28 apo 29 Nëntori? Berisha për ditën e Çlirimit: Hoxha ishte vasal i jugosllavëve siç është Rama sot i serbëve! Në 1944-n Shqipëria kaloi në një pushtim të ri

28 apo 29 Nëntori? Berisha për ditën e Çlirimit: Hoxha ishte vasal i jugosllavëve siç është Rama sot i serbëve! Në 1944-n Shqipëria kaloi në një pushtim të ri

Sali Berisha

Sali Berisha ashtu si në këto 32 vite demokraci edhe sot ka deklaruar se Shqipëria nuk është çliruar në 29 Nëntor, kjo e dokumentuar sipas tij në botime e dokumenteve të shumë historianëve.

Përmes një postimi shumë të gjatë në Facebook, ku në pjesën e parë bën historianin dhe në pjesën e dytë politikanin, Berisha fajëson Partinë Socialiste se po fsheh faktet dhe të vërtetën absolute. Ai i bën thirrje shqiptarëve se data 29 nëntor është mashtrimi që e majta politike i bën shqiptarëve, sepse sipas tij zgjedh të vazhdojë qeverisjen njësoj si regjimi komunist i para 3 dekadave.

Berisha shkruan se Enver Hoxha ka falsifikuar dokumentet e vërteta të datës së çlirimit, që sipas tij është 28 nëntor për ta njehsuar këtë feste me festën kombëtare të Federatës së Jugosllavisë së atëhershme, e cila e kishte shpallur ditën e saj të cclirimit Jajcë, më 29 nëntor të vitit 1943. Pra , sipas Berishës, Hoxha falsifikoi datën e çlirimit në mënyrë që pas bashkimit të Shqipërisë si Republikë e 7-të me Federatën e Jugosllavisë të festonin edhe shqiptarët me 29 nëntor së bashku me republikat e tjera, por natyrisht jo Jajcën se aty nuk kishin qene, por Çlirimin e vendit.

“Qëllimi i parë dhe me kryesor ishte krijimi i “Kalit të Trojës”, pra i një partie dhe lëvizjeje jugosllave në Tiranë të drejtuar, urdhëruar dhe përdorur prej tyre kundër çështjes shqiptare. Qëllimi i dytë ishte që në zbatim të porosive të Kominternit pas sulmit nazist ndaj Bashkimit Sovjetik kjo forcë dhe kjo lëvizje shqiptaro-serbe të mobilizonte shqiptarët në luftë kundër pushtuesve”, nënvizon Berisha.  

Ai thotë se Shqipëria ishte “Kali i Trojës” për të vazhduar regjimin komunist edhe në Shqipëri, e gjitha e qëllimshme që shqiptarët mos jenë të bashkuar, madje as me shqiptarët në Kosovë.

Por cila është ana tjetër e medaljes sipas Berishës? Kjo sipas tij lidhet me faktin se në vitin 1944 erdhën në pushtet komunistët, të cilët ishin si një tjetër pushtim për shqiptarëvt. Madje ish-Kryeministri e quaj vitin 1944 si ‘annus horribilis’ (Viti i tmerrshëm)

“Ana e zezë e medaljes se datës së 28 nëntorit 1944 pra datës se çlirimit është se kjo datë në të vërtet nuk do të shënonte çlirimin e vërtetë të shqiptarëve dhe Shqipërisë, por vetëm do të shënonte apo sillte zëvendësimin e pushtimit gjerman me specifikat e tije me pushtimin serb, jugosllave shumë herë më të rrezikshëm për vet ekzistencën e kombit shqiptar si dhe vendosjen diktaturës 46 vjeçare më të egër, me moniste, si pushtimi i brendshëm më barbare, që shqiptarët kishin njohur në tërë historinë e tyre. Kështu qe kjo dite e nëntorit te vitit 1944 në vend që të ishte dita e mrekullisë kombëtarë dhe viti 1944 te ishte ‘annus mirabilis’ është dita e vendosjes se një pushtimi te zi dhe një ‘annus horribilis’ për shqiptaret”, shkruan Berisha.

Por Berisha ‘historian’ nuk mund të mos dilte në politikën e ditës. Ai e lidh marrëdhënien e ish Partisë Komuniste me jugosllavët me atë që sipas tij qeveria e sotme socialiste ka me Vuçiç në Serbi. Berisha thotë se Rama synon të vazhdojë regjimin komunist, i komanduar nga serbët.

“Tragjike se sot pas 7 dekadash Edvin Kristaq Rama deklaron para shqiptarëve se ai ka mik dhe është krenar me miqësinë me presidentin serbomadh Aleksander Vuçiç ish-Gëbelsi i Millosheviçit, i cili gjatë vizitës së tij të fundit në Veriun e Kosovës do të betohej se Serbia do të bëhet me e madhe, vetëkuptohet pra duke marre dhe spastruar territore tjera të Kosovës. Tragjike është se sot pas dy dekadave te çlirimit te Kosovës argati i Beogradit ne Tirane njëlloj si dikur Enver Hoxha, Miladinet Dushanet, Fadil Hoxhet mbanë ne duar dhe tunde flamurin e zi te Serbisë se Madhe. Ne projektin e ndarjes dhe copëtimit te Kosovës, Edvin Kristaq Rama ne akt tradhtie te hapur kombëtarë ka lidhur Shqipërinë ne Aleance Trelaterale Beograd-Shkup-Tirane dhe vendosur Kosovën ne darën e klikave armiqësore serbo-shqiptaro-maqedonase ne nismën Ballkani i hapur e cila i kundërvihet haptas nismës se Berlinit. “, shkruan Berisha, i cili thotë se përveç këtyre Edi Rama si vasal i Beogradit po zbaton ne Shqipëri politiken e shpopullimit dhe shkombëtarizimit kombëtar.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/11/2022 00:47

  Me te vertete qe 1944 eshte per disa /annus horribilis/.Me qe ra fjala kur u clirua Shqiperia ne 28,apo 29,po ju shoku Sali Berisha kur keni lindur,ne 1 Korrik 1944,apo 15 Tetor 1944 ?? Dhe se dyti,mire Enveri qe e paska zgjedhur 29 Nentorin qe t'i bente qejfin Titos,po ju pse zgjodhet 15 Tetorin,apo t'a kishit nen hijen e 16 Tetorit,datelindjes se Xhaxhit?

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 29/11/2022 18:41

  Ketij salihut i ďoli si asaj gruas perdalë që i tha shoqes vet:-MA MBAJ PAK KËTË KOPILIN TIM SA TË ZIHEM ME ATË KURVËN E MUTIT!

  Përgjigju
 • Partizani Velo: 29/11/2022 18:29

  O Berish ti do dyfekun ne by* e o rob q*re

  Përgjigju
 • ZENUN TYTA: 29/11/2022 17:24

  O Salhe BAJGA po ti je spiun i Sërbit jo vasal. Ti je hajdut kriminel e njeri shum i pa skrupullt. Ne një fjal je jashqitje e kombit Shqiptar.

  Përgjigju
 • aleksadros: 29/11/2022 16:04

  oo kanceri shqiperis po harrove qe i sherbeve Enverit dhe 22 vjet ishe antar i PP yy njeri i pabes

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin e mitur

Vrasja e 15-vjeçarit Fatjon Bici në Gramsh, Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin e mitur