100 vjet pasi grave iu dha e drejta e votës, Magdalena Andersson bëhet kryeministrja e parë grua në Suedi

Magdalena Andersson, kryeministrja e parë grua në Suedi

SUEDI- Magdalena Andersson u bë kryeministria e parë grua në Suedi, pasi zëvendësoi Stefan Lofven, kreun e socialdemokratëve të qendrës së majtë.

Njëqind vjet pasi grave suedeze iu dha vota, liderja 54-vjeçare socialdemokrate do të drejtojë qeverinë, pasi fitores që mori për një votë.

Andersson u zgjodh me 117 vota pro, 174 kundër dhe 57 abstenime. Në sistemin parlamentar të Suedisë, mbështetja e shumicës nuk kërkohet për t’u zgjedhur kryeministër, por një kandidat duhet të mos ketë një shumicë absolute ose më pak se 175 deputetë kundër tyre.

Një ish-kampione noti për të rinj, ajo filloi karrierën e saj politike në 1996 si këshilltare politike e kryeministrit të atëhershëm, ndërsa 7 vitet e fundit ka shërbyer si ministre financash.

Sfida e parë që e pret është miratimi i buxhetit 2022, pas paralajmërimit të opozitës së do të votojnë kundër.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Analiza/ Çfarë do të thotë për sigurinë rajonale, ndërtimi i një bazë e re amerikane ushtarake në Shqipëri?