• Opinion

  Ben Blushi: Pse e sulmoi Irani Izraelin

  Izraeli u lut ta sulmonin dhe do ta bëjë prapë. Në fund të fundit nga sulmi i parë nuk u vra asnjeri dhe nuk u thye asnjë xham. Bota u afrua me...

 • Opinion

  Ben Blushi: Sabahetja e Prishtinës

  Si një fallxhore ajo e lexon jetën e qytetit nga ritmi i shitjes së librave. Kur shiten pak libra qyteti vuan, është i lodhur dhe i ngrysur....

 • Opinion

  Ben Blushi: A mund të jetë Izraeli anëtar i NATO-s?

  Disa ditë më parë kur Kosova po luante futboll me Izraelin po mendoja se pse Izraeli nuk është anëtar i NATOs. Izraeli ka 30 vjet që luan në ligat...

 • Opinion

  Si mund të jetë Europa pa kisha dhe pa parti

  Ndoshta Inteligjenca Artificiale mund ta zëvendësojë Kishën në Europë. Ose më saktë Inteligjenca Artificiale nuk do ta zëvendësojë dot Kishën por...

 • Opinion

  Ben Blushi: Pse fiton kombëtarja e Shqipërisë

  Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e fundit. Lojtarë të...

 • Opinion

  Ben Blushi: Hamasi, Izraeli dhe Kosova

  Sulmi mizor që kreu Hamasi gjatë kësaj jave në Izrael po e ndan botën sërish në dy pjesë

 • Opinion

  Ben Blushi: Zjarret e Pishporos!

  Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë dhe të dy bashkë bëjnë PishëPoro,...

 • Opinion

  Ben Blushi në Banjskë: Serbia më e dobët, Kosova pak më e fortë, Perëndimi më i përçarë

  Manastiri i Banjskës ku u vra një polic shqiptar dhe katër paramilitarë serbë ndodhet gati 20 minuta larg qytetit të Mitrovicës dhe nëse nuk ka...

 • Opinion

  Ben Blushi: FITORJA E KOSOVËS

  Ata i bënë një dhuratë që ajo do ta shijojë për një kohë të gjatë. Serbët i dhuruan Kosovës provën e padiskutueshme se e kanë sulmuar pabesisht...

 • Opinion

  Ben Blushi: Kryeqyteti imagjinar i Belshit

  Në pedonalen kryesore të Belshit, ndodhet një bust i Sami Frashërit që e hedh hijen cdo pasdite mbi liqen. Sami Frashëri mund të meritonte një...