10 gjëra ‘të çmendura’ që ndodhin vetëm në Kinë

10 gjëra ‘të çmendura’ që ndodhin vetëm në Kinë

Foto ilustruese

“Unë nuk mund ta bëj këtë”...ky është reagimi që shumë turistë bëjnë kur shkojnë në Kinë. Shumë gjëra për të cilat ne na duket krejtësisht të padëgjuara apo të provuara më herët, për kinezët është thjesht një normalitet.

Më poshtë, do ju sjellim 10 gjëra ‘të çmendura’ që ndodhin vetëm në Kinë.

Në Kinë, mund të merrni pjesë në gara ku njerëzit duhet të hanë speca djegës teksa janë zhytur në një pishinë prej tyre. Shpresojmë që çmimi t’ia vlejë

Të mbash peshkun në zgavrat e klavikulave është një tendencë popullore në Kinë që vajzat të tregojnë se sa të dobëta janë.

Nëse dëshironi të relaksoheni, nuk keni nevojë të shkoni në një SPA. Mund të gjeni një masazhator kudo

Kinezët mbajnë gjithmonë me vete një termos me ujë të nxehtë. Pirja e ujit të nxehtë ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Fasulet janë shumë të respektuara në kulturën kineze. Një akullore e bërë nga bizele konsiderohet pothuajse një ëmbëlsirë kombëtare.

Ky është reagimi i kinezëve ndaj biondeve me sy blu.

Trafiku rrugor në Kinë është një univers krejt i ri me rregullat e veta që vështirë se mund të kuptohen nga të huajt.

Shumë banorë të Kinës mbajnë maska ​​​​ për shkak të ajrit të tepërt të ndotur. Për ta bërë atë të duket bukur, këto maska ​​i kanë kthyer në një aksesor trendy

Të kesh dhëmbë “vampir” është një trend i pazakontë që pëlqejnë shumë aziatikë. Nëse natyra nuk ua ka dhuruar, e bëjnë këtë gjë te dentisti.

Pas një jave të vështirë pune, shumë kinezë veshin pizhame deri të hënën. Quhet modaliteti 'fundjavë' dhe përfshin daljen, pazarin dhe ngrënien në restorante.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Senati amerikan miraton ndihmën 60 mld dollarë për Ukrainën! Biden: Armët në Kiev këtë javë! Zelensky: Ndihmë kyçe për rivendosjen e paqes

Senati amerikan miraton ndihmën 60 mld dollarë për Ukrainën! Biden: Armët në Kiev këtë javë! Zelensky: Ndihmë kyçe për rivendosjen e paqes