3 328 të punësuar të rinj në administratë në 2023

3 328 të punësuar të rinj në administratë në 2023

Foto ilustruese

TIRANË- Qeveria rrit numrin e të punësuarve. Sipas vendimi të publikuar në faqen zyrtare do të numri punonjësve në administratë do të shtohet me 1 152 punënjës të rinjë që do të rekrutohen përmes shërbimit civilë dhe 2 176 punonjës në total përmes kontratave të pjeshme 6 orë punë në ditë. Në total këtë vit, që është dhe vit elektoral, nga buxheti i shteti do të lëvrohen dhe 3328 paga më shumë se një vit më parë. 

Në dy vendimet e publikuara në fletoren zyrtare, lidhur me pranimin nga Shërbimi civilkë,  sqarohen se 12 të punësuar do të jenë për pozicione në nivelin e lartë drejtues. 50 do të jenë vende për nivelin e mesëm drejtues dhe 190 kategoria ulët drejtuese, teksa 900 vende do të jenë për kategorinë ekzekutive.

Në vendim sqarohen dhe institucionet ku do të realizohet punësimi, që janë Kryeministria dhe institucionet në varësi. Ministria për Europën dhe Punët e Jashtëme, Mbrojtjes, Financave dhe Ekonomisë, Drejtësisë, Infrastrukturës dhe Energjisë, Bujqëissë, Turizmit, Shëndetësisë, Arsimit dhe Kulturës

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Sam: 06/02/2023 21:04

    Kjo eshte arritje! Ndersa vendi pakesohet me 1 milion ne vit admijistrata fryhet me 4 mije ne dit!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Gati për betejë djema

Gati për betejë djema