ulet në karrigen e...

 • Opinion

  Thoma Gëllçi, kronikë e një dënimi të paralajmëruar!

  Te “Kronikë e një vdekje të paralajmëruar” të gjithë e dinin fatin që e priste Santiago Nasar, me përjashtim të atij vetë. “Dënimi ishte me...

 • Opinion

  Policia paralajmëron tifozët holandezë

  Policia shqiptare paralajmëron tifozët holandezë dhe italianë se me sjelljet e tyre para ndeshjes finale mes Romës dhe Fejnord, po rrezikojnë të...

 • Opinion

  Lutfi Dervishi: Presidenti, negociatat para kamerave si rekord guinness!

  Zgjedhja e Kryetarti të shtetit nga një moment solemn, po kthehet në një teatër banal ku gjithkush rreket të përfitojë dhe i humburi i vetëm me...

 • Opinion

  Tre qentë, qeni roje, zagari dhe konia

  Për median në mënyrë metaforike thuhet se roli i saj kryesor është ai i qenit roje. Qenit që duhet të lehë dhe të ruajë shtëpinë e...

 • Opinion

  Dilema PS-së: Presidenti që duam apo presidenti që duhet?

  Partia Socialiste i ka votat që ta zgjedhë vetë kryetarin e ardhshëm të shtetit, pa patur nevojë të bëj spektakël “konsultimesh” me opozitën, me...

 • Opinion

  Përralla me President!

  Lajmi se po nis procesi konsultimeve për të zgjedhur Presidentin e ri- pas datës 1 prill më shumë duket si inerci i ditës ndërkombëtare të...