Lufta në Ukrainë/ Rusia godet me raketa qytetin ukrainas të Zaporizhias

UKRAINË- Ushtria e Kievit vijon të përparojë në drejtim të qytetit jugor të Khersonit, një nga territoret e aneksuara nga Vladimir Putin pas referendumit të javës së kaluar dhe rezultatet e të cilit nuk njihen nga pjesa tjetër e botës. Në Donbass dhe Lyman, qendra kryesore e çliruar ditët e fundit nga Kievi, u zbulua një varrezë e re masive ku, sipas Kievit, janë varrosur dhjetëra viktima të ekzekutuara gjatë pushtimit rus.

Raketat ruse vazhdojnë të bien në Zaporizhzhia , mëngjesin e sotëm shtatë shpërthime lanë dhjetëra civilë nën rrënoja. Këshilli i BE-së ka miratuar zyrtarisht paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë për agresionin kundër Ukrainës. Paketa prezanton ndalimin e importit të mallrave nga Moska, për një vlerë vjetore prej rreth 7 miliardë euro (përfshirë produkte të gatshme dhe gjysmë të gatshme nga industria e çelikut, me një periudhë tranzicioni për këtë të fundit; makineri, plastikë, automjete, këpucë, veshje, lëkurë, qeramikë etj.).

Ai ndaloi eksportimin e disa komponentëve dhe teknologjive të dobishme për industrinë ruse  dhe gjithashtu pajisje specifike të përdorura nga ushtria ruse në fushat e betejës.

Në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:27
OKB: Zaporizhja është central i Ukrainës

1665084508_centrli.JPG

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Rafael Grossi, tha më 6 tetor se kjo agjenci e Kombeve të Bashkuara e konsideron centralin e Zaporizhjës si ndërtesë ukrainase.

Rusia ka pushtuar centralin që gjendet në jug të Ukrainës në muajin mars, pak kohë pasi nisi pushtimin e këtij shtetit, dhe presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar qeverinë e tij që të marrë kontrollin e centralit.

Centrali i Zaporizhjës është ndërtesa më e madhe bërthamore në Evropë dhe pas pushtimit, stafi ukrainas ka operuar me të.

“Kjo çështje ka të bëjë me ligjin ndërkombëtar... ne duam që lufta të ndalojë menjëherë, dhe natyrisht që pozicioni i Agjencisë është se kjo ndërtesë është ndërtesë ukrainase”, tha Grossi për gazetarët në Kiev.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore pritet që pas qëndrimit në Ukrainë, të udhëtojë për në Rusi për t’u takuar me zyrtarët e këtij shteti.

Muajin e kaluar, Rusia ka shpallur aneksimin e katër rajoneve ukrainase: Donjeck, Luhansk, Herson dhe Zaporizhja. Në këto rajone, Moska ka mbajtur referendume të rreme, që janë dënuar nga Kievi dhe komuniteti ndërkombëtar./REL

Ora 20:12
Vuçiç ‘i mëshon’ qëndrimit të hershëm: Serbia nuk i përmbahet sanksioneve kundër Moskës

1664650615_ghp.jpg

Serbia synon të vazhdojë të mbrojë interesat e saj kombëtare dhe nuk do t'i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë . Presidenti Aleksandar Vuçiç e përsëriti këtë sot në Pragë , ku mori pjesë në samitin e parë të Komunitetit të ri Politik Evropian, format ky i propozuar muajt e fundit nga presidenti francez Emmanuel Macron për një krahasim midis vendeve anëtare të BE-së me shtetet e tjera që dëshirojnë të anëtarësohen në Union ose që duan të mbajnë një dialog të hapur me BE-në. Duke folur për shtypin serb, Vuçiç u shpreh kritik për këtë çështje, duke argumentuar se në BE nuk flitet më për hapjen e kapitujve të rinj të negociatave me Serbinë, por vetëm dhe vetëm për sanksione kundër Rusisë.

"E vetmja gjë që ka rëndësi është t'i përmbahemi sanksioneve", vuri në dukje presidenti, duke iu referuar edhe figurave të opozitës, sipas të cilëve nëse Serbia dëshiron të përparojë dhe të mos izolohet më tej në Evropë, duhet të përafrohet me politikën e jashtme të BE-së. duke përfshirë sanksionet. Në të njëjtën kohë, Vuçiç i kërkoi BE-së të rishikojë vendimin për ndalimin e rrjedhjes së naftës ruse në Serbi, duke e përjashtuar atë nga çdo përjashtim i mundshëm.

Ora 20:03
30 rusë të tjerë në listën e zezë të BE-së, mes tyre politologu i Kremlinit Dugin               

1665079463_64003789ebad7c3b720b2162cab2042ca0ef.jpg

Filozofi dhe politologu rus Aleksander Gelyevich Dugin u sanksionua nga Bashkimi Evropian si pjesë e paketës së tetë të masave kufizuese që nga fillimi i luftës në Ukrainë, të miratuar sot nga Këshilli i BE-së. Babai i Darya Dugina, i vrarë në një sulm në Moskë në gusht, Dugin akuzohet nga BE se "ka justifikuar ideologjikisht dhe teologjikisht aneksimin e Krimesë dhe luftën agresive të Rusisë kundër Ukrainës, duke e parë atë si një "çlirim" të Ukrainës me ndikim perëndimor. ”, thuhet në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian.

30 persona të tjerë përfunduan në listën e zezë, duke përfshirë individë që luajtën një rol në referendumin farsë për aneksimet e katër rajoneve të Ukrainës. Të tjerë janë përfaqësues të sektorit të mbrojtjes, si aksioneri më i madh i prodhuesit të armëve JSC Kalashnikov Concern, Alan Lushnikov dhe zëvendësministrat e mëparshëm dhe aktualë të Mbrojtjes të Federatës Ruse. Së fundi, lista përfshin individë që janë pjesë e ekosistemit të dezinformimit të Kremlinit, si muzikantët rusë Nikolay Rastorguyev, frontmeni i grupit Lyube, Yulia Chicherina dhe Oleg Gazmanov.

Ora 17:05
Rusia godet me raketa qytetin ukrainas të Zaporizhias

Shtatë raketa ruse goditën ndërtesa banimi në qytetin ukrainas të Zaporizhias sot herët në mëngjes, duke vrarë një person dhe duke plagosur të paktën pesë të tjerë në qytetin afër termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, tha guvernatori i rajonit kryesisht të pushtuar nga Rusia. Sulmet ndodhën vetëm disa orë pasi presidenti i Ukrainës njoftoi se ushtria e vendit të tij kishte rimarrë tre fshatra të tjerë në një nga rajonet që Rusia i ka aneksuar.

Guvernatori i rajonit të Zaporizhias, Oleksandr Starukh tha përmes një mesazhi të publikuar në platformën Telegram se shumë njerëz u shpëtuan nga ndërtesat shumëkatëshe, përfshirë një vajzë 3-vjeçare e cila u dërgua në spital për trajtim.

“Armiku kreu një sulm me raketa ndaj ndërtesave të banimit natën, kur njerëzit po flinin. Dy kate të sipërme të një ndërtese janë shkatërruar. Njerëzit ishin nën rrënoja. Ekipet tona të kërkim-shpëtimit bënë gjithçka për të nxjerrë viktimat nga rrënojat dhe për të minimizuar numrin të vdekurve. Armiku po terrorizon popullatën paqësore. Ne do të rezistojmë dhe do të fitojmë”, tha ai.

Sulmet erdhën vetëm disa orë pasi presidenti i Ukrainës njoftoi se ushtria e vendit kishte rimarrë tre fshatra të tjerë në një nga rajonet që Rusia ka thënë se i ka aneksuar.

Autoritetet rajonale raportuan një tjetër sulm me raketa më vonë në mëngjes, por nuk kishte detaje të menjëhershme për viktimat apo objektivat e goditura.

Zaporizhzhia është një nga katër rajonet që presidenti rus Vladimir Putin i aneksoi në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare dhe aty ndodhet një central bërthamor që është nën kontrollin rus. Qyteti me të njëjtin emër mbetet nën kontrollin e Ukrainës. Moska dhe Kievi kanë akuzuar njëra tjetrën për bombardimet rreth centralit bërthamor, në të cilat janë dëmtuar disa nga ndërtesat përreth tij dhe kanë rrezikuar shkaktimin e një katastrofe bërthamore. Gjashtë reaktorët e centralit bërthamor janë mbyllur, një akt që Presidenti ukrainas e quajti sot “shantazh bërthamor”.

“Pushtimi nga Rusia i centralit bërthamor në Zaporizhia është bërë për të ushtruar trysni ndaj botës dhe Ukrainës. Besoj se ai tashmë po na bënë shantazh bërthamor dhe tani kemi krizë të furnizimit me energji”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ora 14:08
Orban kundër linjës së BE-së: Politika e sanksioneve duhet të rimendohet

Kryeministri hungarez Viktor Orbán nuk është në të njëjtën linjë me BE-në sajë përket politikës së sanksioneve kundër Rusisë.

"Politika e dështuar sanksionuese e Brukselit  duhet të rimendohet sepse sanksionet nuk i kanë përmbushur pritjet. Lufta nuk ka mbaruar, çmimet në Evropë po rriten në qiell, por Rusia po bën fitime të mira.", kështu deklaroi  Viktor Orbán , pas takimit me ish-presidentin e Republikës Çeke, Vaclav Klaus , siç njoftoi në Twitter zëdhënësi i qeverisë hungareze, Zoltan Kovacs .

 

 

Ora 13:52
Parlamenti Evropian: BE-ja do përgatisë përgjigjen në rast të një sulmi bërthamor rus

Parlamenti Evropian i kërkon BE-së të përgatisë një përgjigje në rast të sulmi bërthamor rus.  Kjo është përmbajtja e raportit për përshkallëzimin rus në Ukrainë i miratuar nga Parlamenti Evropian me 504 vota pro, 26 kundër dhe 36 abstenime, i cili gjithashtu kërkon një rritje të fortë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, dënimin e  referendumeve dhe kërcënimet nga armët bërthamore të Putinit dhe krijimi i një gjykate ndërkombëtare ad hoc për krimet kundër Ukrainës.

Ora 12:18
BE miraton paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë

Këshilli Evropian miratoi paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë si përgjigje ‘ndaj aneksimit  të paligjshëm të rajoneve ukrainase të Donteskut, Lugansk, Zaporizhzhia dhe Kherson.

“Paketa e rënë dakord përfshin një sërë masash që synojnë forcimin e presionit mbi qeverinë dhe ekonominë ruse, dobësimin e aftësive ushtarake të Rusisë dhe vendosjen e skenës për përfshirjen e një kufiri të çmimit për transportin e naftës ruse, të destinuara për në vendet e treta dhe kufizime të mëtejshme në det. transportin e naftës bruto dhe produkteve të naftës në vendet e treta”, thuhej në një njotim të Këshillit.

 

Ora 11:31
Mobilizimi ushtarak në Rusi, 500 rekrutë rus në protestë: Po na trajtojnë si kafshë (VIDEO)

 

500 rekrutë rusë në një video që qarkullon në rrjet shihen teksa janë duke protestuar dhe suke u ankuar se nuk janë caktuar në asnjë njësi dhe se nuk kanë helmeta, xhaketa, ilaçe, para, madje dhe as ushqime.

Videot e protestës janë postuar në Twitter nga Këshilltari i ministrit të Brendshëm të Ukrainës, Anton Gerashchenko. 

Ushtarët, me fytyrë të mbuluar, thonë se para se të largoheshin i kishin çuar në një vend që s’ishte as “për kafshët”.

“Oficerët na trajtojnë si kafshë”, ka thënë njëri prej tyre.

Ata raportojnë se nuk kanë informacion se çfarë do të bëjnë, se nuk janë trajnuar, se kanë marrë një armë që nuk është regjistruar as në emër të tyre.

“Po hamë vetëm atë që kemi sjellë nga shtëpia, tashmë kemi shpenzuar shumë para”, shprehet një tjetër.

 

Ora 09:42
Zaporizhzhia shpallet ‘pronë federale’ e Rusisë

Presidenti Vladimir Putin urdhëroi shtetin rus, më 5 tetor, që të marrë kontrollin e plotë të centralit bërthamor të Zaporizhjës. Kjo është një nga lëvizjet e tij të para për të vendosur sundim mbi zonat e Ukrainës që Rusia i ka shpallur si të sajat.

Urdhëri erdhi pas nënshkrimit të dekreteve për aneksimin e katër rajoneve ukrainase, të cilat kontrollohen pjesërisht nga Moska.

Pas nënshkrimit të dekretit që përcakton centralin bërthamor si "pronë federale" ruse, Putin tha se pret të "stabilizohet" situata në këto rajone.

Rusia ka shpallur aneksimin e rajoneve ukrainase të Luhanskut, Donjeckut, Hersonit dhe Zaporizhjës, pasi në këto rajone u mbajtën referendume të rreme.

Zaporizhja është qytet në juglindje të Ukrainës, ku ndodhet centrali më i madh bërthamor në Evropë. Kontrolli i këtij centrali është marrë nga forcat ruse pak kohë pasi Moska nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Rosenergoatom, operatori rus i energjisë bërthamore, tha se do të vlerësojë dëmet në infrastrukturën e uzinës dhe do t'i transferojë punonjësit ukrainas në një organizatë të re në pronësi ruse.

Ndërsa operatori shtetëror bërthamor ukrainas, Enerhoatom, tha se dekreti i Putinit dhe dokumentet e tjera ruse në lidhje me centralin bërthamor ishin "të pavlera dhe absurde".

Enerhoatom tha se centrali do të vazhdojë të funksionojë "në përputhje me legjislacionin ukrainas".

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Rafael Grossi, u nis për në Kiev më 5 tetor, dhe pritet që ta vizitojë edhe Moskën gjatë kësaj jave.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, dhe në shtator Putin shpalli një mobilizim të “pjesshëm” ushtarak për të forcuar radhët në Ukrainë, në kohën kur forcat e Kievit po raportojnë për rimarrjen e kontrollit të disa territoreve që ishin pushtuar nga forcat ruse./REL

S.C/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Mjeku “kasap” i QSUT! Pacienti keq pas operimit në privat: Vari le****! Zv/drejtoresha fshehu matjet për rrezet në spital

Mjeku “kasap” i QSUT! Pacienti keq pas operimit në privat: Vari le****! Zv/drejtoresha fshehu matjet për rrezet në spital