10 mijë pengjet e Saliut

10 mijë pengjet e Saliut

Sali Berisha

I kemi parë kohë pas kohe. Në mënyrën mjerane se si u shfaqën sot, i vumë re fillimisht te stadiumi “Air Albania”, koha kur Saliu, i penduar që ja kish besuar, donte t’i merrte partinë Lul bravës dhe ja mori copën 10 mijëshe, por jo vulën! Ky grumbull njerëzish, që Sala i cilëson si “populli shqiptar”, nuk janë thjesht militantë, madje mund të mos kenë asnjë bindje ideollogjike e anësi pikpamjesh shtetformuese, por janë besnikë të klanit. Ata do ta ndjekin Salën qenërisht nga mbrapa në përputhje me përcaktimet kanunore, sepse saliu është flamurmbajtësi i klanit, bajraktari, dhe kanuni e ka të kodifikuar si tradhëti daljen nga rrjeshti, nga gardhimi, dhe kalimin në një sinor tjetër bajraku. Janë kodifikime që vijnë nga Mesjeta. Ata nuk i ka bërë Sala me zorr të paditur, ata kanë vendosur vetë të mbeten të tillë!

Nuk është thjesht se ai i mban peng këta të gjorë, që e ndjekin verbërisht nga pas, por ai mban peng demokracinë, atë opozitare për momentin! Ka qenër lajkaxhinj mes tyre, që kopesë 10 mijëshe i vijnë rrotull për të mos braktisur tufën, bashkëpuntorë, deputetë, të pasuruar nga qenja në pushtet e Salës, të pangopur, që shpresojnë se një ditë do hiqet nongrata, Sala vjen në pushtet-mendojnë ata- dhe do rimarrin postet në polici, dogana, tatime, ministrira, gjykata e prokurori, zyra prokurimesh e privilegje të tjera familjare e fisnore.

Sala me Ilirin e Partisë së Lirisë (sa ironik e qesharak emërtimi) kanë kohë që paralajmërojnë në prag tubimesh, si kjo e sotmja, se do e rrëzojnë Ramën, duke përdorur “gjithë mjetet”, duke aluduar përdorimin e dhunës dhe forcën. U mburrën se kjo protesta e sotme do ishte një urugan, por secili (thote një fjalë e urtë) mburret me aq sa i mungon arsyeja! Te mburraveci Sali, dinakëria e shpifjes ka zënë vëndin e mëndjes, është kthyer në arrogancë dhe pedantizëm. Për këtë njeri nuk ka rëndësi e vërteta, përpos se të ringrejë nga asgjëja shpresën se mund të shpëtoj nderin e “nëpërkëmbur” nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe.

Sado ashpër ta sulmoj Saliu Edi Ramën, sa herë t’u rikthehet me histerizëm akuzave, demokracia e ka të përcaktuar qartë mënyrën se si vjen në qeverisje. Ato janë zgjedhjet dhe vetëm zgjedhjet! Fitoi Sale dhe eja, të presim me padurim! Nuhatja e tij dhe qenërve rojtarë të tufës u ka dhënë të kuptojnë se kjo është, tani për tani, e pamundur, çka e bëri edhe njëherë Saliun sot që të çirret e të ulërasë, duke patur në krah e ndihmë edhe ulërimat e çjerrjet e Ilirit!

Nesër, (ose që sot në mbrëmje) ai dhe krerë të tjerë të të dy partive aleate do dalin nëpër grumbullin e pamatë të ekraneve televizive, që i kanë me shumicë nën sundim e pronësi, do ta shpallin këtë 10 mijëshen e sotme si miting madhështor proteste, do orvaten dëshpërueshëm të frymëzojne një rrethim të Parlamentit “në mbrojtje të demokracisë”, duke demonstruar edhe njëherë se ky njeri, tashmë i plakur dhe i rrënuar, është i pandreqshëm dhe që kërcënimet e tij askush më nuk i merr seriozisht, madje as Çimi!

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vasja: 12/02/2023 17:32

  Cfare emri mund t'u vesh atyre qe dalin per hallin e familjes berisha dhe zen vrasesin, pervec se kafshe e shpellare?

  Përgjigju
 • Marinela: 12/02/2023 16:19

  S ka njerez ,as te afermit e tije qe ta ndalojne plakun mere, per te Mo's vepruar , e marr keshtu urrejtjen e percmimin e shume njerzve , vec, me 2 pare mende ne kete vend. Me mire , per Edi Ramen.????

  Përgjigju
 • Arbëror Epiroti: 12/02/2023 16:07

  Një analizë e vërtetë. Por një gjë duhet thënë saktë dhe me forcë. Në Shqipëri afro 70% e banorëve e kanë të qartë se grumbullimet dhe ajo pjesë e politikës dhe e mediave, të cilët ndjekin një udhëtim të gabuar, duhet të kuptojnë se janë përgjegjës penalë kundër zhvillimit të Shqipërisë. Nesër kur të përfundojë tranzicioni i qëllimtë, dhe demokracia e vërtetë të triumfojë, këta ndjekës që mbrojnë të gabuarën, të mos marrin guximin e të thonë atë që thonë sot ata ithtarë të ish rregjimit të kaluar.

  Përgjigju
 • Mira: 12/02/2023 15:06

  Nuk e di nese urrejtja gjenerohet si shkak i mentalitetit komunist te autorit apo injorances ne pergjithesi ne etiken qytetare qe fatkeqesisht reflektohet sidomos nga lidershipet politik fe qeverisjes. Porse eshte po kaq e rende qe te tilla shkrime me permbajtje fyese dhe urrejtje te publikohen dhe shperndahen per publikun. Epitetzimi me fjale si "qener" eshte thellesisht fyes, denigrues dhe si i tille i papranueshem ne nje shoqeri demokratike.

  Përgjigju
  • Jonuz: 12/02/2023 18:28

   Ju mire e keni qe sote ne ket vende ka zene vende urrejtja dhe servelizimi.Sote kete vende e ka mare fera uraten .Sote si per ju dhe te tjere qe permendni komunizmin si per tu dukur sju ka fajin ky pore ju qe serviloseni pase qeverive.

 • Eni: 12/02/2023 10:00

  Te lumtë mendja e dora.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?



×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit