3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe, reagon Kuleba

3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe, reagon Kuleba

1669924222_spanja.PNG

Tre misione diplomatike ukrainase kanë marrë letra kërcënuese me bojë të kuqe, citoi Interfax Ukraine të enjten një zyrtar i lartë të thoshte të enjten, një ditë pasi një letër bombë shpërtheu në ambasadën e vendit në Spanjë.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha se incidentet ishin një përpjekje për të frikësuar diplomatët ukrainas, raportojnë mediat e huaja.

"Nëse ata tashmë kanë filluar të sulmojnë ambasadat do të thotë se ata kanë frikë prej nesh, ata po përpiqen të na ndalojnë. Brenda këtyre letrave ishte një kërcënim simbolik për Ukrainën, të gjitha zarfet ishin me bojë të kuqe në momentin që u morën", tha ai, duke refuzuar të japë detaje të mëtejshme.

Një paketë drejtuar ambasadorit ukrainas në Spanjë shpërtheu në ambasadën në Madrid të mërkurën, ndërsa një zyrtar i sigurisë e hetoi atë, duke i shkaktuar atij lëndime të lehta. Ambasadori i Ukrainës në Spanjë, Serhii Pohoreltsev, duket se fajësoi Rusinë në komentet pas shpërthimit.

Rusia pushtoi Ukrainën nëntë muaj më parë në atë që e quan një "operacion special ushtarak" që Kievi dhe Perëndimi e përshkruajnë si një grabitje toke të paprovokuar, imperialiste.

Spanja ka dërguar ose është zotuar të dërgojë pajisje ushtarake dhe humanitare për të mbështetur Ukrainën në luftë.

Kuleba tha se letrat kërcënuese ishin futu në zarfe me bojë të lëngshme të kuqe, që ngjasonte si gjak.

“Brenda letrave ishte një kërcënim simbolik për Ukrainën… të gjitha zarfet ishin njomur me lëng të kuq në momentin që u morën. Nëse ata tashmë kanë filluar të sulmojnë ambasadat… do të thotë se ata kanë frikë nga ne, po përpiqen të na ndalojnë”, tha Kuleba.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut