Alba Malltezi

Jam gazetare prej vitit 1994. Shkrimet e mia të para ishin për kulturën në redaksinë e "Gazeta Shqiptare", më pas kam qenë mes drejtuesve të Balkanweb dhe News24 . Nga 2011 deri më sot jam në bordin e grupit editorial të Report TV dhe Shqiptarja.com. Rubrika "Periferi" është një nga blogët e parë në shtypin e shkruar shqiptar, nisur që në vitin 2000 si një ide e trajtimit të temave të konsideruara "periferike" në të përditshmen tonë, me shpresën dhe dëshirën që cilido e lexon dhe e klikon, ta bëjë, sepse "periferike" nuk konsideron asnjë detaj të vogël të jetës sonë.

 • Opinion

  Mitingjet e pathirrura të shqiptarëve në Shna Ndo

  E mira e një shenjti i kapërceka kollaj shekujt e mbledh në Kishën e Laçit përvit e më shumë pelegrinë, ashtu si nga e keqja dhe urrejtja, nga të...

 • Drejt Punës

  Veç mikpritjes, tjetër “armë” na bën të veçantë në turizëm

  Është shumë e rëndësishme që të mos uniformizohemi dhe të mos robotizohemi në ofertat dhe shërbimet në turizëm. Njerëzorja, zemërngrohtësia është...

 • Opinion

  Kullat e malësisë hapen për turizëm, ndërsa kullat e Berishës në Tiranë vendosin frëngji

  A po krijon Berisha për vete dhe për familjen e tij vizionin që ai ka pasur gjithnjë për të tjerët? Nëse është e vërtetë thënia “Kujdes nga...

 • Opinion

  Emigrantët dhe një majmun në Sauk terrorizon shqiptarët?

  Nuk duam të marrim përsipër emigrantët dhe nuk duam të marrim përsipër majmunin e lirë në Sauk që prej një muaji po “terrorizon” banorët. Ç’kemi...

 • Drejt Punës

  Ditët perfekte të një pastruesi banjosh në Tokio

  Thellësia e një regjisori gjerman dhe një aktori japonez, durimi i skalitur i artëdashësve për të kuptuar mesazhin e “Perfect Days”, ditëve...

 • Drejt Punës

  Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

  Puna e palodhur e bashkëatdhetarëve tanë në Koman e Fishtë në Linea Verdi Sentieri, tregon se sa bukur po rithurin ata indet e vrara të tokës...

 • Opinion

  Padrinot politikanë dhe kriminelët me padrino

  SPAK po vë duart mbi ata që i njohin të gjithë pasi janë grupet kriminale që jetojnë e veprojnë lagje më lagje, qytet a fshat; po padrinot e...

 • Opinion

  Populli im nuk është as homofob, as racist!

  Nga dy vajzat që dashurohen e duan të martohen, tek afganët, aziatikët apo indianët që vijnë në Shqipëri, shqiptarët nuk janë ata pak qindra të...

 • Opinion

  Alba Malltezi: Kryeministri Mitsotakis dhe fisnikëria e rifituar e shqiptarëve

  Emigrantët shqiptarë në Greqi apo Fredi Beleri? Me cilët argumente i afrohet kryeministri shqiptar dialogut me Greqinë fqinje dhe me cilin...

 • Opinion

  Strategjia e gabuar e dhunës dhe e frikës vazhdon të tkurrë opozitën e të dizbalancojë Shqipërinë

  Kujt i shërben politika destruktive që prej vitesh kanë bërë “pronë të tyren” disa politikanë të mbetur të opozitës së tkurrur...