30 rusë të tjerë në listën e zezë të BE-së, mes tyre politologu i Kremlinit Dugin               

30 rusë të tjerë në listën e zezë të BE-së, mes tyre politologu i Kremlinit Dugin               

1665079463_64003789ebad7c3b720b2162cab2042ca0ef.jpg

Filozofi dhe politologu rus Aleksander Gelyevich Dugin u sanksionua nga Bashkimi Evropian si pjesë e paketës së tetë të masave kufizuese që nga fillimi i luftës në Ukrainë, të miratuar sot nga Këshilli i BE-së. Babai i Darya Dugina, i vrarë në një sulm në Moskë në gusht, Dugin akuzohet nga BE se "ka justifikuar ideologjikisht dhe teologjikisht aneksimin e Krimesë dhe luftën agresive të Rusisë kundër Ukrainës, duke e parë atë si një "çlirim" të Ukrainës me ndikim perëndimor. ”, thuhet në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian.

30 persona të tjerë përfunduan në listën e zezë, duke përfshirë individë që luajtën një rol në referendumin farsë për aneksimet e katër rajoneve të Ukrainës. Të tjerë janë përfaqësues të sektorit të mbrojtjes, si aksioneri më i madh i prodhuesit të armëve JSC Kalashnikov Concern, Alan Lushnikov dhe zëvendësministrat e mëparshëm dhe aktualë të Mbrojtjes të Federatës Ruse. Së fundi, lista përfshin individë që janë pjesë e ekosistemit të dezinformimit të Kremlinit, si muzikantët rusë Nikolay Rastorguyev, frontmeni i grupit Lyube, Yulia Chicherina dhe Oleg Gazmanov.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Rusia godet me raketa qytetin ukrainas të Zaporizhias


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Kthjellim dhe temperatura në rënie, si parashikohet moti për sot

Kthjellim dhe temperatura në rënie, si parashikohet moti për sot