1 mld euro për bizneset/ Shqipëria pjesë e programit për tregun e përbashkët me BE-në, Tabaku: Duhet asistencë për aplikimet! Yzeiraj: Po punojmë

Me qëllimin për ta afruar e për ta bërë konkurrues biznesin e vogël e të mesëm,  fillimisht në rajon e më pas drejt tregut evropian, bizneset në Shqipëri do të kenë mundësi të përfitojnë rreth 1 mld euro nga Bashkimi Evropian përmes “Programit të tregut të përbashkët, për periudhën 2021-2027”.

Marrëveshja e firmosur mes qeverisë shqiptare dhe Brukselit është miratuar në komisionin e Ekonomisë dhe pritet të kalojë për miratim edhe në seancë plenare.

Bizneset do të mund të përfitojnë përmes aplikimeve të cilat do të shqyrtohen nga Komisioni Evropian, ndërsa zv/ministri i Ekonomisë dhe Inovacionit, Endrit Yzeiraj sqaroi se prioritet do të kenë kryesisht investimet në biznese të gjelbërta, inovatore dhe dixhitale.

'Përfitimet për bizneset janë të ndryshime, ndërveprime, lidhje me biznese të tjera të ngjashme në BE për tu bërë pjesë e rrjeteve europiane, për rritjen e kapaciteteve eksportuese.

Ka disa prioritete, investime në fusha të gjelbërta, të qëndrueshme, inovatore dhe dixhitale. Ofron përfitime të ndjeshme.', thotë Yzeiraj.

Ndërsa deputetja demokrate kërkoi që për bizneset të ketë asistencë teknike dhe këshillim në mënyrë që të përfitojnë maksimalisht nga ky fond si dhe të punohet që Shqipërisë t’i kthehet sërish tarifa e aplikimit prej 487 mijë eurosh që paguan për tu bërë pjesë e këtij programi.

Tabaku: Të ketë asistencë teknike sepse aplikimi është  vështirë, dhe të kthehet tarifa e aplikimit

Yzeiraj: Ka një nismë, ndërinstitucionale për të ofruar asistencë për bizneset shqiptare që duan të aplikojnë për tu bërë pjesë e këtij programi. Vlerësimi I aplikimit do të bëhet nga KE dhe nuk ka shanc abuzimi.

Shqipëria po paguan një tarife prej 487 mijë euro për projektin. Që do jemi në gjendje ta kthejmë mbrapsht këtë tarife por edhe ta shumëfishojmë

Program i tregut të përbashkët parashikon një fond prej 4.2 miliardë eurosh, ndërsa Shqipëria do të aplikojë në vetëm një prej aspekteve mbështetëse, atë të asistencës për ndërmarrjet e vogla e të mesme, prej së cilës do të përfitojë 1 miliardë euro, që do t’i ndihmojë bizneset për t’u afruar më shumë me tregun evropian.

G.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Vranë 25-vjeçarin shqiptar në Athinë 16 vite më parë, gjykata e Korçës lë burg dy autorët

Vranë 25-vjeçarin shqiptar në Athinë 16 vite më parë, gjykata e Korçës lë burg dy autorët