20 vjet nga sulmi ajror që ndali genocidin në Kosovë/ Cakaj falenderim SHBA-ve dhe NATO-s

Gent Cakaj

Me anë të një postimi në Twitter, Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka falenderuar miqtë ndërkombëtarë dhe aleatët e NATO-s për mbështetjen e tyre në luftën e Kosovës.

Ai thotë se ndërhyrja me forcë ishte e nevojshme 20 vjet më parë, pasi ishte e vetmja mënyrë që të ndalohej gjenocidi serb i Millosheviçit  ndaj shqiptarëve.

Postimi i Gent Cakaj

Sot mbushen 20 vite nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi.

Sulmet kishin filluar në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë, siç quheshin dy republikat e ish federatës jugosllave, Serbia dhe Mali i Zi.

×

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale