13 viktima nga COVID, mosha më e re 33-vjeç! Infektohen 295 qytetarë  në 24 orët e fundit! 29 të shtruar në gjendje të rëndë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 295 raste të reja të infektuar dhe 13 humbje jete si pasojë e COVID-19. Tirana vijon të jetë qarku më i prekur nga COVID, i ndjekur nga Durrës dhe Vlorës.

Nga 4064 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 295 qytetarë, në këto bashki: 162 qytetarë në Tiranë, 19 në Durrës, 12 në Vlorë, 10 Sarandë, 8 në Lushnje, Berat, 7 në Lezhë, Dibër, Divjak, 6 në Mat, 5 në Krujë, Gramsh, 4 në Kamëz, Gjirokastër, Korçë, Peqin, 3 në Mirditë, Mallakastër, 2 në Kukës, Kurbinë, Fier, Delvinë, Kolonjë, Kuçovë, Poliçan, 1 në Kavajë, Tepelenë, Librazhd.

Në të gjithë vendin janë 10,841 pacientë aktivë me COVID19.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 189 pacientë, nga të cilët 29 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 trembëdhjetë qytetarë: 4 qytetarë nga Durrësi të moshave 33-73 vjeç, 8 qytetarë nga Tirana të moshave 66-73 vjeç, 1 qytetar nga Rrogozhina 61 vjeç.

Janë shëruar 1075 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 154,694 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        295

Të shëruar në 24 orë      1075

Të shtruar në spitale       189

Humbje jete në 24 orë     13

Testime ditore                 4064

Testime totale              1,189,319

Raste pozitive               168,188

Raste të shëruara         154,694

Raste Aktive                   10,841

Humbje jete                     2,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             4,856

Fier                  1048

Durrës             999

Shkodër          953

Vlorë               599

Elbasan           558

Lezhë              442

Berat               419

Korçë              289

Kukës              254

Dibër                223

Gjirokastër      201

I.K./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vaksina e gripit dhe ajo e COVID mund të bëhen në një kohë, mjekja: Grupet e riskut duhet ta kryejnë vaksinën e gripit