'1.5 miliardë lekë për strehimin',  Spiropali për rindërtimim: Përfitojnë 14 mijë familje, mbi 50 mijë qytetarë

'1.5 miliardë lekë për strehimin',  Spiropali për rindërtimim: Përfitojnë 14 mijë familje, mbi 50 mijë qytetarë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali gjatë fjalës së saj në Kuvend, foli në lidhje me procesin e rindërtimit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të vitit 2019. Spiropali theksoi se preken 14 mijë familje dhe mbi 50 mijë persona, duke shtuar se akti normativ do të vijojë edhe për vitin 2021, ku sipas ministres janë 1.5 miliardë lekë të projektuara në funksion të strehimit.

“Në kuadër të Rindërtimit qeveria shqiptar paraqet sot aktin normativ i cili prek 14 mijë familje ose mbi 50 mijë persona të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit dhe të mbetur të pastrehë. Akti i parë që qeveria miratoi pas tërmetit ishte vendimi për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore për qarqet Tiranë, Durrës dhe Lezhe dhe ku u parashikua projektimi i një strategjia afatgjate jo vetëm të rimëkëmbjes të qytetarëve të mbetur të pastrehë, por një projeksion i një ndihme sociale dhe një projekti më të madh social në këto 30 vite. Banesa falas dhe infrastrukture rrethuese në të tria këto qarqe.

Duke parë nevojën në vazhdim dhe situatën e vështirë të pandemisë në vitin 2020 kemi vendosur që ky akt normativ të vazhdojë tu japë mundësi familjeve të trajtohen me qira dhe procedure të shpejtuar. Fondi gjatë këtij viti për subvencionimin e qirasë, nga 14 mijë familje, 32% e të cilave në Durrës, 20 në Tiranë, 15 % në Krujë dhe në 8 bashki të qarqeve të ndodhur brenda rrethit të Emergjencave Civile përkon me një buxhet të konsiderueshëm 1.5 miliardë lekë në funksion të strehimit ne vitin 2021.

Projekti i rindërtimit është një projekt i madh social dhe një projekt urbanizmi në disa qarqe. Vetëm 8447 subjekte familje përfitues nga dëmshpërblimet për dëmet nga tërmeti në Tiranë.

Në Bashkinë Kamëz janë 3.4 miliard lekë të vjetra grante. Ka filluar rindërtimi 177 banesave individuale. Ka përfunduar rindërtimi i dy kopshteve dy shkollave.  Për ne projekti i rindërtimit nuk është një lëmoshë. Është një vizion i ri për të transferuar qendrën jo vetëm në Qarkun Tiranë, por edhe në Qarkun e Durrësit. Vizioni i Edi Ramës ka treguar se ne dimë që të ndërtojmë edhe në kushte shumë të këqija ndryshe nga ato që shkatërrojnë.”-tha Spiropali.

 


Lajmi kryesor:

Kuvend/ Manastirliu: Lufta me COVID ende larg fundit! Dozat e para të Pfizer përmes COVAX vijnë brenda shkurtit, për 800 000 qytetarë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Të shtrirë bashkë në suitë, Lorenci puth Jorin: Të dhashë puthjen e natës së mirë moj shpirt

Të shtrirë bashkë në suitë, Lorenci puth Jorin: Të dhashë puthjen e natës së mirë moj shpirt