Rama u dorëzon çelësat e shtëpive të rindërtuara 105 familjeve: Për demokratët e Kamzës paska qenë kjo botë, ju vu kundër, ne vu investime

TIRANË- Pas më shumë se dy muajsh, 105 familjet e para në Valias morën sot çelësin e shtëpive të rindërtuara të cilat u shkatërruan nga tërmeti tragjik i nëntorit 2019. Rama inspektoi banesat e reja, ndërsa theksoi se së shpejti edhe familjet e tjera do të marrin shtëpitë e reja pasi procesi i ndërtimit po vijon. Ai tha se nuk do të mungojnë as hapësirat e gjelbra e as këndet e lojërave për fëmijët.

“Çelim dyert për një pjesë të konsiderueshme të familje që po strehohen në lagje të re, së shpejti edhe për pjesën tjetër. Pjesa më e madhe e punës edhe në anën tjetër ka përfunduar, janë vetëm detajet e fundit për apartamentet, ndërkohë që do vazhdojmë të bashkëpunojmë me kryetarin e bashkisë për të kompletuar edhe gjithë anën e jashtme me parqet dhe me këndet sportive për vajzat dhe djemtë më të rritur si edhe me këndet e lodrave për fëmijët e vegjël, edhe me infrastrukturën për gjyshërit dhe gjyshet që mund të dalin lirisht me nipërit dhe mbesat’, tha Rama.

Kryeministri theksoi edhe njëherë se këto shtëpi do t’u jepen të gjitha familjeve falas. Nuk munguan as batuta me demokratët, ku Rama tha se për demokratët e Kamzës paska qenë kjo botë pasi ndonëse i kanë kundërshtuar socialistët, PS ka sjell një bum investimesh në këtë zonë.

“Ajo që është kryesorja është që të gjitha këto apartamente janë tuajat janë falas, janë pronë e patundshme e familjes tuaj. Kjo vlen për të gjithë ju, edhe për shumicën që janë demokratë që duken 4 orë larg, po nuk humbi ndonjë gjë që të qeshni me gjithë zemër se shpi po merrni nuk po merrni ndonjë shqelm të dilnit nga shtëpia. Nuk është faji im që e prisnit nga tjetër kush dhe ua bëri tjetër kush. Kështu është jeta të vjen nga se pret. Për ju demokratët e Kamzës paska qenë kjo botë, ju vu kundër, ne vu kopshte vu çerdhe, vu shtëpia. Ju me gurë ne me bukë dhe të them të drejtën nuk na vjen keq se gurët tuaj na bëjnë më te fortë dhe juve buka jonë u bën më të fortë, të dy palët ecim bashkë”, tha Rama.

I pranishëm ishte edhe zv.kryeministri Arben Ahmetaj, njëherazi edhe ministri i Shtetit për Rindërtimin. Ahmetaj tha se vendi ynë po përballet edhe me krizën e çmimeve, por do t’ia dalim sërish njëjtë si me pandeminë dhe tërmetin.

“Ky është një moment reflektimi, dua të mos e harroni atë moment të vështirë kur tërmeti rrafsho shtëpitë dhela shumë familje pa strehë në qiell të hapur dhe aty ishte kjo qeveri që u gjend. Nuk i kthehem më kot këtij momenti, jemi sërish në një moment të vështirë, në një krizë që ka ardhur jo si dy të parat, ky në tryezat tona ndjejmë krizën e shkaktuar nga rritja e çmimeve. Është kjo qeveri që se ka lejuar rritjen e çmimit të energjisë dhe e ka nxjerrë paketën e rezistencës sociale. Ja dolëm me tërmetin, jemi në shtëpi më të bukura. Asnjë qytetar nuk është lënë mbrapa, vetëm edhe në rrezik dhe në nevojë. Ashtu siç ia dolëm me tërmetin dhe pandeminë do ia dalim sërish me këtë krizë”, u shpreh Ahmetaj.

Ditën e sotme 105 familje morën shtëpitë e reja, ndërsa kryebashkikau i Kamzës, Rakip Suli bëri me dije se 9 objekte të tjera janë në rindërtim e sipër. Ai shtoi se në pallate janë ndërtuar 300 vende parkingu që do t’u vijnë në ndihmë qytetarëve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:19
Rama ‘ngushëllon’ demokratët në Kamzë: Rroftë PD-ja se tani që na la kemi nostalgji

 

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar situatën në Partinë Demokratike gjatë takimit me demokratët në Valias të Kamzës.

“Rroftë PD se tani që na la kemi nostalgji për PD s’kemi ca bëjmë”, tha Rama.

Ora 18:06
Rama në Valias: Këtu nuk ka pasur rrugë, natën nuk gjenit shtëpinë

 

Kryeministri Edi Rama tha se Kamzë kanë ndërtuar 21 kopshte dhe shkolla të reja.

“21 gropa kemi gjet, 21 shkolla e kopshte janë ndërtuar. Një nga kopshte fitoi çmimin ndërkombëtar si kopshti më i bukur i ndërtuar në vitin 2020 në Europë. Në Kamzës llogarite se edhe shtëpinë e gjenit me te pyetme se s’kishte rrugë dhe natën e humbnit rrugën me shku te shtëpia juaj”, tha Rama.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 20/04/2022 04:30

  E ore idiot njeri

  Përgjigju
 • Loli: 19/04/2022 21:22

  Sa here shoh kete karagjozin me hipen gazi sepse ne kete jete rralle te bie te shohesh siamezin e Berishes por me mjekerr ama!.

  Përgjigju
 • Drini: 19/04/2022 18:51

  Shyqyr qe nuk vidhni !

  Përgjigju
 • Bracja: 19/04/2022 18:19

  Se pari ti gezojne shtepite e reja pronaret e rinj se dyti kamza po ndryshon per mashalla se me perpara edhe dritat dhe vizat e rruges ishin blu

  Përgjigju
 • Desiljana: 19/04/2022 18:13

  super pune kan ber te rrin urt gojliget. pune jo llafe. bravo kryeministriii

  Përgjigju
 • Garfilld: 19/04/2022 18:13

  Qeveria Rama e ka treguar deri me tani punen e palodhur dhe per fjalen e mbajtur.Shpresat i kemi vetem te kjo qeveri te tjeret vetem llafe i kane

  Përgjigju
 • Anita: 19/04/2022 18:12

  Cfare mund te themi per Kryeministrin tone qe i ndryshoi pamjen Shqiperise vetem nje bravo te madhe, rrespekte dhe suksese

  Përgjigju
 • Alda: 19/04/2022 18:11

  Investime te perkryera per keto familje qe fatkeqesisht u demtuan nga termeti!Qeveria nje mbeshtetje e madhe tek te gjithe

  Përgjigju
 • Landi: 19/04/2022 18:11

  Rama nuk ecen me inate e te tilla gjera.Banoret jane te gjithe te barabarte.Ai e punon per te gjithe dhe vazhdon te jete i drejte me te gjithe.????????????????

  Përgjigju
 • Ardian: 19/04/2022 18:11

  Te drejt ka se ate qe po ben PS jo vetem me rindertimin po me komplet punen e bere se ka bere dhe as nk do ta kishte bere kurre PD

  Përgjigju
 • Artenis: 19/04/2022 18:09

  Vetem keshtu e mbyllin gojen njerzit qe vazhdojne e thone qe ske bere asgje per popullin.I rrofte Sala ktyre se ai ua beri shtepite ne fakt.

  Përgjigju
 • zani: 19/04/2022 18:07

  kamza duhet ta kuptoj se kush vertet punon per kamzen

  Përgjigju
  • Cubi: 19/04/2022 20:19

   Mir e ke ti zani se cesht e drejta me shum kthen tropoja se sa kamza e shkodra,se ata thon po eshte pd jemi edhe ne. Se edhe shkodren e mbyti sali qeni ne 2009 dhe leket jua dha Rama ne 2014 dhe vota i shkon nga 30 vjet sali qenit, keshtu qe edhe kamza keshtu vepron,pa merak

 • Qazim: 19/04/2022 18:05

  Puna flet me se miri vet ska nevoj per komente brravo

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore