POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

100-vjetori i Ismail Qemalit, Haradinaj: Frymëzim për atdhetarët, ikona e pavarësisë sonë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar sot 100-vjetorin e ndarjes nga jeta të atit të kombit shqiptar, Ismail Qemalit.

"Sot një shekull më parë vdiq strategu themelues i shtetit modern shqiptar, Ismail Qemail Vlora, i cili iu la shqiptarëve trashëgiminë e përjetshme, Shqipërinë e mëvetësishme. Frymëzim për atdhetarët, udhërrëfyes dhe emblema e Shqipërisë, si kryetar i parë i Qeverisë shqiptare, bashkoi shqiptarët që të rreshtohen me idealet e lirisë, për një shtet të bazuar në vlerat Perëndimore. I përjetshëm kujtimi për shtetformuesin, ikonën e pavarësisë sonë!,"-shkuan Haradinaj.

Lexo edhe:
Lajmi kryesor:

100-vjetori i vdekjes së babait të kombit shqiptar/ Homazhe në Tiranë e Vlorë për Ismail Qemalin


ke.mu./Shqiptarja.com
Komento