3 muaj rënie/ Në nëntor ndërtimi rriti besimin te ekonomia! Tregtia ul pritshmëritë, do të ketë rritje të çmimeve

Në ndërtim, sektori më i qëndrueshëm pandemi besimi në ekonomi ka shënuar vlerat më të larta në pesë vitet e fundit, 6.3 përqind. Për rrjedhojë sipas Bankës së Shqipërisë, besimi në ekonomi në nëntor është rritur me 0.9%, pas tre muajsh në rënie

“Bizneset vlerësuan gjithashtu në përmirësim aktivitetin ndërtues gjatë muajve të fundit. Rritje regjistruan dhe pritjet për nivelin e punësimit dhe të çmimeve në të ardhmen”, thuhet në vrojtimin e bankës.

Në raport konsumatorët vlerësohen optimist për situatën ekonomike dhe në pritshmëritë për të ardhmen. Pavarësisht se në nëntor për shkak të rritjes së çmimeve dhe pasigurisë në pandemisë  vlerësimi i konsumatorëve për blerjet në shuma të mëdha ra

Por industria dhe tregtia nuk kanë dhënë rezultate pozitive. Sipas Bankës së Shqipërisë besimi i industrisë ra me 2.7% si pasojë e uljes së prodhimit  dhe mungesa e kontratave porositëse, kurse s i takon tregtisë besimi është ulur me 1.2%, e dikuar më shumë nga situata aktuale e biznesit dhe pritjet negative për të ardhmen.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Basha në SHBA, takim me kongresmenin Hill: Lufta pakompromis ndaj korrupsionit prioritet i PD

Basha në SHBA, takim me kongresmenin Hill: Lufta pakompromis ndaj korrupsionit prioritet i PD