Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris

UKRAINË- Lufta "do të përfundojë kur të kemi arritur fitoren ose kur Federata Ruse të vendosë ta bëjë këtë". Kështu pohon Volodymyr Zelensky në një intervistë për New York Times ndërsa pohon se siguri senuk do të ketë armë bërthamore nga Moska. 

"Mund të ndodhë që ata të vendosin t'i japin fund luftës vetëm nëse ndjejnë se janë të dobët, se janë të izoluar dhe se nuk kanë partner. Duhet të kemi besim se kjo do të përfundojë në muajt e ardhshëm", tha presidenti ukrainas.

 Sa i përket kërcënimeve bërthamore të Vladimir Putin, për Zelenskyn, Putin nuk do të përdorë armë bërthamore për shkak se është shumë i varur nga populli rus.

"Është shumë i varur nga populli rus dhe dëshiron të qëndrojë gjallë". Për këtë arsye, "Unë nuk mendoj se do të përdorë armë bërthamore".- tha ai.

Në video-mesazhin e zakonshëm të natës drejtuar kombit, presidenti ukrainas në vend të kësaj njoftoi një kundërmasë "të fuqishme" ndaj operacioneve ofensive ruse në Donetsk dhe rajone të tjera.

 “Ne po analizojmë synimet e pushtuesve dhe po përgatisim një kundërmasë edhe më të fuqishme se tani”.

Trupat ruse po avancojnë në jugperëndim të qytetit strategjik të Bakhmut, epiqendra e një beteje të ashpër që po zhvillohet në lindje të Donetsk Oblastdhe po përpiqen të fitojnë vrull në Lugansk, pjesa tjetër e Donbasit e mbajtur pjesërisht nga separatistët pro-rusë, ku ukrainas Ushtria tashmë ka çliruar 13 qytete.

Sipas Zelensky, "problemet" kryesore në pjesën e përparme janë regjistruar, përveç Donetsk dhe Lugansk, në rajonet e Kharkiv, Zaporizhzhia, Kherson dhe Krimea.

"Ne kemi shqyrtuar çështjen e prokurimit ushtarak dhe furnizimin me pajisje dhe municione të reja," shpjegoi presidenti ukrainas, "ne po përgatisim gjithashtu zgjidhje të reja për të parandaluar çdo mundësi që Rusia të manipulojë jetën e brendshme të Ukrainës. Ne do të japim detaje në kohën e duhur. “- përfundoi ai.

Kremlini ka dënuar sot thirrjet e Bashkimit Evropian për të mbajtur një gjykatë për krimet e luftës lidhur me veprimet e Rusisë në Ukrainë. Ai tha se masa do të ishte "jolegjitime" dhe "e papranueshme" për Moskën.

Ditën e sotme në konferencën e sigurisë në Berlin, sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se ata nuk duhet ta nënvlerësojnë Rusinë, pasi lufta po vazdon ashpër në fillimin e dimrit.

Policia spanjolle informoi Gjykatën Kombëtare se kishte përgjuar një zarf me material piroteknik drejtuar kryeministrit Pedro Sanchez, vetëm pak orë pasi zarfi i dyshimtë mbërriti në bazën ajrore Torrejon de Ardoz mëngjesin e sotëm.

Zvicra që nga 25 nëntori ka ngrirë asete financiare ruse me vlerë 7.5 miliardë franga zvicerane (7.9 miliardë dollarë). Sipas Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO), janë sekuestruar 15 prona të cilat janë “kompani dhe subjekte fizike”.

Ministri i Jashtëm spanjoll, Jose Manuel Albarez, është diagnostikuar pozitiv me Covid-19.

Ukraina i kërkoi të enjten Bashkimit Evropian të përfshijë në paketën e re të sanksioneve masa që do të synonin industrinë e raketave të Rusisë, pas sulmeve sistematike të Moskës në rrjetin energjetik të vendit.

Autoritetet ruse kanë ndaluar diskutimet publike për një gamë të gjerë temash ushtarake jo të klasifikuara që aktivistët thonë se do të pengojnë në mënyrë efektive publikun të mësojë informacione të rëndësishme për Forcat e Armatosura. Urdhri prej 60 pikash i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), i cili hyn në fuqi më 1 dhjetor, liston informacione që nuk klasifikohen si sekret shtetëror.

Ambasada amerikane ka marrë një letër të ngjashme me pesë letra bomba dërguar ambasadës ukrainase në Spanjë dhe objektivave të tjerë në vend, sipas mediave lokale. Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka rikonfirmuar mbështetjen e tij për Ukrainën, duke thënë se vendi i tij do të mbështesë Kievin derisa të fitojë luftën.

Kreu i diplomacisë europiane, Josep Borrell, tha se do të diskutojë me partnerët e tij në OSBE, për të gjitha mundësitë ligjore me qëllim që Rusia të paguajë për shkatërrimin e Ukrainës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:50
Pas Ambasadës së Ukrainës, shpërthehet një pako e dyshimtë edhe në ambasadën e SHBA në Madrid

1669931052_sp.PNG

MADRID (AP) – Policia në Spanjë shpërtheu një pako të dyshimtë të zbuluar në Ambasadën e SHBA-së në Madrid, thanë zyrtarët spanjollë të enjten, një ditë pasi një paketë e ngjashme dërguar në Ambasadën e Ukrainës u aktivizua gjatë hapjes dhe plagosi një punonjës.

“Ne mund të konfirmojmë se një paketë e dyshimtë ka arritur në Ambasadën e SHBA-së në Madrid dhe jemi në dijeni të njoftimeve të paketave të tjera të dërguara në vende të tjera në të gjithë Spanjën”, tha ambasada amerikane në një përgjigje ndaj një hetimi të agjencisë Associated Press.

“Ne jemi mirënjohës ndaj zbatimit të ligjit spanjoll për ndihmën e tyre me këtë çështje,” shtoi ai.

Policia spanjolle tha se pakoja e shpërthyer “përmbante substanca të ngjashme me ato të përdorura në mjetet piroteknike”.

Veprimi pasoi raportimin e policisë se pako të shumta shpërthyese janë dërguar në Spanjë gjatë dy ditëve të fundit. Policia tha se pako i janë dërguar Ministrisë spanjolle të Mbrojtjes, një qendre satelitore të Bashkimit Evropian e vendosur në bazën ajrore Torrejón de Ardoz pranë Madridit dhe në një fabrikë armësh në Spanjën verilindore që prodhon granata që dërgohen në Ukrainë.

Autoritetet thanë se një skuadër e specializuar shkatërroi gjithashtu një pajisje shpërthyese që iu dërgua me postë të rregullt kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez më 24 nëntor.

Ministria e Brendshme e Spanjës, e cila është përgjegjëse për forcat policore të vendit, tha se zarfi i përgjuar në pikën e kontrollit të sigurisë së ambasadës amerikane ishte “me karakteristika të ngjashme me ato të mëparshmet.” Më pas pakoja u shpërthye nga autoritetet pasi një zonë e gjerë u rrethua nga policia spanjolle rreth ambasadës në qendër të kryeqytetit të Spanjës.

Autoritetet spanjolle ende duhet të përcaktojnë se kush ishte përgjegjës për letrat apo nëse ato janë të lidhura me luftën në Ukrainë.

Ambasada ruse në Madrid dënoi të enjten pakot bomba, duke thënë në një postim në Twitter se “çdo kërcënim apo sulm terrorist, veçanërisht ata që drejtohen në misionet diplomatike, janë plotësisht të dënueshme”.

Pakoja e dërguar në Ambasadën e Ukrainës i është drejtuar ambasadorit të vendit në Spanjë, Serhii Pohoreltsev. Punonjësi që e hapi atë mbeti i plagosur lehtë kur ajo shpërtheu në flakë.

Në një intervistë të mërkurën pas shpërthimit, ambasadori Pohoreltsev i tha European Pravda-s, një faqe interneti lajmesh e lidhur me gazetën Ukrainska Pravda, se shpërthimi mund të kishte qenë më serioz, po të kishte munguar sjellja profesionale të punonjësit të plagosur.

Gjykata Kombëtare e Spanjës po heton incidentin si një akt terrorist./VOA

Ora 21:51
Më 13 dhjetor do të ketë një konferencë ndërkombëtare për Ukrainën

1669927657_biden.PNG

Më 13 dhjetor të organizohet një konferencë për të mbështetur Ukrainën. Sipas deklaratës së përbashkët të Joe Biden dhe Emmanuel Macron pas takimit të tyre në zyrën Ovale, Konferenca ndërkombëtare do të mbahet në në Paris.  Ata thane se konferenca  është një nga objektivat e përpjekjeve për t'i dhënë fund konfliktit të Ukrainës

Presidentin francez, Emmanuel Macron, i ishte bashkuar konferencës së Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë për bisedimet e mëtejshme për luftën dhe caktimin e datës së kësaj konference. 

Ora 21:21
Zbulohen detajet e planit të Moskës para pushtimit të Ukrainës të nënshkruara nga Putin

1669621358_wqerqwerq.jpg

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të Moskës para pushtimit për Ukrainën, bazuar në dokumentat e kapura ruse të nënshkruara nga Vladimir Putin. 

Rusia kishte planifikuar të merrte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI). Sipas grupit të ekspertëve të lidhur me Ushtrinë Britanike, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve. 

Ai tha se edhe nënkryetarët e degëve brenda ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar dhe pushtuar Ukrainën deri disa ditë para fillimit të pushtimit, dhe njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra deri disa orë më parë. 

Në palnin e Putinit ishin edhe shkatërrimi i centraleve bërthamore të Ukrainës, bankës qendrore dhe parlamentit, raportojnë mediat e huaja.

Dokumentat zbuluan gjithashtu se Rusia planifikoi të pushtonte termocentralet e Ukrainës, fushat ajrore, furnizimet me ujë, bankën qendrore dhe parlamentin - dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqjen ukrainase. 

Ata dukej se supozonin se zyrtarët e qeverisë ukrainase "ose do të iknin ose do të kapeshin si rezultat i shpejtësisë së pushtimit", tha RUSI. Komuniteti i inteligjencës së Ukrainës beson gjithashtu se Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të kapur termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky.

Plani i pushtimit thuhet se detajonte komplote për të kapur termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehohen trupat ruse, të fitohet kontrolli mbi sistemin energjetik të vendit dhe të shantazhojë potencialisht vendet evropiane me rrezikun e ndotjes nga rrezatimi. 

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një "fushatë masive raketore dhe sulmesh ajrore" kundër objektivave ushtarake ukrainase.  Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin. 

Regjimi rus i kundërzbulimit kishte përpiluar lista të disa ukrainasve. Ata u ndanë në katër kategori: ata që duhet të vriten, ata që kanë nevojë për shtypje dhe frikësim, ata që konsiderohen neutralë, të cilët duhet të inkurajohen për të bashkëpunuar dhe ata të përgatitur për të bashkëpunuar. Zyrtarët planifikonin të regjistronin popullsinë përmes fshirjeve derë më derë dhe kampeve të filtrimit, tha grupi i ekspertëve. 

Rusia thuhet gjithashtu se kishte planifikuar bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale, dhe FSB-ja kishte marrë detyrën të kapte zyrtarët lokalë.  Me kalimin e kohës, ajo planifikoi të sillte mësues dhe zyrtarë të tjerë nga Rusia për të filluar "riedukimin e ukrainasve".

Ora 20:54
3 misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese me bojë të kuqe, reagon Kuleba

1669924222_spanja.PNG

Tre misione diplomatike ukrainase kanë marrë letra kërcënuese me bojë të kuqe, citoi Interfax Ukraine të enjten një zyrtar i lartë të thoshte të enjten, një ditë pasi një letër bombë shpërtheu në ambasadën e vendit në Spanjë.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha se incidentet ishin një përpjekje për të frikësuar diplomatët ukrainas, raportojnë mediat e huaja.

"Nëse ata tashmë kanë filluar të sulmojnë ambasadat do të thotë se ata kanë frikë prej nesh, ata po përpiqen të na ndalojnë. Brenda këtyre letrave ishte një kërcënim simbolik për Ukrainën, të gjitha zarfet ishin me bojë të kuqe në momentin që u morën", tha ai, duke refuzuar të japë detaje të mëtejshme.

Një paketë drejtuar ambasadorit ukrainas në Spanjë shpërtheu në ambasadën në Madrid të mërkurën, ndërsa një zyrtar i sigurisë e hetoi atë, duke i shkaktuar atij lëndime të lehta. Ambasadori i Ukrainës në Spanjë, Serhii Pohoreltsev, duket se fajësoi Rusinë në komentet pas shpërthimit.

Rusia pushtoi Ukrainën nëntë muaj më parë në atë që e quan një "operacion special ushtarak" që Kievi dhe Perëndimi e përshkruajnë si një grabitje toke të paprovokuar, imperialiste.

Spanja ka dërguar ose është zotuar të dërgojë pajisje ushtarake dhe humanitare për të mbështetur Ukrainën në luftë.

Kuleba tha se letrat kërcënuese ishin futu në zarfe me bojë të lëngshme të kuqe, që ngjasonte si gjak.

“Brenda letrave ishte një kërcënim simbolik për Ukrainën… të gjitha zarfet ishin njomur me lëng të kuq në momentin që u morën. Nëse ata tashmë kanë filluar të sulmojnë ambasadat… do të thotë se ata kanë frikë nga ne, po përpiqen të na ndalojnë”, tha Kuleba.

Ora 20:35
Biden: Jam i gatshëm të flas me Putin vetëm nëse do i jepte fund luftës

1669757461_joe.PNG

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të enjten se ishte i gatshëm të fliste me Vladimir Putin për herë të parë që nga pushtimi i Ukrainës nëse udhëheqësi rus dëshiron vërtet t'i japë fund luftës.

"Unë jam i përgatitur të flas me zotin Putin nëse ai ka interes që të vendosë një mënyrë për t'i dhënë fund luftës. Ai nuk e ka bërë këtë ende", tha Biden në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, i cili ka mbajtur dialogun me Putinin.

Biden i përshkroi veprimet e Rusisë në Ukrainë si "të sëmura" dhe tha se nuk kishte plane të menjëhershme për të kontaktuar Putinin. 

Ai po fliste në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin francez Emmanuel Macron, i cili ishte bashkuar me të në Shtëpinë e Bardhë për bisedime. 

Dyshja u zotua më parë se do të kërkonte llogari nga Rusia për krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë.

Ora 20:24
Kremlini u ndalon bashkëpunëtorëve të Putinit të udhëtojnë jashtë vendit

1669930581_pupu.PNG

Bashkëpunëtorët e administratës së presidentit rus Vladimir Putin nuk do të mund të udhëtojnë më jashtë vendit.

Siç raporton kanali Baza Telegram, ndalimi vlen vetëm për partnerët meshkuj dhe vlen për çdo udhëtim jashtë vendit, duke përfshirë udhëtimet e punës dhe ato të bëra nga punonjësit kur marrin pushimin e tyre.

Këto rregulla do të jenë në fuqi derisa të lëshohet një urdhër i dytë. Ndalimi nuk vlen për gratë.

Sipas informacioneve të Baza, ky ndalim u dha pasi një nga bashkëpunëtorët e administratës së presidentit rus, Vladimir Purtin u largua jashtë vendit dhe nuk u kthye pas përfundimit të një udhëtimi pune në një vend të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS) për të shmangur rekrutim. Zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov, mohoi informacionin për ndalimin në fjalë, duke thënë “jo, është një gënjeshtër e thatë”.

Ora 20:11
Ish-shefi ushtarak britanik: Britania është 'në luftë' me Rusinë

1669921957_lord.PNG

Një ish-kreu i forcave të armatosura, Lordi Houghton, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar është në një formë "lufte" me Rusinë.

Lordi Houghton, i cili shërbeu si Shef i Shtabit të Mbrojtjes nga 2013 deri në 2016, argumentoi se ekziston një konflikt më i gjerë strategjik midis Rusisë dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe aleatëve të saj, raportojnë mediat e huaja.

Ai i tha Dhomës së Lordëve se kjo përfshin taktika në sferën e kibernetikës, energjisë, ushqimit, sanksioneve ekonomike, keqinformimit, vrasjeve politike, terrorizmit me prokurë dhe të tjerëve.

Ish-shefi ushtarak tha se këto do të kërkonin "rezistencë ndërkombëtare", duke shtuar: "Unë shqetësohem se Putini mund të mendojë ende se mund të fitojë ose të paktën të krijojë rrethanat për një paqe të favorshme".

Lordi Houghton tha gjithashtu se lufta në Ukrainë ishte arsyeja kryesore për krizën aktuale të kostos së jetesës. 

"Unë shqetësohem se shoqëria e gjerë aktualisht është plotësisht e hutuar nga një sërë debatesh toksike rreth COVID, Brexit dhe paaftësisë ekonomike të qeverisë kur faktori më i rëndësishëm në lojë në krizën e kostos së jetesës është se ne jemi në të vërtetë në luftë, por jo një Lufta e varietetit që shumica e njerëzve e njohin”, tha ai. 

Britania e Madhe dhe anëtarët e tjerë të NATO-s kanë refuzuar të përfshihen drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë, pasi duan të shmangin një luftë të plotë me Rusinë.

Megjithatë, ata kanë ofruar mbështetje ushtarake dhe ndihmë financiare për Ukrainën dhe kanë vendosur sanksione ndaj Moskës.

Ora 19:25
Macron: Në ditët në vijim do të flas me Putinin! Negocimi është ende i mundur

1669918911_mc.PNG

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka njoftuar se së shpejti do të flasë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, dhe ka shprehur shpresën se negociatat për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë janë "ende të mundshme", raportojnë mediat e huaja.

Gjatë vizitës së tij shtetërore në Uashington, Macron tha se donte të fliste me Putinin "në ditët e ardhshme".

"Dua të bëj fillimisht këtë vizitë shtetërore dhe të kem diskutime të thella me Presidentin Biden dhe ekipet tona", tha Macron për Good Morning America të ABC .

Ora 19:20
SHBA dhe Franca zotohen të kërkojnë llogari nga Rusia për krimet e luftës në Ukrainë

1669305420_mc.PNG

Presidenti francez Emmanuel Macron në deklaratat fillestare të bisedës së tij në Zyrën Ovale me Joe Biden, tha se ata duan të ruajnë integritetin territorial të Ukrainës.

Ai tha se ata duan të arrijnë një paqe të qëndrueshme, raportojnë mediat e huaja.

"Ne duam të ruajmë integritetin territorial të Ukrainës, por gjithashtu të arrijmë një paqe të qëndrueshme", tha presidenti francez Emmanuel Macron në deklaratat fillestare të bisedës së tij në Zyrën Ovale me Joe Biden. 

Ai gjithashtu shtoi duke thënë se Franca dhe Shtetet e Bashkuara kanë bashkëpunuar ngushtë që nga fillimi i luftës për të ndihmuar në rezistencën e Kievit.

“Këto janë kohë shumë të vështira. Franca dhe Shtetet e Bashkuara kanë bashkëpunuar ngushtë që nga fillimi i luftës për të ndihmuar në rezistencën e Kievit”, tha Macron.

Ora 18:07
Borrell: Rusia duhet të paguajë për rindërtimin e Ukrainës

1669321621_qweewewqe.jpg

Kreu i diplomacisë europiane, Josep Borrell, tha se do të diskutojë me partnerët e tij në OSBE, për të gjitha mundësitë ligjore me qëllim që Rusia të paguajë për shkatërrimin e Ukrainës.

“Ne kemi sekuestruar pothuajse 20 miliardë euro nga oligarkët dhe njerëzit që mbështesin Rusinë dhe kontrollojmë rreth 300 miliardë nga burimet financiare të bankës qendrore ruse. Këto para duhet të përdoren për të rindërtimin e Ukrainës. Rusia ka shkaktuar luftën në Europë, ka minuar kartën e Kombeve të Bashkuara dhe ka dështuar të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare”, tha ai gjatë takimit të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Europë (OSBE).

Borrell tha gjithashtu se Europa dhe bota “kanë nevojë për një rend të ri sigurie në Europë, pasi Rusia shkatërroi plotësisht atë që kishim”.

Ai njoftoi gjithashtu një propozim “që synon të mbështesë Gjykatën Penale Ndërkombëtare të Rusisë për krimet e luftës” në Ukrainë, një ide që “duhet të diskutohet dhe miratohet fillimisht nga vendet anëtare të Bashkimit Europian dhe më pas nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.

Ora 17:59
Lituania shpall non grata punonjësin e ambasadës ruse

1669913842_lit.PNG

Lituania shpalli non grata një punonjës të ambasadës ruse të enjten, duke përmendur "aktivitete të papajtueshme me statusin diplomatik".

Ministria e Jashtme tha në një deklaratë se nota përkatëse diplomatike i është dorëzuar një përfaqësuesi të ambasadës ruse në Lituani.

"Më 1 dhjetor, një përfaqësues i ambasadës ruse në Lituani u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Atij iu dorëzua një notë që njihte një punonjës të ambasadës ruse si persona non grata në Lituani për aktivitete të papajtueshme me statusin diplomatik", thuhet në deklaratë.

Ai gjithashtu shtoi se punonjësi i ambasadës ruse supozohet të largohet nga Lituania brenda pesë ditëve.

Ora 17:16
Gjermania rikonfirmon mbështetjen e saj ndaj Ukrainës, Scholz: Rusia nuk do fitojë

1669911108_sc.PNG

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka rikonfirmuar mbështetjen e tij për Ukrainën, duke thënë se vendi i tij do të mbështesë Kievin derisa të fitojë luftën, raportojnë mediat e huaja.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën aq sa është e nevojshme: ekonomikisht, financiarisht, humanitare, përmes rindërtimit të infrastrukturës së shkatërruar të energjisë, si dhe me armë", tha ai në Konferencën e Sigurisë në Berlin. Ai pohoi se Rusia nuk mund dhe nuk do të fitojë. 

Komentet kundërshtojnë pretendimet e ish-kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili tha këtë muaj se Gjermania dikur kishte favorizuar një humbje të shpejtë të Ukrainës mbi një luftë të gjatë. 

"Pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, gjë që do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të përmbytej", tha ai, duke përmendur "të gjitha arsyet ekonomike" për këtë qasje.

"Unë nuk mund ta mbështes këtë, mendova se ishte një mënyrë katastrofike për ta parë atë. Por unë mund të kuptoj pse ata mendonin dhe ndiheshin ashtu siç mendonin", kishte deklaruar Johnson.

Komentet e ish-kryeministrit u mbështetën nga ish-ambasadori ukrainas në Gjermani, i cili tha se politikanët gjermanë i thanë atij se ishte e kotë t'i jepte ndihmë Ukrainës, pasi ata prisnin që ajo të mposhtej brenda tre ditëve. 

Andriy Melnyk pohoi në Twitter në mars: "Më 14 shkurt ne po paralajmëronim politikanët gjermanë: Kiev mund të bombardohet në ditët në vijim! Na duhen urgjentisht 12 mijë raketa antitank nga Gjermania". Si përgjigje: vetëm tallje. Sa e trishtuar dhe kaq e furishme".

Gjermania i ka mohuar pretendimet e ish-kryeministrit Boris Johnson. 

"Ne e dimë se ish-kryeministri shumë argëtues ka gjithmonë një marrëdhënie unike me të vërtetën; ky rast nuk bën përjashtim", tha një zëdhënës i zotit Scholz. 

Ora 16:42
Kërcënim i mundshëm për bombë me letër në ambasadën amerikane në Madrid

1669909069_mad.PNG

Ambasada amerikane ka marrë një letër të ngjashme me pesë letra bomba dërguar ambasadës ukrainase në Spanjë dhe objektivave të tjerë në vend, sipas mediave lokale.

Një punëtor pësoi lëndime të lehta kur një letër-bombë shpërtheu në ambasadën e Ukrainës në Madrid ditën e djeshme, duke bërë që policia të niste një hetim dhe të rrethonte zonën, raportojnë mediat e huaja.

Paketa të ngjashme postare i janë dërguar që atëherë ministrisë së mbrojtjes të Spanjës, një qendër satelitore në një bazë ajrore dhe një fabrikë armësh që prodhon granata të dërguara në Ukrainë.

Ambasada ruse në Madrid ka dënuar incidentet, duke thënë se "çdo kërcënim apo sulm terrorist, veçanërisht ato të drejtuara ndaj misioneve diplomatike, janë plotësisht të dënueshme".

Gjykata Kombëtare e Spanjës po heton incidentin në ambasadën e Ukrainës si një akt terrorist dhe në ndërtesë është caktuar siguria shtesë.

Ora 16:28
Rusia ndalon diskutimet publike për strategjinë e ushtrisë, moralin e trupave dhe mobilizimin

1669908287_ruru.PNG

Autoritetet ruse kanë ndaluar diskutimet publike për një gamë të gjerë temash ushtarake jo të klasifikuara që aktivistët thonë se do të pengojnë në mënyrë efektive publikun të mësojë informacione të rëndësishme për Forcat e Armatosura.

Urdhri prej 60 pikash i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), i cili hyn në fuqi më 1 dhjetor, liston informacione që nuk klasifikohen si sekret shtetëror, por që “mund të përdoren nga shtete, organizata dhe qytetarë të huaj kundër sigurisë së Rusisë”, raportojnë mediat e huaja.

Ndër temat e ndaluara për diskutim janë struktura dhe madhësia e Forcave të Armatosura Ruse.

Zona të tjera jashtë kufijve përfshijnë armët, dislokimin dhe trajnimin e trupave, si dhe moralin e trupave dhe krimet e kryera nga anëtarët e Forcave të Armatosura.

Temat e mobilizimit dhe mbrojtjes civile gjithashtu nuk lejohen të diskutohen hapur, si dhe vlerësimet dhe parashikimet e situatës ushtarake dhe strategjike të Rusisë.

Lista e FSB-së pasqyron ndalimin e vitit të kaluar për ndarjen e informacionit jo të klasifikuar në industrinë ruse të mbrojtjes dhe hapësirës.

Ai u rishikua muajin e kaluar për të përfshirë informacione rreth transportit të personelit ushtarak dhe ndërtimeve ushtarake në vazhdim.

Ora 16:23
Kuleba thirrje BE-së për më shumë sanksione kundër Rusisë

 

1669476542_kuleba.PNG

Ukraina i kërkoi të enjten Bashkimit Evropian të përfshijë në paketën e re të sanksioneve masa që do të synonin industrinë e raketave të Rusisë, pas sulmeve sistematike të Moskës në rrjetin energjetik të vendit.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u takua me kreun e politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell, raportojnë mediat e huaja.

“Falenderova BE-në për ndihmën e vazhdueshme të mbrojtjes dhe theksova se sanksionet e ardhshme të BE-së duhet të përfshijnë ato që godasin industrinë e prodhimit të raketave të Rusisë: ajo duhet të ndalet”, tha ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba në mediat sociale.

Pas takimit me shefin e politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në bisedimet e sigurisë rajonale në Poloni, Kuleba shkroi në Twitter se ata ranë dakord se "lufta totale kundër Ukrainës do të thotë mbështetje totale për Ukrainën".

Të enjten, operatori i energjisë elektrike i Ukrainës tha se gati gjysma e energjisë elektrike e vendit mbeti e dëmtuar pasi sulmet ruse javën e kaluar ndërprenë energjinë për miliona njerëz.

Ora 16:16
I pranishëm në takimet e NATO-s dhe OSBE-së, ministri i Jashtëm spanjoll rezulton pozitiv me Covid-19

1669907546_bb.PNG

Ministri i Jashtëm spanjoll, Jose Manuel Albarez, është diagnostikuar pozitiv me Covid-19, raportojnë mediat e huaja.

“Unë u diagnostikova pozitiv me Covid-19. Jam mirë dhe kam simptoma të lehta”, tha ministri i Jashtëm spanjoll në një postim në Twitter, pasi u kthye në Spanjë pas një sërë udhëtimesh në kryeqytetet europiane.

Jose Manuel Albarez mori pjesë ditën e djeshme të mërkurën në Lodź të Polonisë në një darkë të organizuar nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE).

Të martën dhe të mërkurën ai mori pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht.

Ora 16:09
Zvicra ngrin rreth 8 miliard të asete ruse

1669907156_rusi.PNG

Zvicra që nga 25 nëntori ka ngrirë asete financiare ruse me vlerë 7.5 miliardë franga zvicerane (7.9 miliardë dollarë), raportojnë mediat e huaja.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO), janë sekuestruar 15 prona të cilat janë “kompani dhe subjekte fizike”.

Sanksionet e fundit shënojnë një rritje të vogël nga 7.09 miliardë dollarë që u raportuan në muajin korrik.

SECO njoftoi se deri më 3 qershor ishin njoftuar për asetet e sanksionuara ose të pa sanksionuara në pronësi të Rusisë në Zvicër me vlerë 46.1 miliardë franga zvicerane (48.8 miliardë dollarë).

Gjithashtu njoftohet se rusët që kanë shtetësi ose leje qëndrimi në Zvicër ose në ndonjë shtet tjetër të Zonës Ekonomike Evropiane janë "të përjashtuar nga ndalimi i depozitimit të fondeve të reja, si dhe nga detyrimi i raportimit".

Nga raportimi u përjashtuan edhe depozitat prej më pak se 100 mijë franga zvicerane (rreth 105,800 dollarë).

"Niveli i depozitave të raportuara, i cili tejkalon 46.1 miliardë franga zvicerane, nuk mund të barazohet me shumën totale të fondeve me origjinë ruse që mbahen në Zvicër", thuhet në njoftimin e SECO-s.

Ora 15:58
Kryeministri spanjoll merr një ‘zarf të dyshimtë’, pas shpërthimit në ambasadën e Ukrainës

1669906444_pedro.PNG

Policia spanjolle informoi Gjykatën Kombëtare se kishte përgjuar një zarf me material piroteknik drejtuar kryeministrit Pedro Sanchez, vetëm pak orë pasi zarfi i dyshimtë mbërriti në bazën ajrore Torrejon de Ardoz mëngjesin e sotëm.

Deri më tani janë përgjuar katër zarfe. Sekretari i Shtetit për Sigurinë, Rafael Perez do të dalë në një konferencë për shtyp në orën 12:00 në selinë e Ministrisë së Brendshme për të informuar opinionin rreth këtyre ngjarjeve, raportojnë mediat e huaja.

Burime nga Ministria e Brendshme konfirmuan për shërbimin publik se rreth orës 3-4 të mëngjesit, në njësinë ushtarake të bazës ajrore Torehod de Ardoz ka mbërritur një zarf i dyshimtë drejtuar qendrës satelitore.

Gjatë kalimit përmes skanerit, përmbajtja e zarfit ndezi alarmet, të cilat lajmëruan forcat e sigurisë. Menjëherë janë aktivizuar protokollet përkatëse, ndërsa Policia Kombëtare ka marrë përsipër analizën e zarfit, që mund të jetë i ngjashëm me ato të përgjuar më herët.

Ora 15:51
Stoltenberg: Nuk duhet ta vlerësojmë Rusinë

1669741717_stol.PNG

Ditën e sotme në konferencën e sigurisë në Berlin, sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se ata nuk duhet ta nënvlerësojnë Rusinë, pasi lufta po vazdon ashpër në fillimin e dimrit, raportojnë mediat e huaja.

“Ne nuk duhet të nënvlerësojmë Rusinë. Raketat dhe dronët rusë vazhdojnë të godasin qytetet e Ukrainës, civilët, infrastrukturën strategjike dhe po shkaktojnë vuajtje të mëdha me fillimin e dimrit", tha Stoltenberg.

Stoltenberg shprehu vlerësimin për armët që Gjermania ka dërguar në Ukrainë, duke theksuar se ato përbëjnë një ndryshim shumë të madh në fushën e luftës.

Ora 15:42
Rusia dënon thirrjet e BE-së për gjykatën e krimeve të luftës

1669825361_sulm.PNG

Kremlini ka dënuar sot thirrjet e Bashkimit Evropian për të mbajtur një gjykatë për krimet e luftës lidhur me veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Ai tha se masa do të ishte "jolegjitime" dhe "e papranueshme" për Moskën, raportojnë mediat e huaja.

Dje, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se BE do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të mbështetur nga OKB-ja, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e mundshme të luftës të kryera në Ukrainë. 

"Sa i përket përpjekjeve për të krijuar një lloj gjykate: ato nuk do të kenë legjitimitet, nuk do të pranohen nga ne dhe ne do t'i dënojmë", tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për krime të panumërta lufte në luftën nëntëmujore, duke përfshirë qytetin Bucha, të cilin forcat ruse e pushtuan për një muaj pas pushtimit në shkurt.

Kievi ka kërkuar krijimin e një gjykate speciale për të ndjekur penalisht liderët ushtarakë dhe politikë rusë që i konsideron përgjegjës për luftën. 

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilë ose të ketë kryer krime të tjera lufte dhe ka akuzuar forcat e Ukrainës për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe Konventave të Gjenevës.

Ora 14:21
Ukraina sërish në gjendje alarmi, sulme të tjera priten nga Rusia

 

Sirenat e alarmit kanë rënë sërish në çdo rajon të Ukrainës duke paralmëruar banorët se një vale e re e bombardimeve ruse mund të ndodhi së shpejti.

 “Një alarm i përgjithshëm për sulm ajror është vendosur në Ukrainë. Shkoni në strehimore”, thanë autoritetet ukrainase.

Ukraina është përballur me bombardimet ruse që nga tetori dhe i fundit pritet të dodh sërish në një afat të shkurtër kohor, sipas autoriteteve ukrainase. Sulmet kanë qenë të planifikuara për të shkatërruar infrastrukturën dhe për të dëmtuar sistemin energjitik të Ukrainës

Ora 12:45
Evropës i kërkohet ndihmë për të riparuar sistemin energjitik në Ukrainë

Një organizatë ndërkombëtare e energjisë, që koordinon përpjekjet e shteteve për të ndihmuar rrjetin energjitik në Ukrainë nga sulmet e përsërituta ruse, u ka kërkuar kompanive evropiane të energjisë të dhurojnë më shumë pajisje. Komuniteti i Energjisë ka dhënë një deklaratë për CNN ku ka thënë se ka qenë përgjegjëse dhe ka koordinuar donacionet e shteteve dhuruese për pajisjet e specializuara të energjisë që kur Rusia nisi sulmin ndaj  Ukrainës në shkurt. Komuniteti i Energjisë ka dhënë ndihmën e tij për të riparuar dëmet kritike në infrastrukturë që Rusia i shkaktoi Ukrainës.

"Këtë muaj janë bërë shtatë dërgesa me pajisje të specializuara për të siguruar energjine elektrike në Ukrainë nga Sekretariati në bashkëpunim me Qendrën e Koordinimit të Reagimit Emergjent(ERCC)", tha Artur Lorkoëski, Drejtor i Sekretariatit të komunitetit të Energjisë.

Ai foli shkurtimisht edhe për mjetet specifike që i janë dhuruar Ukrainës këtë muaj për ëtë përcjellë energjinë elektrike në të gjithë vendin, siç janë siguresa, elektroda , gjeneratore  dhe pajisje të tjera të nevojshme për të siguruar energjinë elektrike. Këto pajisje jane dhuruara nga kompani nga Estonia, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Italia, Suedia, Sllovakia dhe Lituania. Që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë janë dërguar 37 herë ndihma humanitare nga 20 shtete të ndryshme. Artikulli i CNN ka dhënë infomacion edhe për artikujt që nuk mund të transportohen.

"Artikujt që nuk mund të dorëzohen do të prokurohen dhe mbikqyren nga Fondi Mbështetës i Energjisë për Ukrainën. Prokurimi i parë i pajisjeve ështe drejt përfundimit dhe pajisjet e urgjences pritet t'i dorëzohen së shpejti Ukrainës.  

Ishte presidenti i Ukranës , Zelensky që bëri me dije se 6 milion ukrainës ishin pa energji elektrike duke e përshkruar situatën si " shumë të vështirë për t'u menaxhuar".

"Punonjësit e energjisë dhe punjonjësit e të gjitha shërbimeve të vendit po bëjnë gjithçka që munden për të stabiluzuar situatën dhe për të siguruar sistemin energjitik.", tha Zelensky

Mëngjesin e së enjtes, forcat ruse lanë pa energji elektrike qytetin e çliruar Kherson, sipas Yaroslav Yanushevych , kreut të Adminisratës Ushtarake të rajonit Kherson.

Ora 09:59
Borrell: BE ka ngrirë 300 miliardë fonde ruse, po punojmë për t’i sekuestruar! Do të rindërtojmë Ukrainën

1669044157_QWREWEWR.JPG

‘BE ka në kontroll mbi 300 miliardë burime financiare nga banka qendrore ruse dhe kjo shumë para mund të përdoret për rindërtimin e Ukrainës". 

Kështu tha përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell me të mbërritur në samitin e OSBE-së në Lodz të Polonisë. "Ne do të shqyrtojmë të gjitha mundësitë ligjore për t'u siguruar që Rusia të paguajë për shkatërrimin që ka bërë, këto rezerva tani janë të ngrira, por nga bllokimi në sekuestrim ka një ndryshim, ne po punojmë për këtë," specifikoi Borrell.

G.MO/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kaçi Hajredinit: 01/12/2022 11:36

  O Gregu IDJOT po ça lidhje ka Edi Rama ktu ? ? ? Po kujt i bi në men për Shqiprin një pik ui në Owean o Gregu pall.

  Përgjigju
 • gregu: 01/12/2022 08:19

  ti pergjigjet me 2 dronet qe do blej ed rama per te mbrojtur atdheun, ku je enver hoxha ku je populli sdo te harroj kurre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin