102 të infektuar dhe 2 viktima në 24 orët e fundit! 6 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 2,788 raste aktive me COVID! Shërohen 208 të tjerë

102 të infektuar dhe 2 viktima në 24 orët e fundit! 6 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 2,788 raste aktive me COVID! Shërohen 208 të tjerë

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 102 raste të reja me koronavirus nga 1,213 testime të kryera. Fatkeqësisht 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Tirana 65 vjeç dhe një qytetare nga Durrësi 68 vjeçe. Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët të vaksinohen, njofton se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 62 pacientë, nga të cilët 6 janë në gjendje më të rënduar.

Sakaq, në të gjithë vendin mësohet se janë 2,788 raste aktive me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit mësohet se janë shëruar 208 qytetarë duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 265,275 prej fillimit të pandemisë.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 25 qytetarë në Tiranë, 10 në Berat, nga 8 qytetarë në Devoll, Fier, 5 në Vlorë, nga 4 qytetarë në Prrenjas, Sarandë, nga 3 qytetarë në Shkodër, Mirditë, Lushnje, Delvinë, Elbasan, Gramsh, nga 2 qytetarë në Himarë, Mallakastër, Patos, Durrës, Has, Kukës, nga 1 qytetar në Lezhë, Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, Memaliaj, Korçë, Kolonjë, Poliçan.

Statistika (27 Shkurt 2022) 
Raste të reja ditore          102
Të shëruar në 24 orë        208
Të shtruar në spitale          64
Humbje jete në 24 orë         2
Testime ditore                1213

Testime totale                1,742,017
Raste pozitive                 271,527
Raste të shëruara             265,275
Raste Aktive                        2788
Humbje jete                         3,464

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë               807
Fier                   401
Elbasan             332
Lezhë               242
Vlorë                199
Berat                193
Durrës              143
Kukës               139
Gjirokastër      139
Shkodër           108
Korçë               70
Dibër                 15

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)