27 emigrantë u mbytën teksa shkonin me gomone drejt Anglisë, arrestohet trafikanti 32-vjeçar

27 emigrantë u mbytën teksa shkonin me gomone drejt Anglisë, arrestohet trafikanti 32-vjeçar

Një person i dentifikuar me emrin, Harem Ahmed Abwbaker, 32-vjeç, është arrestuar në zonën Cheltenham të Gloucestershire rreth orës 6:45 të mëngjesit të sotëm, në lidhje me vdekjen e të paktën 27 personave, që u mbytën duke tentuar të kalonin kanalin anglez me një gomone, nëntorin e vitit të kaluar.

Sipas raportimit të Daily Mail, ai dyshohet të jetë një anëtar i grupit të krimit të organizuar që komplotoi për të transportuar emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël.

Anija u mbyt pasi u largua nga bregu francez, duke çuar në vdekjen e të gjithëve, përveç dy prej tyre në bord, ku janë zhdukur edhe katër persona.

Pas arrestimit të tij, Abwbaker do të mbetet në paraburgim për t'u paraqitur nesër para gjykatës së Westminster Magistrates për procedurat e ekstradimit.

Zëvendësdrejtori i NCA, Craig Turner tha: "Ky është një arrestim i rëndësishëm dhe vjen si pjesë e hetimeve të gjera mbi ngjarjet që çuan në këto vdekje tragjike në Kanal. Individi i arrestuar sot dyshohet se ka luajtur një rol kyç në vrasjen e atyre që humbën jetën. Duke punuar ngushtë me partnerët tanë francezë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të gjetur drejtësi për familjet e atyre që u humbën jetën dhe për të prishur dhe çmontuar rrjetet mizore të organizuara kriminale të përfshira në kontrabandën e njerëzve”.

Duke komentuar arrestimin, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman tha: “Ngushëllime të gjithë familjarëve të viktimave që humbën jetën tragjikisht në këtë incident të tmerrshëm. Falenderoj NCA-në dhe agjencitë e tjera në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën për punën e tyre të palodhshme për të dhënë drejtësi për viktimat dhe familjet e tyre duke identifikuar ata që ne besojmë se janë përgjegjës dhe duke u siguruar që ata të ndjejnë fuqinë e plotë të ligjit. Ky është një arrestim i rëndësishëm dhe vjen si pjesë e hetimeve të gjera mbi ngjarjet që çuan në këto vdekje tragjike në Channel. Individi i arrestuar sot dyshohet se ka luajtur një rol kyç në vrasjen e atyre që vdiqën. Ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të gjetur drejtësi për familjet e atyre që u humbën jetën dhe për të prishur dhe çmontuar rrjetet mizore të krimit të organizuar të përfshirë në kontrabandën e njerëzve".

Hetuesit ishin në gjendje të konfirmonin identitetin e 16 kurdëve të Irakut, duke përfshirë katër gra, një adoleshente 16-vjeçare dhe një vajzë 7-vjeçare.

Viktimat përfshinin gjithashtu një kurd iranian, tre etiopianë, duke përfshirë dy gra, një grua somaleze, katër burra afganë dhe një egjiptian, thanë zyrtarët një muaj pas tragjedisë. Të rriturit varionin nga mosha 19 deri në 46 vjeç.

Emigrantët kanë përdorur prej kohësh Francën veriore si një pikë nisjeje për të arritur në Britani, duke tentuar shpesh udhëtimin me varka të vogla të organizuara nga bandat e kontrabandës. 

Më shumë se 40,000 njerëz kanë mbërritur në Britani pasi bënë udhëtimin e rrezikshëm të Kanalit deri më tani këtë vit, nga 28,000 në të gjithë vitin 2021 dhe 8,500 në 2020. 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Boris Johson akuzoi Putin se e kërcoi me sulm raketor, Kremlini përgjigjet: Është gënjeshtër e sajuar prej tij!

Boris Johson akuzoi Putin se e kërcoi me sulm raketor, Kremlini përgjigjet: Është gënjeshtër e sajuar prej tij!